lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-11-2018, 20:30   #1701
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

NEXT WEEK: TNT 2 PRO!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2018, 23:19   #1702
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Robert, am aici un filmulet in doua parti care s-ar putea sa-ti faca placere:


Enjoy

Edit: E ceva ciudat cu link-urile de pe youtube, iti trimit PM.

Last edited by mudpie; 28-11-2018 at 23:29.
mudpie is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2018, 11:05   #1703
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mudpie - thanks.

Ceva similar.

Check this out:

Restoration - The Worst VIC-20 I've ever seen - Part 1
The Worst VIC-20 Ever - Part 2
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2018, 22:15   #1704
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

8 bit guy rulz.
Si LGR e tare, dar el e mai mult cu software-ul.

Din pacate 8b bit guy trateaza o perioada mai veche (70-80), dar e o placere sa-l asculti (parerea mea).

Phil's Computer Lab are review-uri care acopera perioada de care sunt pasionat (96-2000), dar are un stil care nu-mi place
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2018, 18:54   #1705
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

TODAY: Gigabyte GA-660 PLUS REV 1.4

BLUE WONDER!!!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2018, 20:25   #1706
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

n u a g e s - Dreams

Another blue wonder Gigabyte GA-660 PLUS REV 1.4

Aceasta placa ma duce cu gandul la placile albastre de la HERCULES care pentru mine au un statut legendar. Ce am mai salivat la ele back in the day insa nu mi le-am putut permite...macar am avut o VANTA de 8MB de la ACorp si am apreciat pe deplin sporul de performanta venind de la o ATI RAGE IIC 4MB...I wish I had a full TNT 2...at any rate I dont regret a thing. Am avut 440ZX/Celeron 366A si VANTA 8MB care m-a transpus intr-o cu totul alta lume (3D). Carmageddon mergea ca gandul. No K6-2 for me. Am vrut Intel si am obtinut macar o parte dintr-un Pentium II. Ce discutii aveam cu prietenul meu K6-2(el) vs Celeron A(eu) ... Preturile la Pentium II erau stratosferice si ma uitam cu jind in oferta de componente.

La fel ca in ultima vreme, aceasta placa am gasit-o tot la talcioc. 5 lei, atat am dat pe ea.

Era aruncata intr-o cutie cu fel de fel de chestii mizerabile. Culoarea de un albastru intens m-a atras ca un magnet. De altfel aceasta nuanta de albastru este favorita mea.

5 lei? HELL YEAH! Uite foaia de 5 lei si da-mi placa! Fara negocieri si alte frecusuri.

In cazul de fata, placa GA-660 Plus este inzestrata cu un chip TNT 2 PRO/TNT 2-A, care nu este nimic altceva decat un TNT 2, produs intr-un proces de fabricatie de 0.22 microni vs 0.25 microni. Acest fapt se traduce intr-o temperatura de functionare mai redusa, un consum mai redus de curent, o frecventa de functionare mai mare si un potential de OC mai bun. In anumite situatii, aceasta placa se ia la tranta cu TNT 2 ULTRA, ceea ce nu este de ici de colo.

Jumperul albastru pentru TURBO face exact ceea ce sugereaza acest cuvant si subliniaza caracterul "belicos" al placii.

Placa ruleaza la o frecventa: CORE 150MHz(170MHz MAX TURBO) / MEMORY 166MHz(180MHz MAX TURBO) vs Regular TNT 2 125MHz/150MHz vs Regular TNT 2 PRO 143MHz/166MHz vs TNT 2 ULTRA 150MHz/183MHz

Placa are 32MB cu chipuri Samsung K4S643232C-TC/L60 rated for 166MHz. In modul TURBO merg la 180MHz direct din fabrica. Factory sanctioned OC? F@K YEAH!

Trebuie luat in considerare potentialul de OC al placii, care daca esti norocos, se poate duce peste 170MHz/180MHz.

