lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2014, 17:02   #41
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

evaporatorul in stadiul final fara izolatie

- 43mm diametru/ 50mm inaltime / stepper evap
- furtun de aspiratie este din inox flex-line 12mm gaura interioara, cu o lungime de 115cm + invelis de protectie la indoire
- valva de expansiune( tub capilar) are o lungime de 310cm ( 3,1 metri - care se va ajusta pentru o performanta maxima) ,0.9mm gaura interioara
- izolatie thermaflex 19/13
- black sleeve 48mm diam
- universal mounting KIT ( cpu/vga)

se anunta frosty pic







Last edited by nachtfalke; 19-05-2014 at 22:03.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2014, 21:19   #42
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

We are waiting for it .
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2014, 23:35   #43
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

inca nu am comandat butelia de acetilena ca sa pot brazui unitatea , plus de asta imi trebuie si 5-10kg de nitrogen ( N4) pentru a testa unitatea in eventualitatea unui potential leack si tinuta 48h sub presiune , inainte de a umple cu freon R507a

astazi am izolat furtunu de aspiratie cu armaflex tube 15/19 , am montat senzorul de temperatura PT1000 pe suction line la iesire din evaporator , cu bucla din 25 in 25cm ( cablul la frig se intinde / contracta si se rupe , de aceea se face bucla cu rezerva pe toata lungimea furtunului de aspiratie ), am montat si o sonda K-type EK pe laterala evaporatorului cat mai aproape de baza .




nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2014, 13:44   #44
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am facut comanda pentru butelia de nitrogen si acetilena de la kaeltetechnik-shop.at/din Austria , din pacate va onora comanda in 2-3 sapt ca nu e pe stock ceea ce doresc eu, atunci voi fi pregatit sa brazuiesc toata unitatea , alaturi in comanda va fi si 1kg de ROD silberlöt 5% silber necesar sudurilor cupru/cupru, am ales sa fie 5% silber pentru ca pare a fi cel mai bun la compactizare, fata de uzualul hartlöt cu phosphor, care am deja 1kg de rod aici.

am "pozat" tevile principale pe unde vor fi pozitionate, cu mici exceptii la iesirea din condenser spre filterdryer si apoi in tubul capilar.

dupa cum am spus in primul post condensatorul va fi comun ambelor loop-uri , dar cu circuit aparte pentru ca va fi separat in jumatate (ss + chiller)pentru a face aceasta operatie am nevoie de butelia de acetilena ..

am intarit cu inca 2 bare de inox montate pe back side la baseplate, prinse in cate 3 suruburi M4 + o dunga de silikon , pozitionate pe diagonala fiecarui compresor , acum vorba lui Ramiro , pot sa-i pun senile=)))

Pompa de Vakuum- 60l/min este si ea alaturi( necesara evacuarii sistemului inainte de umplerea cu freon) + Mastercool 2-WAY refrigerant manifold ( R22/R404A/R507A/ R410A) cu gradare atat in psi( unitate de masura americana) cat si BAR

am intrat in posesia si unui Manifold REFCO M4-DELUXE-M-R410A in 4 WAY numai pentru R410A








Last edited by nachtfalke; 18-05-2014 at 19:08.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2014, 22:49   #45
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai ai de tras ca lumea dar ce se contureaza va fi demential .
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2014, 20:13   #46
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Arata "suparat", spor la treaba.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2014, 21:48   #47
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Senile ca senile, dar cred ca trebuia sa ii pui roti...cred ca are cateva kg bune...

