lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2019, 14:45   #7501
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ideal asa ar fi, dar eu personal nu am nici timpul, nici cheful sa ascult un album cap coada. Plus ca discurile nu sunt tocmai ieftine. Intr-adevar, am auzit un disc cu Jean Michel Jarre pe un sistem de cateva zeci de mii de euro si suna demential....
ktf is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 15:41   #7502
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Asculți muzică "serios"? Adică vii seara și-ți pui căștile și te pierzi 2-3 ore în muzici la un volum mediu? Yep, probabil ai nevoie de un stack DAC/Amp decent și o pereche de căști ok.
This. Nu chiar in fiecare seara, dar pe'aproape.


Ascult in principal flac-uri si mai am niste cd-uri. Acum am siberia v2, cred ca au facut 9 ani. Stiu ca nu sunt pentru muzica, dar se aud ok. De fiecare data cand am schimbat cate ceva(placa de sunet dedicata, flac-uri in loc de mp3-uri) am simtit diferenta. Vreau o pereche de casti, apoi un dac/amp la care sa ascult muzica buna si sa se auda bine.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 15:43   #7503
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Quote:
Bre, gtfo cu jucăriile digitale. Tot ce-i content digital se duce odată cu tine. Poate doar mie mi-o plăcut să ascult muzici de la bunică-meu

Trendul nu-i musai ceva bun iar orice amplificator/receiver decent are line-in/phono.
imi dau seama ca nu ai auzit digital de calitate

Quote:
De-aia folosești cabluri serioase, cu bobine de ferită.
degeaba

Quote:
Sună bine, dar rpi3 nu are nimic izolat pe-acolo deci cu puțin efort prinzi și bulgarii
acu esti doar troll, fara argumente

Quote:
Și bagi Spotify, eh? Glumesc. Tu realizezi că bagi sute de EUR într-o chestie care depinde de un serviciu și de multipli terți (producătorii de telefoane, maimuțele care scriu iOS/Android șamd)? Întreb și eu.
tidal, + muzica din pc.
nu depind de nimic, asa nu mai iti cumperi nimic ca toate sunt legate intre ele

Quote:
Eu am totul cât mai analog și o colecție destul de mare de discuri. Mă interesează fix zero trendurile spre digital și spre streaming, la fel cum mă interesează blugii rupți pe puștoaice.
oameni old school isi digitalizeaza colectia de viniluri.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 16:23   #7504
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
imi dau seama ca nu ai auzit digital de calitate
Îmi dau seama că mi-ai citit postul pe diagonală

La jucării mă refer la telefoane și servicii de streaming și chestiile pe care încearcă să le vândă cu ele.

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
degeaba
Un cablu USB decent cu bobine de ferită îți izolează aproape perfect semnalul dacă un ai o tesla coil pe birou lângă. Cât mai scurt direct din PC/lappie. Am sezisat diferența la anumite DACuri care se auzeau mizerabil doar conectate via USB, dar se auzeau excelent cu alimentare suplimentară. Doar USB pentru semnal și alimentare, de acord, aproape degeaba. Nu am sesizat problema la FiiO BTR3 via cablu USB C, de exemplu, dar are baterie internă, posibil să gestioneze altfel semnalul și încărcarea față de un DAC/AMP care trage tot curentul disponibil.


Quote:
Originally Posted by bmf View Post
acu esti doar troll, fara argumente
Corect, acolo

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
oameni old school isi digitalizeaza colectia de viniluri.
Asta mi se pare cea mai aberantă fază, sincer. CD înțeleg, ai un semnal decent, dar la viniluri depinzi foarte mult de scula cu care faci conversia și este greu să obții rezultate consistente. Dar nu zic nu, nu-ți imagina că stau să schimb discurile - sunt în format FLAC pe PC. Asta pentru că încă mai caut un CD player bun care să nu-mi spargă pușculița
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 16:24   #7505
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
This. Nu chiar in fiecare seara, dar pe'aproape.


Ascult in principal flac-uri si mai am niste cd-uri. Acum am siberia v2, cred ca au facut 9 ani. Stiu ca nu sunt pentru muzica, dar se aud ok. De fiecare data cand am schimbat cate ceva(placa de sunet dedicata, flac-uri in loc de mp3-uri) am simtit diferenta. Vreau o pereche de casti, apoi un dac/amp la care sa ascult muzica buna si sa se auda bine.
Siberia V2 au fost niște căști chiar foarte decente, o să merite trecerea la DAC/AMP cu HD650
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 16:42   #7506
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Siberia V2 am si eu, si nu mi s-au parut cine stie ce pe muzica din pacate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 16:47   #7507
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am avut HD518 + placa sunet Asus D1 si cand am vrut sa trec la ceva mai serios am putut testa de la un prieten pe un dac iFi BL, HD600, AKG 702 si Meze 99 Classics.

Le-am avut toate pe birou si o noapte numa am testat.

HD600 nu l-am suportat pe instrumentale, la nivel ridicat, imi venea sa le dau jos dupa cateva minute.
Meze 99 Classics faine, dar prea mult bass, pe rock erau numa bum bum.
AKG pe langa ca erau cele mai comode, sunetul e foarte fain, detaliat, soundstage foarte mare, Coldplay - Fix you live la un concert...pff eram acolo.

In seara aia am tot dat comanda de AKG K712 PRO si un dac/amp Aune 1Xs, jos palaria combinatia.

Am incercat luna gratis de la Spotify, dar e jale la calitate, mai ales daca ascult piesele care le cunosc cum suna pe FLAC....nu pot.
Trebe sa incerc Tidal sa vad cum sta la capitolul asta.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 31-01-2019 at 16:51.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 16:57   #7508
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

TIDAL e singurul serviciu cu pretentii de HI-Res, in rest e cam jale ...
Spotify e pistol cu apa in comparatia asta (spotify mocca = mp3, cred ca si youtube suna mai bine)
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 20:48   #7509
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
HD600 nu l-am suportat pe instrumentale, la nivel ridicat, imi venea sa le dau jos dupa cateva minute.
Interesant, HD600 au un sunet extrem de detaliat și precis

De-aia discuțiile despre audio degenerează, nu avem aceleași urechi toți și chestiile ne sună foarte diferit uneori cu același echipament.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 23:14   #7510
faraverete
Senior Member
 
faraverete's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Cluj-Napoca
Posts: 579
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by faraverete View Post
Dupa ce am stat cateva ore sa citesc pe net despre casti, review'uri si alte nebunii, si intr'adevar am ajuns la concluzia ta cu castile: nu'mi trebuie mai mult de audio technica m50x.

Dar m'am grabit ca fata la maritat, cu atat mai mult ca am vorbit si cu ceva cunostinta care lucreaza relativ in zona asta si mai stie 1-2 chestii, si dupa spusele lui, am facut o investitie buna pe comboul audio technica + fiio k3.

Dar.. :
SPOILER:

Am zis ca sunt curios cum sunt si celelalte, sa vad pe pielea mea de ce nu merita

De ce vreau musai DAC? Nu stiu sa'ti dau un raspuns pertinent si obiectiv, mi s'a pus mie pata ca cica imi trebe dac + casti pentru un sunet bun. Si din nou, la ce am citit eu in lipsa mea de experienta, cica ar amplifica mai ok sunetul pe partea de muzica, adica ce ma intereseaza.

Placa de baza e un MSI x470 pro carbon, dar am primit intr'un weekend o placa de sunet externa, ceva asus xonar ieftin (asta cred) si am sesizat diferenta de sunet pe boxele actuale
Au venit astazi. Eram ca un copil cand mi'am luat FLAC albumul favorit, mufat HD 600 pe DAC si ascultat mi se scula parul pe mana la fiecare piesa, nici nu stiam cat de mult face diferenta un set de casti bune

Pe rockarelile mele, castiga detasat HD600 fata de Audio Tehnica m50x, in schimb pe muzica electronica, parca prefer m50x'urile. Voi mai asculta cateva zile la ambele, desi tind sa raman cu m50x
__________________
The only limit is your own imagination
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 23:46   #7511
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mă puteți ajuta, vă rog, cu sugestii pentru un DAC, am nevoie să convertească din opticul ieșirii din TV în semnal analogic, RCA sau jack 3,5mm?!
Mulțumesc anticipat.

Menționez că cumpărat de pe ebay un DAC simplu, acesta, dar are semnalul slab la ieșire și trebuie să ridic mult volumul boxelor Microlab SOLO 7C .
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 23:49   #7512
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@faraverete sa te bucuri de ele.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 23:55   #7513
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
TIDAL e singurul serviciu cu pretentii de HI-Res, in rest e cam jale ...
Spotify e pistol cu apa in comparatia asta (spotify mocca = mp3, cred ca si youtube suna mai bine)
Exista mp3-uri si mp3-uri, conteaza mult si sursa dupa care e facut un mp3, eu am ascultat FLAC vs MP3 (facut dupa acelasi FLAC) pe scule de 250-300k si diferenta e extrem de greu de perceput si doar in anumite cazuri precise, nu zic ca nu e sesizabila, doar ca nu oricand, si categoric nu pe orice sistem audio.
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 00:31   #7514
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Victor View Post
Exista mp3-uri si mp3-uri, conteaza mult si sursa dupa care e facut un mp3, eu am ascultat FLAC vs MP3 (facut dupa acelasi FLAC) pe scule de 250-300k si diferenta e extrem de greu de perceput si doar in anumite cazuri precise, nu zic ca nu e sesizabila, doar ca nu oricand, si categoric nu pe orice sistem audio.
Zicea cineva pe alt topic. În urechi te-ai curățat bine de tot?

Acum serios, pune și tu o listă cu ce echipamente ai acolo de 250-300k (EUR? RON? Britbux?). Să salivăm și noi.


Later edit: dacă faci FLAC și MP3 din ce downloadezi de pe youtube, evident sună la fel. Discutăm de sursă originală, nu bălării. Asta ca să rămânem oarecum serioși.
@Triplu_Z - eu am Microlab Solo 6 de ceva ani buni (vreo 9-10) și se simte foarte clar diferența între mp3 și flac Au fost fix 200 RON
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 01-02-2019 at 00:37.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 00:33   #7515
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ma pe scule de 200 ron suna oarecun similar flac vs mp3
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 00:45   #7516
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Neo Tu ai facut flac din ce ai descarcat de pe youtube, your argument is invalid
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 01:42   #7517
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut privilegiul sa ma nasc intr-o familie de melomani si inca din anii '70 tata a facut eforturi mari sa-si ia un setup decent prin magazinul diplomatic din Bucuresti cu valuta pe contrabanda - nu am avut din pacate parinti cu buzunare adanci sa am parte de scule hifi acasa cum mi-as fi dorit dar am avut ocazia si norocul sa ascult scule de top in ultimii 10 ani.

Printre auditii la diverse cunostinte si ocazii private, cele mai misto experiente fiind in contexte potrivite mai mult decat scule de milioane, am facut niste eforturi si am prins doua editii la:



Asa ca am termen de comparatie, dupa cum am spus, se POATE simti diferenta, vorbesc de mp3-uri comprimate bine si surse decente nu cele mai exclusive si exceptionale print-uri si masterizari de vinyl-uri (care sunt foarte putine si de obicei cu muzica ce nu ma prea gadila in mod special).
Printre cele mai bune vinyl-uri care le-am ascultat si le detin e The Wall (print original adus din UK in 81) si Simply the best - Tina Turner, din pacate nu am pus mana pe un Pulse decat CD si apropos CD-uri printre cele mai bune sound-uri se regasesc pe remaster-ul la Wish you where here (care e unul din albumele mele preferate)

Am facut cateva teste pe diferite piese lossless vs mp3 si decat sa ne cacam pe noi cu atata snobism de format mai bine am lasa muzica se vorbeasca (rip Iosif Sava).

Ca un addendum cea mai mare diferenta de sound si flavour se simte intre analog si digital, sound-ul analog e foarte recognoscibil si aproape ca da dependenta.

Si cu urechile, da, le curat in fiecare zi si aud destul de bine
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 09:56   #7518
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,587
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Mp3 nici nu are rost sa aduci in discutie, ca nu are treaba cu calitatea. Flac-urile facute din cd audio pierd si ele calitate, in momentul in care faci comparatie cu cd original, cel putin orice varianta de flac am realizat eu. Singura varianta acceptabila pentru mine, ca sa imi fac salvare muzica personala pe un pc e wav si ala doar cu un anumit codec.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 10:02   #7519
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci pe scurt nu iti place flac pentru ca e comprimat, chiar daca e lossless, dar iti place wav comprimant cu un anumit codec, right?

Adica tu intelegi ca wav comprimat cu codec = flac, nu?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 10:42   #7520
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Deci pe scurt nu iti place flac pentru ca e comprimat, chiar daca e lossless, dar iti place wav comprimant cu un anumit codec, right?

Adica tu intelegi ca wav comprimat cu codec = flac, nu?
Spic shit, man.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3540

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.