lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-05-2021, 16:50   #9161
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 755 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Da zi bre rezultatul aici
Da nu știu cum să le pun...

Old 12-05-2021, 16:51   #9162
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Default Corona Virus - vine Apocalipsa

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu si daca ai vaccinul si tratamentul la indemana Sau cum zice ala in video, tocmai asta urmaresti sa descoperi si sa studiezi potentiale variante de virusi ce este posibil a aparea in natura. Si teoria pe cale naturala e cel putin la fel de tembela, honestly.

Breee termină că te faci de râs. Urmează să-mi explici cum țara care atacă a vaccinat deja populația cu alt pretext, nu?

Ia și citește aici, se explică mult mai bine - https://www.reddit.com/r/WarCollege/...tm_name=iossmf

Edit - nu poți prezice mutațiile unui virus, de aia trebuie să fii nebun să dezvolți și să folosești o armă biologică. Teorie de cafenea facem toți dar să rămânem întregi la minte. Covid nu este nici făcut in laborator nici armă biologică.

Teoria cu calea naturală s-a tot demonstrat la o groază de virusuri, acum punem la îndoială și ce scrie în cărți și despre care s-au scris nenumărate articole, nu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by Neo; 12-05-2021 at 16:53.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 16:54   #9163
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 708 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Da nu știu cum să le pun...
Anticorpi cacalau, de exemplu ))
Old 12-05-2021, 17:01   #9164
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi nu știu încă cum să le interpretez.

Dar ceva nu e tocmai în regulă.

De exemplu anticorpii pe nucleocapsidă nu sunt așa mari, rezultat echivoc, presupun că infecția a trecut prea repede, sau din cauza vaccinului sistemul defensiv poate nu s-a concentrat pe așa ceva și a învațat doar spike-urile.
Old 12-05-2021, 17:07   #9165
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
ARN. Dacă era ADN scăpam de el mult mai repede.

Mie îmi plac conspiraționiștii. Întâi zic că boala nu e boală. Apoi e mai rău ca HIV. Apoi e făcută în laborator. Apoi omg nu e vaccin, murim toți. Apoi e vaccin, dar e suspect de rapid, nu-l fac.

Ooof.

Pe mine ma distreaza cum au vaccinat cu AZ multi oameni in Anglia, dupa aia a fost interzis, a primit restrictie in functie de varsta, apoi s-a vaccinat Merkel, acum e din nou la liber.
Antireclama peste tot si in Germania s-au facut cozi sa se vaccineze cu AZ.
Clar e ceva dubios, e bun, e rau, cum o fi ca parca inca nu s-a stabilit inca ce si cum cu AZ ?

OOOooofff

Last edited by axxel4you; 12-05-2021 at 17:15.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 17:36   #9166
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu nu înțeleg ce anume vă distrează mai exact, vaccinul e o chestie pe care te duci, o faci și îți vezi mai departe în viață.
Old 12-05-2021, 18:02   #9167
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

@Neo voiam de mult sa iti spun chestia asta dar o fac abia acum.
Iti multumesc pentru ceea ce faci cu noi (unde noi = forum) si te admir pentru rabdarea pe care o ai, eu n-as fi avut-o si nu inteleg cum poti, mie unul mi-e rusine si sper sa nu renunti. Ai fi fost un pediatru excelent!
Sper ca dupa ce trece pandelia, intr-un an, doi, trei si esti o data prin tara, sa facem o iesire la bere si sa-ti strang mana. Esti un monument de rabdare si este incredibil cum poti cobora la orice nivel si repeta aceleasi lucruri de atatea ori...
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444

Last edited by bakhus; 12-05-2021 at 18:07.
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 18:19   #9168
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

https://www.realitatea.net/stiri/act...043f35e90e9932

LOL

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 12-05-2021, 18:48   #9169
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

...aia e mai ma vaccine odata...
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 19:16   #9170
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:

Edit - nu poți prezice mutațiile unui virus, de aia trebuie să fii nebun să dezvolți și să folosești o armă biologică.
La fel a fost si cu bomba atomica, nimeni nu stia ce o sa se intample si totusi au dat-o!
Nu zic ca cineva a lansat intentionat Covidul asta dar arme bilogice sunt convins ca s-au dezvoltat si inca se dezvolta de diferite tari ale lumii.
alinn28 is online now   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 19:38   #9171
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Asa, si? Care-i relevanta?
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 19:54   #9172
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 88 Post(s)

