lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-02-2022, 17:14   #41
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Da man, dar eu iau Mikrotik o data la 5-7 ani, voi tot luati Tenda de alea de 2 lei in fiecare an. Care da mai multi bani? Bine ca va trebuie wifi6, oricum probabil ca nu aveti device-uri de wifi6, nu le stiti configura corect ca sa mearga cat de cat bine, dar faceti gunoi electronic cumparand de la firme de genul Tenda dupa care va mirati ca se strica la o saptamana dupa ce au iesti din garantie. Dar problema e ca folosesc eu un ***** de pai de plastic o data pe luna, nu ca cumparati voi device-uri de tot *****ul care ajung in landfill dupa jumate de an, nu?
Nu te ambala.

Atasez o poza cu ce echipament am pe laptopul de pe care scriu. Crezi ca poate prinde ceva viteza?

Am TP-link-uri si Tende de mai mult de 4-5 ani si toate merg fara probleme, sunt configurate corect si eu sunt multumit de ele ... nu vad de unde atata hate pentru ca oamenii folosesc si altceva in afara de Mikrotik.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image_2022-02-22_160956.png
Views:	124
Size:	13.7 KB
ID:	74547  

Last edited by madhorsefuzzy; 22-02-2022 at 17:31.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 18:06   #42
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

AX200 pe TP-Link ...

scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 20:16   #43
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Da man, dar eu iau Mikrotik o data la 5-7 ani, voi tot luati Tenda de alea de 2 lei in fiecare an. Care da mai multi bani? Bine ca va trebuie wifi6, oricum probabil ca nu aveti device-uri de wifi6, nu le stiti configura corect ca sa mearga cat de cat bine, dar faceti gunoi electronic cumparand de la firme de genul Tenda dupa care va mirati ca se strica la o saptamana dupa ce au iesti din garantie. Dar problema e ca folosesc eu un ***** de pai de plastic o data pe luna, nu ca cumparati voi device-uri de tot *****ul care ajung in landfill dupa jumate de an, nu?
Care 5 ani man? Eu an un RB750 de ani de zile. Still rocks
Ce-i drept si primul meu router Asus RT-N16 merge bine merci intr-un garaj, unde se conecteaza chestii care nu stiu decat 2.4. Si il am de vreo 12 ani. E galben saracul, dar nu are nicio treaba pe functionalitate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 22-02-2022 at 20:20.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 20:39   #44
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Prinde 10Gbps RB750-ul ala?

Stii de ce eu nu am TP-link-uri galbene? Pentru ca toate sunt ... negre

Ultimul Asus pe care l-am avut manca alimentatoare: ala de 1A din fabrica, apoi inca unul de 1A ca nu mi-am dat seama ca trage curent ca animalul si apoi inca unul de 1.5A.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 21:28   #45
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Prinde 10Gbps RB750-ul ala?
Tinand cont ca nu pot avea double NAT si ca echip 10G digi nu se vor putea pune in bridge, nu cred ca o sa trec la 10G internet.
O sa am 10G in casa sigur, deoarece canalul meu preferat la TV este HDMI1 acum.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 22:28   #46
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Routerul meu Mikrotik l-am cumparat in 30 oct 2017 iar, ca sa fie treaba treaba, cel care mi-a facut rezervarea a fost mister Korby, ca sa va dati seama cate s-au intamplat de atunci Deci, 5 ani in momentul acesta iar dupa ce termin cu el, il vand 2nd hand, nu il arunc la gunoi, num' zic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 15:10   #47
carlin
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 87
Mentioned: 1 Post(s)


Default

WTF, văd că la eMag este un anumit model al router-ului Tenda, și la Altex, de unde îmi era mai convenabil să cumpăr, alt model. Mai exact RX9 Pro la eMag și TX9 Pro la Altex.
Pare să fie același produs, și ambele au doar 4 porturi pentru cablu, comparativ cu cele 5 pe care le are normal un router. Am căutat, nu am găsit să fie diferențe între ele, ar trebui să aleg un model anume ? Logica m-ar îndemna să iau modelul cu litera T, fiind mai avansată în alfabet, mă gândesc că e model superior cumva celuilalt, deși par că ar fi fost lansate în același timp, și sunt identice ca specificații.

Last edited by carlin; 23-02-2022 at 15:13.
carlin is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 15:35   #48
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu ma prind de diferente intre ele au acelasi numar de firmware lansat in aceeasi zi: Tenda Wi-Fi 6 Routers

Comparatie specs RX9 Pro vs TX9 Pro

As zice ca sunt pentru regiuni diferite: US, EU, Asia, CN si unul dintre grei a adus in RO si cealalta versiune. Dar nu stiu care cum.

Posibil sa existe limitari interne de putere de transmisie.