Need I say more? I really don't think so. A beast of a card I tell you! Nu va lasati pacaliti de dimensiunile liliputane ale acestei minuni albastre. Esentele tari se tin in sticlute mici.

Inainte de a ne avanta prea tare, nu trebuie sa uitam ca aceasta placa a fost lansata la un moment in care pe piata erau deja Geforce 256 si ATI Rage Fury MAXX. In esenta este vorba de un respin TNT 2 pe alt nod de fabricatie.

Chiar si asa, consider aceasta placa A TRUE GEM!!! 5 lei?!??!? F@K YEAH!!! Bring it ON earthling!

Dupa aceasta introducere cu un caracter usor bombastic, let's get down to nut cuttin'.

Starea in care a sosit placa.



Looks okay OR IS IT? Well, am avut de munca cu saraca de ea. No respect for old cards I TELL YOU!

In mod necaracteristic am decis sa dau o cheie la placa inainte sa o curat. Am suflat putin praful de pe ea si am bagat-o in PC. Pentium-ul III la 800MHz nu a ajutat-o prea mult insa a fost tot ce aveam disponibil la momentul testului.

Oare a functionat? ... FLAWLESS!!! I'm a survivor!



Dupa ce vantul mi-a umflat panzele, totul a mers brici pana la momentul in care am primit o veste ceva mai putin buna. Despre asta insa mai tarziu...

Intr-o prima faza m-am ocupat de ventilator, bracket si suruburi.

Le-am curatat cum se cuvine.



Battle scars...lots of them...am inspectat fiecare urma, fiecare zgarietura si pot spune ca efectiv le-am simtit, ca o vizualizare in slow motion...no respect...no consideration...no feeling for artefacts of a passed era...there are more to be said here and not just about the objects themselves but this is not the moment or the place to do so...


Last edited by Robert B; 05-12-2018 at 00:24.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2018, 20:26   #1707
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A venit si momentul in care m-am ocupat de placa in sine. Nu am putut inlatura heatsink-urile pentru sunt atasate cu un thermal pad adeziv. De teama sa nu fac mai mult rau decat bine, am decis sa le las in pace, de aceasta data....



Cu un set de pile fine "am indulcit" excavatiile lasate in aluminiul moale. Nu am putut face mai mult. Poate daca umpleam golurile cu fludor, le pileam cu maiestrie si gaseam vopsea la culoare...aha, si marmota invelea ciocolata...



Cand m-am apucat de curatat placa cu betigase de vata, IPA 99% si rabdare de chinez batran, am dat de si de problema de care va spuneam mai devreme.

Zgarieturile oblice de pe heatsink-ul de pe spate, datorate unui obiect ascutit, s-au tradus intr-un traseu sectionat la nivelul conectorului AGP. In speta este vorba de traseul A2.



Norocul a fost insa de partea mea. A2 este prezentat as A SPARE. In alte cuvinte placa merge cu sau fara A2.

https://allpinouts.org/pinouts/conne...buses/agp-bus/

Am simtit suieratului glontului. Nu este vorba de banii dati ci despre faptul ca eu inca cred ca orice placa mai poate fi salvata chiar si cand all hope is lost. Datorita acestui fapt evit sa mai cumpar placi cu probleme. Ma implic pana peste cap pentru ca nu stiu sa umblu cu jumatati de masura. Remember the Creative GF2 GTS GB0010? Placa aia m-a terminat...

Am aplicat tot ce am acumulat pana la acel moment si m-am apucat de my first trace repair, chiar daca nu era nevoie.

Ca in tot ce se face prima oara, am avut parte de cateva sughituri.

Am folosit un fir oleaca prea gros plus alte cateva "probleme" insa la final am obtinut un rezultat above average. I say above average, conservatively.



Am folosit POXIPOL transparent ca sa acopar zona cu reparatii.



Cat timp lipiciul era inca moale, am decis sa bag placa in slot. Surprise surprise, placa a intrat mult mai adanc in slot-ul AGP, decat anticipasem si daca as fi lasat lipiciul sa se intareasca as fi dat de naiba.

Cat timp lipiciul era inca moale am reusit sa-l aranjez intr-un mod aproape ideal. Am folosit un xacto knife si atentie maxima.

Ideal results. Tests made on ECS P4ITA & GA-8TM.



Dupa ce am trecut peste toate obstacolele, totul a mers snur.

My TNT 2 PRO was on its way to a full recovery.

After the cleaning process the card was smiling at me.


Last edited by Robert B; 03-12-2018 at 20:55.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2018, 20:28   #1708
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Blue, light blue, deep blue, dark blue, sky blue, sea blue, b l u e...and I'm not blue I LOVE THIS COLOUR!



La final am bagat placa in calul meu de povara: PIII 800MHz/Luckystar 6VABX2 pentru un ultim test inainte de a fi pusa la pastrare intr-o cutie pentru a fi scoasa doar la un moment prielnic.



Happy moments filled with satisfaction.

Benny Benassi - 'Satisfaction'

I can write off my list another milestone that has been achieved. My TNT 2 is in good working condition, firing on all its cyclinders!

See you with the next episode.

More later.

gallery: https://postimg.cc/gallery/37c3gp9mk/

Last edited by Robert B; 03-12-2018 at 21:10.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2018, 13:29   #1709
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesant designul cu radiatorul ala pe spate. S-o stapanesti sanatos.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2018, 18:35   #1710
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multzam!

NEXT WEEK: Another TNT 2-A

De data aceasta va fi vorba despre un TNT 2 PRO de buget. PowerColor.



CU5TB a iesit impecabil. Cele doua placi Aureal Vortex au fost si ele curatate. MX300 a fost recuperata cu succes - 5 condensatori solizi, un condensator ceramic, plus cateva probleme de ordin estetic care au fost atenuate.

https://forum.lab501.ro/showpost.php...postcount=1685
https://forum.lab501.ro/showpost.php...postcount=1689



More later.

Last edited by Robert B; 04-12-2018 at 18:55.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2018, 16:13   #1711
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Talcioc day today!

Leadtek WinFast GeForce 2 PRO 64MB AGP 2842 PCB REV. B

https://hexus.net/tech/reviews/graph...geforce-2-pro/

15 lei!!! Untested.

Are lipsa doar doi condensatori ceramici. An easy fix. Avand in vedere din ce cutie am scos-o ma mir ca nu are mai multe piese lipsa.


Last edited by Robert B; 08-12-2018 at 16:24.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2018, 17:43   #1712
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Michael Jackson - Don’t Stop 'Til You Get Enough

TODAY! PowerColor TNT 2 PRO!

Another flea market rescue!

Last edited by Robert B; 13-12-2018 at 07:47.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2018, 18:59   #1713
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Rockwell - Somebody's Watching Me

PowerColor TNT 2 PRO - CTNT2SD VER2.0

Am vazut placa asta de-a lungul mai multor saptamani de zile, aruncata pe asflat alturi de alte componente aflate intr-o stare avansata de putrefactie electronica. Flea market rules: dump them in a big pile and let the buyer sort them out!

Cand, in cele din urma am decis sa vad ce model este, mi-am dat seama ca ar fi trebuit sa-i acord o atentie mai mare inca de cand am vazut-o.

CTNT2SD V2.0 este un model TNT 2 PRO / TNT 2 - A, precum placa Gigabyte GA-660 Plus din episodul anterior, insa fara atatea bells and whistles.

Chiar si asa, intr-un ocean de Vanta si M64 un TNT 2 full este ceva special. Avand in vedere ca am dat 5 lei pe ea ce as putea sa mai adaug?! NO BRAINER!

Let's meet the star of this episode.



Placa si-a pierdut stralucirea si se pot vedea urme ale contactului cu apa. Cositorul nu mai era demult oglinda, bracket-ul era punctat de rugina iar sistemul de racire a vazut zile mai bune. Cred ca deja v-ati dat seama de ce am ingnorat-o saptamani de-a randul.

