lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-03-2023, 14:56   #1
Zolly_GKA
Member
 
Zolly_GKA's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 20
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via ICQ to Zolly_GKA Send a message via AIM to Zolly_GKA Send a message via Yahoo to Zolly_GKA
Default Monitor cu KVM/KVM separat

Salutare,

am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi folosesc laptopul de lucru pentru lucru, si sa evit sa mai folosesc pc-ul personal (nu intru in detalii). Prin urmare incerc sa nu renunt la monitorul de 27", mouse si tastatura (la care tin mult prea mult) si am 2 solutii: una este o solutie imediata si cost mai redus si una cu rezolvare mai in timp si mai costisitoare. Din pacate amandoua vor duce la cumpararea unui monitor nou intr-un viitor (care este planuit nu prezinta prioritate).

De luat in considerare 2 aspecte:
1 pe laptopul de firma nu pot instala nici un fel software
2 este prevazuta scimbarea monitorului actual un dell vechi de 27 cu unul de gaming. Idealul este in aceste specificatii: 32" panou IPS de preferat, 2k, poate sa fie si 4k dar nu este un must (nu sunt un ppi snob pentru mine si actualul 27" cu 1080p este satisfacator) si un refres rate de peste 120hz sau egal.

Optiunea numarul 1, presupune ca sa cumpar un switch KVM care sa poate sa fie folist cu viitorul monitor si momentan nu sunt constrans sa schimb monitorul (chesti de buget si aprobari de la presedinta casei).

Optiunea 2, ma chinui pe ecranul si tastatura laptopului pana nu imi cumpar un monitor cu specificatiile mentionate mai sus care are si KVM inclus.

Vreau sugestii de hardware pentru ambele optiuni, dar va rog veniti cu pareri avizate nu cu linkuri de la produse care le gasiti prin google. Sunt destule produse care intra in ambele categorii dar cand vine vorba de implementare propriuzisa, nu mai functioneaza cum unul ar citii pe net. De exemplu m-am uitat la monitorul de 32" de la MSI care are aceste functii dar aparent kvm-ul nu functioneaza in paramenti la si multi s-au plans de probleme ca face switch doar la mouse si tastatura.

Multumesc anticipat
__________________
https://t.me/pump_upp
Zolly_GKA is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2023, 23:36   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu as baga un KVM cand vine vorba de un computer pe care te joci. Unele KVM-uri strica G-SYNC sau Freesync si probabil ca nu vrei asta.

Daca vrei varianta ieftina:
Cam toate monitoarele au cel putin 2 intrari, eu zic sa folosesti intrarea DP pentru computerul tau si intrarea secundara (presupun ca un HDMI tot are) pentru laptopul de serviciu. Folosesti un kit wireless de tastatura si mouse pe care il legi la laptopul de serviciu. Tastatura si mouse-ul de la computerul personal le pui de-o parte cand esti la lucru.

Daca vrei varianta corecta este trian and error cu un monitor care sa fie si bun de jocuri si bun pe KVM (cam greu de gasit). Eu personal probabil ca as folosi un KVM extern doar pentru tastatura si mouse si as folosi intrarile direct ca si mai sus in monitor.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2023, 18:13   #3
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,150
Mentioned: 107 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am 3 monitoare , PC-ul personal si laptopul de munca.

Am PC-ul personal conectat prin DP la toate cele 3 monitoare.
Laptopul de munca este conectat prin USB-C / HDMI la doua din cele 3 monitoare.
Tastatura si mouse-ul sunt pe un KVM switch antic pe care il aveam prin casa.

Da, trebuie sa apas cateva butoane pe monitoare sa fac switch la intrari, dar in general in timpul zilei nu trebuie sa fac asta, ca mi-e suficient al treilea monitor care e conectat tot timpul la PC.

KVM switch cu suport G-SYNC este extrem de scump si nu merita. Ia un KVM simplu, pune mouse-ul si tastatura , conecteaza monitorul la ambele PC-uri si aia e.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2023, 19:49   #4
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Sau dai un ochi pe lista de aici și nu te mai complici
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2023, 12:25   #5
Zolly_GKA
Member
 
Zolly_GKA's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 20
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via ICQ to Zolly_GKA Send a message via AIM to Zolly_GKA Send a message via Yahoo to Zolly_GKA
Default

Apreciez sfaturile, ma voi framanta inca. In cea ce priveste varianta software este exclus, nu am privilegii sa fac pot sa fac instalari.
__________________
https://t.me/pump_upp
Zolly_GKA is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
EVGA EPower - VRM separat pentru procesoare si placi video Micutzu Stiri 1 25-01-2012 12:22

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,712
Total Online: 2369

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by matose
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.