lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-03-2021, 20:22   #41
himself
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 254
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Folosesc si sunt incantat de JBL Reflect Mini NC
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jbl reflect mini nc.jpg
Views:	279
Size:	62.1 KB
ID:	72070  
himself is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2021, 14:01   #42
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am fost ieri la plimbare si n-am avut nici o intrerupere toata ziua. Am fost si sambata dar mi-am pus castile putin timp doar.

Ce mi se pare interesant este ca oamenii se imping imediat sa zica ca 5G consuma mai mult curent - dar nimeni nu zice ca un set de casti wireless consuma mai mult din bateria telefonului ca o pereche de casti cu fir, chiar daca castile au si bateria lor.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2021, 22:52   #43
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce ma? cum adica?
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2021, 23:06   #44
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dupa ce ieri n-am avut stres, astazi am fost prin Altex sa iau un mouse. Cum am intrat in magazin, interferente majore si un tiuit care mi-a rupt urechea. Fuuuk! Nu mi se pare normal. Imi dau seama ca si BT e pe 2.4 dar ma gandesc ca sunt solutii pentru interferentele astea. Oricum, trist.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2021, 00:40   #45
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post

dar nimeni nu zice ca un set de casti wireless consuma mai mult din bateria telefonului ca o pereche de casti cu fir, chiar daca castile au si bateria lor.
Da fuck??

Tocma' cand ziceam ca le stiu pe toate...
__________________
Cine-i furat fără să știe , nu-i păgubit ?ntr'u nimic...(Othello)
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2021, 08:30   #46
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

A fost o decizie foarte grea, dar am returnat castile Soundcore Liberty Air2. Nu mi se pare acceptabil nivelul de probleme pe care l-am avut si, marea problema este ca in momentul in care apareau interferente (magazin Altex Vivo - facea de fiecare data) tiuia foarte tare, peste nivelul volumului normal si era deranjant pentru urechi, ma "zgaria pe creier".

Mi s-au potrivit foarte bine in urechi, cand nu erau probleme se auzeau ok ca si calitate, dar asta este. Acum astept sa imi iau banii inapoi, sper sa nu dureze o luna.

Acum folosesc in continuare castile cu fir Xiaomi Mi Pro HD cu jack 3.5, cu adaptor xiaomi la USB-C. Zero deconectari, zero interferente.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2021, 10:16   #47
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

M-ai facut curios si am iesit aseara cu ambele modele pe care le am prin magazine&Co.
Nu am avut interferente deloc. Iar de tiuit, nici atat.
Ciudata treaba. Chiar ar fi naspa tiuitul ala brusc.
F bine ca le-ai returnat. Nu sunt prea bune pentru timpane la manifestarile alea cu tiuitul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2021, 10:19   #48
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La @mbc cred că e vorba și de alt vaccin, probabil de acolo cu interferențele...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2021, 10:38   #49
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sigur cipul din vaccinul de covid, care, de altfel, e 5G, interfereaza cu castile si cu 5G-ul din Altex.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2021, 23:03   #50
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ba, inteleg ca e degeaba sa ma plang, dar nu inteleg cum trendul asta de tot *****ul a prins asa bine. Trendul asta cu scoaterea jackului de casti de la Apple, Samsung, acum la toti. Ba, astazi m-am plimbat toata ziua fara muzica pentru ca mi s-a stricat adaptorul si n-am gasit in tot clujul un adaptor usb-c la 3.5. Sa-mi bag piciorul in toti inginerii care gandesc rahat in halul asta.

Mi-am cumparat un adaptor usbc 3.5 Baseus ca sa fie negru. Bun, a mers 2 saptamani, s-a stricat. Am revenit la adaptorul initial, un Xiaomi, care a venit un Mi A2 pe care il aveam acum muuuult timp, adaptor care a mers bine pana azi cand s-a stricat si nu imi mai merge casca stanga, de fapt baraie pentru ca face contact imperfect.

