lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-04-2021, 17:46   #8561
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 734 Post(s)

PC-ul meu

Votanții aur nu se vaccineaza. Asta e chestie veche. Pamântul e plat, cipul 5g din masca, vaccinurile provoaca autism, covid e o inventie, șoșoacă e cea mai iubită fiică a patriei. Astea le afli repede când stai de vorbă cu un astfel de votant.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Old 16-04-2021, 18:16   #8562
Dreamcatcher_Reloaded
Member

Dreamcatcher_Reloaded's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Pai cine se pisa pe el de vot se va pisa si pe el de vaccin. Cu mici exceptii, aia care chiar tin la sanatatea lor.

Vaccinul vine de la politic si institutiile statului, iar increderea in astea tinde spre 0, mai ales dupa atatea restrictii, de acolo am extrapolat.

O sa vedem dupa ce vaccinam vreo 5.8 milioane de oameni(cati au fost la Parlamentare, aaa si ar trebui sa ii scadem din start pe aia AUR, care-s in crestere conform ultimelor sondaje), vom vedea cat de greu ne va fi sa mai aducem.

Fun fact: m-am programat acum 3 saptamani tocmai la tara ca acolo era mai liber(vreo 6-700 inaintea mea) si disponibil Pfizer (la mine in localitate era AZ), taica-miu a zis ca mai asteapta ca blabla. Am fost anuntat ca am prima doza duminica si intre timp, la mine s-a dat drumul si la Pfizer unde teoretic il putea face chiar azi, inaintea mea (nu ma mai reprogramez ca suntem mai multi la pachet). Iar in aproape tot Gorjul vad ca timpul de asteptare estimat este de 0 zile.

Partea trista sau vesela e ca jumatate de harta e la fel (dupa doar 4 milioane de doze administrate si doar 2.5 mil de oameni imunizati).

Last edited by Dreamcatcher_Reloaded; 16-04-2021 at 18:19.
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 18:18   #8563
guest13
Ancient friend

Mentioned: 26 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Din cauza ca uni se simt ofensati ca nu toti oameni fac sau gandesc ca ei.
Nu mi se pare normal ca deciziile pe care le iau uni sa starneasca astfel de pareri care in curand vor motiva oameni sa caute si sa arda pe rug vrajitoarele ( nevaccinati).

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
In mod normal sa faca toti ce vor, nu imi pasa.
Daca vrea unul sa dea cu capul de perete e liber sa o faca nu am nimic impotriva.
Problema in cazul de fata -pandemia covid- e ca daca un idiot refuza masca, vaccin si altele de genul nu il afecteaza doar pe el ci si pe mine, familia mea etc etc.
Si ...libertatea ta se termina unde incepe libertatea mea. Iar la chestii ce tin de
Old 16-04-2021, 18:25   #8564
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 306 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Vezi ca bula lor pare mult mai mare decat este. Da, exista destui oameni care din varii motive nu vor sa se vaccineze. Nu, nu sunt toti batuti cu leuca in cap, nu toti sunt sosoace, nu toti sunt olivia steer... sunt si oameni care isi fac griji, increderea in guvern, in medici, in orice este la 0, dezinformarea este la maxim.
Eu asta nu o pot lua așa. Ai o responsabilitate să te informezi, nu este posibil să nu ai încredere în absolut niciun medic pe care să-l întrebi și care să-ți explice despre ce este vorba. Că dezinformarea este la maxim - este adevărat. Dar nu este posibil să ajungi la un punct în care să crezi că vaccinurile fac rău. Înțeleg grijile și neîncrederea în guverne - sunt majoritatea o apă și-un pământ - dar mai există medici care îți pot explica cu lux de amănunte ce se întâmplă și de ce. Tot ce trebuie este să întrebi.

Am explicat acum ceva ani unui prieten foarte bun care mă întreba dacă să-și vaccineze copilul. Mi-a luat ceva timp, dar a înțeles. Problema este că la televizor ai circ. Doamne-ferește să facă cineva o emisiune de 1-2h în care să ai medici care explică modul în care funcționează un vaccin și de ce este necesar să fie făcut ca să scăpăm de rahatul ăsta cu lockdown și alte mizerii. Oricum nu s-ar uita nici dracu' cel mai probabil.
Old 16-04-2021, 18:46   #8565
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 702 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Man....stiu in Romania medici, farmaciste, etc...care nu au vrut. Stiu spital unde le-a zis seful clar - incolonarea la vaccinare sau va dau afara... si doar asa s-au vaccinat toti.

Din pacate dezinformarea functioneaza in toate paturile societatii...

Dreamcatcher - eh, vezi...asta inseamna ca tu nu ti-ai facut datoria. Parintii, bunicii, socrii, etc se programeaza direct, nu stai dupa ei.
Old 16-04-2021, 18:53   #8566
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Mă dusei și eu ca ciumpalacu naiv la Penny, pe ceas 18:32, am ajuns la ușă alea nu se deschideau.
Am ridicat ochii în sus, am văzut programul până la 18, să-i chiș în freză cu restricțiile lor.

