lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-12-2021, 09:12   #1
Vlad Dracul
Junior Member
 
Vlad Dracul's Avatar
 
Join Date: Dec 2021
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default Caut un joc bun cu mașini

Apropo de jocuri cu mașini, am nevoie de ajutorul vostru, al celor pasionați, vreau să găsesc un joc (pentru PC, evident) în funcție de anumiți parametri pe care-i voi enumera mai jos.

Fără a fi neapărat un fanatic al curselor, am avut și eu destule momente în trecut când m-am jucat în draci cu mașinuțele în Ignition, Viper Racing sau International Rally Championship (ăla din 1997), iar respectivele reprezintă reperele mele în domeniu (așa că fiți indulgenți dacă unele din cererile mele pot părea ciudate).

ÃŽn funcție de asta, mi-aș grupa preferințele în două categorii, ce mi-aș dori să fie prezent în joc și (câteodată chiar mai important) ce nu mi-aș dori.

Ce aș dori:

- să fie un joc mai degrabă apropiat de arcade decât o simulare a realității.
Adică un joc în care mașina pe care o conduc să poată fi controlată fain-frumos din tastatură; perspectivă 3rd person, să pot vedea întreaga mașină dar și drumul din fața mea dintr-un unghi de aproximativ 35 de grade, nu de la nivelul solului sau al botului mașinii;
Să nu fie prea arcadish totuși, să fie un joc oarecum simplu, dar nu simplist;
- mai degrabă ceva gen Formula 1 decât raliu (chiar, care-i cel mai bun joc de F1 făcut vreodată?), vreau să concurez cu ceilalți competitori (single-player, nu mă atrage ideea de multi-player) pe pistă, roată la roată, pentru victorie (puncte, locuri în clasamentul general, promovare în elită etc.), nu să conduc singur de nebun contra-timp sau eventualele mașini întâlnite pe parcurs să fie doar obstacole, nu competitori în adevăratul sens al cuvântului;
(Ah, să nu se înțeleagă că nu aș vrea raliu, dacă-i un raliu bun categoric sunt interesat)
- îmi place mult sistemul din Viper Racing, cu calificări pentru un loc pe grila de start iar pentru fiecare cursă, în funcție de locul obținut, obținerea unei sume de bani alături de numărul de puncte; când strângi suficiente fonduri îți poți cumpăra piese mai bune, iar upgrade-urile respective chiar se simt în evoluția ulterioară a mașinii; tot în jocul ăsta îmi place sistemul de promovare într-o categorie superioară dacă îți câștigi categoria la care concurezi;
- în IntRally ai posibilitatea de a alimenta cu carburant pe parcursul raliului, în funcție de traseu îți poți face o strategie cu o singură oprire (pe marginea drumului, n-au boxe) sau mai multe; de asemenea, poți umple rezervorul sau poți băga "de 50 de lei" , consecințele le suferi mai târziu în funcție de alegerea făcută, dacă-i bună sau proastă; tot în jocul menționat poți selecta tipul de cauciucuri (poți regla suspensia, sensibilitatea volanului etc.) cu care să-ți echipezi mașina, în funcție de tipul de teren unde se desfășoară etapa respectivă;
- în Ignition există trasee pe care anumite tipuri de mașini sunt avantajate iar altele dezavantajate; dacă alegi să conduci ceva cu mai multă manevrabilitate (eu preferam camionul, SMO), ești "dă succes" pe traseele mai întortocheate sau cele cu zăpadă dar te vede Dumniezo pe cele rapide; și viceversa, cu o mașină de viteză e un coșmar să fii obligat să virezi tot timpul; mi-ar plăcea să văd așa ceva într-un alt joc, să nu fie tooot același traseu dar sub o altă formă sau denumire;
- apropo de Formula 1, ar fi de vis să pot concura cu marii piloți ai anilor 80-90 (Alain Prost, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell, chiar și Michael Schumacher - având în vedere că a început în '91, s-ar încadra în perioadă), dar nu cred c-au făcut ăștia ceva de genul; nu ceva cu adevărat bun, oricum (și da, știu de F1 2019 Legends Edition, dar dacă e doar Prost vs. Senna, nu-i deloc de-ajuns. Vreau Nigel Mansell)


De ce lucruri nu aș vrea să am parte:

- ziceam că nu vreau să fie prea simulare, prin asta zic că să nu fie neapărată nevoie de un întreg set-up ca să-l pot juca; nu am volan și pedale și nici n-am de gând să-mi cumpăr; să n-am nevoie să folosec 14 taste din keyboard că altfel îi bai mare; cursoarele să fie tot ce trebuie (firește, pot fi și alte taste atribuite ca scurtături pentru oglinzi, hărți, timpi etc. asta-i altă discuție; sau poate exista un Shift ca-n Ignition ); nu mă interesează cutie de viteze manuală, să trebuiască să știu exact la câte rpm să schimb viteza, să am perspectivă doar din casca pilotului, nu, nu de-astea;
- grămezi de meniuri cu cifre, ca-n Crusader Kings sau Europa Universalis, iar când modifici valorile respective să nu se întâmple nimic substanțial sau nimic bun; chestii complicate aiurea sau eye-candy graphics but shitty gameplay;
- n-aș vrea să repet singura mea experiență din NFS (nici nu știu care din ele, se întâmpla acu' vreo 20 de ani la un prieten), mașina patina în toate direcțiile la viteze mici iar la viteze mari nu vira mai deloc; eu nu înțeleg chestia asta prezentă în mai multe jocuri (vechi, sper să se fi schimbat lucrurile între timp), mi se pare nu numai curat meșteșug de tâmpenie dar și de-un absurd demn doar de Kafka să nu poți controla mașina în condiții de carosabil excelent sau să nu poți vira la viteze mari; sigur, precum te învață instructorul auto, NU brusca direcția și frâna, dar dacă totuși o faci la peste 100 km/h consecințele să fie răsuciri ale mașinii (tête-Ã*-queue) sau dat peste cap până te faci praf, dar cum mama dracului să nu poți vira în curbă...?! De asemenea, e complet inacceptabil să derapezi continuu pe drum uscat și drept, să nu poți ține mașina pe șosea;
Nu vreau idioțenii de-astea care-ți mănâncă timpul și nervii de pomană, vreau car-racing nu ice-skating;
- AI-ul să nu fie gen "Toți pentru Sebulba!" (apropo, mi-am luat Star Wars Racer de pe GoG, e la promoție cu 3 euro. Oh, all those memories...), adică să dea în tine în dușmănie (eventual fără ca mașinile lor să pățească ceva în timp ce tu ai daună totală) iar între ei să nu existe niciun incident, niciodată; A, că pot fi bezmetici ca-n Ignition, asta nu-i deloc o problemă, dar să fie toți și să fie și între ei, nu doar ”All vs. human player”, eventual protejând în mod constant un anumit competitor (”Sebulba, he always wins, he-he”); AI-ul să urmărească propria victorie, nu eliminarea ta din cursă;
- și da, să fie ”rotația cadrelor”, toată lumea să aibă o șansă la victorie; mai mică sau mai mare - depinde de o serie de factori, dar nu vreau să am senzația că aș concura împotriva unor cyborgi invincibli, aceiași 3 tot timpul în frunte, pe care nu-i poți învinge indiferent ce-ai face; s-o mai dea cu oiștea-n gard și ei, măcar din când în când; să nu pară că au viteză mai mare în drifting pe serpentine decât tine cu accelerația la podea în linie dreaptă;
- aș prefera un smart AI, unul care înțelegând consecințele accidentelor mai degrabă să se ferească de tamponări decât să caute contactul. Asta neînsemnând că vreau să se dea la o parte din fața mea, nicidecum, să pună roata și volanu’ să lupte, da’ să nu smardoiască pe pistă; că automobilismu' nu-i sport de contact, dacă vreau măcel auto am Carmageddon sau Flatout, thank you very much.

Deocamdată atât (pot intra în mai multe detalii dacă e cazul), cam ce mi-ați recomanda?

Last edited by Vlad Dracul; 27-12-2021 at 09:24.
Vlad Dracul is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 10:52   #2
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Bravo pentru Star Wars: Racer

Project Cars 1 și 2 se încadrează la ce vrei tu acolo.

Pentru ceva mai modabil și mai spre simulare, Assetto Corsa este imbatabil. Merge și cu controller destul de bine.

Forza Horizon 5 este iar o alegere foarte bună.

Dirt Rally este mișto și merge și acela cu controller iar nivelul de simulare este ajustabil.


Sugerez cu încredere seria Gran Turismo dacă ai un Playstation prin casă.



Edit: dacă poți să pui mâna pe Porsche Unleashed există multe mod-uri din comunitate și suportă și widescreen etc.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 27-12-2021 at 10:55.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 10:55   #3
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

F1 ai incercat? eu ma joc de ceva timp si e ok, poate fi cum ai scris tu, vrei sa fie mai simplu/greu scazi/cresti din inteligenta Ai. merge perfect pe tastatura, cred ca am jucat vreo 10 sezoane pana acum, bineinteles incepand de la AI 20% apoi dupa fiecare sezon am crescut. poti sa joci o cursa intreaga cu calificari, antrenamente, etc, sau poti sa nu faci asta. Vrei arcade activezi toate assisturile inclusiv cel de masina indestructibila si nu ai treaba macar pana inveti putin ce si cum trebuie sa faci.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 11:30   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

La ce ai adaugat tu acolo pot spune ca nimic nu s-a ridicar la nivelul lui TOCA Race driver 3 pe care-l jucam in split la nebunie in rest confirm ce zice NEO cu mentiunea sa joci din controler... nu tastatura. Am terminat si eu de curand SW:Racer-ul, de fiecare data inca mi se pare wow pt vremea lui.

GRID_urile au fost bune si sunt cam ce vrei tu, damage si AI foarte ok.
Project Cars 1 si 2 sunt si mai bune decat GRID-urile cred ca sunt like a glove pt tine.
Asetto sunt putin prea sim pt gustul meu si n-ai nici o sansa din tastatura, din controler e okeish.
Forza Horizon 4 e un joc matur si foarte ok, pe cand 5 inca e plin de buguri si probleme mai ales la AI, nu poti juca mai sus de Expert, deci nu-l recomand inca, in rest e un joc excelent.
Pe partea cealalta de Rally... n-am mai pus mana pe niciunul de peste 10 ani, erau misto rau dar trebuia sa joci bine rau.

Last edited by agarici cu pedale; 27-12-2021 at 11:43.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 17:03   #5
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

.
e 42 ron pe luna. am postat-o de 2 ori, ca am zis ca fac o fapta buna, iar indicatia am primit-o tot public. am inteles ca e inflatie in Turcia, asta posibil sa fie cauza.
__________________
"nu mai exista dup-aia"

Last edited by labuser; 27-12-2021 at 19:15. Reason: .
labuser is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 18:06   #6
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@labuser Te rog mult cand recomanzi chestia asta fa-o doar pe privat ca in ritmul asta nu va mai merge. Am vazut ca o postezi fara numar, de asta iti zic.
Una peste alta nu stiu cum iti da 40RON pe luna ca eu am luat cu pana in 20RON/luna pe turcia.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 18:34   #7
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi şi seria WRC pt. raliu. 8u' e bun, 9 mai slăbuţ, 10 nush sigur pt. că nu duce placa video.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 19:51   #8
Vlad Dracul
Junior Member
 
Vlad Dracul's Avatar
 
Join Date: Dec 2021
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, analizez atent propunerile voastre.
Keep 'em comin'.
Vlad Dracul is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 21:16   #9
Ncmihai
Ancient friend
 
Ncmihai's Avatar
 
Join Date: Oct 2015
Location: la 60 de km in sud de Bucuresti
Posts: 1,485
Mentioned: 46 Post(s)

PC-ul meu

Default

Legat de F1, 2020 ii cel mai bun overall, plus mai ieftin decat 2021, in 2020 ai mai multe moduri, de la classic cars, pe cand in 2021, au scos si au bagat poveste, si nici macar nu-i una buna. 2021 este cel mai realist, datorita feedback-ului pilotilor, dar uneori ii enervant de realist.

Explica mai bine baiatul asta in clip
__________________
Make it count
Steam profile #1
Steam profile #2

Last edited by Ncmihai; 27-12-2021 at 21:21.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 21:29   #10
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
leu am luat cu pana in 20RON/luna pe turcia.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2021, 21:29   #11
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

GRID - e la un pret de nimic pe steam (5E sau 7.5E pentru ultimate).
Este un racing game mai "traditional" sa zic asa, in sensul ca te joci pe diverse circuite consacrate, de care e posibil sa te saturi la un moment dat. Ai destul de multe masini si diverse clase/categorii de performanta.

Forza Horizon 5 - inclus in GamePass pentru PC (1$ pentru 3 luni).
Forza Horizon, pentru mine, e altceva...cu bune cu rele, eu il vad next level. Nu il consider un racing game, il consider mai degraba un car culture arcade sandbox. Si de aici apar plusurile si minusurile pentru fiecare. Sigur, AI-ul este destul de ciudat in functie de nivelul de dificultate si de clasa in care concurezi, dar nu te obilga nimeni sa joci impotriva celui mai dificil AI.

Ambele sunt au un pret excelent (ce e drept...Forza mai mult il "inchiriezi"). Le gasesti si pe cai neoficiale daca esti chiar atat de zgarcit

Pentru ambele recomand sa iti iei un controller. Este o experienta mult mai misto decat din tastatura.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2021, 12:47   #12
Vlad Dracul
Junior Member
 
Vlad Dracul's Avatar
 
Join Date: Dec 2021
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am totuși o întrebare, vreau să fiu sigur că nu greșesc: văd pe Steam că la jocuri ca GRID (ca să dau doar un exemplu, mai sunt și altele) e vorba de nu-știu-ce subscription pe EA Sports. Asta înseamnă că trebuie să plătești lunar ca să joci (un fel de World of Warcraft) sau...?
Ca să înlătur orice confuzie, nu vreau să subscriu la nimic care se plătește lunar, vreau să cumpăr jocu' și să-l joc perpetuu, cum făceam pe vremuri.
Da, sigur, e ok cu DLCs și alte chestii adiționale care pot fi adăugate în timp la varianta inițială a jocului, nu asta-i problema. Dacă jocu' e atât de bun încât să merite, so be it.
Da' nu vreau să trebuiască să plătesc lunar să joc, that's all.
P.S.: Explicați-mi, vă rog, care-i treaba cu EA monthly-subscription, că eu sunt pe stil vechi, pe vremea mea nu exista așa ceva (până la WoW. Pe care l-am jucat în draci, apropo).

Last edited by Vlad Dracul; 28-12-2021 at 12:52.
Vlad Dracul is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2021, 13:57   #13
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Forza Horizon
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2021, 14:27   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce incerca sa zica colegul meu mai sus cu subscriptia este urmatorul lucru.
Se poate lua ieftin subscriptia de Xbox Ultimate care include si Ea Play la pachet.
Pe scurt asta inseamna ca absolut toate jocurile din XBOX si EA PLAY sunt jucabile pe PC si Consola XBOX (daca ai) si sunt destul de multe.
Decat sa dai 100E pe 2-3 jocuri iti poti lua subscriptia pe 2 ani in aceeasi bani si ai mult mai multe jocuri in portofoliu de jucat cat timp ai subscriptia activa. Problema cu ea e ca daca se termina nu ramai cu jocurile. Mi se pare ca iti ramane jocul doar daca iei DLC-uri/Expansion-uri la ele pe XBOX dar nu sunt 100% sigur.
Daca ai nevoie de indrumari iti stau la dispozitie pe privat.

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
.
e 42 ron pe luna. am postat-o de 2 ori, ca am zis ca fac o fapta buna, iar indicatia am primit-o tot public. am inteles ca e inflatie in Turcia, asta posibil sa fie cauza.
Da stiu dar e mai bine pe privat ca sa nu se indexeze pe google, eu am luat de pe CDKEYS codurile acum 2 luni de 12+12 month gold si 1 luna ultimate si ma costat 139+139+29 pe doi ani aka 13RON/luna... am zis sub 20RON pentru ca preturile difera mult de la site la site pe grey market.

Last edited by agarici cu pedale; 28-12-2021 at 14:30.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2021, 19:00   #15
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Pe Steam e 7.5E Grid ultimate si e al tau forever (ma rog...cat o sa existe steam).
Chestia cu subscriptia de Gamepass e altceva si merita doar daca esti curios sa incerci Forza.
@agarici cu pedale eu stiam ca GamepassUltimate e doar pentru consola, nu si pentru PC.

Last edited by ithanium2; 28-12-2021 at 19:45.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 16:24   #16
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ce incerca sa zica colegul meu mai sus cu subscriptia este urmatorul lucru.
Se poate lua ieftin subscriptia de Xbox Ultimate care include si Ea Play la pachet.
Pe scurt asta inseamna ca absolut toate jocurile din XBOX si EA PLAY sunt jucabile pe PC si Consola XBOX (daca ai) si sunt destul de multe.
Decat sa dai 100E pe 2-3 jocuri iti poti lua subscriptia pe 2 ani in aceeasi bani si ai mult mai multe jocuri in portofoliu de jucat cat timp ai subscriptia activa.
Asta dacă ai timp să te joci tot timpul, altfel subscripția aia sunt doar bani aruncați. Cumperi un joc pe care ți-l dorești și vrei să-l joci, îl cumperi și ai acces la el permanent (preferabil iei de pe gog.com dacă este acolo ca să fie și DRM free, altfel Steam este o alegere bună pentru că Steam mai are decenii de viață înainte și politica lor este să-ți lase accesul la jocuri chiar dacă se duc naibii (este îngropată chestia asta prin EULA)).

Gamepass este pe principiul "games as a service", un concept care trebuie să crape-n morții lui laolaltă cu "software as a service" (nu mai găsești softuri noi care să nu-ți bage pe gât subscription) și alte mizerii care-ți bagă mâna în buzunar permanent.

Nu-s adunat de prin tomberoane, dar am avut la un moment dat subscriptions de 200-300$/lună la un loc și nu-i deloc amuzant, se adună de nu-ți dai seama (Netflix, Prime, Adobe, Gamepass, Udemy, Curiosity Stream, Nebula, YT Premium, Malwarebytes, Bitdefender, etc etc).

Da, este "numai" 42 lei/lună, dar când se adună și vin la un loc cu restul facturilor te urci pe pereți. Iar când oprești sub, pierzi tot și rămâi și cu banii luați.

Da, dacă vrei să încerci un joc gen Forza Horizon merită să-ți iei o lună de gamepass apoi dai cancel, te joci în draci o lună și vezi dacă merită cumpărat. Apoi îl iei pe Steam pentru că Windows Store este o mizerie și trebuie să crape și ăla.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 18:47   #17
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vrei sa zici ca Xbox GamePass e singurul serviciu misto si ca restul sunt naspa... da adevarat...ca merita sau nu banii pe el e subiectiv... insa 300RON pe 2 ani e pomana ca exemplu si nu iti iei de bani astia 2 titluri AA. La fel si subiectul daca ai timp sa te joci e subiectiv, ma joc ocazional. In principiu nu ma joc un joc toata viata sa mi-l doresc in librarie pentru ca pe ala il cumpar din start daca sunt fan... sincer in afara de Heroes 3 nu am mai jucat nici un joc vechi cumparat si degeaba e in librarie dar stii tu... e misto sa-l ai acolo ca cine stie
Revenint la subiect... poate lua cu 1E 3 luni de subscriptie si se poate juca orice din xbox store si ea play fara sa dea bani aiurea.

Last edited by agarici cu pedale; 29-12-2021 at 18:52.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 19:10   #18
Viewstar
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Iasi
Posts: 869
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

+1 pentru Forza Horizon 4, l-am luat cu vreo 25 euro acum un an si jumatate, a meritat toti banii, celelalte jocuri cu masini, in special cele din gama sa ( arcade-ish handling, open world ) mi se par petarde comparativ. Jucatori inca sunt in jur de 20k simultan online doar pe Steam, deci nu e mort ( sincer, eu l-am luat mai mult pentru singleplayer, deci nu imi pasa prea mult de populatie ). Forza Horizon 5 nu ma incanta, are cerinte mai mari, locatia mi se pare absurda...dintre toate locatiile de pe planeta aceasta, de ce ai alege Mexic, o tara cu 50% desert, mai degraba cunoscuta in prezent pentru saracie, drug cartels si masini vintage...dar asta este strict parerea mea. Horizon 4 vad ca este 23 euro la promotie pe Steam, no brainer la banii astia.
Viewstar is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2022, 04:56   #19
Vlad Dracul
Junior Member
 
Vlad Dracul's Avatar
 
Join Date: Dec 2021
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Scurt update:
Profitând de reducerile de sărbători de pe Steam, mi-am luat vreo 10 jocuri (cu mașini, firește) printre care de-voi-mai-sus-enumeratele Project Cars 2, Assetto Corsa, Grid, F1 2021 și Forza Horizon 4.
Acu' rămâne de văzut care dintre ele se vor dovedi pe gustul meu.
Mulțam, din nou, pentru sugestii.

P.S.: Da, faptul că Steam, odată cumpărate jocurile, oferă posibilitatea de a juca și off-line e o chestie extraordinară, din toate punctele de vedere.
Vlad Dracul is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2022, 10:50   #20
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Vrei sa zici ca Xbox GamePass e singurul serviciu misto si ca restul sunt naspa... da adevarat...ca merita sau nu banii pe el e subiectiv... insa 300RON pe 2 ani e pomana ca exemplu si nu iti iei de bani astia 2 titluri AA. La fel si subiectul daca ai timp sa te joci e subiectiv, ma joc ocazional. In principiu nu ma joc un joc toata viata sa mi-l doresc in librarie pentru ca pe ala il cumpar din start daca sunt fan... sincer in afara de Heroes 3 nu am mai jucat nici un joc vechi cumparat si degeaba e in librarie dar stii tu... e misto sa-l ai acolo ca cine stie
Revenint la subiect... poate lua cu 1E 3 luni de subscriptie si se poate juca orice din xbox store si ea play fara sa dea bani aiurea.
Nu știu pe ce lume trăiești tu dar Steam la sales are oferte și iei 5-10 AAA games cu 300 lei, dar mna, dacă-l vrei la lansare evident plătești extra.

Orice joc "as a service" e de câcat și dacă nu mă crezi uită-te la ele acum. World of Warcraft, EvE Online - nu a mai rămas decât IP din ele, sunt niște mizerii acum. Iar ce iese este și mai meh - vezi Star Wars The Old Republic care a murit lent și oribil și New World care-i deja mort deși abia a fost lansat.

Faptul că GamePass a înlocuit un joc cu un întreg magazin este irelevant, mai ales că dacă nu mai ai GamePass s-au dus și jocurile - aici până și Epic Store este mai decent
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Caut adaptor USB 3.0 valor Periferice 8 04-09-2012 15:00
Caut ceva nou. hellfish Notebooks & netbooks 7 19-12-2011 20:39

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4769

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.