lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-11-2014, 18:30   #41
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

da, este cel mai mare
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2014, 23:43   #42
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

inca un mamut in visterie ...pregatim al 2-lea sistem de racire peste -120*C

Sanyo C-2RN170H5W
--motor typ PSC
- 20.685 BTU
-34,8 cm³/rev
-power input 2140W
-R407c


nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2015, 20:11   #43
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

m-a prins anul 2015 si nu am terminat acest build , m-a prins febra benchului in ultimele 2 luni si am neglijat "oratania din beci" .

asa ca o sa las benchul pe locul...2-3-4 ( ca hobby)o perioada de timp pana cand voi finaliza acest build , apoi voi incepe alta constructie ..

cand am inceput constructia acestei cascade , am avut la baza 2 compresoare dupa care a fost calculat restul componentelor.
-stagia1 : SCI 27,7ccm/ 16100btu/R407c
-stagia 2 : Toshiba 20ccm/16777btu/ R410a

compresorul care era destinat stagiei 1 , l-am folosit in monstrozitatea de SS universal: http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=12896 si am ramas fara compresor in stagia 1 , apoi am comandat un LG de 35ccm ..practic cu acest compresor din calculele preliminare cei 3kw ai condenserului erau exact la maxim , dar firma m-a lasat 2 sapt sa astept ..apoi dupa ce am trimis eu mail sa intreb ce s-a intamplat cu precomanda respectiva , mi-au spus ca nu se mai gaseste la exportator pe stoc si ca ma pot orienta la ceva echivalent din ce exista la ei in shop, ei bine asa a fost achizitionat matahala de Highly /hitachi de ~42ccm , o capacitate cilindrica imensa care un singur condesor de 3kw este mult insuficient ..practic pt acest compresor trebuie un condensor de cel putin 5kw.
intre timp a cazut prada "involuntar" si un Sanyo de 35ccm .. ( mai sus in poza)..

asa ca voi folosi in urmatorul build ( cascada)cele 2 compresoare de capacitati mari : Highly 42ccm/ Sanyo 35ccm

Buildul prezent aici este "aproape" gata , lipseste compresorul din prima stagie (care este deja achizitionat ...insa cred ca abia pe la sf saptamanii va sosi la mine) , termometrele ..si trebuie finalizata electrica , evacuarea celor 2 stagii independent , apoi umplerea cu refrigerant specific fiecarei stagii individual( R507 /R1150) ...testele de load/ ajustarea valvei de expansiune din stagia secundara, apoi izolarea partilor de SUCTION ( care vor ingheta la propriu si vor produce condens/apa) ) si ..gata

ca am adus vorba de compresorul din prima stagie( low stage) , este vorba de un TOSHIBA PG290X2C -4FT1 , 29ccm ~18.000 BTU este perfect dimensionat pentru un condeser de 3kw !!!

deci ,aceasta cascada se bazeaza pe 2 compresoare ROTATIVE de putere , ambele fiind TOSHIBA!!(low stage- 18.000BTU,29ccm/ hight stage-17.000BTU, 20ccm)

date technice:

stagia 1/low stage

-compresor rotativ TOSHIBA PG290X2C-4FT1
17.681BTU ( british thermal unit)/ 29cm³/rev
power: 220v/ 1700W
35uF running/start capacitor
weight: 17,1kg
R407c

- condensor/ radiator RTV 3kw + Fanco 300mm fan, 220v/50hz,105w -1550rpm
- reciever Denaline 1L , max 33 bar presiune
- dryer CASTLE + sightglass
- ventil de expansiune / expansion ventil / E-ventil Danfoss TS2 r507a , cu orificiu/ duza de 01
- schimbator de caldura HX 20 placi 0,24m2 , B3-12-20
- safey device -presostat Ranco cu actionare automata
-termometru digital de monitorizare temperaturii HX-ului
refrigerant R507A

stagia 2/ hight stage

-compresor rotativ TOSHIBA PA200X2CS-4KU1
16.777 BTU/h , 20 cm³/rev
power: 220v/1670W
35 uF running capacitor
weight: 17,4kg
R410a