Stiu ca e stupid, dar este Moto G100 pe stoc la Altex, Snapdragon 870, jack, display LTPS, singura chestie care ma tine este ca nu exista stabilizare optica pe camera, dotare care exista pe Nord. Si, evident, update-uri a la Motorola adica mai rarut. M-as duce sa il iau si sa scap de rahatul asta. Nordul, de altfel, un telefon foarte bun si foarte rapid. Castile foarte bune. Dar nu, un ***** de adaptor fute pe ma-sa si gata, nu mai pot asculta muzica in voie.

Evident ca acum ma asteapta un weekend fara muzica in casti pentru ca nu gasesc nicaieri pe stoc un adaptor. Voi mai cauta maine la magazinele locale. Imi comand 2-3 adaptoare Xiaomi, poate ma tin un pic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2021, 23:18   #51
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oare exista casti decente USB C ?

Edit : acum mi-am amintit ca telefonul meu Samsung a venit cu casti USB C in pachet )))))
Le-am probat acum si se aud chiar bine. (parerea mea care este)

Last edited by dangrig; 23-04-2021 at 23:23.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2021, 23:29   #52
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Presupun ca exista, eu nu am vazut local. Bine, as mai baga o fisa la TWE, dar faptul ca soudcore a acceptat retur este o exceptie, nu o regula, deci daca dau 300 lei pe un set risc sa fie ieftin si rele. Daca dau 800 lei risc sa fie rele si scumpe
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 00:56   #53
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
n-am gasit in tot clujul un adaptor usb-c la 3.5
https://altex.ro/adaptor-pentru-cast...ISUC10JUWEGWW/

are DAC integrat, depinde cu ce vrei sa il folosesti
eu l-am testat pe S20 (ultra?) si e ok
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 24-04-2021 at 01:04.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 09:16   #54
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

La Altex n-am ajuns ieri iar online nu l-am gasit. O sa-mi iau unul. La telefonul meu merge si activ si pasiv, prefer pasiv pentru consumul mai mic de curent, dar e foarte bun si asta pentru moment. Fiind Samsung sper sa fie construit decent si sa ma tina un pic.

Multumesc!
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 10:17   #55
Sunshine
Senior Member
 
Sunshine's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Bucuresti
Posts: 437
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Atenție că nu sunt intercompatibile toate adaptoarele de la toți producătorii. Pot să confirm că un adaptor venit în pachetul de la Xiaomi Mi 9 nu merge cu Samsung Galaxy S20.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 11:34   #56
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pixel 4a are jack de 3.5. Și are cam degeaba, pentru că nu prea ascult deloc muzică la căști.

Doar zic...

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 11:44   #57
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ba, inteleg ca e degeaba sa ma plang, dar nu inteleg cum trendul asta de tot *****ul a prins asa bine. Trendul asta cu scoaterea jackului de casti de la Apple, Samsung, acum la toti.
Nu e doar la telefoane, si producatorii de laptopuri fac tampenii de astea, tot luand exemplul Apple, ca ei au inceput trendul vietii, atat la telefoane cat si laptop-uri, plus mai nou lipsa incarcatorului in cutie.

Exemplu, laptopuri HP Elitebook, generatiile vechi aveau porturi VGA, DP, acum au lasat doar HDMI.
Au scos port RJ45, ca sa folosesti un adaptor separat pt USB C venit in cutie. Vrei sa conectezi monitor prin cablu DP, din nou adaptor pt USB C. Au copiat modelul macbook, cat mai putine porturi, cat mai mare bataie de cap.

E o nebunie, chiar nu inteleg cum clientii pun botul la asa ceva si tot le cumpara produsele. Probabil ca in vreo 10 ani ajungem la telefoane cu 0 porturi. Incarcare wireless, audio wireless.

Last edited by laser; 24-04-2021 at 11:49.
laser is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 11:50   #58
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am Sony WF-1000XM3 si sunt f misto. Au un sunet cald, un bass profund (nu rupe urechea dar il simti) si ANC bun. La promo le gasesti acum si in jur de 600, pret la care chiar merita luate.

Partea nasoala e ca la astfel de casti (in ear) nu se accepta retur.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 12:16   #59
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ma...nu prea stiu eu multe despre castile despre care discutati aici, eu stiu despre cele pe care le testez. Si castile mai noi, cam toate sunt TWE, adica nu exista Master si Slave, poti folosi oricare dintre ele singura. Iar intreruperi am vazut doar pe telefoane mai vechi, care nu au BT 5 sau mai nou. Majoritatea castilor noi, brand, lansate in ultimul an sunt TWE si au BT 5.2, caz in care nu mai ai nici un fel de probleme, merg pe doua device-uri simultan, etc.

Incearca un Freebuds 4i, pe un telefon nou si s-ar putea sa iti placa... Singura chestie este ca dreapta e main.

Doar cele scumpe sunt TWE (fara main si slave).
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 24-04-2021 at 12:23.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2021, 17:01   #60
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Oneplus Nord nu e suficient de nou? Are bluetooth 5.1. Iar Soundcore Liberty Air 2 sunt Bluetooth 5.0 si tot am avut probleme. Daca tot trebuie sa iau alt telefon, iau Moto G100 si ala are jack de casti, Snapdragon 870 si am terminat balciul.

Am luat adaptorul ala de la Altex, pare a fi calitate decenta, dar eu zic ca este pasiv. Cand conectez doar adaptorul fara casti nu apare semnul de casti pe telefon.

Nu prea am cum sa "incerc" pentru ca castile nu se pot returna. Daca le iau sunt bune luate. La un moment dat o sa mai trag un loz, acum nu sunt pregatit psihic

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Pixel 4a are jack de 3.5. Și are cam degeaba, pentru că nu prea ascult deloc muzică la căști.

Doar zic...

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Use case-ul tau e diferit, am inteles. Daca aveam eu jack de casti la tel il foloseam zilnic, la fel cum folosesc acum adaptor usb-c jack zilnic.

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Nu e doar la telefoane, si producatorii de laptopuri fac tampenii de astea, tot luand exemplul Apple, ca ei au inceput trendul vietii, atat la telefoane cat si laptop-uri, plus mai nou lipsa incarcatorului in cutie.

Exemplu, laptopuri HP Elitebook, generatiile vechi aveau porturi VGA, DP, acum au lasat doar HDMI.
Au scos port RJ45, ca sa folosesti un adaptor separat pt USB C venit in cutie. Vrei sa conectezi monitor prin cablu DP, din nou adaptor pt USB C. Au copiat modelul macbook, cat mai putine porturi, cat mai mare bataie de cap.

E o nebunie, chiar nu inteleg cum clientii pun botul la asa ceva si tot le cumpara produsele. Probabil ca in vreo 10 ani ajungem la telefoane cu 0 porturi. Incarcare wireless, audio wireless.
Cel mai probabil in directia aia ne indreptam. Oricum, cu audio wireless eu nu am o problema in sine, problema e ca inca sunt semne ale imaturitatii tehnologiei. Am gasit casti care mi se potrivesc, in sfarsit, ca sa vad ca au buguri si sunt susceptibile la interferente. Cum? Pai ei nu au testat in viata reala castile alea?

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Eu am Sony WF-1000XM3 si sunt f misto. Au un sunet cald, un bass profund (nu rupe urechea dar il simti) si ANC bun. La promo le gasesti acum si in jur de 600, pret la care chiar merita luate.

Partea nasoala e ca la astfel de casti (in ear) nu se accepta retur.
Problema e ca forma aia nu cred ca mi se potriveste. Cred ca mi-ar cadea din urechi.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 24-04-2021 at 17:05.
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Casti Wireless ithanium2 Periferice 0 29-11-2018 10:50
Recomandare casti wireless cu microfon bun alinescoo Periferice 36 28-08-2017 01:05
Recomandare casti wireless ithanium2 Periferice 22 16-01-2013 16:24
Recomandare Casti usb fir/wireless ninjaskija Periferice 5 13-03-2012 14:00
Casti wireless dexter Telefoane mobile si alte gadgeturi 0 26-05-2011 12:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3477

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.