lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-02-2021, 19:49   #881
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 816 Post(s)

PC-ul meu

https://www.aliexpress.com/item/1000...archweb201603_

Merge cu SmartLife.
Old 22-02-2021, 19:53   #882
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 734 Post(s)

PC-ul meu

Ca pentru proști. CPM e smartlife ăla?
Old 22-02-2021, 19:54   #883
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

@suzuki , primul vrea gateway, al doilea pare ca e ce trebuie, multam!
@Boggy , nu vreau sa stau 3 luni dupa el, vreau repede, ca am trecut pe langa moarte si vreau sa stau linistit
@Arise cred ca e o aplicatie gen GHome, Alexa, in care poti sa bagi mai multe chestii sa le controlezi. Daca nu ma inseala memoria, e compatibila cu Alexa si Ghome, adica poti sa le lipesti, ceea ce ar fi la fix.
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected]0 TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 09:29   #884
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Inca nu avem un robot de aspirare si ne gandeam la ROWENTA Explorer Animal Serie 80 RR7755WH, cu reducere Genius iese acum pe la 1620lei.

Locuim intr-o casa cu 2 nivele de 80mp fiecare, la etaj sunt covoare cam peste tot (doar sub paturi e parchet, la baie nu il punem sa aspire cred), la parter sunt covoare cam la jumatate din camere. Avem reticenta fata de robotii de aspirare, "cum sa dam o carca de bani pentru o maturica electrica pe care o poti comanda din smartphone; la un aspirator conteaza puterea de aspirare, marimea sacului de praf; cum face fata o jucarie cu baterie fata de un aspirator clasic de trage 1500Watt de la priza etc".

Totusi modelul asta de mai sus are 2 perii, recipientul de gunoi mai mare decat restul (0.7L) si cumva dispar niste minusuri pentru noi.

Asa ca am cautat informatii despre model. Reviews pe Youtube nu prea am gasit (doar open box si filme de marketing la producator), aplicatia Android are 50K+ descarcari la un scor de 3.7 (multi au dat o stea pentru ca au avut probleme). Xiaomi in schimba are scor de 4.4 si 10M+ descarcari, dar are jucarii cu recipient mic.

In final merita cumparat sau nu?
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 10:42   #885
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Merită un astfel de robot, dar el nu este un aspirator și nu va înlocui un aspirator.

Te poate ajuta ușor în sensul că vei da puțin mai rar cu un aspirator normal, dar de dragul cifrelor să zicem că vei da la fel de des.

Deci un robot gen Rowenta sau Xioami nu va da cu aspiratorul în locul tău, dar casa ta va fi mai curată și mai "aerisită" ca să zic așa, nu vei avea clasicele dust bunnies, nu vei avea firimituri prin bucătărie, fire de păr, cheratină, etc prin camere.

Ideea este să cumperi robotul dar să îl lași să își facă treaba. Adică să îi dai zone și program zilnic de lucru pentru a menține curățenia la un nivel decent.

Când va veni ziua să dai cu aspiratorul mare oricum o să dai, dar efortul va fi mai mic.

Nu prea are importanță capacitatea rezervorului, nu adună atât de mult praf la o singură trecere, se umple rezervorul de praf abia la câteva run-uri.
Old 24-02-2021, 13:17   #886
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

PC-ul meu

Multumesc. Mai astept scaderea de pret cativa ani poate. Inca mi se pare mult sa platesc >300$ pe o maturica semiteleghidata doar ca sa dau mai putin cu aspiratorul.
Mai bine strang bani pentru un Kirby...
Old 24-02-2021, 13:52   #887
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Kirby este o vrăjeală umflată și nesimțit de scumpă, mai bine cumperi un WD3 cu 300 de lei și îți faci treaba fără bătăi de cap.
Old 24-02-2021, 13:54   #888
adrian3
Senior Member

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Ai 80m pe nivel si ti se pare inutil ? In cazul tau mi se pare mult mai util ca la apartament si daca il combini cu purificator scapi de praf, miros si altele. Va ramane sa mai dai cu aspiratorul clasic de 2 ori pe an.

