lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-07-2013, 00:57   #1501
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da = scoate placutele de ram si sterge contactele / sufla in sloturi. \scoate procul si vezi sa nu ai mizerii pe contactele procului. Ai grija cu presiunea cooler-ului. Cam asta ar fi...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2013, 08:07   #1502
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca sa nu deschid alt thread, postez aici:

Se da un HDD luat prin februarie, am observat o 'culoare' ciudata pe pcb.

Motiv de ingrijorare?
walkman is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2013, 23:06   #1503
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

NU... am luat unul SH care arata muuuult mai rau decat asta, zici ca e oxidat in unele locuri si in altele zici ca e ars... dar functioneaza perfect chiar si dupa 2 ani de cand l-am luat.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2013, 13:21   #1504
mitty
Senior Member
 
mitty's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: cluj-napoca
Posts: 1,286
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu este motiv de ingrijorare, de fapt cred ca la toate hdd dupa folosire ceva timp, se schimba culoarea pcb-ului
__________________
...dar banii zici ca sunt ursi polari pentru mine. Ii vezi doar la televizor...'' by bogzilla ''
mitty is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 13:11   #1505
Ossiriss
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am si eu o problema.
Astazi am desfacut coolerul vechi si am pus unul nou.
Am observat pe procesor niste urme mici cand am sters pasta de pe el, pe partea superioara, ca si cum as fi dat cu un varf de cutit...
Procesorul nu l-am luat de nou dar sincer sa fiu nu am obsevat inainte urmele acelea.

Din ce cauza sa fie? Supraincalzire? Sau din handling si nu l-am observat eu inainte?

Mersi frumos!
Ossiriss is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 13:47   #1506
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai pus pastă cu microparticule de diamant?
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 14:13   #1507
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

N-are cum sa fie de la supraincalzire, fa o poza... cel mai probabil asa a fost.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 14:24   #1508
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Există şi de-aia???
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 14:31   #1509
Ossiriss
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Ai pus pastă cu microparticule de diamant?
Pasta care a fost pe cooler-ul dinainte era o pasta obisnuita. Nu scria nimic de microparticule de diamant. Si oricum, daca erau "micro" nu cred ca lasau chiar asa urme vizibile. Initial am crezut ca era de la supraincalzire si mi-a fost teama sa nu ii fi facut ceva damage.
Pentru ca am stat cu el vreo ora intr-un joc la 75 grade pentru ca avea un cooler prost.
Este vorba de un 975BE. Si acum i-am luat un cooler care mi-l tine la 48-55.
Culmea, si la cooler-ul asta este ca atunci cand procesorul este in 100% imi sta in 43 de grade si in rest undeva la 48-55 dupa cum zicea.
Stiu ca bios-ul are smart fan control ala...dar totusi e cam ciudat.

Si inca o chestie, 38-39 grade celsius este ok in idle?
Ossiriss is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 14:56   #1510
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vreau sa desfac laptopul iubitei ca a iesit din garantie , din cate stiu majoritatea au termal pad pe GPU, am nevoie de o recomandare buna a unui termal pad pentru el fiindca se se incinge rau ...idei ?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 15:18   #1511
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Vreau sa desfac laptopul iubitei ca a iesit din garantie , din cate stiu majoritatea au termal pad pe GPU, am nevoie de o recomandare buna a unui termal pad pentru el fiindca se se incinge rau ...idei ?
Nu e obligatoriu. Trebuie desfacut inainte. Poti pune si shimuri de cupru daca ai marimea potrivita. Eventual cauti pe ebay.


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 15:40   #1512
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am auzit si eu de chestia asta cu bucatelele de cupru, chiar am vazut si pe okazii... dar nu stiu cat de oke e treaba asta overall... n-am chef sa ajung la reball cu el.
Nu pot sa-l desfac si apoi sa stau cu el desfacut ca-mi sare la gat femeia )

PS: una peste alta, aveti idee de ce pana mea imi merge in reluare rau pc-ul cand iau de pe torrenti ? hardurile arata oke, nu au nici o problema, sa fie oare porturile sata in care sunt introduse sau faptul ca sunt cam pline gen 80GB liberi pe fiecare. observ ca nu imi face tot timpul, doar uneori si imi face rau, chiar si freezeuri de mouse de 1-2 secunde la intervale regulate timp de 10-15 secunde.