PC-ul meu

@Arise : sora-mea si-a facut Pfizer cu doua doze si la ultima ta analiza are 4614 in loc de 1600 cat ai tu. Cred ca are vreo 3-4 saptamani de la rapel.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 19:59   #9173
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:

De exemplu anticorpii pe nucleocapsidă nu sunt așa mari, rezultat echivoc, presupun că infecția a trecut prea repede, sau din cauza vaccinului sistemul defensiv poate nu s-a concentrat pe așa ceva și a învațat doar spike-urile.
Anticorpii anti-nucleocapsidă sunt așa mici pentru că nu ăia sunt cei care sunt generați în prezența vaccinului. Ăia înseamnă că ai fost expus la virus, atâta tot. Faptul că valoarea este clasificată ca "echivoc" (nu este strict pozitivă) -> nu te interesează, poate să nu însemne absolut nimic.

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Pe mine ma distreaza cum au vaccinat cu AZ multi oameni in Anglia, dupa aia a fost interzis, a primit restrictie in functie de varsta, apoi s-a vaccinat Merkel, acum e din nou la liber.
Antireclama peste tot si in Germania s-au facut cozi sa se vaccineze cu AZ.
Clar e ceva dubios, e bun, e rau, cum o fi ca parca inca nu s-a stabilit inca ce si cum cu AZ ?

OOOooofff
Nu este nimic dubios. Încă învățăm, din mers. Reacțiile au fost găsite, s-a văzut incidența, este extrem de mică, s-a dat liber din nou. Restricția a fost pentru că persoanele peste 60 de ani au șanse mai mici să aibă reacții auto imune severe, dar dacă au agregat reacțiile și au văzut că sunt totuși extrem de mici indiferent de vârstă nu au de ce să nu dea acces la doze existente de vaccin.

Medicina bazată pe dovezi.

Quote:
Originally Posted by bakhus View Post
@Neo voiam de mult sa iti spun chestia asta dar o fac abia acum.
Iti multumesc pentru ceea ce faci cu noi (unde noi = forum) si te admir pentru rabdarea pe care o ai, eu n-as fi avut-o si nu inteleg cum poti, mie unul mi-e rusine si sper sa nu renunti. Ai fi fost un pediatru excelent!
Sper ca dupa ce trece pandelia, intr-un an, doi, trei si esti o data prin tara, sa facem o iesire la bere si sa-ti strang mana. Esti un monument de rabdare si este incredibil cum poti cobora la orice nivel si repeta aceleasi lucruri de atatea ori...
Mulțumesc Dar Doamne-ferește de pediatrie, ce-ai cu mine

Momentan am mai mult timp liber decât mi-ar plăcea sincer și dacă tot am timp liber vreau totuși să-mi folosesc cunoștințele pentru a ajuta cum se poate.

Răbdare da, am. Mi s-a spus că am prea multă. Dar mie mi-e bine așa

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
La fel a fost si cu bomba atomica, nimeni nu stia ce o sa se intample si totusi au dat-o!
Nu zic ca cineva a lansat intentionat Covidul asta dar arme bilogice sunt convins ca s-au dezvoltat si inca se dezvolta de diferite tari ale lumii.
Nu poți compara bombele nucleare cu armele biologice. O bombă nucleară are urmări - fallout etc - dar o armă biologică chiar nu știi ce poate face. Poate să se fâsâie într-un organism care nu face nimic periculos sau se transformă în ceva absolut oribil.

Pentru ceva idei (sau coșmaruri ) recomand cam așa:
- Germenul Andromeda scris de Michael Crichton. Ficțiune, dar multe chestii explicate foarte bine;
- The Hot Zone - Richard Preston;
- The Demon in the Freezer - Richard Preston.

Ultimele două sunt non-fiction și ar trebui să explice de ce și cum funcționează boleșnițele. Mai închideți știrile și dați un ochi prin cărți <3
Old 12-05-2021, 20:17   #9174
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
@Arise : sora-mea si-a facut Pfizer cu doua doze si la ultima ta analiza are 4614 in loc de 1600 cat ai tu. Cred ca are vreo 3-4 saptamani de la rapel.
În weekend eu am rapelul de făcut cu AZ.
Old 12-05-2021, 20:21   #9175
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

@Arise De ce nu faci rapelul cu Pfizer, am vazut ca asa e la moda.
Old 12-05-2021, 20:50   #9176
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
@Arise De ce nu faci rapelul cu Pfizer, am vazut ca asa e la moda.
Sper că glumești, nu ai cum să faci așa ceva și să te aștepți la protecție, Moderna/Pfizer sunt bazate pe ARNm, AZ pe adenovirus vector, funcționează complet diferit...

