lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-12-2020, 15:09   #1921
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar da, se plateste suplimentar iar noi nu am bifat optiunea cand am facut comanda.
Ne-am uitat ulterior cand am facut sesizarea si era inclusa optiunea de livrare cu verificare.
Oricum, dupa cum am zis, tinand cont de circumstante nu m-as fi gandit sa fac o asemenea verificare detaliata. Probabil cel mult as fi deschis cutia de carton si atat.
Am comandat o alta carcasa si am mutat totul in ea, bine ca nu au fost probleme si la componente(a caror garantie am pierdut-o desi nu avea sigiliu carcasa pe ea).
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 15:15   #1922
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

trebuie făcută sesizare la ANPC, doar așa reușim să-i educăm să nu mai repete asemenea proceduri
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 16:16   #1923
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sint mina in mina cu ANPC, toti, stati linistiti.

Vreau sa vad si eu un singur coleg caruia i-a fost solutionata problema (detalii de la A la Z) cu ajutorul ANPC.

Sa va readuc aminte de asta, unde ANPC, dupa ce le-am trimis poze reale cu placa, fara nicio zgirietura ca sa compare boul ala de acolo cu poza trimisa de catre jegpanero, ANPC n-a facut nimic, spunindu-mi ca trebuie eu sa angajez un expert IT ca sa confirme cele spuse de mine?

Ce sa confirme expertul IT, ca placa nu are nicio zgirietura si ca acolo era intradevar un fir de par, pus la misto?

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=100
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 21:40   #1924
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu de la PC Garbage nu mai cumpar lucruri scumpe sau de la care ma astept sa am probleme.

Oricum toate magazinele astea mari sunt mana in mana.
ANPC, ANAF, DSP si toate mizeriile astea de institutii se dau cocosi la magazinase, afaceri mici.
De astea mari nici nu au curaj sa se lege (poate doar daca e ceva la comanda) pentru ca astea mari au armate de avocati iar ei angajeaza toti boii baltii veniti pe pile la loc caldut si salariu bun.

Var'miu a comandat la eMag de Black Fraier Dei o placa video GTX 1060 noua .

A primit-o abia dupa mijlocul lui Decembrie (aproape 1 luna intreaga) si ghici ce... era resigilata si ca sa nu mai spun ca se prezenta intre "field tested" si "battle scarred" )))

Cand a sunat la eMag i-au zis ca daca nu ii convine sa o dea retur.
A facut 2 sau 3 reclamatii scrise la eMag si una scrisa la ANPC.

Dupa mai bine de o luna de la ultima reclamatie scrisa la eMag macar el a primit un voucher de 150 lei, dar de la ANPC raspuns 0.

Oricum s-a scos cu minatul de la vremea aia pentru ca a vandut-o cu vreo 1600 lei parca si cu asta basta.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2020, 00:26   #1925
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
A durat 9 zile sa imi trimita o comanda cu 3 produse disponibile in stoc))ma rog nu mie,unui prieten pe care nu l-am putut convinge ca “pcgarage e serios frate am luat mereu de acolo”.Mna...
Asta din cauza ca romanul e snob. A aparut genius cu livrare rapida? Romanul a pus botul. A aparut serviciul de livrare rapida la pcgarage? Romanul a pus botul.
Din moment ce exista oameni care iau serviciile respective la banii suplimentari, de le ajung comenzile in aceeasi zi sau max a doua zi, well pt restul se intampla ce se intampla.
In loc sa se lupte sa se imbunayatesca conditiile existente, pun botul la bani in plus pt livrare rapida. Si asta duce la cazurile astea in timp.
0,02$
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2020, 12:50   #1926
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Sint mina in mina cu ANPC, toti, stati linistiti.

Vreau sa vad si eu un singur coleg caruia i-a fost solutionata problema (detalii de la A la Z) cu ajutorul ANPC.

Sa va readuc aminte de asta, unde ANPC, dupa ce le-am trimis poze reale cu placa, fara nicio zgirietura ca sa compare boul ala de acolo cu poza trimisa de catre jegpanero, ANPC n-a facut nimic, spunindu-mi ca trebuie eu sa angajez un expert IT ca sa confirme cele spuse de mine?

Ce sa confirme expertul IT, ca placa nu are nicio zgirietura si ca acolo era intradevar un fir de par, pus la misto?

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=100
Nu pot sa cred ca am trait s-o vad si pe asta.
E evident ca acolo e un fir de par...

Pai daca in cazul asta ANPC a dat din umeri in alte cazuri nu pot fi urme de sperante!
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2020, 13:25   #1927
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exact asta spuneam. Din ce-mi aduc aminte din mailul primit de la ANPC, mail primit exact in a 30-a zi de la data trimiterii mele catre ei, (deci in ultima zi posibila) in raspuns scria ca in acest caz trebuie ca EU sa angajez un expert IT, care sa constate ca aceea nu este o zgirietura cauzata de mine din utilizare improprie...
Le-am raspuns direct, nervos:
"BA, voi sinteti timpiti si chiori", v-ati uitat la ambele attachments trimise? Am trimis si o poza cu placa luata inapoi de la ei, placa pe care o am FIZIC, ACASA, in fata ochilor, nu are absolut nicio zgirietura nicaieri, iar defectul reclamat de mine este la sistemul de racire care pierde lichid, nu altceva". Le-am mai scris ca sint mina in mina cu ei si le-am "urat de bine".
In fine, i-am ars frumos de tot pe jegurile de la cel, dar frumos de tot, inteligent, de 2 ori ca sa le fie bine, m-am pisat pe ei.
De atunci n-am mai comandat nimic de la ei si nici nu mai comand vreodata, ceea ce va recomand si voua, sa EVITATI, total, cel.ro.
Deci nu va bazati pe ANPC, platiti in plus 15-20 lei si bifati casuta de verificare colet!
Nu mai conteaza 15-20 lei in plus, mai bine sa o suga ei decit sa o sugeti voi!
Desfaceti si verificati integral starea fizica a produsului din colet chiar daca cutia produsului comandat este sigilata de producator! Desfaceti cutia si inspectati bine produsul in fata curierului, inainte sa ii dati banii! Orice chichita ulterioara e pe barba voastra!
Cind trimiteti colet catre ei, faceti poze, chiar filmati cind ambalati ceva pentru retur/garantie, filmat bine de tot de catre cineva, sa se vada absolut toate detaliile importante (sigilii intacte, pinii la socket/pinii la cpu, contacte, mufe alimentare, suruburi neatinse, etc) si scrieti-le in casuta de "mesaj catre operator" ca aveti filmare si poze din timpul ambalarii coletului, pentru "a evita mizeriile ulterioare", le taie pofta sa o mai suga in batista. Eventual setul de poze si filmarea, urcate pe site-uri de hosting si trimise si link-urile lor in mesajul trimis. Exact cum am facut eu:

https://forum.lab501.ro/showpost.php...postcount=1885

Bine, acum pozele le-am sters, am primit suma stornata integral, in cont, a returului placii.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 28-12-2020 at 23:30.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2020, 19:44   #1928
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Aștept să îmi fie returnate căștile, le-au trimis prin fan... în funcție de starea în care le-au returnat le deschid oricum sesizare la ANPC cu privire la refuzarea garanțeie, lipsa de comunicare, lipsa de informare a ce articol a fost încălcat din termenii și condițiile de acordare a garanției, fapt pentru care a fost anulată garanția.
Nu au menționat ce înseamnă C.I.D. ... noroc cu Iubițel, dar ei nu au răspuns exact, le-am solicitat explicații și niciun răspuns.

oricum sunt antrenat după pățania cu evomag... next stop... pcgarbage!
Am primit astăzi căștile Corsair HS60 defecte, returnate de pcgarage. Fără costuri de transport... mă mir!
Din păcate nu le pot verifica, sunt la serviciu, juniorul mi-a confirmat că sunt complete, cu sound card USB și microfon.
Am deschis RMA la Corsair, să vedem ce spun.
Mâine după amiază depun sesizare la ANPC.
Revin cu detalii.

LE:
Merci.

Last edited by Bugsy004; 28-12-2020 at 19:56.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 28-12-2020, 19:53   #1929
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Succes!
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2020, 16:34   #1930
Xel-fire
Member
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am primit si eu placa de baza returnata, fara costuri de transport. Am lasat-o in pachet asa cum au trimis-o, nici nu am desfacut. Sper totusi sa se solutioneze prin ANPC, desi termenul lor de solutionare estimat este undeva la 30-120 zile.
Xel-fire is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 14:47   #1931
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Doar eu ma asteptam sa dea CID la castile lui Bugsy?
Adica butonul de volum e un potentiometru cu stopuri (fizice); din moment ce se invartea in gol, nu era logic ca era rupt?
Selky is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 15:20   #1932
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Perioada de garantie presupune ca acopera defectele de fabricatie. MTBF e mai mare decat perioada de garantie, deci butonul lor e construit din materiale de calitate mai slaba sau are un sistem de asamblare mai putin rezistent daca s-a stricat in perioada de garantie.
Eu cred ca se poate spune despre client ca este utilizator rezonabil, de buna credinta, nu se urca cu picioarele pe buton, sa dea pedale ca la bicicleta MTB.
Dar e mai usor sa dai vina pe utilizator decat sa-ti rezolvi problemele produsului tau.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 15:36   #1933
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu consider ca e un defect de fabricatie. Altfel forumurile erau pline de plangeri.
Nu zic ca e vorba de rea credinta ci doar de o piesa sensibila, de plastic, pe care o poti strica fara sa vrei.
Piesa e probabil identica cu ale altor modele de casti, inclusiv de la alti producatori.
Scopul producatorilor nu este de a face produse indestructibile, ci doar functionale temporar pentru majoritatea utilizatorilor.
Uite...cablurile Apple...cate au fost schimbate in garantie?
Selky is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 15:48   #1934
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie mi s-a rupt un buton la deathader 2013 in prima saptamana, butonul de pe lateral, garantie si inlocuit produsul total (evomag) pentru ca asa e politica razer.
Acum depinde mult si de producatorul vietii ce conditii are de garantie/service, CID-ul a fost dat de producator nu de PCG din ce am citit mai sus deci posibil sa fie vrajeala sau pur si simplu producatorul e nasol la garantie.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 16:08   #1935
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
CID-ul a fost dat de producator nu de PCG din ce am citit mai sus deci posibil sa fie vrajeala sau pur si simplu producatorul e nasol la garantie.
Care producator ?
Astia le trimit la importator, adica IT Direct.

Iar IT Direct nu stie decat Test OK sau CID.

Daca nu merge bine, dar merge iti da Test OK.
Daca s-a defectat ceva iti da CID.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 16:13   #1936
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da scuza-ma, furnizor/importator am vrut sa scriu, care sunt nasoli ca in cazul de fata. Oricum e si vina magazinului ca nu sunt mai serios pe partea asta cu service-ul. Foarte rar mai iau de la ei.

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
M-am uitat acum în cont la secțiunea service... Căștile au fost trimise la furnizor... avem așa: „defect constatat: buton volum rupt” și „stare: C.I.D..
Aveți idee ce înseamnă starea aceasta?
Am avut probleme mari la retur cu firma Gorenje, motiv pentru care nu mai iau in vecii vecilor brandul asta.

Last edited by agarici cu pedale; 02-01-2021 at 16:16.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 16:46   #1937
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

N-a vorbit nimeni de defect de fabricatie, chiar si in lipsa unei poze care ar arata daca butonul a fost deformat sau spart.
Dar produsul trebuie sa functioneze normal cel putin pe perioada de garantie. In conditii rezonabile de utilizare, daca apare o problema producatorul trebuie sa o remedieze.
De ce trebuie mereu sa demonstreze utilizatorul ca e nevinovat?
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 17:10   #1938
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am avut un mouse schimbat la pcgarage ca a venit DOA cu scrollul rupt. Acolo a fost o busitura desi nu se vedea pana nu am testat produsul.
Ideea mea era ca produsul lui Bugsy a functionat 1-2-3-20 luni pana cand i s-a aplicat o forta/presiune mult mai mare decat pana atunci.
Daca iti scapi telefonul pe jos si se crapa ecranul zici ca producatorul trebuie sa remedieze problema sau ca tu ai manipulat defectuos telefonul?
Selky is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 17:46   #1939
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hai nu fi carcotas.
Telefonul e altceva asa ca nu compara mere cu pere. Pentru ca daca tu spargi display-ul la orice produs ala nu face obiectul garantiei, punct.
Daca un buton nu e facut sa reziste macar in perioada de garantie te pisi pe el de produs iar faza aia cu butonul rupt e greu de demonstrat. Mi se pare stupid cum s-a ajuns la garantie sa demonstrezi tu ca nu ai facut ceva, cmon. Daca butonul e rupt fizic de pe PCB atunci hai sa zici e aiurea si se poate demonstra ca a fost rupt cu forta altfel nu vad cum.

Last edited by agarici cu pedale; 02-01-2021 at 18:18.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2021, 18:18   #1940
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Voi inca mai confundati garantia comerciala (a magazinului) cu cea de conformitate (a producatorului).
Pe cazul castilor se merge pe cea de conformitate. Daca s-a rupt ceva intern fara urme de defacere, lovitura etc.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,128
Total Online: 4087

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.