lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-02-2021, 12:47   #2981
Caponescu
Senior Member
 
Caponescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 423
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asus EAX550/TD /128M
__________________
Caponescu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 13:40   #2982
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faine jucarii, DavidMMM.
Eu am luat recent o 4CoreDual-Sata2. Mi-ar fi placut mai mult o 939Dual, dar poate mi-o pica si ea, candva.
Iar de dual sk.A, nu mai vorbesc. A fost una pe olx recent (as in, ultima jumatate de an), initial la 500 lei, apoi a scazut la 300, nu stiu de ce nu oi fi luat-o, si acum ma oftic.


Anyway, another Club3D joins the club.




Am mai multe de povestit, dar diseara cand oi avea mai mult timp.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 14:07   #2983
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Faine jucarii, DavidMMM.
Eu am luat recent o 4CoreDual-Sata2. Mi-ar fi placut mai mult o 939Dual, dar poate mi-o pica si ea, candva.
Iar de dual sk.A, nu mai vorbesc. A fost una pe olx recent (as in, ultima jumatate de an), initial la 500 lei, apoi a scazut la 300, nu stiu de ce nu oi fi luat-o, si acum ma oftic.


Anyway, another Club3D joins the club.




Am mai multe de povestit, dar diseara cand oi avea mai mult timp.

a) am cautat si eu un back-up pentru Asrock 939 Dual SATA2 / Asrock 939 Dual VSTA (vezi ca sunt 2 placi de nisa de la Asrock cu AGP8X si PCIE16X full speed, eu le am pe ambele, la cutie, cu toate cele') - pe ebay - si nimic de ceva timp;
b) sunt multe despre placile de nisa Asrock Socket 939 pe www.ocworkbench.com;
c) toate placile de nisa de la Asrock au un slot portocaliu pe ele pentru AM2 CPU Card, care are o poveste interesanta;
d) o sa scot din cutiile cu maimute si Asrock 939 SLI32-eSATA2 la proba - zisa si "the crippled motherboard" - evident crippled by nVidia, si asta are o poveste, dual SLI 16X-16X on ULi chipset, review aici:

https://www.anandtech.com/show/1956/3/

e) ieri m-am jucat cu cu un XP 1800+ Palomino si un Biostar M7VIQ:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CPUZ_AMD+Palomino+1800__Biostar+M7VIQ_2x0_5GB+DDR333_20.02.2021.JPG
Views:	324
Size:	259.5 KB
ID:	71834  
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 14:12   #2984
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

si acum, 3dMark03 pe Asrock 939 Dual SATA2 - Opty185@2,73GHz si AMD R9 380, which is heavily bonded with the CPU performance:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3d03_Opty185@2.73GHz_Asrock 939 Dual SATA2_4x1GB CorsairLLP_R9 380_51357_21.02.2021-min.jpg
Views:	297
Size:	498.3 KB
ID:	71835  
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 14:12   #2985
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

3dMark06 pe Asrock 939 Dual SATA2 - Opty185@2,73GHz si AMD R9 380:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3d06_Opty185@2.73GHz_Asrock 939 Dual SATA2_4x1GB CorsairLLP_R9 380_8919_21.02.2021-min.jpg
Views:	306
Size:	496.5 KB
ID:	71836  
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 18:30   #2986
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Afrika Bambaataa - Feel The Vibe (Extended Mix)

HW Restoring 101! Cu bune si cu rele, dar la final ce mai conteaza cand dai o cheie si joci la ruleta. Is it alive? Is it pushing daisies?

They say that the journey is better than the destination and they might be right as I had an absolute blast with this monster!

Cu placa asta am dat totul din punctul de vedere a ceea ce sant in stare in ceea ce priveste prezervarea starii unei placi grafice asa cum am gasit-o la talcioc. As fi putut duce totul up to eleven insa acesta este un exemplu de a surviror card and what I can do with what I have available. This is something that even you my readers can do!

