lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-01-2021, 19:07   #141
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
De-aia te asiguri că piesele sunt compatibile. Nu sunt -> retur, comanzi altceva. Nu bagi Dremel în piese noi.

My 2 cents.
Ce compatibilitate la MOBO iesita la vanzare abia acum o luna si Bykski? )

P.S. Waterblock-ul asta e absolut urias si incredibil de bine lucrat, compatibil si cu Threadripper, asadar e uriasa partea de metal. N-as fi dat dublu pe un EK jumatate din marimea lui nici sa ma impusti. Si a trebuit sa-l comand cu ceva vreme inainte pentru ca a venit cu porumbelul din China. Again, this thing is massive, iar suprafata aia uriasa de cupru o sa ajute.

Plus ca mi se pare absolut safe toata treaba si n-am nici cea mai mica grija ca operatiunea o sa fie un succes. O sa-l slefuiesc ca la lapping pe laterala de jos asa cum a sugerat Robert. Mult mai safe decat cu dremelul si o sa iasa si mai fain. E mai misto cand stii ca trebuie sa gasesti solutii la chestii de genul, altfel cumparam un rig pre-built si gata.

@suzuki Level 20 XT, large motherducker.

Am hotarat ca absolut toate ventilatoarele vor fi pe intake. La ce lufturi are in panourile de sticla e cam singura varianta sa tin presiune pozitiva si sa filtrez aerul cum trebuie. Asadar avem 8x AC P12 prin radiatoare din tavan, 3x AC P14 doua in spate unul pe podea(vad unde-l pun dupa ce organizez drive-urile si piesele de watercooling), iar in fara uratele alea de Noctua de 20cm.

Pentru sursa am construit un shroud sa traga aer din spate din mai multe motive:
- Daca o intorceam sa traga aer din podea, prin filtru, ramaneam cu scrisul pe sistem australian de-l citeau doar liliecii cand se bagau la somn. Pentru carcasa full glass era de cacao, asa ca a trebuit sa o pun cu ventilatorul in sus sa fie scrisul in picioare.
- Vent in sus inseamna ca o sa fie praf ca Intel, adica ++++.
- Shroudul ala o s-o faca sa traga aer din spate realizand doua chestii:
- N-o sa-mi traga aer din carcasa, pastrand cumva presiunea pozitiva(care e f greu de facut intr-o carcasa de genul asta).
- Pot sa filtrez intake-ul cu un filtru custom, deci o sa traga si mai putin praf
- Pe shroud e lasat suficient spatiu plat incat sa incapa 2x SSD-uri 2.5 sau un HDD 3.5" ca toate sa fie cat mai ascunse. O sa pun 2x SSD-uri cred, nu prea as pune un HDD mecanic asa aproape de PSU.

*am bagat la print din greseala cu layer height de 0.22mm in loc de 0.2mm si mi-a iesit cu dungi. Oricum vreau sa-i mai niste modificari si atunci o scot cum trebuie. Plus vopsita la final in negru mat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20210125_174510_1-web.jpg
Views:	343
Size:	448.0 KB
ID:	71620   Click image for larger version

Name:	IMG_20210125_174529_1-web.jpg
Views:	312
Size:	409.4 KB
ID:	71621   Click image for larger version

Name:	IMG_20210125_174553_1-web.jpg
Views:	330
Size:	347.4 KB
ID:	71622   Click image for larger version

Name:	IMG_20210125_174629-web.jpg
Views:	312
Size:	500.8 KB
ID:	71623   Click image for larger version

Name:	IMG_20210125_175613_1-web.jpg
Views:	318
Size:	405.5 KB
ID:	71624   Click image for larger version

Name:	RM1000i shroud.jpg
Views:	313
Size:	261.7 KB
ID:	71625  
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 25-01-2021 at 20:02.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 19:14   #142
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi ca au chestii pt iluminat la discount pe aquatuning(2 benzi magnetice led 30 cm la 6 euro impreuna, etc), eu stau de 2-3 zile sa fac lista, filtrez prin ele ).

Am pe cea mica, VT, e geniala carcasa, imi comand tot pt hardline, va fi primul meu build cu hardline, sper sa nu o incurc, pe soft tube fac cu ochii inchisi.
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 19:21   #143
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fiind workstation trebuie mentenanta rapida daca rahatul loveste ventilatorul, asadar va fi soft tube la mine. Am furtun siliconic alb luat special pt asa ceva(13*18). Daca reusesc sa-l asez misto, o sa fie el luminat de toata voma aia de inorog din interior (RAM + MOBO + Waterblock + GPU). Daca nu-mi place il bag in wrap de-ala de cabluri din nylon impletit si-l fac negru. Iar daca mai vreau RGB, am pe-aici benzi de 5m gata sa fie taiate pentru asa ceva. Traiasca conectorii universali RGB 4pin 12v.


Traseul tubului o sa fie mai complicat un pic, vreau sa pot ridica radiatoarele sa am acces de deasupra fara sa deconectez vreun furtun. O sa fie teribil de aproape de GPU ca-s de 60mm grosime. Pe cat e de mare carcasa, pe-atat de inghesuita o sa fie deasupra mobo. )

Vreau si eu hardline insa, poate daca gasesc o carcasa faina mica pentru PC-ul de-acum si experimentez pe el.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 25-01-2021 at 19:25.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 23:02   #144
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ce compatibilitate la MOBO iesita la vanzare abia acum o luna si Bykski? )

P.S. Waterblock-ul asta e absolut urias si incredibil de bine lucrat, compatibil si cu Threadripper, asadar e uriasa partea de metal. N-as fi dat dublu pe un EK jumatate din marimea lui nici sa ma impusti. Si a trebuit sa-l comand cu ceva vreme inainte pentru ca a venit cu porumbelul din China. Again, this thing is massive, iar suprafata aia uriasa de cupru o sa ajute.
Nu știu de ce te ambalezi ca mebece - iar dacă-i compatibil și cu Threadripper la fel cum este compatibil cu placa ta de bază => LOL, dude.

De asemenea, de ce ar fi o problemă să ai pretenția la compatibilitate? Da, durata de timp este scurtă, dar afirmația mea cu "ensure compatibility" nu înseamnă musai să ai placa pe o listă, cât să compari placa ta cu una similară de pe lista lor de compat și să fii sigur că intră.

Să-ți dau un exemplu. RAM-ii mei nu încap pe placa mea de bază decât cu topurile radiatoarelor scoase atunci când am NH-D14 montat. La milimetru, chiar. Iar la 64GB RAM, a trebuit să mă asigur că încap ÎNAINTE să dau comanda. Ajunsesem să fac simulări pe computer cu componentele să fiu sigur că vine tot cum trebuie.

Mă bucur că ți-au ajuns toate piesele, sper să îl folosești ca un tot unitar cât mai repede până nu bagi dremelul în tot de prin el
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 23:55   #145
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

hmm - tare 20 XT-ul .. vreau si eu pentru ca din ce vad eu e inlocuitorul pentru Core X9 pe care il am acum si care mi s-a haladit rau (bine a venit cutia lovita din prima zi ceea ce a facut ca un panou sa nu stea bine prins, acum dupa 4 ani si ceva .. parca am nevoie de un refresh )
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 00:23   #146
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nu știu de ce te ambalezi ca mebece - iar dacă-i compatibil și cu Threadripper la fel cum este compatibil cu placa ta de bază => LOL, dude.
Era simplu de inteles ca la compatibilitatea cu TR m-am referit la faptul ca e de departe mult mai mult metal acolo (si implicit suprafata de disipare) comparativ cu un waterblock "simplu" pentru AM4. Faptul ca mai trebuie luat 1mm "la pila" chiar ma atrage. Apuc si eu sa customizez ceva mai hardcore si sa fac buildul asta al meu. LEGO stiu toti sa faca, dar dau retur in cazuri de-astea.

