lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2022, 10:14   #641
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Am mai gasit modelul asta de la Samsung 85Q60A.
Desi nu as mai vrea samsung, pretul este bun....

https://www.emag.ro/televizor-samsun...f=fav_pd-title
QLED nu este OLED... să nu le confunzi
QLED este tot un LED puțin mai ok...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 24-06-2022, 12:04   #642
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, da, stiu ca este tot un LED (nici nu m-am uitat la OLED-uri) insa in grupa de TV-uri LED la diagonala aia nu vad optiuni relevante dpdv tehnic mai joase ca pret ....
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2022, 16:21   #643
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Da, da, stiu ca este tot un LED (nici nu m-am uitat la OLED-uri) insa in grupa de TV-uri LED la diagonala aia nu vad optiuni relevante dpdv tehnic mai joase ca pret ....
Scuze, doar că mi se pare mult... 8000+ lei pe un TV... dar fiecare cu dorințele lui eu am de 32 inch... super mulțumit
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 24-06-2022, 18:25   #644
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai chiar este foarte mult insa daca trebuie, trebuie....
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2022, 19:09   #645
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Depinde ce experiente vrei si ce iti doresti.
Regula de baza e cam asa, nu as lua si nu recomand IPS niciodata pe TV sau derivate pe baza de IPS mai ales daca vrei diagonala peste 43'. Mai sus de asta VA implementat bine minim + local diming pe cat mai multe zone (cu cat mai putine = mai mult bloom)

Samsungul asta e VA si stau binisor dar cu cat e diagonala mai mare pot aparea uniformitati serioase si e posibil sa dai cateva retururi. Nu-l ridica din magazin si cand vine curierul baga-i 50 lei in buzunar ca sa-l testezi la priza ca nu e spart. Ca si completare la VA trebuie sa te uiti la el pe drept / sau extrem un mic unghi cel mult. Avantajul la un VA bun (aici Sony sunt jmecheri) e ca poti obtine o imagine wow pt un display conventional daca ai local diming bun... asa ca VA fara local diming e cam meh ca nu reuseste sa livreze black-ul ala misto.
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q60-q60a-qled

Problema e ca e entry lvl.
Pe partea cealalta vezi ca nu se descurca bine deloc cu reflexile deci tragi cortina 90% din cazuri.
Daca il iei fix pt TV si filme redate direct pe el via Netflix e ok dar mai mult deja e belita sau ai nevoie de firestick sau google tv.
Downside - 60Hz si imputuri old.
Scump rau chair si pt diagonala aia.

Gandestete bine ce vrei, diagonala mare si ieftin sau diagonala o idee mai bine si calitate. Nu exista si mare si ieftin.


M-am uitat pe fuga pe un review pe rtings, nu m-am documentat serios dar cam asta e ce am fazut pe fuga in 5 min.

LE: Tine cont ca iti trebuie o lumina de fundal in spatele TV-ului altfel efectiv o sa orbiti la diagonala aia daca te uiti la continut HDR. Motivul pentru care nu mi-a placut niciodata samsung e ca au culori ireale (suprastaturate si prost calibrate) chiar si pe produsele mainstream si mai sus. Da sunt hater samsung si philips pe TV_uri si prefer oricand un Sony sau LG, Panasonic sau chiar Hisense.

Last edited by agarici cu pedale; 24-06-2022 at 19:22.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 09:13   #646
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

100% de acord cu opinia fata de samsung, acesta fiind si motivul pt care as prefera Sony, desi este mai scump.

Legat de marimea TV-ului.
Nu sunt vreun grandoman care vrea cel mai mare TV de pe strada, pur si simplu livingul este o camera dreptunghiulara cu o latura de 7.4m si una de 3.7m, singura pozitie posibila pentru Tv fiind pe latura de 3.7m.
Deci, din punct de vedere a pozitionarii TV-ului, camera asta cam sucks....
Am atasat o schita rapida...

De la ~5.5-6m este foarte nasol sa te uiti la un TV mic. L-am pus pe ala de 65" pe care il am deja si perceptia este ca este foarte mic.
M-am uitat la Altex de la ~5-6m la TV-uri si diferenta intre 65" si 75" nu este ceva semnificativ, in schimb intre 65" si 85" este mult mai pronuntata.

In concluzie, as sacrifica calitate pentru dimensiune.

Doua aspecte importante:
- unghiul de vizibilitate - dat fiind layout-ul camerei, privitorii se vor uita cam perpendicular cu mici abateri
- reflexiile - aici ar ajuta un TV care sa gestioneze okay o camera luminoasa, date fiind sursele de lumina naturala pe care le am si camera fiind pozitionata spre soare in cea mai mare parte a zilei.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	living.png
Views:	71
Size:	23.0 KB
ID:	75175  
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 10:28   #647
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai draperii la greu atunci Teoretic Sony-ul meu actual din 2019 e okeish pe reflexia luminii dar cand am lumina full in camera (ca in cazul tau cu soare direct pe el sau in fata lui pe jos) trebuie sa trag jumatate din draperii ca sa vad bine cu tot cu luminozitatea lui care se da automat la maxim si care oricum e foarte mare + e mai mare decat la modelele mai noi (motiv pt care nu il schimb si nu vreau OLED) . Practic pe scene normale se descurca excelent, dar pe scene inchise e no go fara draperii dar chiar si asa e ok vs TV Sony anterior din 2015.

Sa stii ca in altex mie 65 mi s-a parut mic si eram chitit sa iau 75 dar n-au vrut socrii pentru o camera asemanatoare cu a ta (1m mai mica pe lungime, acelasi lay-out doar ca lumina in spatele TV_ului), cand am ajuns acasa cu el m-am linistit pt ca era ok mai ales ca ei trecut de la 49 la 65 deci big improvment... Daca aveau de 55 trebuia clar sa iau de 75 minim ca sa simti ca a meritat upgrade-ul. In altex totul are alta referinta pt ca sunt mult tv-uri mai mari si iti da impresia ca e mic cel la care te uiti de aceea nu iti dai seama de diferenta de 65 to 75 si 75 to 85 asa usor.

Eu oricand as lua 75 mai bun decat 85 mai prost sau 85 mai bun. Tine cont ca odata faci investitia chiar daca e foarte mare, mai bine no regrets. O alta chestie misto pe care o au TV-urile mai scumpe e senzorul de luminozitate care face autodiming in functie de lumina din prezenta in camera. Evita orice TV care nu stie sa faca asta pt ca in cazult tau e un MUST HAVE!

Last edited by agarici cu pedale; 25-06-2022 at 10:44.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 11:18   #648
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta ar fi ce trebuie dar este aberant de scump...

https://www.emag.ro/televizor-sony-8...f=fav_pd-title
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 12:12   #649
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
. O alta chestie misto pe care o au TV-urile mai scumpe e senzorul de luminozitate care face autodiming in functie de lumina din prezenta in camera. Evita orice TV care nu stie sa faca asta pt ca in cazult tau e un MUST HAVE!
Asta cu senzorul de luminozitate e in functie de preferinte, personal nu il suport si este prima functie pe care o dezactivez la orice TV ( eco mode, si toate celelalte bazaconii care fac TV-ul sa consume mai putin si sa nu ajunga la potentialul maxim prinvind luminozitatea).

Mai degraba recomand sa fie folosite preset-uri de imagine, de ex. pe LG ai preset-uri ISF Bright/Dark, specifice pentru lumina de zi si noapte.
Bineinteles ca si acolo poti seta luminozitatea cum ai nevoie, iti personalizezi tot si salvezi, din doua clickuri la telecomanda si schimbat.

Singura situatie cand e bun auto-dimming in general este la telefon, care e folosit in medii mai dinamice, iesi afara direct in soare, intri in cladiri, etc.
Intr-un mediu relativ controlat si static cum este o camera, mai bine tragi draperiile, inchizi becul, si gata.
laser is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 16:09   #650
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am dus un televizor de 55 cred la reparat. Bă băiatule... dacă tu sau cel la care ?l repari stă la bloc... Succes cu acel 85 inch pe scări.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 18:28   #651
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Asta cu senzorul de luminozitate e in functie de preferinte, personal nu il suport si este prima functie pe care o dezactivez la orice TV ( eco mode, si toate celelalte bazaconii care fac TV-ul sa consume mai putin si sa nu ajunga la potentialul maxim prinvind luminozitatea).

Mai degraba recomand sa fie folosite preset-uri de imagine, de ex. pe LG ai preset-uri ISF Bright/Dark, specifice pentru lumina de zi si noapte.
Bineinteles ca si acolo poti seta luminozitatea cum ai nevoie, iti personalizezi tot si salvezi, din doua clickuri la telecomanda si schimbat.

Singura situatie cand e bun auto-dimming in general este la telefon, care e folosit in medii mai dinamice, iesi afara direct in soare, intri in cladiri, etc.
Intr-un mediu relativ controlat si static cum este o camera, mai bine tragi draperiile, inchizi becul, si gata.
Pai hai sa despicam firul in 4 ca e posibil sa ne intelegem aiurea. Zi ce televizor ai daca vorbesti despre caz concret. Tind sa cred ca LG, e in alta categorie OS proprietar vs android, profile si alea alea, implementarea nu stiu cum e si e posibil sa fie mai ok cum zici tu dar nu prea cred altfel nu era acolo functia.

Eco mode nu este in acelasi capitol cu ce vorbesc eu de senzori. La fel cum Eco mod si alte bazaconii nu sunt in acelasi capitol cu profilele de culori.
Eco mode nici nu ar trebui sa existe pe un TV cu HDR adevarat (vorbim de mainstream in sus inclusiv)
Profilele presetate nu au nici o treaba cu senzorul teoretic era doar pe highenduri acum 5 ani si de curand e la ordinea zilei pe android tv exceptie low ends.
Senzorul in special pe android OS si vb din experienta cu Sony (nu stiu cum e la altii) functioneaza excelent si face totul auto smart nu auto dumb, nu e doar un feature sa fie acolo si sa incurce sau sa strice imagine, din contra ajuta exact ca in cazul smartphone-ului pentru ca face fix ce trebuie, nu mai tragi draperia, nu mai schimb profilul si nu iti mai bati capul cu nimic, face totul auto pe setarile tale actuale, ba chiar nici nu iti dai seama ca iti scade luminozitatea noaptea pentru ca nu ii permite softul sa se duca atat de jos precum ai tu impresia.