Soon! The story of the 5870 E6 2GB!!! 5870 o placa pentru care am un respect etern!

2GB pe o 5870? What sorcery is this ?!?!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 22:16   #2987
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

bad post

Last edited by Robert B; 21-02-2021 at 22:26.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 23:29   #2988
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
Fan-ul de la 7600GT da oarece semne de oboseala si as vrea sa il schimb cu totul. Stie cineva, e vreun model standard?
Nu ai mai pus pozele sa vedem despre ce ventilator este vorba.
Daca nu dau rezultate curatatul si unsul, gasesti ceva modele pe olx:
https://www.olx.ro/oferta/ventilator...a-IDdoTBV.html (asta e un model, dar daca dai pe mai multe anunturi ale user-ului, ar trebui sa le gasesti si pe celelalte).
Mai vezi si Deepcool V50 daca este compatibil, sau la cat costa, poti lua doar ventilatorul din el (din nou, daca se potriveste).

PS: Tu erai cumva moderator pe aria de software pe CG, sau era alt mike?

Quote:
Originally Posted by DavidMMM View Post
sunt 2 placi de nisa de la Asrock cu AGP8X si PCIE16X full speed
4Core are PCIe doar in mod 4x, in schimb are DDR1 + DDR2.
In plus, am vazut ca ar fi posibil sa se instaleze si Win98 pe ea (cred ca pe vogons).

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Daca e vorba de placa aia Tyan pot sa spun ca era varza. Lipseau componente si cel putin un heatsink.
Una singura am vazut, era cu tot cu procesoare, tot ce se poate sa fi fost aceea.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 23:30   #2989
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aseara am gasit anuntul acesta pe olx, 7900GTX si 8800GTX imi faceau cu ochiul, asa ca l-am salvat, in ideea ca daca nu gasesc nimic prin targ si mai am timp, sa trec sa le iau.



Ajung azi dimineata in targ. Ma plimb putin, cand gasesc la niste cetateni minoritari o gramada de placi de baza + altele, gramada in care ochesc o placa pe slot ISA.
Cer voie si ma duc sa sap in ele.
Si incep sa gasesc acolo o gramada de chestii tentante pentru mine: 3 placi de baza (Abit VH6-II + PIII 866 si un modul de ram infipte in ea, Asus P2B-F, Gigabyte 6VA+X), si mai multe placi video si de sunet, atat pe slot AGP, PCI cat si ISA.
Prost am fost ca nu am intrebat de prima oara cat cer pe ele, m-am apucat ca hapsanul si le-am varat pe toate in plasa.
Ma duc cu geanta, ii arat, iar tiganul face: 17 sute.
Caaat? Il intreb cum a calculat atat, ca astialalti cer pe placile de baza cam 20 lei, iar pe celelalte cam 10, si daca negociaza.
El tare-n gura, ca nu, daca nu-i dau 170 sa le pun la loc.
Deja incepuse sa ma enerveze, mi-am bagat picioarele si am pus totul la loc (si le-am acoperit cu celelalte placi, sa nu le vada altcineva ).

Imi cam disparuse cheful de targ si o iau la pas, absent, cand la nici 50m mai departe, ma loveste in ochi o trefla.
Hopa, ce-avem aici? Ia uite, o 7900GTX exact ca aia de o vazusem pe olx aseara. Care erau sansele?
Ma uit putin mai atent si observ ca, de fapt, erau chiar placile de pe olx. Hai ca am scapat de facut un drum.
Iau XFX-ul 8800GTX si gasesc un condensator ceramic dezlipit, dar inca pe placa. O las jos si iau Asus-ul, care la fel avea un condensator ceramic lipsa.
Inapoi la XFX.
Ii arat vanzatorului si il intreb cum le testase (imi spusese ca o facuse), din moment ce au componente lipsa? Si ii ofer 60 lei pe amandoua (Club3D 7900GTX + XFX 8800GTX).
DEAL !



