lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-08-2017, 00:14   #21
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Doru1 View Post
Aah..interesant, sper ca nu imi distrug urechile totuși pana incep sa se dezmorțească ))
Pai e de la sine inteles ca le lasi sa cante NU in urechi. Vezi ca se aud tare, daca le tii 30min - 1h la volum maxim s-ar putea s-o dai in tinnitus temporar.

Again, rodajul asta se face intr-un dulap undeva. Eu le-am invelit pe ale mele in folie de ambalaje/de bagat sub parchet, apoi infipte intr-o punga zip-lock, ca sa nu ma mai bazaie la cap. Se auzeau chiar si-asa.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 08-08-2017, 01:22   #22
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Merci. O sa-m iau o pereche pentru mine si una pentru a mea. Cu scuzele de rigoare fata de Doru, pot sa intreb daca poti sa-mi recomanzi si o pereche de casti in zona de 50 lei?
Astea
https://altex.ro/casti-intraauricula...-hje125e-negru

LE: lol, am vazut apoi ca ai primit deja recomandarea

Last edited by Gotul; 08-08-2017 at 01:25.
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2017, 13:38   #23
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Am dat comanda pe olx pentru ele, cica mai are 10 in stoc tipul, parea serios, 152 lei cu transport posta romana prioripost cu livrare la adresa si cu serviciu fragil,ajung vineri cica,sau mai repede.Mai ieftin de atâta aici nu prea am gasit,doar fakeuri..
Xiaomi hybrid pro - is la 135 lei la el, le livreaza personal in București, in restul țării e 140 lei /150 lei /+- optional serviciu fragil.
Cand le primesc le testez cateva zile si revin la topic-ul asta cu un review daca nu deranjeaza pe nimeni,mersi boogy pentru ajutor si celorlalti xD
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.

Last edited by Doru1; 08-08-2017 at 13:40.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2017, 00:53   #24
Spawn
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 620
Mentioned: 13 Post(s)


Send a message via Yahoo to Spawn
Default

head-fi: reviews, topic (in care apare mentionat si alt review + pareri). Se pare ca acel "vent cover mod" chiar are efect.
Preturi in RO din ce-am gasit: 180 lei (+transport), 157 lei (transport inclus)
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2017, 02:18   #25
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie nu-mi place cum se aud cu portul acoperit. Parca parca urca un pic kick-ul si bass-ul rapid, in schimb per total se aud mai plat. Dezavantajele sunt peste avantaje pentru urechea mea.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 09-08-2017, 21:26   #26
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

@Boggy Adica.. te referi la hybrids pro ? si ce este acel vent mode?
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2017, 22:33   #27
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

HD Pro-urile au o gaurica de ventilatie pe lateral. Daca o acoperi e ca si cand ai transforma castile din incinta bass reflex in cutie inchisa.

Beneficiile modului sunt ca basul e un pic mai tight, se modifica toata curba de raspuns pe partea de joase. Unii zic ca devine mai puternic, dar pentru mine principala chestie pozitiva sesizată e ca e mai tight, mai precis. Kick-urile sunt mai bine definite.

Din păcate insa transformarea asta e minora, abia sesizabila, dar ce ma enerveaza e ca pierd enorm din spatialitate, din soundstage pe partea de mid-bass si medii.

Bine, poate n-am facut eu cum trebuie. Ca sa observ imediat efectele si sa elimin din placebo am astupat gaura cu degetele si apoi am eliberat cu ele inca in urechi. Asa am simtit instant diferentele.

Cu banda adeziva chit ca acoperi vent-urile in 30secunde, tot e ceva timp incat sa "uiti" exact cum se auzeau inainte.

Oricum e de incercat, poate o sa-ti placa mai mult cu ele acoperite.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 12:54   #28
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Ah, am înțeles. cred că îmi ajung maine, abia aștept să le incerc ;D
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 14:09   #29
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat de pe aliexpres de la seller cu 4 diamante si 4100 casti vandute pana acum, 24$. O sa vina in 3 sapt probabil.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 22:29   #30
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

#DeDeRa Mm..cam mult putin ) dar daca e pretul mai mic si nu te deranjează așteptatul atunci e optiunea perfecta, la mine va ajunge maine dimineață cel mai probabil <3
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 22:34   #31
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Am luat de pe aliexpres de la seller cu 4 diamante si 4100 casti vandute pana acum, 24$. O sa vina in 3 sapt probabil.
HD Pro? Adica astea:

\

Nu astea:



Ca vad ca mai ales in Romania habar n-au sa le puna numele/poza corecte.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 22:58   #32
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Le avea pe toate, am ales HD Pro. Alea normale erau undeva pe la 15$, destul de moca, daca tot ziceti ca-s asa bune. Dar am zis hai cu HD Pro.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2017, 23:12   #33
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Mi-au ajuns, le-am testat,primul lucru pe care l-am sesizat si am ramas cu gura cascata a fost acel sunet extraordinar de clar si de..cum sa spun.."liber", deschis pe o raza lunga,un fel de surround foarte calm si frumos * btw,am folosit melodia asta prima oara :
*

Recomand inchiderea ochilor pe parcursul melodiei ) . Bassul nu e foarte nebun, este chiar destul de linistit si cu bun simt,este foarte satisfacator,cel putin urechilor mele li se pare asa, sunetul de chitara sau pian se aude foarte bine,il poti simti foarte ok.
Nu sunt din cablu impletit ca si versiunea Hybrid normala, dar nu pare foarte slab. Vine cu 4 marimi de dopuri, 5 daca includem cele medii de pe casti,si pachetul este extrem de frumos. Mai primim si o husa micuta in care sa tinem castiile,foarte buna si ea.

INSA.
Probate la un xiaomi redmi note 3 pro, in casca dreapta se aude cu intrerupere cand dau volumul mai mare de jumatate,sau cand este bass, cand le-am bagat la calculator nu se aude deloc cu intrerupere,se aude perfect..ceea ce este ciudatel ,dar na.
Daca aveti xiaomi, mai nou pe MIUI 8-9 este un feature care suporta sunetul HD *pe care ti le ofera castiile astea de exemplu*, si un preset favorabil castilor acestea. Eu sunt tot la MIUI 7 si nu am feature-ul acela dar na. Le voi incerca in scurt timp si la un Samsung Galaxy S4 Active.
Sunt extrem de confortabile pentru mine,imi plac mult..insa pacat de telefonul meu ca are problemute vad..
Sunetul este extrem de clar,imi plac mult castile, le-am luat cu 152lei total de pe olx cu transport la adresa+serviciu fragil, sunt originale,le-am scanat si codul QR si sunt identificate corect ca find originale,de catre xiaomi. Nu am mai testat ceva mai scump sau egale calitativ cu acestea,dar ca o prima impresie pot spune ca se aud clar,bassul este satisfacator si se aude extrem de bine,vocea se aude foarte clar,totul este foarte ok
*pentru bass test am folosit melodia asta :
,and oh damn it sounds good boi*
Iar in testul acesta aud sunetul pana pe la vreo 4hz :
iar bassul se opreste pe la 15.
Overall, sunt multumit de ele ,pretul e prea mare in romania din pacate,daca aveti ocazia si prindeti 0 transport fee pe aliexpress sau site-ul recomandat mai sus de @Boogy ,best buy my opinion.
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.

Last edited by Doru1; 14-08-2017 at 21:39.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2017, 21:44   #34
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Dacă aveți întrebări legate de ele,pot raspunde aici.
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2017, 15:21   #35
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Au venit Hybrid Pro astea. Arata super profi, super elegant ambalate, etc. Profi profi. Dar asta e volumul maxim? Doar atat? Nu mi se pare un volum atat de mare, desi izoleaza bine sunetul din exterior... De asemenea, la mine, la volum maxim, se aud perfect, nici o distorsiune, d-aia inclin sa cred ca asta nu e maxim.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2017, 15:32   #36
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Amplificate de ce anume? De exemplu la mine pe Xonar DX se aud mai incet decat pe Sansa Clip+ cu Rockbox la volum maxim (la care nu stau niciodata btw).
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 18-09-2017 at 15:34.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2017, 15:36   #37
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mp3 player sony, Xiaomi Mi4 sau direct de pe pc. Toate 3 au acelasi volum maxim. E tare, dar ma asteptam la mult mai mult, mai ales ca nu are nici un fel se distorsiune, se aud clar, pur, perfect.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2017, 18:30   #38
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pfuu... trebuie sa dau si eu comanda.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Review ? Xiaomi Mi 5 Pro LAB501 Articole 4 10-08-2016 16:48
Xiaomi Mi3 TD Review LAB501 Articole 13 24-11-2013 02:47
Hy-Fi Hybrid Fidelity Whole Home Networking Hyadum Periferice 1 20-02-2012 11:50

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 4149

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.