lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-02-2021, 13:15   #3001
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Un test rapid 2001 SE cu 4 placi video din colectie. Zambesc pentru poza:
- Matrox Parhelia 512
- Ati Radeon 7500 DDR
- Ati Radeon 32 DDR AIW
- Ati Radeon 9800 Pro
In mod neasteptat, Parhelia a scos scor mai mic decat Radeon 7500. Nu sunt sigur de ce, ar fi trebuit sa fie mult mai mare la setari standard. Probabil o cercetare mai amanuntita in viitor, cu un vs cu sora ei mai mica P650 Parhelia LX.















APepper is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 13:23   #3002
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si cateva poze cu cele 2 surori 7800 GTX/ 7900 GTX care urmeaza sa fie scoase la un test run (nu m-am hotarat inca ce joc sa incerc). Nu sunt sigur ca vreau sa desfac inca 7900-le, in afara de ceva praf in interiorul coolerului care se poate scoate destul de usor, e in stare buna. Asta, si faptul ca abia azi ma duc sa iau paduri termale noi, am ramas fara.











APepper is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 21:36   #3003
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

http://ibb.co/y0TNK06
http://ibb.co/w7NV8mv
http://ibb.co/p6HC6bQ

gratis cine vine sa o ia personal in Bucuresti

primul venit primul servit . poate exista nostalgici care vor retro build.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 21:53   #3004
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bun, operatiunea de curatare 7800/7900 GTX a luat sfarsit, placile arata ca folosite maxim 1 an
Le-am luat pe ambele la o plimbare prin 3d mark 2005 (1280x1024, 2X AA, 8X AF), Oblivion 1080p detalii maxime (minus exterior shadows - 30%) si FEAR 1080p detalii maxime. Rezultatele vorbesc de la sine, de la frecventele mult marite ale 7900 fata de sora mai mica, la cantitatea dubla de ram ddr3 (care chiar o trage rau in jos pe 7800 cu doar 256). Desi rulate pe un sistem puternic (Core 2 Extreme 6800/ 4GB DDR2 800), isi arata slabiciunile in Oblivion, care este nejucabil la detalii maxed (in special pe 7800 cu 256 ram). Am incercat detalii medii, ambele se descurca relativ onorabil, cu 7900 GTX devine chiar jucabil. In FEAR este alta poveste, jocul din ce stiu este bine optimizat dar din nou, 7800 GTX nu face fata la detalii maxime, si sughita rau pe detalii high. 7900 GTX se descurca onorabil la detalii High-Max, cu ~40 fps pe afara si destule inauntru. Singurul lucru pe care nu l-am verificat este cat de mult scade fps-ul in scenele de actiune frenetica cu explozii si debris pe ecran. Presupun ca ambele placi nu reusesc sa tina framerate jucabil.















In alta ordine de idei, arsh maica, ce se incing ambele! Si unde la 7900 GTX fara backplate mai puteam sa tin mana pe ea sa o scot din unitate, 7800 cu tot cu backplate si curatata temeinic arde si frige ca apa fiarta, a trebuit sa-i dau timp de respiro dupa testare ca sa o pot scoate din slot. Deocamdata stau ambele la racire sa-si tina de urat, pentru o perioada si-au facut treaba onorabil, merita odihna

Last edited by APepper; 24-02-2021 at 21:57.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2021, 18:36   #3005
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Shhhhh! It's SECRET!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2021, 19:07   #3006
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

i 752, nu-i nici un secret - e vreo diferenta fata de sora ei mai mica de la intel?

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Shhhhh! It's SECRET!



More later.
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2021, 19:11   #3007
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

))))) este o mare diferenta. ES and rarer than hen's teeth!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 01:14   #3008
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Daca nu dau rezultate curatatul si unsul, gasesti ceva modele pe olx:
https://www.olx.ro/oferta/ventilator...a-IDdoTBV.html (asta e un model, dar daca dai pe mai multe anunturi ale user-ului, ar trebui sa le gasesti si pe celelalte).
aceea.
am fost la elwest, nu mai avea decat un singur model de fan pe 55 mm, care se potrivea cu fan-ul placii video. Din pacate, prinderile in suruburi nu se potriveau, dar am luat oricum fan-ul + termoglue. As vrea sa am 7600gt functional, inteleg ca si varianta PCIE ar fi compatibila cu windows xp.

ca sa fie treaba completa, am luat si un adaptor SATA / IDE la 30 lei si un cleaner pentru contacte.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 12:53   #3009
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Incerc sa ma las de adunat pentru ca deja simt ca devine un obicei . Cum gasesc piesele care imi lipsesc, I'm going to retire
This aged well