Si incep si eu ca la surprize-surprize: "Te invit aiiici" sa gasesti tu un raport de compatibilitate intre X570 Taichi Razer aparuta de o luna si waterblock-ul asta. In conditia in care armura/plate-ul din partea inferioara e redesign complet fata de X570 Taichi simplu si nici vorba de a gasi dimensiuni exacte.

Iar referitor la asta, deja ma bucur ca am asteptat Razer-ul, din cauza radiatoarelor individuale pentru M2-uri. Nu stiu ce minte creață a gandit la X570 normal ca trebuie sa dai jos TOT cover-ul ca sa schimbi un M2, mai ales ca nu e taiat sa iasa fara sa scoti si PCI-urile din sloturile lor.

@rodarkone E tare faina carcasa, dar din pacate cam toate sunt expuse. O sa ma chinui la wire management si la ascuns drive-urile. Mai ales ca sunt multe. Ma gandesc sa-mi printez/tai niste "masti" ca pe o parte sa ascund partea inferioara (pe partea cu cablurile/drive-urile), si sa las expusa partea cu pompa/rez/W.C. stuff. Cu toate astea tot nu-mi vine sa cred ca am prins-o la 750Ron.

O alta chestie nasoala e ca teoretic are loc doar pentru 6x drive-uri 3.5" (3x drive-uri per frame), iar spatiul dintre drive-uri e enorm. Inteleg ca e pentru "ventilatie", dar e inestetic totul si se iroseste foarte mult spatiu.

Noroc ca am imprimanta 3D si pot sa-mi customizez un suport mai fain pentru ele. Trebuie sa gandesc si ceva pentru rack-ul asta de 5.25 in care am acum toate SSD-urile, ca le pot baga acolo pe toate si arata si mai fain decat fiecare asezate aiurea.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 26-01-2021 at 00:27.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 03:55   #147
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Mi-ai spart mufarina

No, really, your logic is blowing my mind. Când cheltuiești dincolo de anumite sume, te aștepți ca lucrurile să se potrivească direct. Nu "iau 1mm la pilă", că de-aia este România în stadiul în care este. Votăm pe X pentru că apoi "îl luăm la pilă", ca-n bancul ăla "nouă tot tanc ne ieșise dar l-am luat la pilă până a ieșit avion". Apoi surprised Pikachu face când shit goes wrong.

Nu mă înțelege greșit, te admir pentru perseverență dar vei ajunge și tu la "vârsta" unde too much shit is too much.

Quote:
Si incep si eu ca la surprize-surprize: "Te invit aiiici" sa gasesti tu un raport de compatibilitate intre X570 Taichi Razer aparuta de o luna si waterblock-ul asta. In conditia in care armura/plate-ul din partea inferioara e redesign complet fata de X570 Taichi simplu si nici vorba de a gasi dimensiuni exacte.
Clar ai citit postul meu pe diagonală. Pentru cineva așa de open minded și proactiv încât să "ia la pilă chestii". Tratăm ADHDul?

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
De asemenea, de ce ar fi o problemă să ai pretenția la compatibilitate? Da, durata de timp este scurtă, dar afirmația mea cu "ensure compatibility" nu înseamnă musai să ai placa pe o listă, cât să compari placa ta cu una similară de pe lista lor de compat și să fii sigur că intră.

Să-ți dau un exemplu. RAM-ii mei nu încap pe placa mea de bază decât cu topurile radiatoarelor scoase atunci când am NH-D14 montat. La milimetru, chiar. Iar la 64GB RAM, a trebuit să mă asigur că încap ÎNAINTE să dau comanda. Ajunsesem să fac simulări pe computer cu componentele să fiu sigur că vine tot cum trebuie.
Adică da, trebuie ceva efort în plus să te asiguri că-ți intră chestiile unde trebuie, dar nu-i ca și cum nu ai surse de informare iar producătorii chiar răspund la emailuri dacă le ceri distanțe și dimensiuni exacte. Eu te crez că "o apărut de o lună", dar știi modelul de referință surd-tobă, da?

Much love ><

PS: dacă vei ajunge să-ți cumperi un Ferrari și nu-ți încape în garaj îl iei și pe ăla la pilă? Că mna, este apărut de o lună, nu avea cum să fie compatibil /s.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 16:33   #148
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

N-am ajuns la varsta aia intr-adevar, mana inca nu tremura pe pila si inca pot sa fac chestii custom. )

Mai aproape de ce zici tu e cumpararea unui pre-built, pentru ca dupa o anumita suma de bani nu vrei sa risti sa indoi pinii de la cpu cand il pui in socket. Sau ce, sa pun eu cu mana mea zip-ties pe cabluri sa nu se mai vada? Da ce, sunt sărăkie?

In fine, putem s-o lungim fiecare cu parerea lui pana maine. Si fiecare e liber sa caute ce compatibilitati vrea cand isi cumpara piesele.
Unii rezolva problemele on the spot w/o bitching about it.

De-aia e Romania unde e, ma duc la colt.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2021, 05:07   #149
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa cum am zis mai devreme, this thing is massive. E prea tarziu acum sa ma apuc de slefuit, dar il rezolv maine.
IHS-ul pare plat(testat cu lama de cutter), oare sa fac si un lapping la waterblock?

SPOILER:


L.E. Gata si noul shroud pentru sursa, cu filtru de praf integrat de data asta.

SPOILER:



__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 27-01-2021 at 07:46.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2021, 08:19   #150
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
N-am ajuns la varsta aia intr-adevar, mana inca nu tremura pe pila si inca pot sa fac chestii custom. )
Touché, mă duc să-mi scot ben gheiu' din frigider


Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Mai aproape de ce zici tu e cumpararea unui pre-built, pentru ca dupa o anumita suma de bani nu vrei sa risti sa indoi pinii de la cpu cand il pui in socket. Sau ce, sa pun eu cu mana mea zip-ties pe cabluri sa nu se mai vada? Da ce, sunt sărăkie?
Bruh.




Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Unii rezolva problemele on the spot w/o bitching about it.

De-aia e Romania unde e, ma duc la colt.

Sent from my MI 8 using Tapatalk


Există o diferență de la a nu avea două mâini stângi + legate la spate și tăiat urechile pisicii că nu încape prin cat flap
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2021, 19:06   #151
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fmm, am spart waterblock-ul....


E probabil ce s-ar fi asteptat unii sa auda. )
Gata si partea asta, mai jos rezultatul. Am facut mici poze pe parcurs iar daca e cineva interesat pun pas cu pas in alt post.

Partea opusa, din fabrica, de la mama lui China.
SPOILER:


Partea taiata cu fierastraul junior(150mm) si apoi polishata(vreo 5 pasi). A fost mai greu de taiat acrilicul decat anticipam.
SPOILER:



Si proba cu el montat, pot lejer sa scot radiatorul de la M2 acum. Operation "Littler Waterblock" is a success.

SPOILER:


Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 27-01-2021 at 19:44.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2021, 21:08   #152
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Esti artist MAN!!! O iesit de meleoane!

Chiar am crezut ca l-ai spart.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 03:44   #153
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Fmm, am spart waterblock-ul....


E probabil ce s-ar fi asteptat unii sa auda. )
Acrilicul nu se sparge când îl tai, try harder

Felicitări, arată beton. Îi dai power on luna asta?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 14:31   #154
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Thx guys! A fost foarte interesant sa-l tai.

1- Ma asteptam sa se taie ca un plastic, dar a fost ceva gen intre PAL si metal. ) Am incercat cu 2 lame diferite, una mai fina, una mai groasa. Nu ajuta nici faptul ca atunci cand il tai se incinge si topeste in zona taieturii(deh, plastic). Se topeste atat de putin incat nu afecteaza suprafata (care oricum se face praf de la faptul ca e taiata cu fierastraul), insa daca te opresti cu lama pentru jumatate de secunda se gripeaza dintii in plasticul ala topit. Asa ca in caz ca ma vedeti si am mana dreapta mai dezvoltata, de la taiat waterblock-ul e. I had to just keep on going.

2- Dupa taiat au urmat asa:
Pila metal plata sa iau rough strambaciunile de la fierastrau.
Pila de unghii lata, e un smirghel pe lemn. Cred ca e ceva gen 100 granulatie. Cu apa.
Piatra de cutite (una patrata). Cu apa.
Smirghel 1200 pe gresie. Cu apa.
Smirghel 2000 pe gresie. Cu apa.
In punctul asta era inca mat. Zgarieturi foarte fine care-l faceau complet mat. Nu "zgariat", doar ca era similar cu partea cealalta netaiata.

Dar cum pentru mine toata treaba asta a fost si un experiment cu acrilic, am zis sa mai incerc ceva. Chestia e ca e o procedura foarte high-tech ce-a urmat, si nu stiu daca multi aveti la dispozitie sculele ce m-au ajutat sa-i dau luciul perfect. Anyway, here it goes. Aveti nevoie de:
-dischete demachiante
-pasta de dinti
-deget liber (sper ca aici nu-s probleme, dar fiecare cu ale lui).

Dupa vreo 5-10 treceri cu discheta si pasta de dinti era aproape gata. Nu cred ca am insistat de mai mult de 30 de ori pe toata suprafata (intr-un minut era gata).

SPOILER:
Inainte de pasta de dinti:



Dupa pasta de dinti:




3- Astept weekend-ul sa-l termin. Inca am speranta ca poate-poate pana maine imi vine rezervorul mic pentru pompa (90mm). Acum am varianta de 210mm pe care am luat-o pentru ca era diferenta mica de pret vs ala de 90mm, si daca tot am carcasa mare... Iar acum mi se pare prea mare. Dar asta se intampla cand dai comenzi ca un ghiolban si nu pui ruleta inainte.

P.S. Pare ca intra, dar cu radiatoarele de 60+venturi de sus se inghesuie brusc treaba.
SPOILER:
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 28-01-2021 at 14:35.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 16:21   #155
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Munca de chinez man. Respecte.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 16:34   #156
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici nu se cuvenea altfel la Bykski. Multam!
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2021, 03:10   #157
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Leak test @ 2AM? Check.

SPOILER:








La cum am legat radiatoarele am zis sa fac un leak test din care lipseste doar GPU. Asa am putut sa scot tray-ul cu mobo cu totul sa nu curga ceva pe ea.

Am abandonat si ideea cu furtunul alb, oricat de mult imi place siliconul ala. Asta galben o sa fie imbracat in negru, si asa o sa ramana. E mai subtire in carne si a putut sa intre la cuplajele de sus de pe radiatore(am ascuns cat am putut din furtun/fittinguri), si prinde tare bine de fittinguri. Plus ca nefiind hard tubing vor iesi mai putin in evidenta furtunurile daca vor fi negre, nu prea am cum sa le "asez" super estetic.

2.5l de apa demineralizata au intrat aici, si inca n-am GPU si restul traseului.

P.S. pompa consuma 20W defapt, dar trece apa cu o viteza prin waterblock-ul ala de nici n-ai timp sa vezi bulele. Daca e corect afisajul ala, la 12.5mm diametru efectiv si 766lph, apa circula prin furtune cu 2m/s (7km/h). Prin waterblock cred ca si mai repede ca are flow accelerator plate.

In functie de timp maine cred ca-i dau prima cheie.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 31-01-2021 at 03:18.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2021, 06:46   #158
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man, respecte pentru detalii, dar e un amarat de CPU nu vreo centrala nucleara
Porneste-l si tu odata
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2021, 07:11   #159
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Nu-l asculta pe @sammurai ... take your time build it beautiful
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2021, 08:18   #160
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lenovo ThinkStation P620 ? Primul workstation cu AMD Ryzen Threadripper Pro din lume LAB501 Stiri 3 14-12-2020 01:37
AMD Ryzen 5000 ? Part II ? AMD Ryzen 9 5950X & AMD Ryzen 9 5900X LAB501 Articole 10 06-11-2020 17:50

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4147

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.