Parca a inceput sa fie mai bine.
Mai ma plimb, trec sa vad daca placile de baza mai sunt acolo, erau, totul ok.
Mai gasesc intre timp un (aproape) sistem, pe care il cumpar si il rog pe vanzator sa mi-l tina acolo cat mai dau o tura, sa nu trag de el dupa mine.
Deja se facuse cam tarziu, dar zic sa mai bag o fisa la tiganul cu placile de baza.
Ajung la el, ii zic ca vreau sa plec si nu ma mai intorc, ii arat ce am cumparat si la ce bani si ii explic ca nu poate sa ceara atat pe kkt-urile alea.
Il intreb daca a mai reflectat la partea cu negociatul, cica da, ii zic ca o sa fiu si eu mai selectiv si hai sa vedem daca ne intelegem.
Pana la urma am luat doar cele 3 placi de baza + 2 placi video, o Asus ASUS AGP-V2740TV (i740) si o Radeon R6 Rage Theater.
Il intreb iarasi cat vrea doar pe astea, iar tiganul zice 130. :facepalm:
Pai plm, era mai convenabil cu gramada de o luasem prima data.
Plin de nervi, ii zic ca ii dau 100 lei, doar sa scap de balci. El nu, ca ultimul pret 110, daca nu-mi convine sa le pun la loc.
Nu am vrut sub niciun chip sa ii dau aia 10 lei, asa ca le-am pus la loc. Moment in care urla nevasta-sa la el: "Da-i-le bah, ce faci?"
Iar el la mine, "hai ia-le, ia-le".
Ma intorc, ma gandesc jumatate de secunda si ii zic: Ba, stii ce? Nu le mai vreau. F U!
Scarbosi indivizi.


Revenind la sistem, are in el Asus P4P800-E Deluxe + Prescott 3GHz, placa video Gecube 9550GU2, SB Live! + sursa TT. Not bad pentru 30 lei!
Motivul principal pentru care l-am luat este placa video, nu este ceva deosebit, insa in studentie cam baleam la ea.
Lunea, plecam de la facultatem, treceam pe la Ultrapro-ul din piata Lahovari, luam un catalog, apoi ajungeam si pe la Depozitul de Calculatoare, cel de vis-a-vis de Coltea, de unde luam o oferta. Rutina saptamanala.
Daca imi amintesc bine, erau vreo 4 modele de Gecube 9550: GU, GU2, Extreme si Infinite.




LE: Am uitat sa arat, unul dintre beneficiile mersului la targ :


Last edited by MRomeo; 21-02-2021 at 23:33.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 23:41   #2990
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faine aventuri!

Eu unul insa plateam aia 100 lei si luam pachetul, macar pentru ASUS P2B-F. Placa aia se da easy la 150.

Cu genul ala de oameni este mereu asa. Eu insa am ajuns sa ma am bine cu ei si chiar sa ma imprietenesc. Deja ma stiu ca daca baga pret mare si eu spun ca ma duc sa ma plimb si mai vedem, nu ma mai intorc asa ca mai lasa la pret. Asa am dat 50 de lei pe procesorul Pentium Pro la 180MHz. Once you get to know how they function is easy to deal with them.

De la ei am luat multe procesoare gen 486 Overdrive si multe alte bunatati.

Tin pumnii sa mearga 8800GTX-ul.

Weekend-ul asta nu am prins nimic. Mai bine pentru portofel.

Last edited by Robert B; 21-02-2021 at 23:50.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 23:47   #2991
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Vazusem si eu anuntul, m-ai scapat de un drum.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2021, 23:55   #2992
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sunt in chinurile facerii mari cu una din cele 2 8800GTX care e posibil sa nu mai poata fie reparata; o piesa arsa pe pcb si 1 condensator dezlipit (asta presupun ca se repune la loc usurel). Ce ma intereseaza la ea in schimb deocamdata este sa curat cat de bine pot coolerul, si sa il vopsesc intr-un pattern original. More later, sper sa iasa cum vreau

Intre timp, am facut rost de o placa video speciala pt mine: 7900 GTX King Kong edition ma leaga numai amintiri frumoase de modelul asta, una din primele placi video folosite la prima slujba cand eram tinerel (game tester ubi). Sper din tot sufletul sa mearga, o incerc ori maine seara, ori miercuri. Tot miercuri vine sursa pt sistemul agp, de atunci sa te tii testare de placi cu adevarat retro. Ah da, si ma oftic ca am ratat un Matrox G100 din tara, daca cumva are cineva de dat una, PM me please.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 00:06   #2993
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

placile generatia 8000 / 9000 de la nvidia sunt cele mai problematice, atunci au trecut la leadless solder si durabilitatea e la pamant. Daca dupa ce inlocuiesti condensatorii nu merge nici cu metoda cuptor la 200 C, forget it.

eu am luat un 9600gt fara proba, fingers crossed sa fie functional
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 00:11   #2994
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Eu unul insa plateam aia 100 lei si luam pachetul, macar pentru ASUS P2B-F. Placa aia se da easy la 150.
Daca nu reuseam sa gasesc nimic altceva, i-as fi dat direct aia 170 ceruti prima oara si "da-mi placile, nene". Dar gandesc total diferit, cand am ceva in traista.

Inteleg sa nu fii flexibil in negociere, nu am nicio problema cu asta, insa omul era de-a dreptul agresiv, cu alte persoane chiar se certase.
Pur si simplu, nu am vrut sa incurajez un comportament de rahat.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 00:29   #2995
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stiu prea bine. Am mai spus ca o data am fost provocat si nu am reactionat si bine am facut ca ajungeam sigur la spital!

Ii las sa vorbeasca cat vor, cand vad banii in mana se inmoaie.

Nu mi-e rusine nici cu confratii nostri de pe OLX. Bat palma la pret. Dau adresa si nimic. Anunt tinut inca doua saptamani si apoi s-au dat. Zero principii, zero seriozitate. Banul, ala conteaza!

Last edited by Robert B; 22-02-2021 at 00:33.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 01:03   #2996
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Ajung azi dimineata in targ. Ma plimb putin, cand gasesc la niste cetateni minoritari o gramada de placi de baza + altele, gramada in care ochesc o placa pe slot ISA.
Cer voie si ma duc sa sap in ele.
Si incep sa gasesc acolo o gramada de chestii tentante pentru mine: 3 placi de baza (Abit VH6-II + PIII 866 si un modul de ram infipte in ea, Asus P2B-F, Gigabyte 6VA+X), si mai multe placi video si de sunet, atat pe slot AGP, PCI cat si ISA.
Prost am fost ca nu am intrebat de prima oara cat cer pe ele, m-am apucat ca hapsanul si le-am varat pe toate in plasa.
Ma duc cu geanta, ii arat, iar tiganul face: 17 sute.
Eh, daca-s avea un bitcoin pentru fiecare faza din asta, as fi acum super bogat. Eu in cam 90% din cazuri patesc asa cu astia mai bronzati, mai sunt si exceptii, dar foarte rar.

Fix cu o placa de baza slot 1 si cu o placa asus tnt2 ultra am patit asa in urma cu vreo 5 ani. Nu mai retin exact modelul, dar stiu ca cerea in jur de 200 pe placa de baza si cam 100 pe aia video (cred ca a zis 80, dar nu-s 100% sigur). Ayway, pe atunci majoritatea cereau 5-10 lei pe placile alea video vechi si 10-15 lei pe cele de baza, cativa cereau un pic mai mult.

Degeaba i-am zis la ala, nu a vrut sa lase la pret. Faza mai naspa e alta, prima data cand am vazut placile in piata aratau excelent, in stare foarte buna. Dupa ce au trecut cateva luni in care (fireste) nu le-a luat nimeni, au inceput sa devina tot mai deteriorate, murdare, zgariate, etc. In final au ajuns ca nu mi le mai trebuia nici cu 5 lei, imi pare foarte rau ca au ajuns asa, dar n-o sa incurajez jegurile alea cu bani multi pe ele.

Da-i naibii, ei le iau de la reciclari din Germania gratis (sau chiar sunt platiti sa le ia) si vor bani seriosi pe ele, din pacate n-ai ce face.

Insa nici cu romanasii nu mi-e rusine, chiar azi am patit o faza, era la unul o placa sk775, placa total neinteresanta, dar intr-un slot PCI era infipt un S3 Virge, fara bracket. Nimic special, dar am zis ca daca tot n-am luat nimic, la un 5 lei nu strica. Aiurea, nenea mi-a cerut 30 lei. Cred ca si eu am fost un pic prost ca am intrebat fix de placa aia, posibil ca daca as fi cerut totul mi-ar fi zis tot 30 si altfel discutam. Dar nu-mi pare rau, e o placa banala si macar stiu ce jeg de om sa evit in viitor in targ.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 01:13   #2997
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
placile generatia 8000 / 9000 de la nvidia sunt cele mai problematice, atunci au trecut la leadless solder si durabilitatea e la pamant. Daca dupa ce inlocuiesti condensatorii nu merge nici cu metoda cuptor la 200 C, forget it.

eu am luat un 9600gt fara proba, fingers crossed sa fie functional
Cuptor la 200*C oricum nu face mare lucru, lead free se topește pe la 217 și are un mod foarte "casant" de a fi.

Leaded se topește la 183*C și face asta mai treptat, deci cuptor la 170-180 (cu mare grijă) mai are sens.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 08:22   #2998
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
placile generatia 8000 / 9000 de la nvidia sunt cele mai problematice, atunci au trecut la leadless solder si durabilitatea e la pamant. Daca dupa ce inlocuiesti condensatorii nu merge nici cu metoda cuptor la 200 C, forget it.

eu am luat un 9600gt fara proba, fingers crossed sa fie functional
Problema e ca nu am eu sculele necesare sa scot intai componenta arsa, si sa o inlocuiesc. Deci practic trebuie sa apelez la un profesionist sa se uite la ea intai sa-mi zica daca mai are sens sa incerce reparatia. Si pe urma, nu cred ca merita reparatia, sunt 8800 gtx de vanzare la ~100 lei functionale (sau asa zic ei, pana la proba contrarie).
APepper is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 12:25   #2999
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

ca sa nu ajunga pe Olx ... poate exista doritori
ma intereseaza un 939 dual core.
voi mai adauga 1-2 postari si inchei cu retro in ceea ce ma priveste

http://ibb.co/y0TNK06
http://ibb.co/w7NV8mv
http://ibb.co/p6HC6bQ

editat din cauza limitarii de marime.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 14:27   #3000
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Nu ai mai pus pozele sa vedem despre ce ventilator este vorba.
Daca nu dau rezultate curatatul si unsul, gasesti ceva modele pe olx:
https://www.olx.ro/oferta/ventilator...a-IDdoTBV.html (asta e un model, dar daca dai pe mai multe anunturi ale user-ului, ar trebui sa le gasesti si pe celelalte).
Mai vezi si Deepcool V50 daca este compatibil, sau la cat costa, poti lua doar ventilatorul din el (din nou, daca se potriveste).

PS: Tu erai cumva moderator pe aria de software pe CG, sau era alt mike?
foarte tare, ala e fan-ul. Mersi de link, ma duc sa le fac o vizita, am scapat si de o comanda de pe ebay. Pozele sunt in chinul facerii, tot iau componente pentru sistem. Sunt inca nehotarat daca sa iau o unitate floppy obisnuita sau un emulator gotek.

PS: Da, eu eram acela
mike_1 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4085

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.