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
SPOILER:
am fost la elwest, nu mai avea decat un singur model de fan pe 55 mm, care se potrivea cu fan-ul placii video. Din pacate, prinderile in suruburi nu se potriveau, dar am luat oricum fan-ul + termoglue. As vrea sa am 7600gt functional, inteleg ca si varianta PCIE ar fi compatibila cu windows xp.

ca sa fie treaba completa, am luat si un adaptor SATA / IDE la 30 lei si un cleaner pentru contacte.
Nu poti da alte gauri, sa se potriveasca? Cu adeziv, va fi greu sa mai dai ventilatorul jos.
Poti pune o poza cu adaptorul SATA / IDE? Este pt. montarea hdd-urilor in interiorul unitatii si, daca da, este bidirectional, sau este extern?
LE: Acum imi dau seama ca nu prea are sens intrebarea mea, dar nu mai sterg, las asa.


Am curatat un cooler mai devreme, Wool Edition MAX, stratul de mizerie e mai gros decat radiatorul, in sine.


Last edited by MRomeo; 27-02-2021 at 13:07.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 14:47   #3010
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ala nu mai e WOOL MAX. E Cement Inc!

Era bine daca specificai si cand am spus: "Incerc sa ma las de adunat pentru ca deja simt ca devine un obicei . Cum gasesc piesele care imi lipsesc, I'm going to retire."

I was young and foolish!

Talciocul din BV este inchis! "Cu parere de rău vă anunțăm că începând de mâine, 27 februarie 2021 ne-a fost suspendată activitatea în TÂRGUL DE VECHITURI de pe Str. Carpatilor, Nr. 97, Brașov, din cauza faptului că municipiul Brașov se află în scenariul Roșu! Vă vom înștiința imediat ce vom primi aprobare să redeschidem! Ne cerem scuze încă o dată pentru neplăcerile create!"

In perioada urmatoare o sa am material de prezentat la o cadenta sustinuta! Keep close or should I say More Later?

Last edited by Robert B; 27-02-2021 at 15:02.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:04   #3011
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Era bine daca specificai si cand am spus
Oho, demult, pe la inceputurile tale si pagina 14 a acestui thread.
Daca esti pe calculator sau pe mobil, dar ai deschis forumul in browser pe mod desktop, in quote, langa numele user-ului citat este o sagetica, pe care daca dai click, te duce exact la postul cu pricina.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:05   #3012
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aaaaa 2015! A GOOD YEAR!!! Eu abia de la pagina 13 am inceput pe acest thread.


Aaaaa sageata aia! COPY! ROGER! OVER!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:34   #3013
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca tot s-a inchis talciocul, te bagi la un road trip?
https://www.olx.ro/oferta/palet-calc...i-IDdojt2.html
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:45   #3014
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Ma tenteaza un palet de ala...mai greu cu depozitarea.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:53   #3015
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Daca tot s-a inchis talciocul, te bagi la un road trip?
https://www.olx.ro/oferta/palet-calc...i-IDdojt2.html

))))))))))))))) M-as baga la un road trip dar nu prea imi face nimic cu ochiul din ce vad pe acel palet. Poate daca ne infiintam la locul cu pricina si vedem ce si cum dar asta poate in viitor.

De la Socket 7 pana la i3. Se pare ca vanzatorul cam stie ce vinde acolo.

Mai vad si o carcasa fara sursa.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 15:57   #3016
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

FML, acum nici 2 saptamani am plecat din Arad....
APepper is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 17:05   #3017
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
De la Socket 7 pana la i3. Se pare ca vanzatorul cam stie ce vinde acolo.
Asa mi se pare si mie, la 80 lei e cam "prea bun" pretul, daca tipul stie ce e acolo si daca totul e ok.

E posibil sa nu-l intereseze si sa vrea sa scape de tot rapid, dar in cazul ala nu prea mai e asa bun pretul, eu tind sa cred ca ce e inauntru e cam busit, poate ma insel.

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Talciocul din BV este inchis! "Cu parere de rău vă anunțăm că începând de mâine, 27 februarie 2021 ne-a fost suspendată activitatea în TÂRGUL DE VECHITURI de pe Str. Carpatilor, Nr. 97, Brașov, din cauza faptului că municipiul Brașov se află în scenariul Roșu! Vă vom înștiința imediat ce vom primi aprobare să redeschidem! Ne cerem scuze încă o dată pentru neplăcerile create!"
Nasol, sper sa nu faca si in Oradea iar asa, am fost azi si am luat un Medion Ti4200, coolerul e facut varza, dezintegrat, a mai ramas o bucata de radiator, insa placa arata relativ ok, la 10 lei am zis "why not?"

