lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-05-2021, 11:33   #18561
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Inflatia nu inseamna bani nemunciti. Inseamna bani fara acoperire in bunuri si servicii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 11:38   #18562
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Bani nemunciți =vorba romanului ,cum au venit asa sa se duca
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 11:46   #18563
Firefox
Ancient friend
 
Firefox's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest
Posts: 8,895
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Firefox
Default

GALAX launches GeForce RTX 3080/3070 LHR series with nerfed Ethereum mining performance - Videocardz
Firefox is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 13:56   #18564
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by torque49 View Post
Bani nemunciți =vorba romanului ,cum au venit asa sa se duca
Nemunciti de cine?
Daca eu am un apartament inchiriat, chiria lunara incasata fara sa fac nimic se considera bani nemunciti in viziunea ta?
Ca nu inteleg ce vrei sa spui, zau.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 14:12   #18565
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Ai muncit când ai cumpărat apartamentul....nu mai imi rastalmaci cuvintele.Era vorba de ajutoarele de pe timpul pandemiei...
Dacă vrei îți dau 2 cazuri concrete de bani luați ampuleadar e prea mult de scris
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 14:15   #18566
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Quote:
Originally Posted by Dreamcatcher_Reloaded View Post
Cand o sa inteleaga lumea ca Guvernul nu ar trebui sa functioneze ca o companie, cine e productiv sta, cine nu, moare?!

Salariul minim nici macar nu l-au indexat cu, cota de inflatie.
Sa inteleg ca lucrezi la stat daca tot te zbati atat pt indexare de salarii? Putine salarii de la privat fac asta an de an si atunci dc am presupune ca cei ce lucreaza in administratie sa fie mai avantajati decat o persoana de la privat?

Daca citim o carte de economie vedem ca salariul trebuie sa creasca daca creste productivitatea, iar daca ne uitam in administratia publica e praf si pulbere, de la modul cum se comporta cei de la chisee pana la politistul care te opreste pe strada.

si inca ceva: orice crestere de salarii inseamna crestere inflatie, nu se paote altfel. In concluzie chiar daca ai face acum salariul minim 1000Euro poate ca 6 luni 1 an va fi mai bine pt acei oameni dar apoi iarasi va fi greu pentru ca intre timp vor creste si salariile celorlalti sa nu mai vbm de inflatie care fa fi la cer.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 14:26   #18567
Dreamcatcher_Reloaded
Senior Member
 
Dreamcatcher_Reloaded's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 305
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca suntem tot offtopic de cateva pagini zic asa:nu lucrez la stat, n-am lucrat vreodata, am spus clar, salariul minim n-a crescut nici macar cat a crescut inflatia procentual vorbind.

Ideea nu e sa le scazi alora de la stat ci sa le aduci alora de la privat veniturile tot acolo, vrem sa fim in UE, nu sa ne intoarcem in Africa, nu?! Incompetenta e o alta discutie si asta se va rezolva tot asa, cand nu va mai fi smecherie sa freci menta acolo pe bani multi, prin spagi la angajare, pentru ca va fi mai atragator sectorul privat...

S-a impamantenit ideea ca in Romania nu meritam sa luam salarii mai mari ca nu suntem productivi, un ***** lansat de orice Guvern si companiile protejate de acesta pentru a-si scoate profituri uriase de pe carca iobagilor. Dau exemplu concret, in De 1700 de euro pe aceeasi munca de curier ca aici platita cu putin peste salariul minim, in conditiile in care taxele platite de companii in Romania, sa fim seriosi, sunt neglijabile fata de vest, iar pretul expedierii nu e de 5 ori mai mic. Asta se poate extrapola in aproape fiecare domeniu...

Si ca sa nu-mi racesc degetele pe tastatura degeaba uite aici:

https://www.zf.ro/profesii/fundatia-...itate-19434016
__________________
Vechiul profil: Dreamcatcher https://forum.lab501.ro/member.php?u=20673

Last edited by Dreamcatcher_Reloaded; 09-05-2021 at 15:00.
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 15:22   #18568
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Aaa,nu e impamantenita ideea, romanul la el in tara munceste putin si prost. Sunt exceptii, tot la privat ii gasesti. Daca ai merge in Asia sa vezi cum muncesc aia, sau si prin afara in tari serioase ( non-latine adica) mi-ai da dreptate.

Iar cerere-oferta... Pai fi atent, daca nu ar fi destui dispusi sa se angajeze pe nimic, angajatorii ar mari salariile. Daca eu am o firma si caut oameni, dau 1500 lei net si vad ca vin sa se angajeze, de ce le-as da 3000 lei net de exemplu?

Da, salariile sunt ingrozitor de mici in unele domenii dar asta si pentur ca cei care vin sa se angajeze sunt dispusi sa faca asta. Si asta si datorita unui cumul de factori, astia tineri sunt ajutati de parinti, au apartament primit mostenire in unele cazuri, cara mancare de la bunici/parinti de la tara, mai face un banut pe langa fiecare ce invarte. Romanul se descurca oricum ar fi, nu ii mai plange de mila.

Cand tu vinzi ceva vrei sa iei cat mai mult pe chestia aia nu? Ca patron/antreprenor/whatever de ce nu ai vrea sa castigi cat mai mult?
__________________
oMU'IE inainte de toate ....

Last edited by Iubitel; 09-05-2021 at 15:24.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 15:47   #18569
Dreamcatcher_Reloaded
Senior Member
 
Dreamcatcher_Reloaded's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 305
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
APai fi atent, daca nu ar fi destui dispusi sa se angajeze pe nimic, angajatorii ar mari salariile.
S-a intamplat asta, se numeste Diaspora acum din care fac sau au facut parte si multi colegi chiar de aici, cel mai mare exod mondial dupa Siria, s-a marit ceva?!

Muncesti un an pentru un 3090 ca sa fim in tema, timp in care pentru munca ta patronul isi ia cam 2 bucati(asta in medie, ca sunt si companii serioase care mai indreapta media, in orasele mari unde exista concurenta).

Ca idee, in De faceam aproape para-para cu patronul, o stiu sigur, iar daca avea perioade proaste ca pandemia sau vreo vara cu juma' de Germanie plecata pe insule, ghinion, lua mai putin ca mine.

Dar acolo si in orice stat serios, Guvernul da cu pumnul in masa si spune: sub 9.5 euro pe ora e ilegal. Nu-ti convine ca si companie, ia-ti sandramaua si mars in....Romania de exemplu.
__________________
Vechiul profil: Dreamcatcher https://forum.lab501.ro/member.php?u=20673
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 15:54   #18570
VLV
Member
 
VLV's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 208
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Esti de pe alta planeta...problema e ca mai sunt cel putin 10 milioane de extraterestrii ca tine in Romania.


[YT]https://youtube.com/watch?v=3xq-q6a9tCM[/YT]

Last edited by VLV; 09-05-2021 at 15:59.
VLV is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 15:59   #18571
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Scuza-ma, dar sa fiu patron, sa bag bani in firma , sa am raspundere, sa muncesc si cot la cot cu tine si sa impartim banii para-para cand tu vii cu mana in cur, inseamna ca sunt prost si trebuie sa ma apuc de altceva. Ori te inseli tu ori... Normal ca tu erai multumit, nimic de zis...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 16:06   #18572
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu sunt minunat cum lumea e asa de diversificata si multi nu inteleg bazele omului. Pacat ca viata nu a venit cu un manual.
Un om are nevoie de cunostinte generale despre inteligenta emotionala, sanatate , bani , sistem si asa mai departe.
Nu mai vorbiti doar de Romania, coruptia exista la nivel mondial, oamenii sunt zombies , manipulare exista. Uite ca fiecare incearca sa isi faca un trai mai bun si atunci incearca si el la nivelul lui macro sa traga sfori, sa faca o bisnita, sa manipuleze si sa se ridice pe spatele altora. Multi zic ca daca ajung milionari ei nu o sa faca asa, pai cand prinde ciolanele groase credeti ca se schimba? Unii ajung la 2000 euro pe luna si au uitat de unde au plecat, au uitat sa se bucure de viata si de familie.

Last edited by Otorongo; 09-05-2021 at 16:08.
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 16:36   #18573
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Dreamcatcher_Reloaded View Post
Muncesti un an pentru un 3090 ca sa fim in tema, timp in care pentru munca ta patronul isi ia cam 2 bucati
Ha, ha, ha, ha...

Știi care e diferența între patron și salariat?

Salariatul are dreptul la salariu.
Patronul are dreptul la profit sau la pierdere!
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 16:42   #18574
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aici discutam de nuanțe, dacă patronul se crede Dumnezeu sau dictator? Acum salariații vor drepturi , vor salarii mari.
Dacă ar fi transparenta în firma ar fi minunat.
Dacă patronul vine cu Ferrari și tu ai un minim pe economie deși știi sa îți faci treaba bine intervine frustrare
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 16:56   #18575
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poate nu am fost destul de explicit mai sus.

Salariatul are dreptul la salariu, este un venit sigur, lună de lună, care nu implică riscuri.

Patronul are dreptul la profit și pierdere, dar asta înseamnă riscuri, nu e nimic garantat aici. Îți iei Ferrari și RTX 3090 sau dai faliment și vine banca și îți ia Ferrari-ul și îți ia și casa.

În cazul salariatului nu se consideră risc faptul că poate să își piardă locul de muncă, sper să nu puneți teoria asta pe masă.

Dacă nu vă convine statutul de angajați, faceți-vă firma voastră, fiți patroni dacă vi se pare că sunteți nedreptățiți.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 17:09   #18576
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Adica patronii cu Ferrari ar trebui sa nu ofere joburi care implica minim pe economie? Si ce-l arde pe ala cu minim pe economie ce masina are patronul? Ar trebui sa vada cum face el sa creasca dpdv al skill-ului ca in viitor sa-si permita si el Ferrari, nu sa fie frustrat ca el n-are Ferrari cand spala masina patronului la spalatoria in care e angajat. Invidia poate fi un motivator bun.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 09-05-2021 at 17:19.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 18:48   #18577
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

@Monstru când ajunge pe threadul ăsta:

__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 18:56   #18578
Dreamcatcher_Reloaded
Senior Member
 
Dreamcatcher_Reloaded's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 305
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ami cer scuze la domni antreprenori...s-a dus discutia spre extraterestrii, spre povesti cu economia, spre faptul ca eu ma iau de dansii...cand e clar ce am zis, ultimul loc la plata/productivitate in UE aaa si completare, primul loc la taxare pe salariul minim(41%), ca doar se leaga.

Vrem spre UE/SUA sau vrem spre Asia?! Vrem o patura de mijloc bine inchegata,cu putere de cumparare sau vrem sa plangem cand lipim talpi de adidasi pe care nu ni i-am permite nici intr-o luna de munca (ori placi video intr-un an)?! Aici am vrut sa ajung si ma opresc!
__________________
Vechiul profil: Dreamcatcher https://forum.lab501.ro/member.php?u=20673

Last edited by Dreamcatcher_Reloaded; 09-05-2021 at 21:20.
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 19:44   #18579
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salariul trebuie să fie competitiv și motivant, bla bla...

Majoritatea angajaților de aici te lasă imediat cu fundu în baltă ca batron dacă altă firmă îi dă cu 100 de lei mai mult. Realitate cruntă.
Întrebarea este de ce nu te duci unde îți dă cu 100 de lei mai mult?

Multe firme plătesc salarii mizerabile pentru că aia e media pe angajați. Știi că sunt angajați care lucrează bine mersi la minimul pe economie? Dar știi ce fac ei pentru minimul respectiv?
De exemplu, în fabricile periferice de pe aici, creșterea animalelor, aboatoare, cele cu cablaje și piese/accesorii auto, angajații vin la muncă doar când vor. Adică în fiecare dimineață trebuie să ducă vaca, să dea de mâncare prin curte, abia apoi vine la muncă.
Ah, și apoi vine perioada în care trebuie să se ducă la câmp, are de arat, are de săpat, are de dat cu coasa. Sănătate și la gară, cam o săptămână - două nu mai dă deloc pe la muncă.
Cum să îi dai omului ăsta mai mult decât minim?
Vrei să îi dublezi salariul? Păi nu se schimbă nimic, el tot programul ăla îl are.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 21:05   #18580
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

da Arise bine ca ne-ai informat.
Eu scriu despre oamenii care chiar lucreaza si isi dau interesul ,fac tot ce le cere seful,stau dupa program, mai lucreaza si de acasa ca sa termine si sa fie totul bine si cand e vorba de marire pai stai sa vedem si baga vrajeala. Se iau de varsta ta ca poate esti tanar si in viitor o sa ai un salariu prea mare, ca nu banii conteaza si asa mai departe.
In afara o companie plateste 33% din venituri pe salarii, cum e in Romanica?
Otorongo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4154

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.