lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-09-2014, 11:09   #1301
gavagai
Member
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 137
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Acum nu cred ca mai pot sa fac ceva nici cu cei de la barnes@noble ca am sigilii quick pe ea )
gavagai is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014, 12:47   #1302
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Singura ta scapare este sa dovedesti ca service-ul a facut ceva inainte sa-ti dea refuz de garantie. Mi se pare penibil sa incerce reset si pe urma sa o dea dupa visin.
Dar daca aveai ciobitura aia inainte de a trimite tableta ....
Din cate a zis el, asa a prezentat tableta la service, respectiv cu lovitura aia.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014, 13:21   #1303
gavagai
Member
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 137
Mentioned: 5 Post(s)


Default

repet, ei nu mi-au indicat motivul concret pentru care mi-au respins garantia. Dupa ce am aflat minunata veste m-am chiorat si eu la ea si am gasit acel semn. Am inteles acum, de la voi, ca acaesta este motiv de respingere. Daca-mi explicau si ei, as fi inteles. Nu stiu la ce s-au referit.

Daca nu era asta, oricum era urmatoarea - interventie hardware neautorizata! Pe asta chiar ca nu-mi imaginez de unde au scos-o. E absolut fabulatie! Dupa parerea mea singura interventie hardware neautorizata a fost a lor cand au intervenit asupra tabletei desi garantia era RESPINSA! Si da, mi-au facut si erase@deregister.

Mie toata povestea mi se pare suspecta. Si, ca sa fie treaba treaba mi-au pus si sigilii pe ea...ca doar asa se face cu un produs care nu iti apartine si nici nu e in garantie. Il sigilezi tu.M-au aranjat bine, nu ma mai pot adresa nici producatorului. Bine ca nu mi-au pus si vreo parola sa nu o mai pot deschide. Oricum, va multumesc tuturor pentru replici, omul cat traieste invata. Sanatate.

Last edited by gavagai; 26-09-2014 at 13:36.
gavagai is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014, 14:21   #1304
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Din cate a zis el, asa a prezentat tableta la service, respectiv cu lovitura aia.
In cazul asta nu are ce sa faca din pacate.
Mai ales ca a luat la cunostinta conditiile de garantie la cumpararea produsului.

Cred ca nici ANPC-ul nu are ce sa faca.

Ca sa rezolve cumva, va trebui sa faca o expertiza tehnica recunoscuta, prin care sa divedeasca faptul ca nefunctionarea tabletei nu se datoreaza acelei ciobituri din colt.
+ proces
+ timp
Iar expetiza tehnica trebuie musai sa fie acceptata ca proba in instanta.

E cam al dracului de complicat.

Chestia cu sigiliul se poate rezolva simplu: contactrezi direct producatorul (HQ), explici punerea sigiliului fara incuviintarea ta si gata.
Poate service-ul a umblat in el, a luat piese si l-a sigilat ca sa te intimideze sa nu-l desfaci si sa vezi problema.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 26-09-2014 at 14:23.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014, 17:43   #1305
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,156
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

In garantie se specific clar ca nu se primesc produse care prezinta defecte fizice in urma unui soc extern. Nu se spune ca se refuza o cerere de reparatie la ceva care nu a fost afectat de cazatura aia, spune ca se refuza garantia in totalitate. Din pacate nu cred ca o sa aiba ce face ...
ktf is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014, 20:18   #1306
gavagai
Member
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 137
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Si se specifica oare si ca se intervine asupra produsului daca acesta prezinta defecte fizice? Semnul acela - ca nu sunt sigur ca e de la o lovitura, m-am uitat mai bine la el, ar putea fi si atinsa cu un varf incins de letcon or smth, - este cat se poate de vizibil. Daca garantia ar fi fost respinsa din cauza lui, atunci resoftarea si sigiliile nu ar fi avut de ce sa apara. Nu? Ma gandesc ca nu au considerat ciobitura sau ce o fi un motiv de refuz de garantie din moment ce s-au apucat s-o resofteze si poate sa si umble in interiorul ei. Si cum sa pui sigiliul tau pe ceva ce ai respins din cauza unui colt lovit? Sau din orice alta cauza!

Le era oare greu sa-mi spuna de prima oara : "vezi semnul asta aici? noi consideram ca el a aparut in urma unui soc mecanic, prin urmare produsul nu mai face obiectul garantiei. La revedere!"

In loc de asta am patit tot ce am descris mai sus. A fost o trebusoara tare neplacuta, pentru mine, cel putin

ce ma seaca este ca am senzatia ca n-am avut nicio sansa de la inceput. De la refuzul lipsit de orice logica de a ma expedia cu un biletel in loc sa-mi primeasca la ei tableta si pana la motivul inventat " interventie neautorizata hardware" totul imi spune ca acest produs nu a avut niciodata o garantie

PS Mi-am amintit acum, prima oara, fata de la garantii cand m-am prezentat cu factura , certificatul de garantie emis de ei si produsul s-a uitat pe acte si a spus " nu am mai vazut asa ceva" !! Apoi s-a dus la domnul acela blond, cred ca il cheama Timu, nu stiu ce au vorbit , iar cand s-a intors mi-a spus suav " nu ne ocupam noi" si mi-a scris pe un poststick quick service. Atat. Are cineva o explicatie logica pentru acest comportament? Era vorba doar de o factura si un certificat de garantie emise de pc garage. Cum sa spuna ca nu a mai vazut si ca nu se ocupa ei? Iar acest lucru a fost clar tendentios si fals, asa cum a recunoscut un reprezentat al lor in acest mesaj

Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	412
Size:	146.1 KB
ID:	45537

si asa cum s-a dovedit si prin faptul ca mi-au primit pana la urma tableta cu un blazat " da, se poate accepta si aici "

noah pana la urma mi s-a luat de ei. insa ma bucur ca le-am vazut sediul, a fost o experienta suprarealista pt mine, a implicat fonta, istorie, burghie, lucruri grele de fabrica din anii 40, intr-un diafan contrast cu tehnica de calcul

Last edited by gavagai; 26-09-2014 at 21:01.
gavagai is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2014, 19:52   #1307
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Postarea mea e putin diferita comparativ cu restul din acest thread, in sensul ca nu tine deloc de actiunile PCG vizavi de eventualele produse returnate la garantie si asa mai departe. Am un mare OF pe care am incercat sa mi-l exprim la ei pe site sub forma de comment la produsul respectiv, si bineinteles ca nu mi l-au aprobat, desi am fost foarte atent si civilizat in exprimare, asa cum nu o sa fiu de data asta. Pe scurt:

BAI FRATE, CE DRACU E CU PRETUL ASTA LA CORSAIR H80I? (499 lei la momentul postarii)

http://www.pcgarage.ro/coolere/corsair/filtre/?

Mai scump decat H100?! Si cu doar cu 8 lei mai ieftin decat H105?!

Sa va fie rusine!

Pe langa asta, au avut acum vreo 2-3 saptamani noile coolere Zalman Skadi disponibile la precomanda. Am fost la un pas de a apasa butonul, si bine ca nu am facut-o ca imi luam tzeapa: cand mai erau 2 zile ramase de precomanda, produsele aparent au disparut complet de pe planeta, pentru ca nu numai ca nu mai puteai lansa o precomanda, ci butonul a fost inlocuit cu "nu este in stoc", situatie care continua pana in prezent.

Mda, poate ca sunt putin prea nervos pentru toate treburile astea, dar asta se intampla cand iti tii 4790k-ul cu stock cooling timp de mai bine de o luna. Se pare ca este foarte greu sa iti cumperi un CPU water cooler decent la un pret bun in ziua de azi.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2014, 08:45   #1308
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci trebuie sa ne ferim de quickservice da de dracu'
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2014, 11:22   #1309
tonito
Senior Member
 
tonito's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 877
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Azidimineata am adaugat in cos o placa video Asus GTx760 la pretul de 997 lei. Cand intru pe site, dupa 2-3 ore ma avertizeaza ca pretul placii s-a modificat si ca placa este intr-o promotie bla bla bla bla
Pret vechi: 1.063,82 RON

Discount 6,00% (63,83 RON)

Pret: 999,99 RON


Nice one PcG
__________________
tonito is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2014, 11:36   #1310
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

promotiile alea sunt ciori vopsite
au scazut preturile recomandate la toate placile Nvidia apropiate de GTX970
__________________
pensionar...ciocu' mic
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2014, 07:25   #1311
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Revin cu update:

Produsul nu a fost trimis la esd, ci la importator aka samsung electronics romania.
Sunt curios daca X da negatie, il duc la Y sa-l resusciteze?
walkman is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2014, 09:26   #1312
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@walkman: dar care este problema, ce s-a întâmplat cu telefonul?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2014, 18:19   #1313
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Long story, Apple....pazea ca vin.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 15:07   #1314
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pana la urma finalul e cu 'happy ending', mi s-a facut storno in cont bancar.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 15:22   #1315
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Spune frate toată povestea, să înțelegem și noi... lungă, scurtă, cum o fi, numai spune.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 17:01   #1316
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by robE View Post
Eu am impresia ca e vorba de un telefon, nu de 2600k
corect
2600k era pe topicul emag
__________________
pensionar...ciocu' mic

Last edited by mascotzel; 03-10-2014 at 17:18.
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 17:06   #1317
robE
Senior Member
 
Join Date: Jul 2012
Location: Arad
Posts: 619
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu am impresia ca e vorba de un telefon, nu de 2600k
robE is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 00:44   #1318
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

cica PcGarage 9 ani si reduceri
http://www.pcgarage.ro/

insa realitatea e ca n-ai ce vedea la ei, si iar umbla si umfla preturile inainte de reducere
sunt totusi destul de mari, nu inteleg de ce umbla cu strategii de mahala din astea, mai bine ar renunta sa mai promoveze reduceri false
__________________
pensionar...ciocu' mic
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 20:01   #1319
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

pcgarage sunt niste jeguri, nu mai sunt de mult cei mai ieftini, fac reduceri fictive si au servicii de *****
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 20:59   #1320
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Traiasca Fit Distribution-ul vietii
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 2692

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.