Un test rapid a dezvaluit faptul ca se afla in perfecta stare de functionare. Well I'll be ...



Deplin satisfacut de rezultatele preliminare, am purces la drum si am pregatit masa de operatie pentru tratamentul de intinerire la care urma sa supun placuta aurie.



Heatsink-ul este prins cu o clema metalica si este prevazut cu un thermal pad non-adeziv ceva mai gros.



Cineva a pus, la un moment dat si pasta termica sub thermal pad, strange to say the least. Am inlaturat orice urma de pasta termica veche cu un betigas cu vata si alcool izopropilic 99% . Ori thermal pad ori pasta, make up your mind!

Am vrut sa schimb heatsink-ul insa distanta dintre gaurile de prindere era din nou atipica si coolerul DeepCool V50 nu ar fi incaput, asa ca a trebuit sa folosesc vechiul sistem de racire.

Thermal pad-ul era mint asa ca l-am lasat in pace.

Clema de prindere a heatsink-ului a mancat putin din PCB insa nimic de speriat. Niste push-pins de plastic ar fi fost mai buni.



Ready for THE TREATMENT.



Rabdare, multe betigase cu vata si alcool din plin...izopropilic 99% of course.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2018, 19:01   #1714
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A venit si momentul in care am acordat atentie heatsink-ului.

Vopseaua sarise in cateva locuri si am decis sa retusez zonele cu probleme decat sa-l vopsesc integral. Alegerea mea a fost inspirata si rezultatele au fost satisfacatoare. Clema de prindere a fost curatata putin de rugina aflata la suprafata, apoi polisat manual cu pasta.



Cu ocazia curatarii PCB-ului am observat si doi condensatori ceramici care abia se tineau. Nu stiu cum mi-au scapat sau cum de nu au cazut cand am curatat-o. Placa a mers bine mersi cu ei hanging for dear life. O confirmare a faptului ca sunt gentle atunci cand curat relicvele astea .

I-am lipit de nu s-au vazut si problem solved.



Dupa ce am trecut si de acest obstacol mi-am intors atentia catre ventilator care se prezenta cam meh.



Final results. La asamblarea sistemului de racire am intors clema de prindere in pozitie inversa si am verificat ca nici un carlig din capat sa atinga PCB-ul asa cum se intampla cand am cumparat placa. Attention to detail is paramount when your are working with old parts.



GOLDEN!



Unele urme ale unui trecut zbuciumat nu vor fi putea sterse niciodata insa pot spune ca am obtinut rezultate excelente si placa a fost recuperata integral.

Another success story!

Cya with the next episode!

gallery: https://postimg.cc/gallery/10pl7h3bw/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 01:22   #1715
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

horror
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 15:41   #1716
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post

Rabdare, multe betigase cu vata si alcool din plin...izopropilic 99% of course.
Daca te mai apuci de placi de-astea care au zacut prin ploaie mai bine cumperi o sticla de-aia de un litru de izopropilic si o casoleta de-aia pentru mancare, pui un deget de izopropilic pe fundul casoletei si lasi placa acolo macar o zi. Astfel oricat de atent ai curata cu betisoare risti sa-ti ramana mizerii uscate printre pini samd.
Un litru de izopropilic te tine MUULT...
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2018, 22:21   #1717
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dire Straits - So Far Away

THIS WEEK I'm taking it easy...with a FM episode aka Flea Market Surprise A damaged V1, a 12x CD-ROM unit, a golden i740, PII 350MHz and a small scale recap job



More later.

Last edited by Robert B; 17-12-2018 at 22:25.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2018, 18:18   #1718
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Cool

Dire Straits - Once Upon A Time In The West (lyrics) HQ

TODAY: FM EPISODE!!!

My fingers are itching to tell the story(ies)

Looking for old parts, povestitul, la fel ca si curatatul, imi produc aceeasi placere care MEREU este off the scale. Sper ca si voua va place sa parcurgeti randurile asternute pe fundalul alb...tot ce prezint este as it happened so, in linii mari puteti experimenta prin ce am trecut, from rags to riches.

You have to wait a little longer...wrinting in progress...
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2018, 19:49   #1719
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Toto - Hold The Line (Official Music Video)

Flea market surprise!!!

Dupa cum probabil stiti, in aceste episoade, Flea Market Surprise, prezint mai multe componente pe care le-am gasit la talcioc.

Flea Market Surprise - because you never know what you will find there! This is what makes the visits to the Good Ol' Flea Market, worthwhile, un drog care poate da dependenta. Trust me, I know what I'm talking about I can quit anytime I want I just choose not to!

Stilul de prezentare va fi lapidar si voi lasa pozele sa spuna povestea. This is what a FMS episode is all about.

Let's meet the stars of this episode!

1. AMD K6-2/500AFX - 500MHz
2. AMD Athlon 1200MHz - AXIA0124UPBW - A1200AMS3C
3. Intel Pentium 4 - 1.4GHZ S423 Willamette - SL4SC
4. 3dfx Voodoo 1 - Diamond Monster 3D PCI 4MB Rev. E
5. Protac Video Excel AG240D REV2.2 - Fastware Intel i740 Power 3D
6. MITSUMI CRMC-FX120T - CD-ROM 12x
7. Intel Pentium II 350MHz - SL2U4

Quite a line-up don't you think?

AMD K6-2/500AFX - 500MHz *** AMD Athlon 1200MHz - AXIA0124UPBW - A1200AMS3C *** Intel Pentium 4 - 1.4GHZ S423 Willamette - SL4SC

Procesoarele au fost curatate, pini au fost indreptati si etichetele inutile au fost eliminate.



gallery: https://postimg.cc/gallery/1sw8y5ia6/

3dfx Voodoo 1 - Diamond Monster 3D PCI 4MB Rev. E

O placa destul de comuna si totusi destul de illusive.

Am platit 5 lei pentru ea chiar daca stiam ca este knee deep in the dead. Cine stie, poate ca o voi repara undeva in viitor, I have a knack for hard to solve cases.



Pe ea scrie clar DO NOT BUY!

Un idiot, ca nu pot sa-l numesc altfel, a invatat some desoldering tehniques pe o placa 3dfx. What THE FU..........K?!?!? Aproape toti rezistorii au fost inlaturati...lipsesc si cativa condensatori solizi...inductori...pad-uri de pe PCB...si naiba ma stie ce...

Needless to say ca mai are multe de invatat...

Noroc ca am o placa Diamond V1 Rev. E si am putut face o analiza...zeci de componente lipsa...



Scary? Sure, insa aceste placi sunt extrem de simple si tot ce a fost inlaturat poate fi inlocuit. Ce este dezlipit poate fi lipit la loc. Trebuie doar sa gasesti componentele si sa ai suficient de multa nebunie ca sa te inhami la asa ceva...I think that I fit the profile quite well..

Dupa ce am vazut cu ce ma confrunt, am curatat placa asa cum se cuvine. No dirty stuff in my boxes!


Last edited by Robert B; 22-12-2018 at 22:44.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2018, 19:50   #1720
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Dupa ce am analizat cele doua placi V1, am vazut ca placa mea buna avea lipsa un inductor asa ca am facut un transplant, o noua componenta lipsa de pe acest V1 nu reprezinta mare lucru. IMO.



Am cautat informatii privind componentele lipsa si am gasit ceea ce cautam. In plus mi-a cazut in gheara si o placa din 1996 care are o gramada de rezistori, condensatori ceramici si aproape tot ce am nevoie.

I think that you get my hint. It can be done if I'm willing to put in the hours or I can use this V1 as a donor card...all good alternatives.




gallery: https://postimg.cc/gallery/1whc6apxq/
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3386

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.