Sent from Acer S500
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2014, 22:51   #48
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
Mai ai de tras ca lumea dar ce se contureaza va fi demential .
mai este ceva de munca la el dar in mare este cam 85% finalizat l-am gandit sa fie performant atat loop-ul chiller cat si SS , nu am facut rabat la calitatea executiei sau pretul componentelor aferente ,am cautat sa aiba un aspect cat mai placut , chiar daca este lucrat "open stand".
durata executiei este intreadevar lunga , dar pe tot parcursul build-ului am achizitionat treptat ( in functie de cum avansam cu lucrarea si ma loveam ca am nevoie de anumite scule "speciale"( nu componentele utilizate in acesta unitate ) pentru kaeltetechnick /klimaanlage / frigotechnie -sau cum se numeste in ro). achizitionarea acestor scule costa enorm , cand ma gandesc ca numai un singur manometru de la Refco ( #44 ultima poza) costa ~ 360 euro, la care se adauga consumabilele cum ar fi : freon/ nitrogen / oxigen /propan /CO2/ rod etc..
acum ca am deja tot ce imi trebuie vor urma alte proiecte asemanatoare( in viitorul apropiat o sa vedeti cascade ..este doar o problema de timp pana imi gasesc provideru execelent pentru Etilena( R1150) sau methan (R50) sau Argon care au niste preturi exagerate ..o butelie de 10kg ~ 800 euro) pentru ca deja am dezvoltat un alt hobby

Quote:
Senile ca senile, dar cred ca trebuia sa ii pui roti...cred ca are cateva kg bune...
nu neaparat , pentru ca la transport tot in brate trebuie luat si mutat , oricum trebuie sa fi mancat bine=)) altfel iti cad mostenitorii in cisme=))
daca ii puneam roti , vibratiile se propaga mai repede in birou nefiind stabile ca acele picioare de cauciuc( 7 la numar).

un calcul simplu imi pune ca cele 2 compresoare au 27kg + condenseru( inclus venturi) ~ 10kg + base plate-ul ( inclus toate suruburile , picior sustinere ss arm etc..) 4-5kg + tevaraie cupru , electrica , ambele vaporizatoare ( chiller + ss) ,pompa, daca se calculeaza cu rezervoru de la chiller plin cu "apa" atunci depaseste cu usurinta 10kg , deci greutatea finala o estimez peste 50kg -55kg , oricum si eu sunt curios , iar la sfarsit chiar o sa-l cantaresc

astazi a ajuns si un electronic vacum gauge , pentru a masura la micron evacuarea instalatiei ..evident acesta este un REFCO VG 64 Digital Vacumm Gauge

pui elvetienii sa-ti faca ceasuri sau unelte de masura , e clar ce iese nu?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	refco-vg-64-digital-vacuum-gauge.jpg
Views:	951
Size:	38.7 KB
ID:	43787  

Last edited by nachtfalke; 21-05-2014 at 23:27.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2014, 17:45   #49
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am achizitionat pana la urma autogen-ul in miniatura ( post#13) , dar ca sa va zic sincer ala e bun numai de sudat f**cii, flama aproximativ 10-12minute cu duza mijlocie, apoi schimbata doza de oxigen , care costa 24-25euro , iar pentru suduri mai grosolane( practic normale) flama nu are destula putere ..asa ca m-am suparat !!

am inceput constructia unui sistem autogen de taiat si sudat profesional din toate pozitiile.
ca brenner am optat pt firma Müller ( un brenner de genu costa cam 450-550 euro) eu l-am gasit la un pret mai omenesc foarte putin folosit( doar cu o duza) si in stare impecabila
am comandat deja furtunele( 2xgemene) lungime 5m-6m , suficient ca lungime pentru ce imi trebuie mie.
butelia de Oxigen a sosit azi sauerstoff 2.8 10liter / 200bar, iar ca gaz de ardere voi folosi propan( gpl sau butelie de aragaz pe romaneste), acetilena intarzie sa ajunga ..dar pentru treburi heavy acetilena este net superioara propanului cu o flama de ~3200grade fata de propan 2500-2700 grade.
Pentru sudura cupru/cupru rod cu phosphor sau argint (700-800grade punct de topire) propanul este arhisuficient!!
ca ceas de control pentru butelia de O2 folosesc druck manometer MesserGriesheim sau Harrys , evident cu valva de siguranta pentru intreruperea flamei ( la o eventuala intoarcere a flamei pe furtun catre butelie sa nu faca BUM!! ), acelasi procedeu va fi supusa si butelia de propan , evident cu manometru si valva de siguranta compatibila cu propan/acetylen.
Manometrele Refco M4 deluxe cu ulei sunt pregatite , la fel si Vacuumgauge electronic manometer...nu stiu cati builderi sau firme de Clima si aer conditionat folosesc scule profesionale de evacuare la micron ( aici in DE este obligatoriu ), dar o evacuare ( evacuare tripla) la un sistem refrigerant pe ceas de vacum este necesara , chiar daca unii nu dau atentie la acest lucru ..o functionare a unui sistem in parametrii normali precum si durata de viata este dictata de toate aceste amanunte "marunte"!!







Last edited by nachtfalke; 05-06-2014 at 17:48.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2014, 19:56   #50
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bag de seama ca vrei sa produci in serie waterchilere/ss-uri?
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2014, 18:42   #51
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

in serie nu , dar voi face pe viitor unitati si mai complexe ( 2-3-chiar 4 compresoare)am in plan , dar mai este pana atunci , deocamdata imi stabilesc legaturile pentru anumite gaze rare cum ar fi R23 ,R1150 , R50 sa pot demara proiecte si mai mari gen : cascada in 2 stagii / 3 stagii etc..
R50 - Methan , punct de fierbere -161,6*C
R23 - Trifluormethan ( este o derivata a Methanului ) , punct de fierbere -82,1*C
R1150 - Ethen ( etylena) , punct de fierbere -103,8*C
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2014, 13:00   #52
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

s-a alaturat sculelor de frigotechnie un refrigerant detector : Refco XP-1

poate "mirosi" R134A , R12 , R22 ,R404/R507, este foarte util la detectarea unui eventuale scurgeri din cauza unei suduri imperfecte sau fisura.

a sosit si brenerul autogen Müller Opladen , l-am degresat si este pregatit de intrat in drepturi , daca am timp azi o sa cumpar butelia de propan 5/11kg din bauhaus ..si setup-ul este gata valvele de sens/siguranta in cazul intoarcerii flamei pe furtun catre butelii sunt obligatorii , iar eu nu lucrez fara
http://www.ebay.de/itm/250479273554?...%3AMEBIDX%3AIT

manometru regulator/regler de presiune pentru Oxigen este un Harris: http://www.ebay.de/itm/Harris-Sauers...item233bcd6386
setup-ul are 5 metrii de furtun Semperit twin iso 3821 , rezistent pana la -30* si o presiune de 20bari, este comandat de mine putin mai subtire in diamteru exterior , pentru a se indoi mai usor si lucra la pozitie mai comod.

pentru sudura cupru/cupru folosesc siberlöt L-Ag5P ( 5% argint), am cumparat 1Kg sa fie , 97€/kg









Last edited by nachtfalke; 17-06-2014 at 20:59.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2014, 11:12   #53
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am luat ieri butelia de propan 5kg , este arhi suficient aceasta cantitate , setup-ul autogen este gata in afara de utilizarea lui ca gaz de ardere : la suduri in combinatie cu Oxy sau folosit singur , grill etc... Propanul pentru cine nu stie are si calitati refrigerante numit R290 , punct de fierbere -42*C , cu un compresor pe masura se pot obtine temperaturi in load de -45 , -46*C( mult superior lui R134a) , este o alternativa foarte buna la R404a , avantajul propanului fata de ceilalti refrigeranti :este compatibil cu orice tip de compresor cu ulei POE(polyolester) , PAG , PAO sau HCFC(mineral oil) specific "batranului" R22 inlocuit de R407c ( poe oil) in sistemele de clima si aer conditionat .
in Australia este folosit ca refrigerant in sistemele de aer conditionat/clima pe masini
in cazul in care deti un compresor pe R22 , poti umple instalatia cu propan (R290) il accepta perfect .

propan manometru regulator ( pe romaneste "ceas de butelie"..in cazul de fata cu presiune reglabila pe ceas manometru) este si el obligatoriu pentru a regla presiunea la iesire in marja 0-6bar , pentru sudat 0.5bar( 50mBar) e suficient, am optat pentru firma LORCH




Last edited by nachtfalke; 17-06-2014 at 20:58.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2014, 18:22   #54
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai, ca ne tii pe jar!
Daca te filmai cand ai lucrat la el poate vindeai la Discovery pentru "How It's Made" sau pentru "Mythbusters" cateva episoade...
Ma mai bag si eu la niste chestii marunte, dar pentru treburi de-astea muuulta rabdare trebuie; si multi bani.
Sa ai spor si rezultate pe masura!
kobro is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2014, 13:34   #55
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

, am fost plecat in concediu , nu am mai avut activitate la build in ultima perioada , dar ieri am facut noapte alba si am brazuit sistemul , mai am doar conexiunile de la discharge compresor , iar in stagia chiller doar tubul capilar care din pacate momentan nu am , trebuie sa comand.

-am separat condenseru in 2 , am alocat 1.6kw pentru SS si 1,4kw pentru chiller - am lucrat cu flacara mai slaba ( ~ 2000grade)deoarece am avut frica ca voi ingauri teava cu brenerul autogen , mai ales ca teava din condenser este foarte subtire ( 8mm diam exterior , 0.4mm grosime)special pentru a disipa caldura mai repede , am folosit doua T-uri 8/8/8mm
- evaporatorul pentru SS este si el montat si am izolat partial "suction acumulator", il voi izola complet dupa ce va trece de testul sub presiune cu nitrogen.










Last edited by nachtfalke; 28-06-2014 at 13:41.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014, 22:52   #56
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

noaptea trecuta am rezolvat ultimele suduri la compresoare , am umplut unitatea cu NITROGEN pana la 22bari in discharge ( atentie tubul de nitrogen are o presiune de 200 atmosfere( bar), foarte periculos in contact cu grasimile de orice fel , regulator de presiune compatibil pentru nitrogen ..altfel o explozie cu nitrogen este eminenta), are deja 12 ore sub presiune ..pana acum nu am nici o scadere pe manometru la presiune ...se pare ca sudurile a fost facute cum trebuie , il mai las pana maine dimineata , apoi ii fac evacuarea si umplerea cu refrigerant , se anunta frosty pic!!!!!

ce inseamna setupul autogen , te joci cu el in orice fel de sudura !!

acest setup este configurat de-a lungul timpului in care am pus unele din cele mai calitative manometre si valve de siguranta in prezent pe piata , brenerul autogen este profesional , cu o calitate a constructiei deosebita .

-tub de oxigen 10Litri / 200 atmosfere - atentie tub explozibil in contact cu grasimile de orice fel !!!!!, explozia cu oxigen este fatala in cele mai multe din cazuri!
-manometru regulator LINDE
- valva de protectie anti flashback flame Harris

-butelie Propan 5KG , manometru regulator LORCH 0-6bar , valva de protectie anti flashback flame Harris
-furtun semperit 11m/11mm , 5metri
-brener Müller Opladen!





nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 08:08   #57
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

ihaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

am facut evacuarea la micron si am incarcat instalatia cu R507A , s-a dus nebunu la -72* fara stresss!!! cu o presiune in discharge de doar 12 bari , urmeaza testele de load !!!

va pot spune doar ca in viitorul foarte apropiat!!! o sa vedeti ceva cu adevarat monstrosDD este deja inceputa lucrarea , am facut rost de R50 pur( methan) -161* boiled point








Last edited by nachtfalke; 06-07-2014 at 10:47.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 10:47   #58
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

Nu pot decât sa îmi ridic pălăria în fața ta. Modul în care ai executat lucrarea e magistral iar sculele, ce sa zic, îmi curg balele când ma uit la poze. Sincere felicitări!!!!!
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 11:23   #59
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci manometru albastru e... ROFL )))=)))) =)))))))))))))))))

Lucrare ca la carte, ca de obicei. Eu ti-am zis ca o sa incepi sa produci in serie...
Apropo, mai dai bench, ca nu am vazut nimic de la tine in ultima vreme? Sau nu m-am uitat pe unde trebuie?
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 13:27   #60
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Misto!!!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,130
Total Online: 4237

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.