Si a fost o zi faina, lume si marfa multa, chiar mi-a placut sa dau turul prin piata.
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 27-02-2021, 20:34   #3018
Viewstar
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Iasi
Posts: 869
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

O 7800GS la 100lei negociabil: https://www.olx.ro/oferta/placa-vide...p-IDeCe39.html
Edit: este posibil sa fie versiunea de 7800GS bazata pe G71 ( 7900GT 24 Pipelines, 8 Vertex Shaders / https://www.techpowerup.com/gpu-spec...n-sample.b8222 ), care s-a produs in 1500 de exemplare, dar este la fel de posibil sa fie si versiunea clasica de 7800GS.

Last edited by Viewstar; 27-02-2021 at 21:35.
Viewstar is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2021, 00:51   #3019
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monica Bellucci - Mediterranean Nights

MAD PROJECT #2: GOT WOOL?! NOPE! Then GET RESTORED!

Orice asemanare cu chestii reale sau de alta natura este pura coincidenta!

Acum ca am lasat gluma deoparte, sa revenim la oile noastre. Adica placi si placi si iarasi placi! Pentru maniacul HW nimic nu este mai presus decat o placa fie ea o placa de baza, o placa video, o placa de sunet, placi sa fie ca belelele, ahem banii curg!

Ce vremuri traim dom'le! Vremuri in care placile video trudesc in minele de sare, preturile sant obscen de nesimtite, numai gamer sa nu fii in aceste timpuri ... I miss the days when things were simpler ... life was closer to the real stuff ... but I digress ...

EU+TALCIOC=LOVE!

Yep. Good ol' flea market. Come to think of it I really don't know why they call it flea market. I mean I understand the meaning of it but I found so many treasures there that the naming "scheme" eludes me entirely.

The flea market. Tatal meu avea si el o "boala". Mergea des la talcioc insa nu cumpara nimic. Acolo reparam masina familiei. LADA 1200s in the '90s. Am avut trei masini LADA 1200 dar aia cu s era cea mai bengoasa. I loved that car and I still do! My first car. The car I learned to drive. The car I drove 'till the pistons gave up. Rear wheel drive. No ABS. No Power Steering. Cand altii inghetau in Dacie eu eram la "maneca scurta" in LADA. ... but I digress again ... Ce sunet avea motorul la 120 km/h in viteza a 4-a! Acul de la vitezometru se culca catre dreapta. Simteai cardanul in fiecare fibra a corpului. Ahh the sound ... Ops! I digress again ...

Cred ca faza cu talciocul s-a transmis pe linie genetica pentru ca si eu am aceeasi boala. If only my father was still alive sa bem o bere si sa stam de vorba ... but I digress again ...

Once in a while, ceva trece de armura mea si mai cumpar una, alta, chestii care striga clar din toti rarunchii: DO NOT BUY ME!

Are you a fluffer? Sure boss! Si uite, pentru 15 lei m-am pricopsit cu chestia asta:



WOOL INSIDE! Idiot OUTSIDE!



Cu riscul de a ma repeta. Placile ATI Radeon HD 5870 reprezinta ceva special pentru mine si am un respect deosebit pentru ele. Inca imi amintesc momentul in care au aparut monstruozitatile astea. I still get goose bumps!

Daca imi permiteam asa ceva? Ha Ha Ha! NOPE! Eu, un nvidiot pur sange, frecam o Gainward BLISS 9800GTX 512MB DDR3 256-bit cumparata chiar inainte de aparitia GTX 260, prin 2008, ... 999,99 lei prost platiti. Regardless, tot am iubit-o ca deh era a mea!

Modelul exact este: PowerColor ATI Radeon HD 5870 2GB Eyefinity 6

Am cumparat-o rapid pentru ca la o prima vedere era intreaga. Backplate-ul a protejat-o si mi-am spus: WHY NOT?

What could possibly go wrong? Yep! What on Earth could possibly go wrong?!

Inca de cand am luat-o mi-am dat seama ca va trebui sa ridic la urmatorul nivel modul in care abordez o operatie de restaurare.

Prin urmare, metodic, am purces la eliminat fiecare obstacol care mi-a stat in cale, until the total conquest of the Pl...t, ahem, conquest of the ATI 5870!