Last edited by agarici cu pedale; 04-07-2013 at 16:37.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 16:48   #1513
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai caută pe ebay cuprul pentru laptopul tău, vezi ce dimensiuni grosime au și apoi bagă comanda ori pe ebay ori pe okazii unde găsești ceva compatibil.
Ca temperaturi ieși mai bine decât cu plastilina aia numită thermal pad.

Dacă nu... thermal pad-uri.

Dacă dai coolerul jos să te uiți nu înseamnă că strici thermal pad-urile alea.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 19:58   #1514
Ossiriss
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Ossiriss View Post
Pasta care a fost pe cooler-ul dinainte era o pasta obisnuita. Nu scria nimic de microparticule de diamant. Si oricum, daca erau "micro" nu cred ca lasau chiar asa urme vizibile. Initial am crezut ca era de la supraincalzire si mi-a fost teama sa nu ii fi facut ceva damage.
Pentru ca am stat cu el vreo ora intr-un joc la 75 grade pentru ca avea un cooler prost.
Este vorba de un 975BE. Si acum i-am luat un cooler care mi-l tine la 48-55.
Culmea, si la cooler-ul asta este ca atunci cand procesorul este in 100% imi sta in 43 de grade si in rest undeva la 48-55 dupa cum zicea.
Stiu ca bios-ul are smart fan control ala...dar totusi e cam ciudat.

Si inca o chestie, 38-39 grade celsius este ok in idle?
Revin cu un sfat.
Ca sa scadeti temperatura, eu i-am dat un undervolt cu -0.150, aici reusind sa il fac stabil, la -0.175 mi-a dat bsod. Si acum in load nu mai imi trece de 45-46 grade temperatura. Daca o sa mai aibe cineva probleme. Si acum merge la 0.800-1.024-1.200 volti. Inainte mergea la 0.958-1.152-1.350 volti.

Bafta!
Ossiriss is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 20:20   #1515
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
PS: una peste alta, aveti idee de ce pana mea imi merge in reluare rau pc-ul cand iau de pe torrenti ? hardurile arata oke, nu au nici o problema, sa fie oare porturile sata in care sunt introduse sau faptul ca sunt cam pline gen 80GB liberi pe fiecare. observ ca nu imi face tot timpul, doar uneori si imi face rau, chiar si freezeuri de mouse de 1-2 secunde la intervale regulate timp de 10-15 secunde.
Chestia asta am patit-o din cauza unui hard, nu avea bad-uri dar graficul de la benchmark (din hd tune) era asa \/\/, ba mai rau de atat dupa o scadere brusca crestea cu mai putin decat scazuse. Dupa ce am facut testul cu hd tune a mai rezistat o luna si a murit.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:14   #1516
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai schimbat cumva driverele de la placa de retea? Eu am intampinat asta cand am instalat ultimele drivere de la realtek.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:41   #1517
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
PS: una peste alta, aveti idee de ce pana mea imi merge in reluare rau pc-ul cand iau de pe torrenti ? hardurile arata oke, nu au nici o problema, sa fie oare porturile sata in care sunt introduse sau faptul ca sunt cam pline gen 80GB liberi pe fiecare. observ ca nu imi face tot timpul, doar uneori si imi face rau, chiar si freezeuri de mouse de 1-2 secunde la intervale regulate timp de 10-15 secunde.
Pot fi mai multe motive.

1. RAM cache. Dacă se ţin prea multe date în RAM, se abuzează de swap.
2. LAN bottlenecks: sunt drivers de reţea care fac figuri atunci când traficul "umple" bandwidth-ul. Pune o limitare la 90% din bandwidth-ul maxim (posibil în uTorrent şi Vuze, nu ştiu la altele), vezi dacă se mai întâmplă.
3. CPU usage. Vezi dacă antivirusul verifică de nebun ce downloadezi. Eu păţeam aşa cu McAfee când făceam copieri.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:52   #1518
fanE3d
Senior Member
 
fanE3d's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Bucuresti
Posts: 439
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to fanE3d
Default

4. Vezi daca hardul e detectat permanent de sistem fiindca uneori porturile SATA dau freeze la mine si trebuie sa le suflu.
__________________
-----------------------------------------------
"Nimic nu e firesc, firesc ar fi sã nu fie nimic"
fanE3d is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:32   #1519
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ask4MORE View Post
Chestia asta am patit-o din cauza unui hard, nu avea bad-uri dar graficul de la benchmark (din hd tune) era asa \/\/, ba mai rau de atat dupa o scadere brusca crestea cu mai putin decat scazuse. Dupa ce am facut testul cu hd tune a mai rezistat o luna si a murit.
Momentan exclud chestia asta fiinca asa zisul hard cu bad care a disparut dupa un format e pus ca secundar si nu face fite, OS-ul e pe altul iar torrentul downloadeaza tot pe principal/acelasi.
Ma gandesc sa pun torrentul pe secundar ca sa nu mai fie asa folosit cel de OS.
Cache la el am 1024 si 8GB de rami, imi da disk overloaded daca am mai putin de 700MB setati.


Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Pot fi mai multe motive.

1. RAM cache. Dacă se ţin prea multe date în RAM, se abuzează de swap.
2. LAN bottlenecks: sunt drivers de reţea care fac figuri atunci când traficul "umple" bandwidth-ul. Pune o limitare la 90% din bandwidth-ul maxim (posibil în uTorrent şi Vuze, nu ştiu la altele), vezi dacă se mai întâmplă.
3. CPU usage. Vezi dacă antivirusul verifică de nebun ce downloadezi. Eu păţeam aşa cu McAfee când făceam copieri.
1. Te referi la paging file ? Am 8000 pus, era pe auto pana acum.
2. Stau pe stick wireless, cred ca o sa pun cablul in curand daca raman fara optiuni, am incompatibilitati la driverul audio cu cel de la stick , asa ca stau fara driveri audio in pc, mai exact driverul windowsului, unde mai exact pun limita asta ?
3. Am AVG... o sa verific asta acum.


fanE3d@ vezi ca freezeurile alea sunt de la cabluri nu de la porturi, ia cabluri cu cleme si eventual cu mufa la 90o ca sa scapi de probleme... am patit asta acu un an, ce nervi mi-a mai facut pana m-am prins de la ce era )

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
Ai schimbat cumva driverele de la placa de retea? Eu am intampinat asta cand am instalat ultimele drivere de la realtek.
Nope, am placa de retea ca stick usp wireles, problema asta o am de cateva saptamani, incep sa cred ca e de la OS, dupa ce am facut un clean cu CCLeaner , merge mai oke de 2 zile, adica problemele sunt mult mai rare... inainte mi se bloca complet uneori. Am luat niste BSOD_uri si cred ca sa belit ceva prin OS fiindca ultima data cand am schimbat driverii video mi-a dezinstalat de tot usb-urile, nu mai puteam folosi nici macar mouseul sau tastatura a trebuit sa fac sistem restore neavand un mouse in dotare pe port clasic.

Last edited by agarici cu pedale; 04-07-2013 at 22:45.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2013, 07:14   #1520
fanE3d
Senior Member
 
fanE3d's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Bucuresti
Posts: 439
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to fanE3d
Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
vezi ca freezeurile alea sunt de la cabluri nu de la porturi, ia cabluri cu cleme si eventual cu mufa la 90o ca sa scapi de probleme... am patit asta acu un an, ce nervi mi-a mai facut pana m-am prins de la ce era )
...si cand te gandesti ca am ajuns sa plimb hardurile de pe un calculator pe altul ca sa depistez daca sunt trosnite... Cablurile imi dadeau erori in care se specifica "limpede" ca e belit un controller SATA, apoi dupa o vreme se muta problema la altul. Am schimbat cablurile (la 90 grade, cu cleme, rosii, negre, bleu) si degeaba. Am fost sfatuit pe forum sa scap de placa de baza :-) Dupa ce am curatat bine toate porturile SATA (e vorba de un pc chinuit mult la birou in mediu cu mult praf), totul a reintrat in normal. Calculatorul merge struna, bagi bumbac si iese lânã.
__________________
-----------------------------------------------
"Nimic nu e firesc, firesc ar fi sã nu fie nimic"
fanE3d is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4765

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.