Adica: Ai soare in camera balana, pe langa profilul care il ai tu setat si configurat cu calorimetru daca e cazul iti ridica luminozitatea la 100% iar daca ai continut HDR se trece pe profil automat si poate atinge peak-uri mai mari decat dai tu 100% in el manual. Pe partea de noapte se aplica aceeasi regula doar ca in loc de peak maxim si efetul default de nocturna si oribire la continut HDR iti baga pe profilul selectat de tine un maxim pe mai putin decat peak-ul lui maxim total adica ii taie putin din putere dar nu are nici o treaba cu eco mode si alte setari de imbunatatire imagini. Profilele de imagine in mod normal ar trebui sa tina de calibrarile de fabrica nu de brightness. 60% sau cat iti da senzorul maxim pe noapte tot te orbesc in special in scene deschisa daca nu ai lumina in camera ambientala. Daca aprinzi lumina in casa iti rezolva problema in 5 secunde fara sa faci nimic si tot asa. Philips stiu ca aveau senzorul mai agresiv dar nu stiu cum mai sunt acum.

Last edited by agarici cu pedale; 25-06-2022 at 18:57.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 18:36   #652
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Asta ar fi ce trebuie dar este aberant de scump...

https://www.emag.ro/televizor-sony-8...f=fav_pd-title
seria x90 nu gasesti la pret bun chiar daca iei modelul de anul trecut ?
x95 e pervers de scump si la diagonala mica indiferent de generatie, efevtiv nu merita.

https://premiumbrand.ro/product/3259...ource=price-ro

x93 = x90
off e doar de 75 maxim... era un tv best buy... din pacate seria x90 din generatia actuala a luat putin downgrade in fiecare an.... cred ca din cauza ca vor sa promoveze x95-urile dar greu ca sunt scumpe rau mai bine iei oled, miniled etc.

Last edited by agarici cu pedale; 25-06-2022 at 19:01.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 20:45   #653
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu am dus un televizor de 55 cred la reparat. Bă băiatule... dacă tu sau cel la care ?l repari stă la bloc... Succes cu acel 85 inch pe scări.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
In garantie, la Philips vin acasa si ti-l repara.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2022, 20:52   #654
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Spune in lege că un produs aflat ?n perioada de garanție, dacă este voluminos sau are mai mult de 10kg trebuie să-l repare la domiciliu sau să-l ridice de la domiciliu.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 13:52   #655
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce mi-aș face griji de ceva ?n perioada de garanție?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 16:51   #656
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Pai hai sa despicam firul in 4 ca e posibil sa ne intelegem aiurea. Zi ce televizor ai daca vorbesti despre caz concret. Tind sa cred ca LG, e in alta categorie OS proprietar vs android, profile si alea alea, implementarea nu stiu cum e si e posibil sa fie mai ok cum zici tu dar nu prea cred altfel nu era acolo functia.

Eco mode nu este in acelasi capitol cu ce vorbesc eu de senzori.
Da, despre LG vorbeam, iar setarea se numeste mai exact Energy Saving Step.
Si are legatura cu senzorul ambiental, setarea are denumiri diferite in functie de producatori, se foloseste de senzor pentru a controla nivelul luminozitatii, iar dupa cum arata clipul de mai jos, afecteaza continutul, mai ales HDR.
Poate la Sony si alti producatori e implementat mai ok si in anumite situatii o fi ok, eu prefer totusi sa controlez manual cand e cazul.


Last edited by laser; 26-06-2022 at 16:54.
laser is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 17:22   #657
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

La orice brand mai ales la LG, aia e prima setare care trebuie dezactivata, si orice alt gimmick de post procesare artificiala a imaginii. Alea sunt bune pt demo in magazin, sa te faca sa cumperi si nimic mai mult.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 17:59   #658
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu am dus un televizor de 55 cred la reparat. Bă băiatule... dacă tu sau cel la care ?l repari stă la bloc... Succes cu acel 85 inch pe scări.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
La casa.
Oricum, un TV de 55" nu-i mare scofala. Il apuci rapid, doar sa ai loc in masina

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
seria x90 nu gasesti la pret bun chiar daca iei modelul de anul trecut ?
x95 e pervers de scump si la diagonala mica indiferent de generatie, efevtiv nu merita.
Am mai vazut Sony 85XH9096 pe la 9-10.000 lei, gama 2020 .....
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 21:10   #659
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi și tot din casă am plecat cu el, dar ăla de le repara stătea undeva pe la etajul 7. Și da, a fost dificil și să ?l pun ?n mașină, că un 55 inch nu merge pus de-a latul.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2022, 23:00   #660
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

E o problema de masina nu de televizor.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,711
Total Online: 2310

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.