Initial, ma asteptam ca operatia de desfacere a acestei placi sa fie ceva complicat insa toata treaba a descurs intr-un mod firesc, ca atunci cand dezbraci o femeie frumoasa, ahem, o placa de calibru mare.

Suruburile au putut fi usor sortate pe marimi si pe zone de provenienta. Fiecare element inlaturat putea fi pus la loc doar prin puterea intuitiei.

THE REDS really know how to make stuff said the envious GREEN guy inside me ...

Surub, dupa surub, am ajuns la momentul in care a trebuit sa separ backplate-ul de placa.

M-am opintit dar nimic. M-am opintit din nou! NIMIC! The F..K?!?!

Am incercat sa incalzesc placa cu un uscator de par in speranta ca poate poate voi reusi sa separ backplate-ul mai usor.

Tot nimic!

Well, brute force from a gentle angle came to the rescue. Dintr-o parte am reusit sa ridic putin backplate-ul si apoi cu o forta atent aplicata am putut simti cum the backplate gives in.

It gave up but at what cost?



Add thermal pads to the shopping cart please.

Poate va intrebati de ce nu am dat o cheie la placa? La cum arata cooler-ul era absolut clar ca nu aveam de gand sa power up o placa intr-o stare asa de precara.

I mean, respect for the cards must come first chiar daca la final este posibil sa nu obtii ceea ce te asteptai. You know me. ALL IN or ALL OUT! No half measures. No corners cut! Calea cea ingusta si dreapta! Nothing will stop me!

Uite asa, pe nesimtite, m-am imbarcat intr-o expeditie catre necunoscut, calauzit de o incredere oarba in privinta vivacitatii acestei placi.

Orice drum trebuie sa aiba o stea calauzitoare. Eu am crezut total in aceasta placa. Daca o placa 470 GTX a reusit sa iasa from the gutter de ce nu ar putea sa faca acest lucru si o mighty 5870?

Add to the mix the 2GB of VRAM si Eyefinity E6 and this card had all the data to become legendary.

Sa trecem la miezul problemei.

Torn thermal pads. You have to break some eggs if you want to make an omelette.



2010. A good year! I was 11 years younger! It seems like yesterday!



Nici separarea cooler-ului de PCB nu a decurs prea usor.

Against all the odds am reusit sa salvez mare parte din thermal pad-uri. Cel putin asa credeam eu la acel moment! Chestiile alea moi si ingalbenite aveau SINGLE USE plastered all over them.



The mighty PCB! NAKED!



Look at that real estate! I feel something rising and that isn't the real estate price!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2021, 00:52   #3020
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

The naked die made all the effort to be worthwhile.



My precious! So perfect! I was in love ...

Incastrat intr-o armura impenetrabila din plastic, aluminiu si cupru, PCB-ul era intact. In afara de ceva mizerie in zona ventilatorului acesta era minty fresh.

It seemed that I had a winner in my hands.



All the data gathered implied the high end nature of this monster.

Some stains and dirt.



Care este treaba cu surubul asta care arata kind of loose? Hmmm ...



Inca de cand am luat placa, am observat mizeria acumulata in ventilator. Chiar si asa am fost luat pe nepregatite cand am dat cu ochii de depunerile din interior. Acesta se invartea cu greu si era clar ca va necesita munca daca urma sa-l folosesc.



Aceste mici bucatele de plastic mi-au soptit usor ca voi avea ceva in plus de facut.



Zgarieturile si cateva mici indoituri de pe backplate erau indicii clare cum ca, aceasta placa nu numai ca a suferit ca urmare a unor rele tratamente aplicate de catre fostul (neglijent) proprietar cat si ca urmare a unor "bune" tratamente aplicate in tranzit aka de unde a venit pana a ajuns la mine. Cica din Germania.

In ciuda acestor semnale de alarma eu eram extrem de increzator. In plus daca la final era totusi posibil sa nu obtin rezultatul scontat ma puteam consola cu dictonul: the journey is more important than the destination!



Ce bestie poate lasa ca o placa sa ajunga in halul asta? Ignorance is bliss ...

Avand in vedere mizeria acumulata in ventilator, m-am echipat rapid cu masca, ochelari de protectie si manusi. Firele de par prezente erau clar de provenienta animala.

Am folosit o penseta ca sa extrag mare parte din lana acumulata insa aceasta operatie nu a adus rezultatele scontate.



Dupa "esecul" cu penseta am trecut la the BIG GUNS.

Apa sub presiune.



Look at the debris.



MORE!



Heatsink included!

Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3807

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.