lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-04-2021, 08:44   #8421
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 275 Post(s)

In alta ordine de idei, ma uitam azi noapte la imaginile cu ce se intampla la spitalul Foisor. Mizerabil, nu operatiunea in sine ci cum erau mutati oamenii aia unii abia operati , filmati in chiloti sau pampersi de jegul de presa. Sper sa fie dat cat mai repede afara Vladut preferabil si Arahat.

Nu contest intentiile bune ale acestui Vlad Voiculescu si e posibil sa fie bun pe ce face el de obicei dar ca ministru si tot ce presupune aceasta functie publica este un dobitoc sinistru. In rasa matii de oligrofren, 30 (treizeci) consilieri si tu planifici si executi mutarea pacientilor intr-o singura zi de parca nu era clar ca se va ajunge aici. Nici macar un singur consilier nu te-a avertizat/sfatuit ca se va ajunge aici?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 10-04-2021, 09:33   #8422
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 756 Post(s)

PC-ul meu

Executați?
Păi ar fi chiar păcat, cum să scăpăm așa ușor de ei, măcar ne mai distrăm și noi, mai facem haz de necaz.

Unii se îmbolnăvesc, unii mor, unii în stare gravă nu își găsesc loc în pat la spital, dar asta este, antivaxxeru' nu își asumă nimic, el nu e vinovat, el e curat ca lacrima, el de fapt e o victimă că nu se poate duce la sală duminica la ora 12 noaptea și la magazin joia la 4 dimineața.
Old 10-04-2021, 09:54   #8423
VLV
Member

VLV's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Ignorance is bliss
VLV is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2021, 09:58   #8424
parpales
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Mai bine pune-ti masca ,fa-ti vaccinul, culca-te cuminte la ora 20 si nu te mai ingrijora de programul altora.
Old 10-04-2021, 10:00   #8425
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

PC-ul meu

Recunosc nu stiu exact ce presupune ATI, dar ma gandesc de ce sa dai afara bolnavii de alte boli din spitale cand poti mai simplu sa improvizezi niste paturi cu ventilatoare la Romexpo, sau oriune alt undeva.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2021, 10:30   #8426
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 319 Post(s)

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Recunosc nu stiu exact ce presupune ATI, dar ma gandesc de ce sa dai afara bolnavii de alte boli din spitale cand poti mai simplu sa improvizezi niste paturi cu ventilatoare la Romexpo, sau oriune alt undeva.
Secțiile de Terapie Intensivă trebuie să fie conforme cu niște standarde. La fel și ventilatoarele de Terapie Intensivă pot atinge un PEEP mai mare decât ventilatoarele normale folosite de exemplu în sălile de operație în timpul anesteziei.

Am lucrat în situații unde săli de operație fuseseră adaptate într-un fel de Terapie Intensivă, dar ventilatoarele lor erau mai slabe și rezultatele finale ale bolnavilor au fost mai proaste.

Prin urmare, improvizarea de paturi cu ventilatoare la Romexpo este ceva total inacceptabil din orice punct de vedere. Ar fi mai aproape de gropi comune decât de zone de tratament adecvate.
Old 10-04-2021, 10:38   #8427
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu e. Si nici nu va fi. Nu cred ca sunt atat de cretini. E posibil ca accesul la anumite chestii publice (concerte, cinematogtafe, festivaluri) sa fie conditionat de vaccin, ceea ce nu vad o problema.
Dar vaccinare obligatorie prin lege e stupida. Sunt persoane cu afectiuni gen trombofilie care cred ca ar muri dupa vaccinare, chiar si faimoasele pfizer & moderna.
Cunosc personal o persoană cu probleme legate de trombofilie care a făcut vaccinul (Pfizer) și-i foarte vioaie, nu este sub nicio formă o contraindicație absolută.

Ar fi fain să nu mai scrii chestii de genul "cred" pentru că am mai explicat că medicina nu funcționează după "bunul simț", ci după dovezi. Trombofiliile, sindromul antifosfolipidic sunt contraindicații relative, ceea ce înseamnă că este la latitudinea medicului în combinație cu analize și decizia pacientului dacă vaccinul se face sau nu.

Personalul medical are o listă de vaccinuri pe care trebuie să le facă (nu sunt obligatorii în sensul că vine poliția să te bage la închisoare dacă nu le faci) și noi nu suntem tâmpiți (în general) și le facem (e.g. cel contra hepatitelor A și B că pentru C nu există).

Vaccinarea în condițiile în care ai o pandemie mondială este la mintea cocoșului că trebuie făcută. Dacă unii sunt idioți asta-i altceva. Nu discutăm despre probleme gen alergii grave la excipienți sau alte contraindicații absolute, ci oamenii care miorlăie că omfg măști/izolare apoi refuză să facă o injecție de două ori.
Old 10-04-2021, 10:46   #8428
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Pacienții cu alte boli au fost prinși la mijloc, victime colaterale, între războiul dintre minister (adică ministrul în sine) și managerul spitalului.

Ministrul a cerut ca spitalul să fie eliberat de bolnavii existenți pentru a fi transformat în spital covid.
Pe de altă parte managerul de spital nu a fost de acord, pentru că era spitalul lui și ce să vezi, nu îi spune lui, ditamai managerul de spital numit politic, un pulifrici de ministru care azi este mâine nu mai este ce să facă la el în spital.

Așa că managerul de spital s-a tras pe kur, a tot lălăit-o, a refuzat să elibereze spitalul cum i s-a cerut și a ieșit opereta aia tristă și penibiliă... de s-a văzut la televizor.
Old 10-04-2021, 20:30   #8429
axxel4you
Banned

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Iti dai seama ca ce apare la televizor este strict ce este necesar ca sa le faca unora probleme si sa scape de ei.
Pe mine ma cam sperie ca forumisti activi nu prea reusesc sa vada mai departe de ce apare la tv la fel ca pensionari psdisti.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk

Last edited by axxel4you; 10-04-2021 at 22:37.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2021, 21:31   #8430
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 684 Post(s)

PC-ul meu

@Neo, cred ca glumesti. In upu, cand aceleasi simptome pot fi 5 afectiuni, e cu cred. Si nu, nu bat campii cand spun ca merg si ei pe "cred", ca se foloseste metoda prin eliminare la greu.
Iar in functie de specializarea medicului de garda s-ar putea ca o banala durere de cap sa fie sinuzitabla orl-ist, bila la gastro sau CT la neuro.

Last edited by kretzu77; 10-04-2021 at 21:34.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2021, 21:51   #8431
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Default Corona Virus - vine Apocalipsa

Quote:
@Neo, cred ca glumesti. In upu, cand aceleasi simptome pot fi 5 afectiuni, e cu cred. Si nu, nu bat campii cand spun ca merg si ei pe "cred", ca se foloseste metoda prin eliminare la greu.
Iar in functie de specializarea medicului de garda s-ar putea ca o banala durere de cap sa fie sinuzitabla orl-ist, bila la gastro sau CT la neuro.

Nu glumesc deloc. Nu știu cu ce medici ai avut tu de-a face dar nu este niciodată cu "cred". Serios. Sau ma rog, nu ar trebui. Hai să discutăm fiecare despre profesia lui, nu să ne dăm cu părerea. Dacă ne dăm cu părerea este cu "cred". Ceea ce este ok, atâta timp cât nu prezinți "cred" ca fiind un adevăr absolut.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 10-04-2021, 22:04   #8432
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Arafat a zis azi ca le-a cerut de vreo saptamana sa elibereze spitalul si n-au facut nimic.
Managerul/medicii spitalului au dat un comunicat sau ceva pe 2-3 aprilie ca nu e bine sa-l faca spital covid, enumerand niste motive.

Cam aceeasi situatie e si in Buzau.
DSP-ul a decis acum 2-3 luni ca un spital mic din oras sa fie transformat in spital suport covid. Nici macar tot spitalul defapt. Si nu s-a facut nimic.
Saptamana trecuta se vorbea ca ar vrea sa transforme spitalul din Nehoiu (tot in judetul Buzau, dar inspre munte, la 70km de resedinta de judet, cu drum naspa) in spital suport covid, ca nu facem fata acum, dar cand se va inrautati situatia. Si aia au zis ca nu vor.

Deci fara un ordin de evacuare nu cred c-o sa se intample nimic.

Alte variante nu sunt, singurul spital ramas in judet ar mai fi Sapoca, dar ala e exclus, fiind unul dintre cele 4 spitale pentru masuri de siguranta din tara.
Selky is online now   Reply With Quote
Old 10-04-2021, 23:20   #8433
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Iti dai seama ca ce apare la televizor este strict ce este necesar ca sa le faca unora probleme si sa scape de ei.
Pe mine ma cam sperie ca forumisti activi nu prea reusesc sa vada mai departe de ce apare la tv la fel ca pensionari psdisti.
Si ce ar trebui sa vedem? Cu ce este un bolnav de covid mai important decat unul abia operat de ceva grav?
Old 10-04-2021, 23:35   #8434
axxel4you
Banned

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Citeste mai sus ce s-a vazut la TV si de fapt cine au fost vinovati pentru evacuarea rapida a spitalului Foisor. Nu poti sa tragi concluzi si sa gasesti vinovati doar in functie de ce vezi la tv.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2021, 00:26   #8435
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

PC-ul meu

Dar tu de unde stii ce se spune mai sus, nu tot de la tv sau ai vorbit personal cu Arafat? Oricum ar fi intrebarea mea ramane valabila.
Old 11-04-2021, 00:29   #8436
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Dar tu de unde stii ce se spune mai sus, nu tot de la tv sau ai vorbit personal cu Arafat? Oricum ar fi intrebarea mea ramane valabila.
Pls don't enable him further.
Old 11-04-2021, 00:42   #8437
DjLeco
Banned

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Unde sint spitalele alea care se tot laudau ca le construiesc, ba unii, ba ailalti?!?
Just words...
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2021, 02:18   #8438
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 684 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Si ce ar trebui sa vedem? Cu ce este un bolnav de covid mai important decat unul abia operat de ceva grav?
Sfat: nu crede mai mult de 25f din ce vezi/auzi/citesti in media, oricare ar fi ea si de oricare parte ar fi ea.
Old 11-04-2021, 06:47   #8439
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 91 Post(s)

PC-ul meu

A 3-a zi de la rapel Pfizer.
All good, ca restul din familie si restul milioanelor care au mai facut

Quote:
Sfat: nu crede mai mult de 25f din ce vezi/auzi/citesti in media, oricare ar fi ea si de oricare parte ar fi ea.
Yep, toate`s biased intr-o zona sau alta...
Old 11-04-2021, 08:05   #8440
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
În teorie un bolnav nu este mai important ca altul.
În practică, ăla operat de ceva grav, s-a trezit să se îmbolnăvească și să se opereze într-un moment foarte inoportun. Ăsta e adevărul.

Suntem în mijlocul unei pandemii, oricât ar încerca unii să îi minimalizeze importanța, riscurile, implicațiile și să îi nege existența, covidul ăsta chiar există, este cât se poate de real și creează probleme de sănătate grave cu riscul de a se extinde și de a afecta din ce în ce mai mulți oameni.

Să ai covid este boala la modă zilele astea, dacă îți rupi un picior este meh...

Quote:
Lași TV-ul de o parte, mai citești pe ici pe colo, faci un pas în spate să poți analiza obiectiv apoi tragi niște concluzii. Cam ăsta e procesul...

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Unde sint spitalele alea care se tot laudau ca le construiesc, ba unii, ba ailalti?!?
Just words...
Nu spitalele contează în acest moment și chiar și dacă ți-ar pica din cer 200 de spitale nu ai avea ce să faci cu ele.

Este pe undeva o teorie rostogolită cum că am avut 1 an la dispoziție și noi tot 1500 de paturi ATI avem, prin urmare Arafat și Tătaru și Voiculescu să plece, să îl ia și pe Câțu cu ei, că nu au fost în stare să pună mână de la mână să facă rost de niște paturi de terapie intensivă.

Adevărul e că aici nu este ca și cum ai da o fugă până la Jysk și ai lua patul și salteaua și apoi fuga cu ele la spital, mai arunci o butelie de oxigen și ai rezolvat problema.

Problema este că la 1500 de paturi terapie intensivă pe țară tu trebuie să ai medici, asistente și infirmiere pregătiți pe ATI.

Habar nu am care e numărul de paturi alocați la un doctor, dar dacă un doctor să zicem că ar trebui să aibă grijă de 5 paturi ar însemna că trebuie să aveam 300 de doctori pe ATI, pe țară. O fi mult, o fi puțin (adică cum ar veni 5 paturi la un doctor, sau cum ar veni 300 de doctori în toată țara)? Habar nu am. Poate îmi spui tu.

Deci este puțin greșit să ne fundamentăm raționamentul pe numărul de paturi, poate ar trebui să numărăm la acel pat și medicul, asistentele și infirmierele cu care se presupune că vine la pachet.

Din "fericire" se moare pe bandă rulantă la ATI, se eliberează paturi zilnic.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules