lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-03-2021, 21:55   #3101
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pump It Up [8 Bit Tribute to Endor] - 8 Bit Universe

Boards and even MORE boards!

Placi, placi si even more boards! MORE! I need to inject myself!

Daca la inceputurile mele in ale colectionatului (hoarding-ului) de retro HW, aveam unele retineri in ceea ce priveste achizitia de placi de baza, in primul rand datorita dimensiunilor acestora, acestea au disparut demult.

Cand ai trecut de cateva sute de componente, deja stii cu ce se mananca toata treaba si vrei nu vrei gasesti mereu loc la cate o piesa noua. Cutii peste cutii cu fel de fel de artefacte electronice, aflate in diferite stadii de ocupare, stau si te privesc intrebandu-se oare ce vei mai baga in ele?! You would be amazed about how much stuff can fit even in the smallest of them! Un astfel de caz este cel al cutiei care contine 12 placi 3dfx printre care si placa V4-L. Din afara arata de toata jena, nu mai mare ca o coala de hartie A4, de vreo 8-10 cm inaltime, insa continutul este ceva cu adevarat special!

Intr-un fel sant priviliegiat pentru ca nu-mi tin piesele acasa insa reversul medaliei este reprezentat de momentul in care va trebui sa le mut si atunci sa vezi distractie!

De ceva vreme am in plan o reorganizare precum cea din 1 Decembrie 2017 insa o tot aman an dupa an. Stiu cu exactitate ceea ce am insa am dificultati in a le gasi prin cutii. Tabelul excel imi spune modelul insa nu-mi spune randul si coloana unde le-am bagat. Am incercat sa scriu pe cutii ce contin insa nu prea ma ajuta aceasta masura cand ai zeci de placi video bagate in ele. So, I still rely on my memory but that isn't enough. Am nevoie de cateva sute de pungi ESD si cutii standard pe care sa lipesc o lista in care sa fie scris clar negru pe alb: what's in there! Soon ...

In episodul de azi voi prezenta patru placi de baza care lejer se incadreaza in categoria retro. Nu vorbim despre modele varf de gama sau chestii exotice insa un lucru este clar: placile de baza cu slot-uri ISA devin din ce in ce mai rare. De cele cu sloturi VLB nici nu mai vorbesc ...

Prin urmare let's get on with the show!

Patru placi de baza cumparate anul trecut la interval de saptamani sau luni de zile una de cealalta, au trecut prin mana mea si toate au fost salvate. Unele s-au aflat intr-o stare mai proasta altele intr-o stare mai buna, toate insa au fost in stare de functionare, so no mystery here. Unele dintre ele au fost clar an impulse buy, la 10 lei bucata cu tot cu procesor. Altele un clar why not? Cu aceste placi de baza am trecut de borna psihologica de 50 de placi de baza. Yikes!

Actorii episodului de astazi sant:

* Acorp 5TX29 VER: 1.1, REV. B Sk. 7 + AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR
* Expert EXP4045 VER 1.2 Sk. 3 + AMD 486 DX4 100MHz * A80486DX4-100NV8T * Am486DX4-100
* FIC PA-2005 Ver. / Rev. 1.3 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 166MHz * FV80503166 * SL27H
* Lucky Star 5VP3 Rev 2.1 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 200MHz * FV80503200 * SL27J


Let's GO! GO! GO!!!

Acorp 5TX29 VER: 1.1, REV. B Sk. 7 + AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR Paradisio Ft Maria Garcia & Dj Patrick Samoy - Bailando


Acest kit a fost cumparat doar pentru un singur motiv. Cred ca deja stiti care este acesta chiar din momentul in care cititi randurile de mai sus.

De ce sa negociezi doar pentru procesor cand poti lua kit-ul la acelasi pret? NO BRAINER!

To date this is the slowest AMD K6 pe care-l am si momentul in care l-am gasit a fost unul special. Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva insa acesta este farmecul aventurilor la talcioc: nu stii niciodata ce vei gasi acolo. Nici nu mai stiu cate comori am gasit la talcioc pentru ca le-am pierdut sirul. Cert este insa un fapt: ma voi duce acolo cat va exista si cat voi avea suflare in mine. Flea market adventures but without the fleas! YAY! Good times!

O placa de baza cu un date code de saptamana a 12-a anul 1998. 1998. A good year! Tocmai ce terminam liceul si intram la facultate. It seems like it was yesterday. Doar cand ma uit in oglinda imi dau seama ca au trecut atatia ani de atunci. I don't feel or look (too) old but man, 23 years is a lot of years!



The tasty AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR. Minty fresh! Fara TIM?! What the f...?



Placa de baza nu este ceva special. Just your regular Sk. 7 mobo, un model de "tranzitie" catre SS7 cu sloturi SIMM si SD-RAM, conectori de power AT si ATX.

ACorp. Primul meu accelerator grafic purta aceasta marca. Prin urmare numele acesta are o conotatie speciala pentru mine. Vanta aia la 8 mega was the $hit when I had it with my Celeron 366MHz+440ZX.

Placa de baza se prezenta in conditii relativ bune doar cu cateva zgarieturi pe spate, care chiar daca sant mari sant doar superficiale. Ceva mizerie in special in zona socket-ului procesorului. All in all nimic deosebit.



On close inspection though, I found a lot of bent pins in the SIMM slots. YIKES!



The doc is operating! Cu fel de fel de unelte am reusit sa repun pe pozitie toti pinii de la slot-urile SIMM. A SIMM slot replacement is a daunting task even for me. I can do it but I lack the required tools.



Even these guys got a second chance.



Mechanical testing in progress ... and in the end I prevailed! It felt so good!



All done!



Cred ca cei mai ageri au observat deja un aspect. Este vorba de micile bucatele de plastic care intra in gaurile special prevazute in stick-urile de memorie SIMM. Este vorba despre o masura de fixare a stick-urilor de memorie in slot si totodata o masura de a asigura inserarea corecta a acestora. Chiar si fara aceste mici "carlige", stick-urile de memorie sant bine fixate in slot. Un neajuns de ordin estetic si nimic mai mult.

Gorila care a smuls SIMM-urile originale nu a avut timp sa impinga usor micile cleme de metal din lateral si sa scoata stick-ul asa cum trebuie. Placa asta de baza era clar destinata reciclarii.

Pentru ca ma dureau ochii cand vedeam zonele unde nu demult stateau acele mici "carlige" am apelat la o unghiera ca sa le fac putin mai ofensatoare.

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:55   #3102
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Better? Better! Job done!



Chiar daca placa de baza is just an ACorp, asta nu inseamna ca a avut parte de un tratament diferit. Am tratat-o precum the greatest board on earth.

Get that dirt! Every nook and cranny!



So fresh! So clean!



Va spuneam mai sus ca initial am reusit sa salvez toti pinii din slot-urile SIMM 72 pins. I was quite proud of my achievement. Totusi am avut parte de o lectie when you take things too far.

Dupa ce am curatat intermediar placa de baza, am pus niste SIMM-uri si i-am dat o cheie. Placa insa nu a facut POST deloc. RAM error code, stick after stick!

Am verificat jumperii insa totul era cum trebuie.

Crezand ca pinii din slot mai trebuie ajustati, chiar daca vedeam clar ca fac contact cum trebuie, am purces la aplicarea unui fine tuning care insa s-a lasat cu un pin rupt. Era de asteptat ...

Norocul a fost insa de partea mea pentru ca acel pin rupt, PIN 48, este N/C adica not connected. YAY!



Bineinteles ca daca as folosi aceasta placa de baza as pune niste SD-RAM din motive clare, insa parca este altceva cand totul merge si este unde trebuie.

In cele din urma placa de baza nu avea probleme cu pinii din slot-urile SIMM ci pur si simplu nu i-au placut unele stick-uri.



Am testat diferite combinatii de SIMM-uri si toate au mers. This motherboard got a clean bill of health!



The rest was smooth sailing. Elbow grease and patience. Apa calda de la robinet. Fairy. IPA 99%. Many cotton sticks.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:56   #3103
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

The results? Well, you know me!



gallery: https://postimg.cc/gallery/pzd5495
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:56   #3104
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Expert EXP4045 VER 1.2 Sk. 3 + AMD 486 DX4 100MHz * A80486DX4-100NV8T * Am486DX4-100 Milesybwoy Ft. Murphy - Persuasive Talk [LAK7-09]


Ahhh Sk. 3! My first PC, was powered by an AMD 586 at 133MHz!

Placile socket 3, reprezinta ceva special pentru mine. Primul meu pc a avut o placa de baza socket 3, back in '96. String-ul SiS 496/497 este engraved into my soul.

Placa Expert EXP4045, este un exemplu of an early Sk. 3 board, plina de slot-uri ISA 16 bit si slot-uri VLB.

To fully utilize this puppy you need a separate controller card for FDD, HDD, Serial and Parallel ports. Awesome stuff!

Even knee deep in the dirt, placa asta arata intr-un mare fel. I dig it!



Bateria CMOS inca nu a apucat sa-si verse fierea si imediat a fost inlaturata.



Mizeria era ca la ea acasa.



ExpertBoard. A nice touch putting that on the PCB.



The AMD 486 DX4 100MHz * A80486DX4-100NV8T * Am486DX4-100 CPU.



Chiar daca bateria inca nu avusese timp suficient ca sa deterioreze placa de baza, prezenta unor urme de "sare" pe borne, m-a facut sa apelez la otet pentru a neutraliza orice potentiala urma de acid.

In plus in unele zone, precum slot-urile ISA, prezenta unor pete verzi, ca urmare a unui contact cu cine stie ce substanta, a facut si mai clara necesitatea folosirii otetului.



This type of silent killer is responsible for the demise of many precious electronic artefacts.



To make matters worse, placa de baza sigur a stat intr-un mediu umed. Rugina nu a asteptat prea mult si a facut ce stie ea sa faca mai bine. Adica sa-mi dea dureri de cap.

Micile cleme de metal, care fixeaza stick-urile de memorie in slot-urile SIMM, erau ruginite.

Prin urmare le-am scos pe toate cu atentie pentru a nu crapa plasticul, folosind o mica surubelnita.



Le-am bagat in solutia anti-rugina pentru circa o ora.


Last edited by Robert B; 19-03-2021 at 00:27.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:57   #3105
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intre timp mi-am indreptat atentia catre locul in care s-au aflat clemele de metal ruginite. Plasticul era maro si am incercat fel de fel de trucuri ca sa scap de petele respective. Nu m-am asteptat sa am atata bataie de cap cu o treaba aparent simpla insa nu m-am lasat no matter what.

Am incercat IPA 99% si solutie anti-rugina insa nu am obtinut ceea ce urmaream. Indiferent cat m-am caznit, nu am putut scapa de pete.



Am incercat si apa sub presiune si detergent de vase dar degeaba.



Still not what I was looking for.



Am incercat sa confectionez alte "unelte" din betigase cu vata, dar degeaba.



In timp ce-mi scarpinam capul, incercand sa caut o solutie, m-a lovit inspiratia!

Well, evident ca solutia era una simpla!

Ce folosisem eu initial, in tentativele de a scapa de petele maro de rugina, nu erau the right tool for the job.

Salvarea a venit sub forma unei pensete foarte fine care a putut intra in cele mai mici cotloane. Folosing mici bucatele de vata inmuiate bine in solutia anti-rugina am eliminiat orice urma de rugina, zonele fiind as good as new. Toata treaba asta a necesitat ceva timp si multa rabdare.



The results speak for themselves.



Rust be gone! YAY!

Clemele de metal s-au prezentat mai bine decat m-am asteptam. In afara de pitting minim si mici urme, aratau intr-un mare fel.

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:57   #3106
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

PERFECT!



Reziduuri.



Inainte de a curata final placa i-am dat o cheie.

Placile astea sant nemuritoare si nu am avut nici macar o secunda indoieli in privinta starii de functionare.

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:58   #3107
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

La final, placa a aratat better than new. Dupa multa munca, am avut parte si de satisfactie pe masura. Cand faceam pozele mi-a fost mila sa pun mana pe ea ca sa nu las urme.



gallery: https://postimg.cc/gallery/X3fjM1v
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:58   #3108
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

FIC PA-2005 Ver. / Rev. 1.3 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 166MHz * FV80503166 * SL27H Deborah Aime La Bagarre - Cheat Codes


Inca de cand am dat cu ochii de placa asta am stiut ca este ceva special.

Placa este intradevar frumoasa, constructia fiind una solida si doar privind-o iti dai seama ca este un produs de calitate.

FIC stands for First International Computer, Inc., un vechi producator de componente IT fondat in 1980.

Dupa ce am cumparat-o m-am documentat si cu placere am aflat ca aceasta placa de baza este un model extrem de dezirabil. Thanks Internet! Only that PA-2005 string didn't give me any clues!

Se vedea de la o posta ca placa nu a fost demult scoasa din carcasa care a protejat-o multi ani si instinctiv am pus gheara pe ea. MINE! ALL MINE! Frumos am luat si cele doua stick-uri de memorie care era clar ca au stat pe placa si apoi am negociat pretul. Ahem, vanzatoarele ma stiu demult si negocierea depinde doar de momentul zilei in care ai "nesansa" sa dai de ceva demn de cumparat de la ele. Cat costa? Atat? Mai putin luati? NU! Pofiti aici! Multumesc! Done deal.



Un cooler TITAN trona vesel pe socket, iar dedesubt un Pentium textolite edition was also sitting pretty. Nice! NICE!

Damage? Doar un condensator era smuls. An easy fix. I got this covered in spades!



So fresh! Un procesor Pentium care vede lumina zilei cine stie dupa cati ani de zile. Looking perfect in every way. Still no TIM. Damn! This stuff wasn't optional you know! I say this to whoever put together this system but I'm pretty sure that I'm just talking to myself.



Mobo? Check! PA-2005? CHECK!



Am schimbat rapid condensatorul cu pricina. Am gasit unul identic ca marime si culoare dar cu specificatii superioare. Problem fixed!



Look at those detailed jumper settings with the little white arrows pointing towards them. Nice! NICE!



1.3 revision.



Coolerul a fost curatat cum se cuvine mai ales ca este un brand cunoscut. Ventilatorul este cu ball bearings si as we all know once the balls go south aka se duce cimentarea de pe bile sau bilele se fac "patrate" nu prea ai ce face. Chiar si asa l-am facut sa se invarte la cea mai mica briza. La prima ocazie il voi inlocui cu un Noctua cacaniu si voi face un transplant de sticker. Ala da upgrade!



Testing 1,2! TESTING! Feriti din raza de actiune a ate(uti)lajului!



Immortal piece of tech! Nice! NICE! Placa de baza merge fest! Ce mai am de facut?

Let's make this puppy shine better than a diamond in the goat's a$$!!! It really whips the llama a$$!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:59   #3109
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

I really wouldn't want to look at this wonder in direct sunlight! Good thing ca nu era soare cand am facut pozele. Sunglasses needed!



Precum surata ei ACorp si aceasta placa avea cateva "carlige" rupte la slot-urile SIMM insa I fixed that as best I could. No biggie.

Looking fantastic!



Una dintre marginile placii de baza a inceput sa prezinte o separare a fibrelor de sticla ce constituie PCB-ul asa ca am luat masuri imediat. Cauza poate fi orice, de la varsta pana la soc mecanic. Cel mai probabil a fost frecata de ceva tare si de aici si problema.

Putin POXIPOL transparent atent pozitionat si totul a fost bine.



Such a beautiful board. I wish I had one back in the day!

gallery: https://postimg.cc/gallery/L45Wh3t
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 21:59   #3110
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lucky Star 5VP3 Rev 2.1 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 200MHz * FV80503200 * SL27J


Lucky Star! There is a name I remember fondly from back in the day.

This motherboard was really lucky too! La cum arata scrap scria pe ea! (Madonna - Lucky Star echoing in the back ...) Madonna - Lucky Star

Placa de baza era extrem de murdara cu depuneri negre foarte aderente. In plus avea si maxilarul fracturat in mai multe locuri, all in all DO NOT BUY scria pe ea.



As I felt really lucky I bought it together with the Expert board.

Uhhh Pentium!



So much crap sticking to every surface!



The broken jaw ahem ISA slot(s).



5VP3?! YEAH MAN! 5-V-P-3!!! The heck is that? You don't fell Lucky? Well check the Internets to find out bro!



So much abuse! In cele din urma acea mica clema s-a rupt si nu mi-am mai batut capul cu ea. Am scos cele doua mici nituri si am eliminat-o. Initial am vrut sa o lipesc cu fludor insa inox-ul este al dracului de lipit o data ce s-a rupt.



1998 again? Nice! NICE!!! Back in the '90s I wasn't a 90's kind of guy but after I got older I really miss those days!



Serial presence detect? Ahem Serial Number present and accounted for! LS QC-OK! OKAY! ROGER! COPY! OVER!



The Pentium CPU still looking kind of fresh. Can it play Cr...s? Ops wrong timeline. I meant to say Quake!



I put the damaged ISA slot in a vice grip after I glued it back. Shhh don't cry. I know exactly what I'm (not) doing! Acum stiu de ce am cumparat scula asta acum multi ani de zile. Stiam ca peste X ani de zile o sa am nevoie de ea! La momentul respectiv mi-a placut chestia asta mignon.



Dupa ce am lipit plasticul de la slotul ISA in ambele parti a trebuit sa repun pe pozitie pinii din interior. O treaba naspa pentru ca acestia au niste mustati care o data deformate sant greu de readus to factory spec.

Cea mai buna metoda a fost tot folosirea unui vice grip insa to the extreme. Cu aceasta ocazie am testat si calitatea lipiturii care a tinut. Am strans cat am putut sau cat m-a tinut pe mine psihicul, slotul ISA, in asa fel incat pinii din interior sa fie intr-o pozitie "comprimata".



Apoi cu fel de fel de unelte am masat toti pinii pana am obtinut ce am dorit.

Dupa ce am "relaxat" slotul ISA am putut vedea si rezultatele care mi-au depasit asteptarile.


Last edited by Robert B; 12-03-2021 at 23:18.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 22:00   #3111
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Clean it baby!



Testing?! Yep Good ol' testing session(s) cand apesi cu infrigurare butonul de POWER! You never know what you will get but you hope for the best!



Dar nu am uitat ceva?! Ba da! Slotul ISA a fost recuperat cu succes.



Glass Glass Baby! sau era ICE ICE BABY! Nu mai imi amintesc exact!



Bai dar chiar nu am uitat nimic? AAaaaaa pozele cu slot-urile alea ISA cu probleme.



In afara de slotul ISA de sus, cel de jos era usor deformat. Pentru a-l repune pe pozitie am folosit o carpa si un vice grip si cu blandete l-am readus to factory specs.

Now more pics with the board.



gallery: https://postimg.cc/gallery/QjXNJPz
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2021, 22:00   #3112
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

And there you have it! 4 recovered boards. 4 saved beauties. 4 mother of all boards ready to do my bidding! Damn what a group, I feel like a G6! Far East Movement ft. The Cataracs, DEV - Like A G6



Erol Alkan - Spectrum

More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 09:40   #3113
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
FIC PA-2005
Dupa ce am cumparat-o m-am documentat si cu placere am aflat ca aceasta placa de baza este un model extrem de dezirabil.
Really? Hai ca-mi pare rau acum, gasisem si eu una, dar m-am gandit ca sursa AT n-am, tastatura n-am, si nu am luat-o.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 11:21   #3114
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

FIC PA-2000 here... Cu un Pentium la 90MHz, 8MB EdoRam si un videocard Oki de 512kB
Are peste 15 ani numai la mine
kobro is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 13:16   #3115
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi poate face cineva o recomandare de placa de baza sanatoasa pentru un Pentium 3 Tualatin 1266? De memorii ma descurc, dar sunt noob la placi de baza socket 370, nu stiu ce detalii conteaza. Singurul lucru care l-as vrea neaparat ar fi port AGP universal (slot cotinuu).
LE: eventual daca aveti de vanzare, si mai bine, astept PM, discutam
APepper is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 13:23   #3116
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Really? Hai ca-mi pare rau acum, gasisem si eu una, dar m-am gandit ca sursa AT n-am, tastatura n-am, si nu am luat-o.
Greselile "copilariei" in ale mersului la talcioc. La fel faceam si eu. Not anymore! Ce este sk. 7 si in jos merge acasa cu mine!

Last edited by Robert B; 13-03-2021 at 15:49.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 17:51   #3117
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

FIC PA-2013 here... Cu un K6-2+ la 500MHz@570MHz - nu vrea 600 MHz, 2x256 MB SD-RAM si ATI 9700, 9800XT sau GeForce 5900 available for the setup / din pacate e varianta cu 1MB L2 cache, nu am putut pune mana pe una cu 2MB L2 cache.
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 20:49   #3118
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
Imi poate face cineva o recomandare de placa de baza sanatoasa pentru un Pentium 3 Tualatin 1266? De memorii ma descurc, dar sunt noob la placi de baza socket 370, nu stiu ce detalii conteaza. Singurul lucru care l-as vrea neaparat ar fi port AGP universal (slot cotinuu).
LE: eventual daca aveti de vanzare, si mai bine, astept PM, discutam
Iti fac doua recomandari. Prima: evita cu orice pret placile cu chipset VIA. Iti azi asta din experienta de firma si personala.

In 2003 lucram intr-o firma care vindea, printre altele, si sisteme second hand (HP, IBM, Dell, etc). Foarte putine s-au intors in garatie, dar la un moment dat am primit un lot cu IBM-uri echipate cu PIII 533 si placi de baza cu chipset-uri VIA (si northbridge si southbridge).

Computerele erau chiar ok pentru configuratia aia, se miscau bine si cu Windows 98 si chiar si cu Windows XP. Insa aproape toate s-au intors la garantie, se corupea datele, se resetau din senin, se blocau, etc, etc.

Apoi am facut pentru mine si pentru amici diverse sisteme, la vremea aia erau inca utilizabile ca si "main desktop", confuguratii de la PIII 733 pana la Tualaltin 1400. Absolut tot ce am avut cu chipset VIA si Intel PIII a fost o mizerie, super instabile si cu tot felul de probleme.

Eu am acum intr-un sistem retro cu Tualatin 1400 o placa Gigabyte GA-6OXT si mai am una de rezerva, in caz de ceva (asa imi place mie, pt orice sistem retro am deoparte componente de backup). Placa e micuta, albastra, la prima vedere pare asa, mai entry level, dar merge impecabil. Stiu ca intr-o perioada se gaseau usor, acum... nu stiu, dar e posibil sa gasesti, nu ezita s-o iei.

Are ceea ce tu cauti, adica slot 4X universal, poti baga si placi video 2x 3.3V si placi 4X 1.5V si la un moment dat am bagat in ea un 6800GT, care e 8X la 0.8V, deci esti acoperit. Ar fi fost fain sa aibe si un slot ISA, dar nu are, oricum pt asa ceva eu am sisteme mult mai vechi.

Un alt dezavantaj e ca stie max 512 MB RAM, poti sa-i pui 2x256 sau chiar si 1x512, dar mai mult de atat nu recunoaste. Pt sisteme cu Win98 nu cred ca e problema, daca vrei s-o folosesti pe XP... e cam la limita.

Asa, acum a doua recomandare, evita placile mai "no-name", gen PC Chips, Matsonic, Jetway, etc. Stiu, unii vor spune ca au avut si au fost ok. Nu neg, dar cred ca e mai mult nostalgia si nu-si amintesc fitzele brandurilor respective sau n-au avut atunci o placa solida pt comparatie.

Incearca sa mergi pe Abit, Asus, Gigabyte pt PIII-uri.

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Greselile "copilariei" in ale mersului la talcioc. La fel faceam si eu. Not anymore! Ce este sk. 7 si in jos merge acasa cu mine!
Eu ti-am zis demult, cand tu lasai in targ bunatati si tu "batman, batman". Acum cred ca-ti pare un pic rau, este?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2021, 21:58   #3119
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

I have no regrets!!!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 14-03-2021, 07:32   #3120
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc mult Raver, s-a notat! Ma apuc de cautari
APepper is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3439

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.