- recuperatorul partial de caldura/desuperheater RTV 570W + 172mm fan Fanco , 220v/50hz-1800rpm,40W
-separatorul de ulei automatic ESK Schültze
-vas de expansiune FrigoMec 4,6 Litri + ventil rotalock Denaline
-filter dryer DANFOSS eliminator serie -oil out to in HX
-filter dryer 40 gram cupru
-evaporator stepper 42mm diam/50mm tall , suction line 1,5metri inox flexibil DN12 , montare universala compatibila CPU/GPU
-valva de expansiune : tub capilar 1mm ...lungimea se va stabili la sfarsit in testele finale.( ~ 3-3,5metri)
-safey device hight pressure /presostat RANCO cu actionare manuala
-termometru digital cu citire din baza evaporatorului.
refrigerant R1150 -Etylen

Last edited by nachtfalke; 04-01-2015 at 20:18.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2015, 12:53   #44
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

intr-un final am intrat in posesia compresorului din prima stagie Toshiba (GMCC) PG290X2C ...18k BTU si 29ccm

-am izolat suction acumulator pana sa-l montez permanent , din cauza spatiului..
- unitatea este brazuita complet
- incarcat ambele stagii cu nitrogen pana la 25 bar , o voi lasa 2-3-4 zile sa fiu sigur ca nu am nici un por.

daca am timp in noaptea asta , o sa ma ocup de electrica ..apoi trebuie sa izolez partile ce vor ingheta( suction) , dupa care ..urmeaza partea mai interesanta





nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2015, 14:03   #45
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default :)electrica finish

-fiecare cablu este cositorit la capete inainte de a fi introdus in regleta
-termometrele ( first stage HX temp , second stage evap temp)lipsesc pe care le voi atasa mai tarziu insa nu este obligatoriu pt ca oricum voi monta sonde K-Typ.
-am alimentat separat cu 2 cabluri siliconice 3x1,5mm( cate unu pe fiecare compresor)
-sleeve pe cabluri care rezista la temperaturi ridicate
-compresoarele au protectie interna "overload/thermal protected"
-am adaugat stickere cu "atentie" voltage, pe capacele celor 2 compresoare

am inceput de azi noapte evacuarea primei stagii(R507) am ajuns pana acum la 710 microns , intr-o ora voi "intrerupe" evacuarea cu nitrogen , dupa care reiau ciclu pana ajung la ~ 200 microns, atunci instalatia este PREGATITA de incarcat
- evacuarea unui sistem este foarte IMPORTANTA si ia timp mult pana cand ai vid-ul perfect de incarcare, lucru care nu-l poti obtine in 1-2 ore .
- o instalatie care contine un compresor rotativ trebuie evacuata la CEL PUTIN 500 microni inainte de a fi incarcata cu refrigerant!!

- dupa caest build voi incepe alta cascada cu cei 2 "mamuti" ce asteapta rusinati in colt









Last edited by nachtfalke; 18-01-2015 at 14:06.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2015, 23:04   #46
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default frosty pic:D

prima stagie in teste..

a 2 stagie nu stiu cand voi avea timp , inca nu am R1150-ul .


nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2015, 23:05   #47
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai daca prima stagie face zapada, a doua o sa faca avalansa.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2015, 11:47   #48
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

pai trebuie sa faca zapada etylena se condenseaza la temperaturi scazute , din aceasta cauza apare prima stagie care va raci HX-ul INAINTE ca etylena sa intre ca" hot gas" prin celalalt port aditional al HX-ului , la iesire din HX etilena va fi condensata --apoi parcurgand vasul de expansiune( tubul capilar ) va cobora temperatura evaporatorului la temperaturi de ~-120*C , (se va face schimb de caldura cu cpu-ul/gpu-ul) , aspirata apoi prin linia de aspiratie ..in suction acummulator , apoi pressurizata de compresor ca hot gaz , iar acest ciclu se va repeta all over again

ceea ce trebuie sa intelegeti este ca refrigerantul din prima stagie nu se intalneste /amesteca cu gazul din a 2 a stagie , sunt 2 stagii independente!! singurul lucru comun este HX-ul unde se face SCHIMB de caldura st1 vs st2!!

prin "ochiul" de sticla se vede cum circula gazul R507 pe" liquid line" apoi spre valva de expansiune termostatica( danfoss TS2)



nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2015, 21:59   #49
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am mai tweak-uit ceva la prima stagie , am facut diferite reglari la surubul de SuperHeat al TXV-ului Danfoss TS2 si am atins pe teava de aspiratie din HX out ~ -50* , totusi sunt peste 2 kg de cupru masiv racit la temperatura respectiva insa parca simt ca se poate mai bine , in sapt ce urmeaza o sa incerc si cu duza de 00 ( acum am de 01) , iar ca ultima alternativa o sa inlocuiesc ventilul de expasiune Danfoss TS2 cu un Danfoss TES2.

temperatura atinsa pe HX este arhi-suficienta pt a condensa etilena foarte bine si atinge temperaturi pe evaporator de ~ -125*C .

cand o sa fiu pregatit de a incarca stagia2 cu R1150..o sa fac umplerea separatorului de ulei cu 600ml POE oil RL68H Emkarate uleiul din sep oil trebuie sa fie acelasi tip/serie ulei care il are compresorul din loop-ul respectiv( st2)




nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2015, 21:31   #50
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

a raspuns Westfallen la cerintele mele , o sa-mi trimita un cilindru de etilena (C2H4) : Ethene/Etylene 2.5 cu o puritate de 99.99% stay turned de data asta o sa fie avalansa totala de zapada
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2015, 22:01   #51
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

nu am avut timp in ultima perioada de nimic, dar intre timp a sosit regulatorul de presiune pentru etilena ce este necesar a se monta pe cilindru inainte de a se incarca unitatiile refrigerante.
am achizitionat tot regulator LINDE ( ca si cel pentru oxigen ce il folosesc in setupu autogen)pentru ca au o calitate a constructiei deosebita .

regulatoarele nu sunt compatibile intre ele : de la oxigen la nitrogen , gaze inflamabile( hydrogen,ethene,ethan , ethylene , methan, propan , butan.. etc..)

de la dreapta la stanga avem:

1 )H2/C2H4 pressure regulator Linde FDR-200-10-48-H2
compatibil : Arsin, Butadien, Butan, Buten, Deuterium, Ethen, Ethan, Methan, Propan, Propen, Hydrogen

2) N2 pressure regulator Kayser KA6087
compatibil : Nitrogen/ azot

3)O2 pressure regulator Linde FDR-200-10-48 -O2
compatibil : Oxigen/ aer sintetic


Last edited by nachtfalke; 11-03-2015 at 22:04.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2015, 17:46   #52
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aprecierile mele nachtfalke! Jos palaria!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2015, 22:24   #53
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

danke!

am brazuit acess valve 1/4SAE la regulatorul pentru Etylena sa ma pot conecta cu charging line la el , brazingul a fost facut cu rod de 45% argint!

am montat start/running capacitorii pentru ambele compresoare exact pe consola de sustinere a suction line din stagia 2( low stage) acolo a mai fost spatiu!

am facut incarcarea cu 600ml POE oil in portul IN la separatorul de ulei automatic ESK , unitatea este acum in evacuare ..astept cilindrul de etilena , ce urmeaza ...



Last edited by nachtfalke; 22-03-2015 at 22:26.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2015, 22:39   #54
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am adaugat cele 2 termometre ( unul care monitorizeaza temp HX-ului racit de stagia1 si celalat care citeste temperatura evaportorului din stagia2) , le-am alimentat cu 2 surse in comutatie AC/DC 12v

am inceput si izolatia unitatii , am taiat armaflex tube 13/19 , urmeaza sa il lipesc cu armaflexkleber AF520 ( adeziv special pentru armaflex/armacell ) , fiecare bucata este taiata la 45* .




nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2015, 13:33   #55
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

pentru ca mai am o cascada in lucru , voi comanda etylena atunci cand stagia 2 va fi pregatita pt charge, deoarece cei de la Westfallen nu vinde si cilindrul/recipientul doar continutul , iar cilindru trebuie inchiriat si nu e convenabil pt doar 800g-1kg de etylena sa fac return la cilindru aproape plin si sa platesc ~ 300euro , asa ca am planuit sa impusc 2 iepuri dintr-o lovitura daca aceasta cascada pare monstruasa va asigur ca a-2 a este ..."the beast"..in toata puterea cuvantului , cooling capacity ~ 47.000 BTU

teoretic se poate face transfer de etylena in alt cilindru ( ca sa pot returna cilindrul original si sa nu mai platesc inchirierea) , insa este operatiune EXTREM de periculoasa , mai ales ca nu am cilindru compatibil cu presiunea statica a etylenei si trebuie cilindru cu ventil compatibil pt regulator Hydrogen/etylena(R1150) ..in fine pe scurt vorbim de un refrigerant INFLAMABIL cu o presiune de incarcare ~106-110 atmosfere( bar) , se pot intampla dezastre teribile manipulat fara cap trec asta ca WARNING pt cei care au de gand constructie sau asocieaza o cascada cu un fel de frigider

nu m-am putut abtine si am incarcat stagia2 tot cu R507( refrigerant care il contine stagia1 de fel), doar pt a introduce un gaz ( se putea cu nitrogen , dar nu mai vedeam frosty pic )si a "salva" uleiul POE( ulei hygroscopic) de la contaminare peste timp lasat cu posibil aer in instalatie! , practic cascada se poate folosi la bench cu performantele specifice refrigerantului in cauza din stagia2 .
cascada are o putere de cooling de ~ 35.000 BTU , calculata pt heavy load , teoretic stagia1 contine un TEV( termostatic Expansion ventil) cu o duza de 01 care poate tine un load de 750W la -30 , deci in acest caz putem sa avem pe evaporator o sarcina de pana la 500W dummy load , arhi suficient pt orice monstru de cpu/gpu.

cu R507 am putut lovi -80* pe evaporator ,evident cu boostul impins de stagia1 , adica condensat la temperaturi scazute cu mult sub0 grade.
la un heat load de 400W am putut tine o temp stabila de -64*
acum cu R1150 in stagia 2 trebuie sa am -125* unloaded , pentru un load de 400W o temp stabila de ~ -100* , 300W -108 /-110* , 200W ceva gen haswell -118* -120* depinde de bench





Last edited by nachtfalke; 05-04-2015 at 13:42.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2015, 21:15   #56
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default build finish!

astazi am izolat complet cascada si e pregatita de a intra in drepturi

izolatia face parte din designul open stand la care acord o mare atentie , avand in vedere ca nu prefer carcasa , un rotativ ajunge cu usurinta la 100*C regim normal de functionare , o ventilatie cat mai buna a compresoarelor este necesara!

am achizitionat intre timp inca un vacuum pump , de aceasta data una de putere in 2 stagii/ 224L/min evacuare pana la 75 microns vid absolut!













Last edited by nachtfalke; 20-04-2015 at 19:12.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2015, 17:35   #57
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Crazy shit!!! arata beton si compact facuta.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2015, 23:23   #58
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

al 2 lea cascade proiect e inceput insa nu am timp sa-l termin in viitorul apropiat , ce am creat aici este una dintre cele mai ingrijite/lucrate build-uri existente la ora actuala pe internet , iar performanta nu se lasa mai prejos
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2016, 14:40   #59
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am adus cateva update-uri pozitive la acest build

recent am intrat in posesia unui cilindru de R1150 ( etylene)

in prima stagie am schimbat TEV-ul (TS2) in favoarea unui danfoss TES2 cu MOP , cu acesta configuratie am reusit -43 load in prima stagie (evaporating temp)
in a 2 a stagie am modificat linia de aspiratie , am montat felx line-ul direct in suction port al compresorului ceea ce mi-a adus temperaturi si mai negative( un boost de ~ -5 diferenta) , evaporatorul a fost schimbat si montat un nou design mai eficient in reducerea delta T .

overall am reusit -95*C la 385W heat load , pentru load-uri peste 400W trebuie sa mai scurtez 10-15cm XV-ul(cap tube) din stagia 2 , o sa revin cu un update final la aceasta cascada



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 06-11-2016 at 16:51.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2016, 15:09   #60
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Aia e uzina ==))
Trage tare sa dai cu ea.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,128
Total Online: 4030

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.