Și sper că nu s-o fi apucat cineva să facă prostia asta monumentală
Old 12-05-2021, 20:56   #9177
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Sper că glumești, nu ai cum să faci așa ceva și să te aștepți la protecție, Moderna/Pfizer sunt bazate pe ARNm, AZ pe adenovirus vector, funcționează complet diferit...

Și sper că nu s-o fi apucat cineva să facă prostia asta monumentală
Do vaccines mix?

Covid-19 vaccines – those that have been approved and the ones still in development – use various methods and mechanisms to boost immunity. For example, both AZ’s and Pfizer-BioNTech’s vaccines prime the body’s immune system to target the coronavirus spike protein but target different parts of the spike.
AstraZeneca’s adenovirus vaccine uses a weakened version of a common cold virus found in chimpanzees (ChAdOx1) to present the spike protein to the immune system, while Pfizer’s mRNA-based vaccine delivers genetic instructions for making the spike protein and encourages human cells to produce it.
Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) vaccine researcher Dr Kylie Quinn has described Covid-19 vaccines as vehicles delivering cargo – the vehicles may be different, and they may drop off their payloads by different means, but the spike protein cargo is the same.

Because the cargo is identical, the vaccines should, in theory, work well together.

Sursa :https://www.clinicaltrialsarena.com/...the-uncertain/
Old 12-05-2021, 21:14   #9178
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Așa l-am prins, am început cu AZ, rămân așa. Dacă fac cu Pfizer, înseamnă să fac și rapelul iar, nici nu știu dacă sunt de accord ăștia... în prinicipiu nici eu nu vreau să mai îmi bat capul prea mult.
Old 12-05-2021, 21:29   #9179
Danos
Senior Member

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Quote:

Nici la mine nu am avut valori mari la analiza pentru anticorpii IgG, totuși la mine a fost peste 1.4 deci pozitiv, analiza a fost făcută dupa 3 săptămâni de la data la care am intrat in carantină.
Nu știu ce valoare ar trebui sa fie imediat după ce ai fost infectat cu sars cov-2.

@Neo, am 1 săptămână de la rapel cu Pfizer, cam la cat timp ar trebui sa merg sa fac analiză pentru depistarea anticorpilor ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 21:34   #9180
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Quote:
Breee termină că te faci de râs. Urmează să-mi explici cum țara care atacă a vaccinat deja populația cu alt pretext, nu?

Ia și citește aici, se explică mult mai bine - https://www.reddit.com/r/WarCollege/...tm_name=iossmf

Edit - nu poți prezice mutațiile unui virus, de aia trebuie să fii nebun să dezvolți și să folosești o armă biologică. Teorie de cafenea facem toți dar să rămânem întregi la minte. Covid nu este nici făcut in laborator nici armă biologică.

Teoria cu calea naturală s-a tot demonstrat la o groază de virusuri, acum punem la îndoială și ce scrie în cărți și despre care s-au scris nenumărate articole, nu?

Man, incearca sa nu te mai pui in locul altora. Ca tu nu ai face asta, ok. Altii fac.

Altii modifica genomul uman, ghici ce, era un chinez la perechea aia de gemeni. Altii fac si acum experimente mortale pe oameni. Altii isi rapesc cetatenii si ii transeaza si ii fac organe instant. Altii au facut orori de nedescris in WWII. Altii poti sa fi sigur ca lucreaza la arme biologice. Nu inteleg de ce ti se pare ca aberez eu pe aici cand teoria taberei cealalte e iar de rasul curcilor. Si in plus NU ESTE DOVEDITA. Nu au gasit animalul sursa, nici pacientul zero. Ca e 96% similar...ok, si noi cu cimpanzeii suntem 98.8%...

Iar aia cu vaccinul dezvoltat in cateva ore, imi si imaginez, avem secventa bo$$ilor, hai la munca repede sa facem banu gros, la sfarsitul zilei, gata bo$$ ala e, doua saptamani bem si futem ca in filme apoi ne apucam de testat in practica.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules