lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2023, 12:56   #281
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Mie in bloc comunist trag oricand 5,5kW cu instant-ul electric de apa calda si nu imi sare generalul de 25A.
Sper ca nu pe conductor de 2,5 mmp
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 13:06   #282
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Se vede ca suntem o tara de trolli...
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 18:53   #283
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta cu 400W pe timp de furtună sună dubios.
La bloc inainte să mă mut am refăcut instalația electrică in blocul comunist, integral pe cupru, dacă aș reface azi cred că aș face ceva și mai jmekerie, dar azi, așa cum este ea, pe conductor de 2.5mm, eu zic că este o instalație mai țapănă decat 95% din apartamentele de la noi.

Am văzut și eu diverse situații, cazuri, etc. unele hilare altele chiar horror, asta pe fb și YouTube. Instalații electrice făcute in bătaie de joc, fără nici un fel de simț de răspundere sau făcute de oameni care nu pricep ceea ce fac.

Am văzut electricieni nu tocmai normali la cap care se duc in concediu, iar in camera de hotel scot șurubelnița și se uită la tabloul electric să vadă ce protecții au montate și apoi fac poze amintire de vacanță.
Am văzut oameni care cand ajung la pensiune la munte sau la mare, inainte să facă duș la boilerul electric se uită dacă au diferențial pe priza aia sau măsoară impamantarea dacă e in parametri.

Ce vreau eu să spun e că dacă iți sare siguranța pe furtună la 400W poate e o problemă la tine in casă pentru că in casele și apartamentele mele nu am intalnit astfel de situații. Avem topic dedicat, nu e o rușine, pune niște poze cu tabloul electric și discutăm, vedem dacă e cazul să chemi un electrician profesionist.


Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 20:40   #284
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
De cine a fost construit blocul ala nou?
Impact, spor la cumpărături

Nu are a face cine l-a construit, rețeaua overall este in șanț și șanțu-n aer, cat am stat in Dr. Taberei acum 15+ ani (că ai trecut și pe la mine pe atunci, aveai parcă o Laguna) tot pica curentul deamboulea, blocuri comuniste de prin '60, tot muci erau. Meșterilor nu le pasă, oamenii cand se mută-n casă nouă nu trag 5kW din priză să vadă că ține, peste ani de zile prinde orbu', scoate-i ochii.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Asta cu 400W pe timp de furtună sună dubios.
...
Ce vreau eu să spun e că dacă iți sare siguranța pe furtună la 400W poate e o problemă la tine in casă pentru că in casele și apartamentele mele nu am intalnit astfel de situații. Avem topic dedicat, nu e o rușine, pune niște poze cu tabloul electric și discutăm, vedem dacă e cazul să chemi un electrician profesionist.


Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Mi se rupe-n paișpe, este inchiriat, am semnalat problema, Electrica a aflat, pagubă-n papuci, n-a venit nime' să verifice ce și cum. Problema este pe scară sigur, in tablou siguranța main breaker a mea este singura mai innegrită decat cele ale celorlalte apartamente, fie este legat paratrăznetul deamboulea fie intre scara blocului și apartament ii ceva voodoo pentru că aș putea paria 1000/1 că undeva au amestecat cupru cu aluminiu in instalație.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 22:53   #285
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cand puneau 10-20 de placi la minat nu era problema ca sare siguranta )... mare problema este ca ai camera, microfoane si gps pe masina electrica( ce sa vezi majoriteatea masinilor au asa ceva)
Quote:
Personal am mers cu Tesla model S 1000D in Germania 240-250km/h ! Range-ul a scazut INCREDIBIL dupa 100km am renuntat!
Personal merg si eu din cand in cand pe autobahn cu 2.0TFSI si la 240-250km/h scade range-ul incredibil!!!(doar la alea pe peleti nucleari nu)... sunt curios unde ai gasit tu 200km de autostrada sa mergi o ora la vitezele alea. Iti garantez ca este foarte obositor orice hyper car ai avea dupa o ora...
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 02:12   #286
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Dar tu ai o mini-baterie, ia o tesla si vezi in cat o incarci. Eu in bloc de 150 apartamente nu am nici parcare subterana nici supraterana deci cucu posibilitate de incarcare. Ca am eu loc in alta parte e alta poveste )

Viitorul suna asa in Rromanica. O armata de mbc-ei vor migra daca nu au facut-o deja in localitati adiacente marilor orase, isi vor face case roz, isi vor alimenta masina/centrala/dildo-ul cu energie sustenabila si se vor autodeclara aparatori ai planetei bio-eco-green-dick friendly.

Armata de vax-populis inclusiv eu care umblam cu dpf-ul mantocarit si alte gimbuslucruri va fi tare ocupata cum sa echilibreze balanta ca sa nu ajungem toti green peste noapte. Mai sunt niste oameni normali cu masini hybrid ce mai pastreaza totusi o urma de bun-simt. Intre timp pe cerul cristalin se inmultesc avioanele private ce trag dupa ele pancarte cu viitorul verde. Vedeti Davos

Acestea fiind spuse e destul de usor de inteles ce se va intampla in piata imobiliarelor in urmatorii 15-20 ani. Cine are cheag se va muta la periferia/localitati adiacente marilor orase. Asta inseamna ca se va scumpi terenul din acele zone fiind o cerere mult mai mare. In centru lucrurile raman la fel pentru ca ai acces peste tot si e business as usual. Apartamentele semi-centrale/periferice fara locuri de incarcat cazanele vor pierde semnificativ din valoare. Hai ca nu e greu....
Subscriu/Sustin !
__________________
Save Water!,Drink Beer !
brhams is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 02:51   #287
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Cand puneau 10-20 de placi la minat nu era problema ca sare siguranta )... mare problema este ca ai camera, microfoane si gps pe masina electrica( ce sa vezi majoriteatea masinilor au asa ceva)

Personal merg si eu din cand in cand pe autobahn cu 2.0TFSI si la 240-250km/h scade range-ul incredibil!!!(doar la alea pe peleti nucleari nu)... sunt curios unde ai gasit tu 200km de autostrada sa mergi o ora la vitezele alea. Iti garantez ca este foarte obositor orice hyper car ai avea dupa o ora...
1. 10 placi rx 5700xt x 84w 1 placa = cat ?! do your math... pana sa incarci un EV de calitate mai e....

2.Eu plecam/plec din GR. catre RO pe la h 23 ,alegeam sarbatori sau week-end ,cum bine STII , Nu au voie Camioane!
Stugartt 23:25 > Nadlac 05:10
Si da ! am mers constant 100km cu 240-245 KM/H aveam si video...consum 10,2L/100KM ,
De dragul discutiei , in HU spre Nadlac la 200-210km/km , Flash-uri! trec pe banda 1,la 220km/h ,Am fost depasit de un Jaguar care avea cel putin 300km/H , fiindca accelerand din nou la 250km/h, acesta a disparut in Noapte...sa evaporat pur si simplu ...

P.S. Am Venit de la ANKARA la BUC. ! cu pauza max. 2h adunat !
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 01-02-2023 at 03:00.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 10:47   #288
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am venit Thassos - Buc. cu pauze la maxim 2 ore. Beat that!
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 11:10   #289
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aparent GR nu vine de la Grecia, vine de la GheRrrmania.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 11:37   #290
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 12:26   #291
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

https://ev-database.org/car/1521/Ren...ech-EV60-220hp

Avem 2 saracii din astea la munca.Nu stiu cum dracu testeaza astia autonomia aia,dar cu un plin nu faci mai mult de 150-160 km zilele astea(care nu mi se par chiar de iarna "extrema") .Pe modul eco consuma 28kwh/100.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 12:42   #292
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Si da ! am mers constant 100km cu 240-245 KM/H aveam si video...consum 10,2L/100KM ,
Pune poza aia te rog... sa faci 1100km in 6 ore ii cam 180km/h media ( sunt putine avioane de consuma 10Litri la asa viteze)
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 12:46   #293
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar si voua va place...
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 14:05   #294
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Pune poza aia te rog... sa faci 1100km in 6 ore ii cam 180km/h media ( sunt putine avioane de consuma 10Litri la asa viteze)
Ulei. Nu benzina.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 14:09   #295
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Pune poza aia te rog... sa faci 1100km in 6 ore ii cam 180km/h media ( sunt putine avioane de consuma 10Litri la asa viteze)

3.0 diesel lejer.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2023, 19:28   #296
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Cam orice diesel de min 2l si macar 170CP consuma lejer maxim 10l la 180, problema e peste 200, ca acolo incepe distratia. Daca ai cutie automata/diesel ai undeva la 3000rpm la 180rpm si daca mergi constant la viteza respectiva nu ai consum asa mare, insa spike-urile de 2xx kmh si apoi 180 modifica grav consumul.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2023, 06:42   #297
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Corect! accelerari si decelerari succesive maresc consumul , ideal ar fi o viteza constanta potrivita modelului auto
Cine a circulat mai mult prin GR. pe autobahn stie ca de regula nu vei gasii pe banda 2 auto care sa "doarma" cu 150km/h ! Un "trick util" pt. amatorii de viteze peste 200km/h este sa circuli cu semnal stanga pus , o lege nescrisa a Autoban , cei din fata ta vad semnalul pus si realizeaza k ai o masina puternica si trec pe banda 1 fara a fi deranjati doar sa nu dai ....de vreun roman cu EV-ul lui
Veneam odata spre Ro cu o trotineta de Opel cu 150km/h pe banda1 am auzit un huruit si instinctiv am intors capul inspre stanga moment in care fulgerator a trecut un Porche ! Sincer la 150km/h am ziz k stau pe LOC ! sa evaporat in noapte cu semnal stanga pus ...
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 03-02-2023 at 06:45.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2023, 10:49   #298
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Mnu! Nu se uita nici naiba in oglinda cand merge fara sa depaseasca. Vrei sa depasesti, ochii in oglinda, ti-ai facut depasirea, inapoi pe banda.

Cheia succesului pe autobahn: inapoi pe banda. Regula pe care nemtii in marea lor majoritate, o si executa. O "magie" care ar putea merge oriunde, daca ar fi disciplina in trafic.

P.S. Conform ISO 3166, prescurtarea din 2 litere a Germaniei este DE, nu GR. https://www.iban.com/country-codes
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2023, 11:17   #299
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by brhams View Post
ideal ar fi o viteza constanta potrivita modelului auto
Ce entitate stabileste asta?

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
P.S. Conform ISO 3166, prescurtarea din 2 litere a Germaniei este DE, nu GR. https://www.iban.com/country-codes
GR, DE, RG, ED ... se stie ...
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2023, 20:55   #300
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Saracul AMI

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Efecte si motoare grafice poparamiro Placi video 22 12-09-2017 23:21
Discutii electrice Kimi Modding 15 08-05-2010 20:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,113
Total Online: 4143

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.