lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-01-2021, 23:12   #2781
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

o sa adaug si poze
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2021, 23:30   #2782
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Juicy details my brother! Me like!!!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 08:44   #2783
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

aventuri cu k6-3+ 256kb L2 cache 18nm, cele mai bune si rapide CPU pe super socket7:

a) acum 5 sau 6 ani am gasit cel mai ieftin pe ebay k6-3+ 400 la 1,7V sau 1,8V (cele mai rasarite erau la 1,6V dar erau un pic mai scumpe), si cu tot cu transport a fost circa 200 LEI, destul de scump si pentru vremea aia comparative cu celalalte procesoare susper socket 7. Procesoarele erau noi noute, nu refurbished by seller;

b) ieri am cautat pe ebay si am gasit intr-un singur loc in state, tot noi - New AMD K6-3+ AMD-K6-III+ / 400ATZ 1.6v Super Socket 7 CPU RARE NOS Retro Gaming - tineti-va bineeeee - 99,99 USD, link:

https://www.ebay.com/itm/New-AMD-K6-...MAAOSwvTlf~KzL

tragand o linie 100 USD cu cursul de schimb paypal si transport, unde ajungem?

o sa ma uit si pe AliExpress, s-ar putea sa fie mai subtire pretul acolo.

b) pe specificatiile de pe Computerworld, apare pretul de lansare in toamna lui 2000 - 89 USD, dupa 20 ani pretul de achizitie al unuia nou similar este cu circa 50% mai mare decat pretul de lansare. Link:

https://www.cpu-world.com/CPUs/K6-II...2B-400ATZ.html
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 11:09   #2784
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai na, pandemie, lipsa stocuri, specula top-down indiferent ca e nou si cautat sau vechi si neafectat de circumstante....e un an super prost pentru oricine vrea sa cumpere sh, nu doar nou
APepper is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 14:05   #2785
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Si criza economica, nu uita de asta. Lumea moare de foame, nu sunt joburi, cerere foarte mica. Oh, wait... Doar niste economisti cretini care fac previziuni ampulea. Move on.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 14:53   #2786
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stim cu totii ca e doar vina lu nenea Trump...long live camarad biden
APepper is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 20:20   #2787
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mandru posesor de Phenom X4 9950! Si imaginea 2, cu cea mai noua aditie placa video la colectie, care de fapt nu e o aditie deloc: mi-a placut atat de mult imaginea de pe cooler ca am luat-o cu dedicatie pt nevasta Iar ei i-a placut asa de mult cum arata ca mi-a confiscat-o si a decis ca face parte din colectia ei Alte placi video din colectia ei: niciuna! Dar un inceput care amandoi suntem de acord ca arata prea frumos sa nu existe. Acum tot ce mai ramane e sa gasim stativ pentru ea (pentru mine trebuie vreo 30 de stative, dar deh....)
LE: evident ca va fi curatata corespunzator cand ne intoarcem acasa...



APepper is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 22:23   #2788
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu unul as fi preferat sa iau "gagica" intreaga. Acum mno, fiecare cu ce parte este interesat.

(Placa de jos nu este a mea.)


Last edited by Robert B; 25-01-2021 at 22:26.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 22:41   #2789
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

no amu', depinde de gusturi, fiecare cu ce prefera - unii etajul, altii parterul...

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Eu unul as fi preferat sa iau "gagica" intreaga. Acum mno, fiecare cu ce parte este interesat.
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 22:57   #2790
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
Mandru posesor de Phenom X4 9950! Si imaginea 2, cu cea mai noua aditie placa video la colectie, care de fapt nu e o aditie deloc: mi-a placut atat de mult imaginea de pe cooler ca am luat-o cu dedicatie pt nevasta Iar ei i-a placut asa de mult cum arata ca mi-a confiscat-o si a decis ca face parte din colectia ei Alte placi video din colectia ei: niciuna! Dar un inceput care amandoi suntem de acord ca arata prea frumos sa nu existe. Acum tot ce mai ramane e sa gasim stativ pentru ea (pentru mine trebuie vreo 30 de stative, dar deh....)
LE: evident ca va fi curatata corespunzator cand ne intoarcem acasa...



Lucrez la o serie de stative 3D printed pentru tastaturi, s-ar putea să meargă și la plăci video, dar prețul este cam pipărat la o primă vedere pentru 30 de bucăți

Dacă ai însă spațiu de afișare, ar fi păcat să nu folosești ceva fain
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 23:24   #2791
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Robert, pai e vina mea ca asa vine fata? Si-n plus ce sa fac, sa supar nevasta pentru un abtibild?
@Neo - PM me details te rog
APepper is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 23:52   #2792
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

@APepper - Nu m-am putut abtine. Chiar zilele trecute ma uitam la fix acelasi lucru. Rezultatul era inevitabil.