Last edited by madhorsefuzzy; 23-02-2022 at 15:38.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2022, 15:47   #49
carlin
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 87
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Salutare.
Mă văd nevoit să mai resuscitez acest thread odată. În cele din urmă am achiziționat un router Linksys EA8500 de aici de pe forum, second hand, fiind primul router Linksys ever pe care îl dețin, deci nu sunt prea familiar cu el, ca să zic așa.
Poate mă puteți ajuta cu ceva sfaturi, ce setări să îi fac, pentru că cel puțin în momentul de față pare un ușor downgrade de la router-ul pe care l-am avut.
După cum am zis și mai sus, router-ul anterior l-am schimbat pentru că nu era stabil pe WiFi, mereu aveam probleme pe smart TV-ul din dormitor care nu stătea conectat nicicum la rețea.
„Nemulțumirea” față de acest router este că la două zile după montare deja am fost nevoit să îl restartez odată (ieri, fiind montat de duminică) pentru că nu mă puteam conecta cu niciun dispozitiv pe rețeaua WiFI 2.4 Ghz, cea de 5 mergea. Situația asta o să o mai monitorizez. O altă impresie pe care mi-am făcut-o e că nu am o conectabilitate și peering la fel de bun cu acest router comparativ cu cel dinainte, mai ales pe torrent. Torrente cu care făceam zilnic upload și pe care le am în calculator de luni întregi nu mișcă nimic pe acest router. Pe download e ok.
Ce setări basic am știut eu să îi modific:
- update la ultimul firmware
- firewall off
- UPNP on

Cam atât, orice părere e binevenită. Mulțumesc !
carlin is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2022, 21:39   #50
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Upnp never on
Firewall always on
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2022, 21:47   #51
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

UPNP OFF
Firewall ON

Degeaba ai ultimul tip de usa blindata daca o tii deschisa (adica firewall off) si semnalizezi ca ai usa deschisa larg (UPNP on).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 09-04-2022, 15:09   #52
Player
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 11
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by carlin View Post
Salutare.
Mă văd nevoit să mai resuscitez acest thread odată. În cele din urmă am achiziționat un router Linksys EA8500 de aici de pe forum, second hand, fiind primul router Linksys ever pe care îl dețin, deci nu sunt prea familiar cu el, ca să zic așa.
Poate mă puteți ajuta cu ceva sfaturi, ce setări să îi fac, pentru că cel puțin în momentul de față pare un ușor downgrade de la router-ul pe care l-am avut.
După cum am zis și mai sus, router-ul anterior l-am schimbat pentru că nu era stabil pe WiFi, mereu aveam probleme pe smart TV-ul din dormitor care nu stătea conectat nicicum la rețea.
„Nemulțumirea” față de acest router este că la două zile după montare deja am fost nevoit să îl restartez odată (ieri, fiind montat de duminică) pentru că nu mă puteam conecta cu niciun dispozitiv pe rețeaua WiFI 2.4 Ghz, cea de 5 mergea. Situația asta o să o mai monitorizez. O altă impresie pe care mi-am făcut-o e că nu am o conectabilitate și peering la fel de bun cu acest router comparativ cu cel dinainte, mai ales pe torrent. Torrente cu care făceam zilnic upload și pe care le am în calculator de luni întregi nu mișcă nimic pe acest router. Pe download e ok.
Ce setări basic am știut eu să îi modific:
- update la ultimul firmware
- firewall off
- UPNP on

Cam atât, orice părere e binevenită. Mulțumesc !
Pe langă ce au zis colegii mai sus, cu care sunt total de acord, Firewall on și UPnP off, pentru Wi-Fi recomand:
- pentru 2.4 GHz, lațime canal de 20 MHz, alegi canalul manual, 1, 6 sau 11, în funcție de care e cel mai puțin folosit prin jurul tău, vrei să ai inteferențe cât mai mici. Asta oricum trebuie să o monitorizezi din când în când să vezi dacă s-a schimbat ceva între timp. Dacă există, dezactivată orice funcție de beamforming;
- pentru 5 GHz, lățime canal 80 MHz, canal setat manual 42. Dacă merge prost, poți încerca cu lățimi de canal mai mici, 40 MHz sau chiar 20 MHz și alte canale, dar din intervalul 36-48, vezi List_of_WLAN_channels#5_GHz_(802.11a/h/j/n/ac/ax) pentru canalele pe care le poți alege în funcție de lățimea canalului astfel încât să nu se suprapună. Dacă există, beamforming activat doar cel nativ pentru 802.11ac.

Ambele frecvențe setate cu WPA3/WPA2 ca mod de securitate, în funcție de ce suportă routerul și ce dispozitive vei conecta la el.

Dacă sunt probleme, și ai zis că sunt, nume (SSID) diferite pe frecvențe, de asemenea fără band steering și MU-MIMO.

Ar mai fi puterea de emisie pe care o poți scădea de la maxim în caz că nu scade și puterea semnalului (RSSI) la care sunt conectate dispozitivele wireless. Trebuie testat să vezi cum se comportă la diferite puteri de emisie.

Last edited by Player; 09-04-2022 at 17:20.
Player is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2022, 15:26   #53
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca mergi pe ideea ca reduci banda la 2Ghz si 5Ghz la ce iti mai iei WiFi bun ?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Digi Mobil - calitate | plusuri | minusuri mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 247 23-03-2021 08:11
Digi C1, R1 şi K1 – primele smartphone-uri sub brand propriu Digi Mobil mario08 Telefoane mobile si alte gadgeturi 3 18-05-2019 21:54

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4126

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.