lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-05-2012, 15:01   #1
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default HDD Defect, DA sau NU ?

O problema interesanta de care ma izbesc si nu-i dau de cap:

Prin 2009 am cumparat un HDD extern, 500 GB (fujitzu în carcacasa de CnMemory), marime 2,5".
HDD-ul a fost formatat NTFS fara partitiuni. S-au stocat pe el o serie de date de un volum aprox. 300 GB.

Problema si posibil greseala de utilizare, pt. racordul la PC în loc sa se utilizeze cablul special livrat cu HDD-ul, unde la un capat erau 2 conectoare USB (unul pt. date si unul pt curent), sa folosit un cablu standard normal. Dupa un timp HDD-ul n-a mai vrut, a început sa faca zgomote deochiate, nu s-au mai putut citi sau scrie pe el nici un fel de date.

HDD-ul nu poate fi accesat nici cu Win XP si nici cu Win 7 ultimate. win.7 da eroare de volum si vrea sa-l formateze. Asta prin convertorul USB si racordat direct în PC prin cablajul tipic SATA.

Ei bine, poata cea mai tare, racordat cu cablajul standard SATA, Linux / Ubuntu acceseaza hardul fara probleme, am putut sa salvez toate datele de pe el, date deosebit de importante ce au fost pur si simplu blocate pe acesta timp de 3 ani de zile.

Dupa salvarea datelor si copierea lor, am formatat hardul cu un program de partitiobnare bootabil independent de vreun sistem de operare (ce fac de obicei cu toate hardurile chiar daca sînt proaspat cumparate si noi). E vorba de Partition Genie basat pe Partition Magic dar o varianta nemteasca putin modificata.

Dupa curatare si reformatare tot în NTFS, linux / Ubuntu îl acceseaza fara probleme. Windows 7 si XP au mai departe probleme cu el si nu-l pot accesa sub nici o forma. Win 7 vrea permanent sa-l formateze si daca-i dau acceptarea formatarii nu reuseste sub nici o forma dînd mai departe mesajul de eroare de volum.

La toate operatiunile astea de curatare / formatare/ teste de acces, HDD-ul a fost racordat de PC prin cablajul SATA standard si nu prin convertorul SATA / USB extern.

Eu cel putin nu-mi pot explica anomalia asta de functionare.
De ce cu Windows nu vrea dar cu Linux / Ubuntu e totul perfect?

Poate careva sa ma lamureasca ce naiba se întîmpla cu hardul asta?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2012, 18:17   #2
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Face la fel pe toate calculatoarele cu windows?

Ai incercat cu un alt rack(convertor sata2usb)?
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2012, 22:44   #3
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Da. Face pe toate.

Nu mai am alt convertor USB / SATA si chiar daca asi avea, nu vreau sa risc.

Culmea e ca într-e timp am instalat pe ea Ubuntu 12 de pe USB Stik bootabil. Merge totul perefect. Vreau sa lucrez cu ea pe Windows, e moarta din toate punctele de vedere. E ceva de neconceput.

Ma gîndeam s-o testez pe windows cu HD Helth dar daca sistemul n-o recunoaste cum trebuie, nu stiu cum va putea livra HD Helth date corecte despre ea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2012, 15:33   #4
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dacă zici că HDD-ul nu vrea în Windows pe USB dar vrea conectat pe SATA, iar pe linux nu are probleme, atunci singura explicație care îmi vine în minte e că convertorul USB-SATA s-a bușit la rack și că ar trebui schimbat. Ce anume e de riscat aici?

Nu știu ce e HD Health, dar am impresia că multe convertoare SATA2USB nu sunt capabile să transmită informații de tip SMART, temperatura HDD-ului, etc.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2012, 16:43   #5
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Nu !
Ai înteles gresit. Convertorul USB e de mult la gunoi. Asta e categoric defect.

Racordat cu SATA standard nu vrea în Windows dar funktioneaza fara probleme în linux / Ubuntu. Aici e problema. DE CE ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2012, 18:41   #6
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu sunt mester in Linux/Ubuntu dar incearca sa vezi daca ai viteza care o aveai la hdd in Windows, posibil sa fie cache-ul defect si Linux/Ubuntu sa nu-l foloseasca.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2012, 20:16   #7
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Cu Linux / Ubuntu e viteza de scriere / citire normala ca la orice HDD, fara nici o problema.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2012, 03:28   #8
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hardu e bun, pc-ul e de vina, schimba- l... just joking,
Am avut o problema similara cu un hdd extern luat nou, pe cablul original nu mai vroia sa mearga sub nici forma si cerea format tot timpul, nici macar pe 3 pcuri diferite, de desfacut nu am facut asta ca avea garantie - l-am trimis si mi-au dat altul si culmea , buba sigur la cablu din ce vazusem eu (cu altul mergea brici)
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2012, 18:07   #9
GremliN
Member
 
GremliN's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 93
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Atatea detalii... da smartu cat e smartu dincolo era mai eftin
Daca smart-u e ok si nu ai sectoare realocate sau pending sterge mbr si partitiile (cu boot cd hierens) sau direct low level format pe primi 2 gb de la inceputul hdd-ului (mai nou prog de low level scriu 0 peste tot si nu mai formateaza low level) asta tot pt a elimina datele corupte(mbr tabele partitii....)
GremliN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-2012, 22:53   #10
dracu' gol
Member
 
dracu' gol's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Cluj-Napoca
Posts: 193
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu zic sa verifici cu HDTune 4.6 si sa pui un screen aici, poate te ajutam cu ceva...
ari fi bine sa ii raci si un low level format, sau un HDD Regenerator
poti folosi si EASEUS Partition Master 9.1, care face de toate
dracu' gol is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,134
Total Online: 3423

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.