Al doilea ventilator de ATI Radeon HD 5870 este in stare buna chiar daca arata putin under the weather. No more wobble. Merge fin insa tot l-am desfacut. Operatia de desfacere este foarte simpla si fara riscuri.

Acum urmeaza sa fac niste custom thermal pads, a TIM spread test due to the new thermal pads si apoi sa dau o cheie la placa 5870 E6 2GB si sa vad daca a meritat efortul.


Last edited by Robert B; 25-01-2021 at 23:54.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 01:24   #2793
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
SPOILER:
That's how you do it! Bine ca te-ai dus.

Chestia cu talciocul tine de noroc dar mai ales de ora la care te duci. Sant destui care cauta piese vechi din diferite motive. Cand o sa isi dea drumul si o sa fie lume multa atunci sansele sa gasesti ceva mai bun cresc. Congrats bro!

10 lei bucata nu este un pret rau mai ales daca este vorba de ceva ce te intereseaza. Eu am dat 20 de lei pe bucata pentru procesoarele de mai sus pentru ca era vorba de vanzatori care ii stiu de ani de zile si nu a mers negocierea. Unul dintre ei mi-a vandut un Pentium PRO la 50 de lei anul trecut asa ca nu am mai avut ce comenta. 20 de lei este pretul standard la ceramic pe la noi exceptie facand situatia in care iei o placa de baza sk3 cu tot cu procesor 486 DX4-100MHz la 10 lei sau doua GF3 Ti 200 la 10 lei. It happens. True story.

Pentru un P233 am dat 10 lei acum ceva timp. Un K7-700 Slot 1 cam 10-15 lei. Un PII/PIII slot 1 cam 20-30 de lei daca este complet. Daca este doar PCB-ul 5 lei max. O placa de baza 10-20 de lei. Placa video minim 10 lei. 5 lei daca esti mafiot tare in gura si comentezi la greu. Memorie 5-10 lei buc. Intrarea la talcioc (ala "privat" ca ala de stat e inca inchis) este 2 lei.

Bineinteles ca daca iei mai multe chestii odata pretul scade simtitor.

E bine sa stii cam la ce ora scot vanzatorii marfa si sa mergi la fix acolo. Daca mergi prea devreme nu ai ce vedea. Daca mergi prea tarziu atunci e posibil sa fi pierdut una alta. Totusi asta nu este o regula generala pentru ca mi s-a intamplat sa merg la talcioc pe vreme naspa sau chiar la inchidere si sa iau piese grele la pret foarte mic. Cei care au tinut la pret pana atunci le vor da mai ieftin ca sa scape de ele. De multe ori am vazut piese care nu s-au dat la pretul solicitat lasate de izbeliste in talcioc, aruncate chiar pe langa un container (eventual descompletate pe loc cu ciocan, pietre, surubelnite) sau date la pret modic altor vanzatori doar ca scape de ele.

In intervalul 2015-2017 mergeam la cateva saptamani la talcioc. Dupa 2018 sambata de sambata dimineata devreme sant acolo. Singurele exceptii sant atunci cand sant in concediu sau am alte obligatii. E ca un drog. Trebuie sa merg acolo chiar daca nu cumpar ceva. You never know what you can find!!! De obicei petrec acolo in jurul a 45 de minute. Mai stau de vorba si cu 4-5 contacte cu care am legat o relatie de prietenie. Heck, acolo am dat de fiul unui mecanic de peste Prut care repara LADA lu' taicameu in '92-'98 cand era talciocul in alta parte a Brasovului unde acum sant blocuri. Era tare tipul ala. Reparatii capitale la motor direct in piata. Plus alte operatii.

La cate placi Savage 4 am zis pas in ultimele luni de zile ... mai bine nu va spun.

@MRomeo - sant curios sa vad cum vor arata placile dupa ce le vei aranja nitel. La Savage 4 lipsesc mai multi condensatori ceramici si unii sant dezlipiti. Nu e mare branza sa-i lipesti la loc. Problema cea mai mare insa este heatsink-ul ala care era lipit cu thermal glue. Gasesti un heatsink compatibil si poti cumpara thermal pad adeziv sau daca esti aventuros pasta termica si ceva superglue in colturi. Nu uita sa cureti thermal glue-ul. Bracket-ul se indreapta usor. Placa Creative pare OK. Verifica pinii de la chip-ul audio sa nu fie dezlipiti sau sa faca contact.

Inainte de toate as spala placile direct cu apa de la robinet, detergent de vase si o periuta moale. Verifica inainte daca sant ceva componente care se misca si le poti refolosi. Apoi baga IPA 99% si betigase de vata. Te descurci sigur.

Aceasta prima vizita a fost mai mult de tatonare si, sincer, imi statea mintea mai mult la piesele pe care urma sa le cumpar, din alte parti.
Multumesc pentru preturi, clar m-am dus cu asteptari prea mari, e bine ca am un termen de comparatie acum.
Pacat ca acest targ de pe Valea Cascadelor este tocmai in partea opusa a orasului, dar chiar si asa, voi mai merge.
Am sa incerc si Vitanul, sa vad cum se prezinta si acesta.

Pana acum am cumparat letcon, trusa de accesorii pentru polishat/slefuit/gaurit etc. din Lidl, niste retrobright type stuff, IPA am, ciocan gasim , trebuie sa-mi vina pasta de polish (si doua Deepcool V50, sa fie acolo), maine poate ajung sa iau si o mini-freza din Dedeman, iar zilele viitoare m-apuc sa-i dau bataie cu restaurarea (cosmetica, in prima faza). Va tin la curent.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 01:36   #2794
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Achizitiile de ieri:

- MB Chaintech, nu reusesc sa identific modelul, ceva cu chipset KT133



- Asus A7S8X-MX



- Asus A7N8X-E Deluxe



- Cateva procesoare:
Duron 800, Duron 1800 (un pic ciobit), Sempron 2400+, Sempron 2500+
XP 1800+, XP 2800+, shim pt. sk.A
K6-2 450, Sempron 2800+ 754
P4 1.5, 1.8, 2.0



- Si un cd-rw Plextor



MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 03:52   #2795
ncw
Junior Member
 
Join Date: Jun 2020
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Chaintech 7AIA5E, scrie pe sticker-ul de pe BIOS
Frumoasa captura, dar ai de schimbat niste condensatori la doua dintre placi.
ncw is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 09:08   #2796
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Pana acum am cumparat letcon, trusa de accesorii pentru polishat/slefuit/gaurit etc. din Lidl, niste retrobright type stuff, IPA am, ciocan gasim , trebuie sa-mi vina pasta de polish (si doua Deepcool V50, sa fie acolo), maine poate ajung sa iau si o mini-freza din Dedeman, iar zilele viitoare m-apuc sa-i dau bataie cu restaurarea (cosmetica, in prima faza). Va tin la curent.
Welcome to the family SON!!!

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Achizitiile de ieri:

- MB Chaintech, nu reusesc sa identific modelul, ceva cu chipset KT133

- Asus A7S8X-MX

- Asus A7N8X-E Deluxe

- Cateva procesoare:
Duron 800, Duron 1800 (un pic ciobit), Sempron 2400+, Sempron 2500+
XP 1800+, XP 2800+, shim pt. sk.A
K6-2 450, Sempron 2800+ 754
P4 1.5, 1.8, 2.0

- Si un cd-rw Plextor
Vad ca nu glumesti cu Sk.A stuff!!! Fain shim-ul ala si Plextor-ul.

Inainte sa te bagi la Retrobright fa test pe ceva neimportant. Sant curios ce rezultate vei obtine si cat se va mentine albul alb.

Last edited by Robert B; 26-01-2021 at 09:12.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 12:48   #2797
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ncw View Post
Chaintech 7AIA5E, scrie pe sticker-ul de pe BIOS
Frumoasa captura, dar ai de schimbat niste condensatori la doua dintre placi.
Mersi, nici nu era scrisul mare cat Casa Poporului, nu stiu cum de mi-a scapat. Culmea, ca o gasisem pe Google, cautand dupa "chaintech kt133 matx", insa m-a indus in eroare ca, in pozele de acolo, avea un radiator turcoaz si am sarit rapid, peste, crezand ca este vorba despre alt model.
Asa este, A7N8X-E-ul are vreo 2 condensatori umflati, iar Chaintech-ul...se vede din spatiu ca e mai grav.


Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Inainte sa te bagi la Retrobright fa test pe ceva neimportant. Sant curios ce rezultate vei obtine si cat se va mentine albul alb.
Am o alta unitate optica, nici nu mai stiu ce model, dar e ingalbenita tare, pusa deoparte, special pentru treaba asta. Acum sa prind si o zi cu soare...
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 17:49   #2798
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Donna Summer - Hot Stuff 1979

In viitorul nu foarte indepartat o sa primesc CEVA si o sa va pun sa identificati acel CEVA. Altfel nu o sa va spun povestea!

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 17:52   #2799
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

O piesa interesanta din colectie, Geforce 6800 Pci-ex cu frecvente 325/600 in loc de 325/700. Cu toate astea, in OC atinge stabil 400/700 fara alimentare separata. Unde mai pui ca-mi place adaugarea de heatsinks pe memorii, parca intregeste aspectul.



All in all, o placa interesanta, si singura din modelele Geforce 6800 personale pe port pci-ex. Sora ei geamana pe port agp (Leadtek Winfast A400) e acasa, va fi interesant sa vad ce diferenta e intre ele la frecvente default. Sa o turez pe cea pe port Agp nu ma lasa inima, la ce cooler masiv are presupun ca duce frecvente de GT, dar deh....pasare rara
APepper is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 17:58   #2800
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu are alimentare suplimentara? Interesant.

Cred ca cele pe AGP aveau preponderent alimenatare suplimentara.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3962

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.