Cat despre putere, nu are nevoie de multa pentru ca oricum jumatate din munca o fac periile.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 14:15   #889
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 71 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Ma nu intelegeti ca in afara de Xiaomi (Roborock si Xiaomi) si iRobot Roomba nu exista alte aspiratoare decente ... celelalte sunt doar plimbatoare de praf robotizate . Nu merita efortul .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 14:30   #890
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

PC-ul meu

Pana anul trecut venea o doamna la curatenie saptamanal si era vis. Nu ne puneam problema de Kirby sau aspirator robot. De un an de zile facem singuri curatenie, em evitat sa mai vina din cauza pandemiei. Roboteii nu ne incanta, avem opiniile de mai sus.
O demonstratie de Kirby am avut acum vreo 3 ani si ni s-a parut super: este o scula robusta si eficienta care chiar aspira, bate si matura in acelasi timp, plus servo la roti (merge singur cand il impingi). Am vazut la treaba si accesoriul de spalat covoarele si ne-a incantat.
Dar da, este foarte foarte scump, platesti mult si pentru prezentare si marketing. Se gasesc pe olx pe la 4000-5000lei in stare buna si mai repede as cheltui banii intr-un Kirby decat intr-un robotel.

Pentru ca a imbatranit Philips Jewel FC9071 (destul de silentios, motor de 1500watt cu vreo 400-450watt putere de aspirare) am cumparat initial un alt Philips (aveam saci) cu motor de 700Watt. L-am prins la o oferta pe la 400lei, super accesorizat, dar nu ne-a placut, l-am returnat dupa ce l-am desfacut. Am preferat sa cumparam cu vreo 350lei toate piesele defecte sau uzate rau pentru Jewel (furtun, teava, perie, capac unde se monteaza furtunul) si sa il reconditionez. Arata ca nou, functioneaza ca nou, are putere de aspirare peste jucariile ecologice clasice de acum (bine, nu am testat modele de 800+ lei).

In final, o doamna la curatenie si un aspirator clasic bun fac treaba mult peste robotei. De ar trece mai repede pandemia...

Last edited by dic1; 24-02-2021 at 14:32.
Old 24-02-2021, 14:47   #891
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Ai 80m pe nivel si ti se pare inutil ? In cazul tau mi se pare mult mai util ca la apartament si daca il combini cu purificator scapi de praf, miros si altele.
Pentru ca mi-ar trebui 2 robotei, unul pe nivel si pentru ca tot trebuie sa dau cu aspiratorul pe scari. Prea mult deranj pentru jucarii...
Old 24-02-2021, 14:58   #892
Desmond
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Pe scari dai cu maturica. Iti trebuie un robot, il pui sa faca la etaj si dupa ce termina, il muti la parter.
Desmond is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 15:08   #893
adrian3
Senior Member

PC-ul meu

Combinatia aspirator robot si purificator e super. Daca ai mai putin praf in casa automat nici nu se va mai depune foarte mult, fie ca vorbim de scari sau mobila. Plus ca intra pe sub pat sau orice alta piesa de mobilier daca are loc ( minim 8-10cm in functie de robot ).

Daca nu ai prea mult covor as zice ca si un mop dedicat merge ( cele cu mop integrat nu sunt cine stie ce )
Old 24-02-2021, 15:50   #894
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

PC-ul meu

Avem idei impotriva lui (or fi gresite? poate ). Dar asa cum un Philips nou cu motor de 700watt si putere reala vreo 250watt este sub ala vechi de 1500Watt/450Watt, intuim ca un motoras pe baterie pur si simplu nu are putere de aspirare. E o maturica mai mult.