Old 16-04-2021, 19:08   #8567
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Eu asta nu o pot lua așa. Ai o responsabilitate să te informezi, nu este posibil să nu ai încredere în absolut niciun medic pe care să-l întrebi și care să-ți explice despre ce este vorba. Că dezinformarea este la maxim - este adevărat. Dar nu este posibil să ajungi la un punct în care să crezi că vaccinurile fac rău. Înțeleg grijile și neîncrederea în guverne - sunt majoritatea o apă și-un pământ - dar mai există medici care îți pot explica cu lux de amănunte ce se întâmplă și de ce. Tot ce trebuie este să întrebi.
Ce zici tu functioneaza doar oamenilor ce isi pun intrebari, ce au o gandire critica minima. Din pacate majoritatea romanilor nu au o astfel de gandire. Iar din cate am observat, doar familia si prietenii (in copilarie) sau anumite lectii de viata (la adult) pot transforma un om. Asta este una dintre observatiile din pandemie (chiar si fara a iesi des din casa ).

@Arise - pizzeriile inca livreaza ... parca... sau ma insel? Deja am pierdut sirul...
doru is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 19:11   #8568
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

PC-ul meu

Mda, as fi mers si eu pana la Ikea, dar meh, weekend, program scurt pana la 18. Asta e, merg maine.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 19:16   #8569
Dreamcatcher_Reloaded
Member

Dreamcatcher_Reloaded's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Dreamcatcher - eh, vezi...asta inseamna ca tu nu ti-ai facut datoria. Parintii, bunicii, socrii, etc se programeaza direct, nu stai dupa ei.
Corect, am programat decat 2, restul delasatori, amuzati, intarziati, habarnisti, sceptici. Dar cei 2 daca ar mai veni cu inca 2 de caciula si tot asa, am invinge matematic raspandirea virusului in cateva luni prin vaccinare.

De asta ziceam, ma tem ca dupa Paste am cam atins fundul sacului si raman multi pe afara!

Iar in UK pare ca e aceeasi problema: https://coronavirus.data.gov.uk/details/vaccinations
Sunt doua grafice care trebuie urmarite: cel care contine prima doza, care scade brusc, as fi crezut pentru ca intra rapelul altora, dar nu, chiar si graficul dozelor administrate e in scadere de pe 20 martie cand s-a atins varful! E clar ca scandalul AZ a slabit pana si increderea poporului care l-a creat!

Last edited by Dreamcatcher_Reloaded; 16-04-2021 at 19:28.
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 19:18   #8570
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mă dusei și eu ca ciumpalacu naiv la Penny, pe ceas 18:32, am ajuns la ușă alea nu se deschideau.
Am ridicat ochii în sus, am văzut programul până la 18, să-i chiș în freză cu restricțiile lor.

Penny... e.... pe... fking... GLOVO!!!!!
Old 16-04-2021, 19:34   #8571
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu aveam treabă la Dedeman și am zis să intru și la Penny.
Livrarea acasă e meh deja, după ce am trecut prin boală. Deși cel mai mult îmi place la Auchan drive, mi se pare cel mai rapid mod.

Old 16-04-2021, 19:35   #8572
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

https://www.biziday.ro/marea-britani...source=biziday

Varianta indiana, inca astept tulpina geto-dacica, sa vedeti atunci belita ce dam mapamondului =)) Un film prost...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 16-04-2021, 19:36   #8573
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Hai ma, el avea chef de terapie prin shopping de bere, de alea alea... una e să pui mâna pe o bere blondă bună, să o iei sub braț și să o aduci acasă decât să o comanzi pe Glovo...
doru is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 19:48   #8574
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Hai ma, el avea chef de terapie prin shopping de bere, de alea alea... una e să pui mâna pe o ̶b̶e̶r̶e̶ blondă bună, să o iei sub braț și să o aduci acasă decât să o comanzi pe Glovo...
Fixed
laser is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2021, 19:53   #8575
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu aveam treabă la Dedeman și am zis să intru și la Penny.
Livrarea acasă e meh deja, după ce am trecut prin boală. Deși cel mai mult îmi place la Auchan drive, mi se pare cel mai rapid mod.

Daca tu iti inchipui ca eu renunt la Glovo si Bringo dupa pandemie...te inseli amarnic. Minunate sunt serviciile astea doua, indiferent ca e sau nu Covid prin lume
Old 16-04-2021, 19:54   #8576
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu sunteți normali... [emoji23][emoji23][emoji23]

Old 16-04-2021, 19:56   #8577
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Satisfactia sa care altul baxurile de apa si bere....=))

Old 16-04-2021, 19:58   #8578
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 306 Post(s)

Quote:
Man....stiu in Romania medici, farmaciste, etc...care nu au vrut. Stiu spital unde le-a zis seful clar - incolonarea la vaccinare sau va dau afara... si doar asa s-au vaccinat toti.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 16-04-2021, 20:04   #8579
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 676 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
https://www.biziday.ro/marea-britani...source=biziday

Varianta indiana, inca astept tulpina geto-dacica, sa vedeti atunci belita ce dam mapamondului =)) Un film prost...

Nu degeaba au fost instituite carantine/lockdown-uri prim toate tarile civilizate. Toate rahaturile asteade coronavirusuri sunt pericoloase nu numai prin contagiozitate ci, mai ales, prin rapididatea de a forma tulpini noi acolo unde se scapa de sub control.
Old 16-04-2021, 20:32   #8580
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
In mod normal sa faca toti ce vor, nu imi pasa.
Daca vrea unul sa dea cu capul de perete e liber sa o faca nu am nimic impotriva.
Problema in cazul de fata -pandemia covid- e ca daca un idiot refuza masca, vaccin si altele de genul nu il afecteaza doar pe el ci si pe mine, familia mea etc etc.
Si ...libertatea ta se termina unde incepe libertatea mea. Iar la chestii ce tin de
Perfect de acord, dar nu uita te rog sa te protejezi si dupa vaccinare la fel cum te protejai inainte sa te vaccinezi.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules