lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-10-2017, 22:27   #21
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte foarte bine. Diferenta oricum e clara. 14min @ 800W ale tale, 2 min @ 950W Ultracell-urile.

Poate pana la sf saptamanii termin cutia bateriilor ca dupa dau si eu un test cu ale mele de 40Ah.

L.E. Typo, scuze. Da, 800W in testul tau.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 09-10-2017 at 23:20.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2017, 22:51   #22
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

800w.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2017, 17:57   #23
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am testat acum al doilea acumulator Ultracell, cel luat "in garantie". Fail. Dupa o noapte la incarcat in UPS (deci sigur a fost incarcat complet) a reusit 5minute si 50 de secunde. Deci inlocuitorul pentru acumulatorul rau, e si mai rau. In plus, lucreaza tot la 11.5 v ceea ce da peste cap calibrarea UPS-ului - nu am reusit sa calibrez UPS-ul sa recunoasca runtime-ul bateriei.

Pe de alta parte, a venit CSB-ul de 9Ah. Testul in seara asta. Maine vine BB-ul de 9ah si cele 2 baterii recomandate de Matose.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2017, 22:13   #24
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-un fel imi pare rau ca am avut experienta proasta cu Ultracell-urile mele. Si spun asta pentru ca imi era mai comod desigur sa iau 2x18Ah care sa intre direct in UPS, si sa nu mai construiesc unitatea externa de baterii.

Am fost insa tare dezamagit de alea 2 minute, si in capul meu mi-am imaginat ca in cel mai bun caz, niste baterii bune vor tine cu ~50% mai mult (max 3 minute). Ceea ce a fost insuficient pentru mine pentru ca planuiesc sa conectez pe UPS PC-ul si imprimanta 3D.

Alea 14min @ 800W cu BB-uri ar fi fost arhisuficiente insa. Teoretic, ale mele ar trebui sa tina vreo 35min @ 800W daca chiar au 40Ah.

Oh well, macar capata forma si a mea. I-am printat faceplate-ul, toate se potrivesc in el(voltmetre, hi-temp alarm buzzer, butoane, etc). Trebuie doar sa tai varfurile de la suruburi (nasol de insurubat chestii in OSB de 10mm, am preferat sa-mi iasa pe partea cealalta dar sa prinda bine), chituita, revopsita, conectate firele si gata. Cam asa arata(nu radeti de InfiniPower-ul meu, asa mi-a venit pe moment) ):

SPOILER:
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2017, 22:30   #25
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu ce baterii ai luat pana la urma? Poate am omis eu, dar nu cred ca le-am vazut.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2017, 22:51   #26
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

SSB SBLV 40-12i http://ssb-battery.com/en/sb-sblv

Cica ar trebui sa reziste 12ani.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 22:29   #27
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

2 baterii comandate nu au venit astazi, desi ar fi trebuit. Se amana situatia pana vin si cele 2 baterii de la Spyshop.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 12-10-2017 at 19:30.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 19:45   #28
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Unul dintre acumulatorii de la Spyshop. Pfuu... You get what you pay for.



Sunt convins ca, cu un pic de forta, il pot introduce pana in capat, problema este ca nu o sa-l mai pot scoate.

Si avem un nou campion la runtime. Un pic peste cel vechi, dar este peste.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 20:19   #29
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

LeL

Also, Chrome? Este la Vitacom.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2017, 13:16   #30
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am facut rost si de un acumulator nou APC. Am facut prima descarcare, incarcare peste noapte si testare si a doua testare maine.



__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-10-2017, 13:58   #31
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mai fac un test de consistenta printre bateriile de acelasi model si gata. Astept o cutie de baterii si putem face testul.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2017, 23:31   #32
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
N-am ajuns la 950w, desi acum imi dau seama ca puteam pune becul meu de teste si era ok. Consumul de curent a variat intre 775 si 820w. Rezultatul: 14 minute. UPS-ul este SUA1500, bateriile sunt 2x BB 12v 17ah.
Primul test si de la mine. APC SUA1500 + 2x SSB 40Ah care au stat cateva luni la 12.2v. Test la 900W (a inceput cu 915w, a terminat cu 875w, asa ca rotunjim pe la 900W). Durata, fix 8 minute. Acum, sunt doua cauze care au dus aici.

1- Bateriile au fost doar incarcate de UPS fara niciun fel de ciclu pana la testul asta. Abia cu testul asta si-au facut primul discharge.

2- Cablul folosit de mine(teoretic ce trebuie) la finalul testului s-a incins ca toti dracii. Am folosit cablu de 6mm2 / ~10AWG care la 80cm cat am pus eu pe "latura lunga"(minusul e cu 40cm mai lung, plusul are vreo 40-50cm) trebuia sa tina lejer 100-120A cu vDrop de 3%. Ceea ce aparent nu e cazul.

Ce inseamna asta? Inseamna ca cuprul ala nu e pur, rezistenta a fost mare si o groaza de energie s-a pierdut in cablu in loc sa ajunga in UPS. Odata cu cresterea temperaturii, rezistenta a crescut si din ce in ce mai multa energie se pierdea in el. Hence, frigea ca toti dracii. Iar comportamentul asta l-a avut la sub 100A pentru ca siguranta dintre baterii de 100A a supravietuit. Prost cablu...

Bateriile s-au comportat ok in load individual, insa in discharge dpdv al balansarii una era la 10.97v iar ailalta la 10.27v, UPS-ul citind evident suma/media dintre astea. La ce amperaj era acolo si la ce frigea cablul ala cu siguranta aveam vdrop enorm intre baterii si UPS. Nu exclud sa fi fost 10-15%(10.3v la baterii, 9v ajungeau in UPS).

@mbc, ziceai ca in discharge APC-ul trage din baterii pana spre 9v/baterie? Asa se explica de ce a decuplat cand bateria cu voltajul cel mai mic a ajuns la 10.2v

La resume insa au revenit una la 12v iar cealalta la 12.1v(not bad, inca cresteau usor usor). Cred ca le pun totusi individual pe charger si le echilibrez inainte sa le pun definitiv in UPS.

Am comandat 1m de cablu 8AWG cu invelis siliconic. Astea sunt in general bune (folosesc 12-14AWG la quad-uri unde am +140A consum si se descurca excelent) sa schimb unde am nevoie. E de 10 ori mai scump decat ala de pe Mivarom, dar se intelege de ce.

Cand vine cablul asta o sa si scurtez traseul la minimum necesar, mai pot scoate 30-40cm de-acolo ca sa pot totusi cupla mufele UPS>Battery Pack.

Odata cu schimbarea cablului si scurtarii lui + echilibrat bateriile revin cu alt test de putere. Pana atunci o sa mai fac unul la ~170W, amperaj la care cablul n-ar mai trebui sa aiba impact foarte mare, sa putem compara cu primele teste ale lui mbc.

L.E. Bateriile au ramas la temperatura camerei pe toata perioada testului, nici nu s-au chinuit.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 15-12-2017 at 23:33.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2017, 23:52   #33
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hm... nu-s foarte sigur de calitatea bateriilor. Fa-le 2-3 cicluri de incarcare / descarcare si vedem dupa, dar nu suna bine.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2017, 23:56   #34
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sa le fac dar raman de parere ca o tona de energie s-a pierdut in cablu. Sa incingi spre +80C atat volum de cablu cat inseamna 80cm lungime cu 6mm2 sectiune inseamna ceva consum.

Oricum pana vine cablul nou am timp sa fac destule teste, o sa pot si descarca fiecare baterie pe smart charger sa vad cati Ah are fiecare.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 11:13   #35
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am refacut testul, de data asta cu un proiector cu halogen de 500W (consum real si constant pe UPS 430W).

Durata, 1h07m. Ceea ce vine la fix comparand cu tabelul lor unde cu baterii de 18Ah "stock", la 400W scoate 33 minute.
http://www.apcguard.com/Smart-UPS-Runtime-Chart.asp

Ai vreun proiector de genul asta la dispozitie pentru un alt test? Nu de alta, dar caloriferul ala e probabil sa aiba termostat care sa taie din cand in cand alimentarea, de-aia sa fi reusit 14 minute la 800W. Ei zic 10 minute la 800W cu baterii de 18Ah.

Ca idee, am pus clampmetrul pe lead-ul de la baterii si in discharge la 430W consum avea intre 21-22A(a crescut odata cu scaderea voltajului), ceea ce corelat cu voltajul imi dadea ~490W reali trasi din baterie. Asadar a avut pierdere din conversie de 12.5%.

Din pacate chiar si la astia 22A cablul s-a incalzit. Nu incins ca la testul de 900W(unde probabil tinea vreo 50A), doar incalzit. Oricum, la cat e de gros e aberant, trebuia sa tina 120A lejer.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 18-12-2017 at 12:59.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 11:58   #36
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Astia zic AWG1 pentru 120A, altii te sperie cu 25-35mm^2. Tu zici ca ai cablu de 6mm? Cu continut de cupru?
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 12:05   #37
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu pot decat sa repet testul si sa filmez aparatul de masurat consumul la priza. Da, are termostat dar era pus pe max, ceea ce inseamna ca e doar protectia la supraincalzire activa si geamul era deschis ca sa fie rece sa previn aceasta problema.

Tu ai linkul catre varianta de 120v, nu stiu daca este o diferenta majora. Trebuie sa te mai gandesti ca acelea sunt estimari minime, estimari care trebuie sa fie valabile pentru toate UPS-urile, indiferent ce baterii de 2 lei s-au nimerit sa fie in ele. Exista posibilitatea ca bateriile mele sa fie mai bune. --- Normal, in momentul asta sunt doar speculatii, vedem exact dupa inca un test in care incerc sa filmez chestiile astea.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 12:58   #38
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Astia zic AWG1 pentru 120A, altii te sperie cu 25-35mm^2. Tu zici ca ai cablu de 6mm? Cu continut de cupru?
Conteaza si lungimea cablului. Foloseste asta si incearca sa ramai sub 5% vdrop, sau in mod ideal sub 3%.
http://www.calculator.net/voltage-drop-calculator.html

De-aia merg 14AWG pentru 120-140A la quad-uri unde folosesti doar 10-15cm. Tot cu asta am calculat si pentru alimentarea unor led-uri cu 2A pe 10cm, si asa am putut sa folosesc 30awg fara probleme. Adica piticanie de-asta:

SPOILER:


Ca idee, cablul din UPS cu care se leaga bateriile originale e mai subtire decat asta de 6mm pus de mine acum.

@mbc, chiar daca e la 120V e acelasi lucru runtime vs watts. Doar ca la 120v ca sa dea acealsi wattaj da amperaj dublu din cauza voltajului.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 15:31   #39
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Thumb rule e 10A per mm (modul conservativ e 6A). Da' de baza e datasheetul producatorului, ca el testeaza si primeste certificari. Ceva imi zice ca nu gasesti datasheet la cablul ala

Diametrul dicteaza curentul maxim nu lungimea cablului. In cazul nostru este cablul ceva mai subtire decat recomandarile unor producatori iar tu tragi curentul ala mai mult de 10sec cat tragi maxim de un quad.

La quads... daca stai sa calculezi eficienta te sperii. Totul e subdimensionat pentru ca toata lumea se uita la grame iar regula devine: nu frige, deci e bine. La UPS nu-i intereseaza cablul mai gros ca si aia se gandesc doar la cost reduction, in plus daca nu trece de o anumita temperatura (gen 70°) e ok.

Ah... mai e o treaba, deobicei UPS-urile in uz industrial sunt cu minim 40% supradimensionate, nu se descarca bateria sub o anumita valoare (multi producatori nu recomanda descarcarea bateriilor deep cycle sub 40%). Trebuie sa mai iei in calcul ca bateria are performantele alea la iesirea pe poarta fabricii nu dupa 1an de stat in UPS.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 16:06   #40
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uite ca o sa fac proba cu cablul asta scurtat la minim minim cat sa pot conecta mufele. Probabil mai scad 30-40cm din traseu. Fac pariu ca n-o sa se mai incinga atat de tare. Probabil la 50A o sa se incalzeasca ca acum la 22A. O sa-l pun pana la urma asa pana vine cablul nou, si o sa conectez doar PC-ul(450-550W) pe el, nu si imprimanta 3D(250-300W).

Cablul ala mai subtire (probabil 4mm) care e pe UPS era mai rece decat ala de 6mm pus de mine. Si asta in conditiile in care fiind unite(cositorite bine de tot) absorbea caldura la modul serios din ala de 6mm.

Conteaza foarte mult lungimea cand calculezi traseul, dar in cazul asta al meu conteaza calitatea cablului. La 2.7 Ron/metru e foarte ok pentru a lega subwooferul de statie in masina de exemplu (de-asta l-am si luat), unde pentru 0.5-1m de cablu poate sa duca puteri de 1500-2000w. Dar la pretul asta cu siguranta nu e cel mai pur cupru din lume. Drept dovada, la 22A se incalzeste... iar 22A nu-s mare smecherie.

Dupa cum ziceam, daca te uiti la ampacity rating pentru AWG30 o sa observi ca are 0.52A curent maxim, iar in cazul meu la 10-15cm pot lejer sa trag 2A prin el cu vDrop neglijabil (parca de la 12v la intrarea in el, am 11.98v la LED), fara sa se incalzeasca.

Referitor la baterii nu-mi fac griji, cel putin astea pe care le-am luat eu sunt LongLife cu 10-12 ani de viata conform spec-sheet-ului, si pe care le pot descarca la 50% de 500 ori pana sa ajunga sa mai aiba 60% capacitate (25Ah). Daca trag din ele doar pana spre 30%, atunci duc 1200 cicluri. Ce ma bucura enorm e ca si la sarcina maxima pusa pe UPS(900W) au ramas reci reci reci de tot. E si normal pana la urma, sunt baterii de 300-400A (burst) care dadeau probabil 60A.

https://www.befr.ebay.be/itm/SSB-Ble...IAAOSw4GVYP~Lz

@mbc, daca deranjeaza discutia care a dus-o mai mult inspre cabluri ne mutam in alta parte, dar ma gandesc ca daca vrea cineva sa-si puna baterii externe pe UPS ar avea ceva de invatat de-aici.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 18-12-2017 at 16:16.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2674

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.