Rowenta 80 ne-a placut pentru ca este mai mare, are 2 maturici si rezervorul colector dublu fata de restul, cumva pare a fi mai robust. Dar e prea scump pentru ce stie sa faca. Cu siguranta ca avem o idee preconceputa la "ce stie sa faca".
Oare pot sa il returnez dupa ce il folosesc?
Old 24-02-2021, 16:18   #895
adrian3
Senior Member

PC-ul meu

Maturica aia e de ajuns pentru mentinut curatenia. Rezervorul nu conteaza foarte mult cat e de mare pentru ca alarma de rezervor plin ti-o da cand trage mai greu cu filtrul plin/infundat. Deci aproape degeaba e rezervorul de praf mai mare daca filtrul e la fel de mare ca la cele cu rezervor mai mic.
Old 24-02-2021, 19:08   #896
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Daca ai vedea cat praf strange Roborock-ul meu in fiecare zi din casa (nu stiu de unde il scoate, dar umple rezervorul ala de te ingrozesti), ti-ai schimba radical parerea despre genul asta de mantzocarie.
Nu stiu cum am trait fara el si clar daca/cand se strica, o sa iau altul similar.
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 20:05   #897
M3kk
Ancient friend

Mentioned: 60 Post(s)

+1.

Sent from my ONEPLUS 6 using Tapatalk
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 22:37   #898
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 71 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Dupa aspirat prin casa cu DirtDevil (ca la carte) 1h - 1:15h , scuturat mochete pe geam , XIAOMI Mi Vacuum umple si el jumatate de rezervor . Pur si simplu e calumea . Este Roborock S4 , dar sincer , daca ai bani merita sa iei Mop Pro sau Roborock S6 , au niste functii foarte misto cum e urcarea automata de turatie pe anumite suprafete (mochete) si mapare (chiar daca al meu are mapping cu lidar , nu pot sa-i pun limite.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2021, 23:47   #899
Danos
Senior Member

Mentioned: 68 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dic1 View Post

Pentru ca a imbatranit Philips Jewel FC9071 (destul de silentios, motor de 1500watt cu vreo 400-450watt putere de aspirare) am cumparat initial un alt Philips (aveam saci) cu motor de 700Watt. L-am prins la o oferta pe la 400lei, super accesorizat, dar nu ne-a placut, l-am returnat dupa ce l-am desfacut. Am preferat sa cumparam cu vreo 350lei toate piesele defecte sau uzate rau pentru Jewel (furtun, teava, perie, capac unde se monteaza furtunul) si sa il reconditionez. Arata ca nou, functioneaza ca nou, are putere de aspirare peste jucariile ecologice clasice de acum (bine, nu am testat modele de 800+ lei).
+1

Bun acel Philips Jewel, puterea de intrare e chiar mai mare 1800w si maxima 2000W, am si eu un Philips Expression FC8613/01 ceva mai slabut vad 1800w maxim, are puterea de aspirare de 350W fata de Jewel 450W dar oricum mult peste aspiratoarele din aceeasi gama de pret din zilele noastre, trage foarte bine, cred ca are 15 ani sau poate mai mult, dar functioneaza perfect inca, si am aspirat cu el si praf de var, nisip, ciment si ce se mai face cand renovezi, credeam ca se va strica dar l-am curatat bine si nu a avut nimic.
Tin minte ca a costat 300 de lei la vremea respectiva.

Last edited by Danos; 24-02-2021 at 23:49.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2021, 09:10   #900
Dashu
Senior Member

Mentioned: 38 Post(s)

Quote:
Originally Posted by bakhus View Post
Daca ai vedea cat praf strange Roborock-ul meu in fiecare zi din casa (nu stiu de unde il scoate, dar umple rezervorul ala de te ingrozesti), ti-ai schimba radical parerea despre genul asta de mantzocarie.
Nu stiu cum am trait fara el si clar daca/cand se strica, o sa iau altul similar.
Asa am zis si eu despre Roborock dupa o saptamana. Asa am zis si despre masina de spalat vase dupa o saptamana. Probabil ca la fel a zis si mama despre aia de spalat haine... cand a cumparat-o. Nimeni in ziua de azi nu-si pune intrebarea; oare sa-mi cumpar masina de spalat haine?

Anumite lucruri, chiar iti usureaza viata si n-ai vrea sa mai traiesti fara ele.

P.S. Dar, ca exista si un dar. O Roomba primul model (poate nu primul, dar are vreo 6 ani, am un amic care are asa ceva), sau chiar si roborock pe profilul silent/standard, doar muta praful prin casa. Dupa o saptamana te ingrozesti cat praf poti gasi pe mobila, asa ca al meu merge pe un profil mai agresiv.
Dashu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules