lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-01-2022, 14:51   #21
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din cate stiu intel-ul suporta bios mod, amd nu... trebuie cu programator.
Pe o parte laptop-ul acer nitro 5 an515-52 are racirea slaba si ajunge rapid la throtle, fie renunti la boost fie te joci cu diverse softuri ... oricum ar fi reduci performanta fiindca racirea e suboptima... squize cat poti de mult.
Un lucru care te ajuta enorm e sa te joci cu MSI Afterburner si sa ii faci o plaja liniara la GPU cu minimul de mvolti ... mai castigi niste grade si performanta va fi mai buna decat default si mai rece. Ce GPU ai ? La 3060 am redus consumul rapid si usor si destul de mult... frecventa e mai sus decat default... boosteaza la 1950Mhz liniar in 80-90W TDP vs 130W.... iar daca intra RTX-ul urca pe la 100W.

Aia cu tastatura e destul de dubios mai ales daca nu ai aplicat pe el dezinfectate sau spirt sau servetele umede. Observ o moda cretine de a pune tastaturi nasoale in laptop-uri scumpe.

Last edited by agarici cu pedale; 11-01-2022 at 14:54.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2022, 18:57   #22
khrypt
Ancient friend
 
Join Date: May 2010
Location: Bucuresti
Posts: 122
Mentioned: 4 Post(s)


Send a message via Yahoo to khrypt
Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Aia cu tastatura e destul de dubios mai ales daca nu ai aplicat pe el dezinfectate sau spirt sau servetele umede. Observ o moda cretine de a pune tastaturi nasoale in laptop-uri scumpe.
Nu am pus nimic, doar am suflat si am sters cu o carpa uscata. Aia e.. am luat teapa cu jucaria asta..
khrypt is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2022, 20:40   #23
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ia un spay cu aer comprimat si vezi daca rezolva ceva si eventual verifica mufa ei pe mobo cu o lanterna sa nu aiba praf/mizerie sau pini indoiti.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2023, 14:30   #24
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

@agarici cu pedale, apelez la tine din nou.
Am fost plecat in delegatie si n-am prea avut timp sa "butonez" laptop-ul decat foarte putin, dar mi-am cam prins urechile la partea de undervolt.

Mi-am montat noul SSD si am facut o reinstalare de OS. Am adaugat noul RAM, dar din pacate desi el este DDR5 5600, nu functioneaza decat la 4800MHz...macar e mai ok la partea de timming-uri.

Ce am vazut Ryzen Controller este discontinued si se recomanda utilizarea AATU

Nu stiu daca intra in conflict cu Lenovo Vantage...si in ce masura e musai sa instalez Lenovo Vantage + bloatware-ul cu care vine la pachet.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2023, 11:45   #25
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poti da jos vantage-ul fara stress. Nu am folosit AATU
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2023, 13:09   #26
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Deci abia de ieri am inceput sa "butonez" putin laptop-ul...si am instalat OS-ul pe SSD-ul Kingston. (apropo de asta, am constatat ca pe Lenovo Legion 5 Pro, doar intr-unul din cele 2 sloturi M.2 poti monta SSD-uri double-sided). Si ca side-note, inca ma gandesc daca are rost sa inlocuiesc modulul WiFi Mediatek (cu care a venit laptop-ul) cu unul Intel, avand in vedere ca eu il folosesc exclusiv pe WiFi.

Ca impresie initiala, cumva imi pare rau ca am optat pentru varianta cu procesor AMD...dar mna, asa a fost oferta. Cu Throttlestop eram mult mai familiarizat si functiona perfect.
Aici pe AMD...sunt o gramada de proiecte beta/abandonate. Ryzen Controller care oarecum a devenit AATU...care la randul lui a devenit UxTU. UxTU se lauda cu ceva functie de undervolting pentru AMD, in premiera.

Momentan am zis ca am fresh install-ul asta de windows...ma apuc sa ii fac setarile, sa instalez drivere si ceva benchmark-uri gratuite si sa reusesc sa vad care ar fi un baseline. Dupa aia ma apuc sa ii fac un back-up cu Acronis TrueImage (si asa l-am primit gratuit cu SSD-ul) in cazul in care busesc ceva.

Lenovo Vantage nu prea ma incanta, dar am descoperit o alternativa open-source care pare mult mai ok, Lenovo Legion Toolkit

La partea de monitorizare, gasesc ceva mai ok decat HWinfo care sa arate si grafice? Nu ma pot baza strict pe valorile absolute din monitorizare, pentru ca am observat ca uneori exista spike-uri...si atunci valoarea maxima, devine cumva inconcludenta.

La partea de Advanced BIOS - am inteles ca ar fi un tool Smokeless EFIPatcher dar e oarecum o joaca cu focul daca nu stii ce faci. Inca nu am testat sa vad ce deblocheaza, dar probabil ca voi avea curiozitatea sa fac asta...suntem totusi pe lab501, ca sa il citez pe @Neo )) Probabil ca voi face teste cu utilitarele software pentru diferite valori, si apoi eventual o sa le aplic direct din BIOS...sau cel putin asta e planul.

La partea de memorii, ma conolez oarecum ca fata de cele la 4800MHz, nu e mare diferenta de pret. Dar slabe sanse sa le fac sa ruleze la 5600MHz pe AMD - am citit aici si prin alte locuri, si cam orice setare ce o modifici la memorie in BIOS, duce la brick-urirea sistemului. Iar procedura de recovery, mi se pare cam anevoioasa.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2023, 21:44   #27
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Am inceput sa ma joc putin cu UxTU. Din pacate, nu colectia mea de jocuri de pe Steam este destul de subtire, si nu am jocuri moderne cu benchmark integrat pe care sa le rulez.
Am facut niste teste "stock" vs Power Limit TDP 45W si Temperature Limit 85 grade C.

3DMark "stock" - https://imgbb.com/LzFf834
3DMark TDP 45W - https://ibb.co/TgwWwKn

Unigine Superposition "stock" - https://ibb.co/MGvwkyY
Unigine Superposition TDP 45W - https://ibb.co/sbgWcML

Cinebench R23 "stock" - https://ibb.co/4Nf35kh
Cinebench R23 TDP 45W - https://ibb.co/9WVRWgt

Acuma ce pot sa concluzionez eu de aici e cam asa:
- Pentru o penalizare de performanta de sub 10% in Cinebench, am o diferenta de temperatura de aproape 10 grade...ceea ce este destul de bine zic eu.
- Unigine Superposition - irelevant.
- 3Dmark - cam aceeasi poveste sub 10% diferenta in CPU score dar 10 grade diferenta la temperatura.

Din pacate, pe Ryzen 6800H nu se poate face undervolt (nu stiu daca doar momentan), dar cineva mi-a recomandat sa limitez frecventa la care boosteaza procesorul de la 4.7GHz la 4.2GHz din Windows Power Plan (Nici nu stiam de acest feature din Windows).
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2023, 22:08   #28
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi pare rau daca am ratat si ai scris mai sus, dar de ce vrei sa-l ciuntesti asa? Te deranjeaza ca e cu 10C mai cald? Pentru battery life?

Nu de alta, dar unii schimba platforme pentru 10% performanta in plus. Nu mai bine luai un laptop mai ieftin din prima?

L.E. Intreb fara nicio urma de ironie, chiar sunt curios. Nu sari.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2023, 10:40   #29
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu sar....stai relax...nu sunt genul.
Scopul postarilor mele este de a afla lucruri, eventual de a testa si a pune la dispozitia altora rezultatele/impresiile mele.

Legion 5 Pro cu 6800H si 3070ti mi s-a parut sincer best-buy la 6.750 de lei si sincer mi-am cam dorit Legion 5 Pro pentru build quality. Laptop mai ieftin...pentru ce?

Temperatura mare = implicit zgomot mai mare. In plus, am observat ca pe laptop-uri nu e ca pe desktop, mai ales pe partea de CPU...si ca sa dea bine la marketing si cine aer GHz-ul mai "lung", fac tot felul de "inginerii". Sa iti dau exemplu concret: cu ce ma incalzeste pe mine ca 6800H care este la 3.2GHz urca pana la 4.7GHz in single core daca in Cinebench all cores sta la 3.8GHz?

Stiu...sinteticele nu sunt relevante in mod special si e subiectiv, in functie de fiecare la ce isi foloseste calculatorul. De aceea o sa vreau sa mai fac niste teste si in jocuri si un benchmark de productivitate. Am descarcat specviewperf si am descoperit ca am anumite jocuri din Xbox Game Pass si pe windows (o sa testez Forza Horizon 5, Civilization 6, Dirt 5 si Doom Eternal sper).
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2023, 11:23   #30
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și eu m-am enervat pe G733 cand am văzut șurubul ăla in drum de nu poți pune un SSD double sided. Mi-am blestemat zilele.

Am ajuns la concluzia că doar dacă ești tampițel mai cumperi zilele astea un SSD double sided in condițiile in care e greu să il răcești fiind double sided. Dar na, cand ești tampițel așa ești... te impaci cu ideea și inversezi SSD-urile intre ele și setezi din BIOS pe care să il folosești ca primar la boot.

Pe de altă parte, acolo e un jeg de cilindru de plastic, dacă bagi lama de cutter in el nu are cum să rămană in drum. Dar dacă laptopul e in garanție, nu vrei bătăi de cap și nu ai două SSD-uri double sided, atunci faci rocada ca mai sus și ai scăpat.

Nici eu nu mai cumpăr AMD, are niște limitări aiurea față de Intel, gen softurile de management mai slăbuțe, mai buggy, mai tinkerelă DIY, lipsă thunderbolt, porturi USB mai slabe, NVME generație mai veche, etc.

Eu am reușit să mă impac cu Asus Armoury Crate, cam bloatware dar după ce l-am mai curățat a ieșit ceva ce poate fi folosit, fanurile stau pe off, dar laptopul il țin pe un cooler stand modat cu Noctua slim de 12 ținute la minim din potențiometru. Altfel nu am cum să țin temperaturile sub control mai ales vara dacă ventilatoarele lui nu merg.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2023, 13:35   #31
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu stiu daca e vreo aluzie discutia de pe topicul cu SSD-uri si decizia mea de a nu iti urma recomandarea sa iau un SSD single sided dar pur si simplu am avut o oarecare reticienta sa iau WD SN850X-ul din cauza NAND-ului o idee inferior. Nu vad ce e greu sa racesti, pentru ca din cate stiu controllerul trebuie racit, si el este pe partea superioara.
In cazul meu, e o chestie constructiva...nu e un rahat de surub ci o panglica (vezi minutul 3:42) -
Si ca idee, in port-ul din stanga in bios il vede ca disk0 iar cel existent disk1....deci all good.

La mine e primul AMD de la AthlonXP 2400+ incoace. Sigur, e putin aiurea pentru ca eram oarecum familiarizat cu Throttlestop si Intel. Eu sunt genul set and forget, adica bibilesc si testez acum la inceput...ma impac cu ce se poate si ce nu...si aia e Lipsa thunderbolt pentru mine nu e o problema, ssd-uri NVME 5 nu bagi in el ca necesita radiatoare serioase. Ce ramane de vazut daca modulul WiFi de la Mediatek e chiar atat de mizerie pe cat am citit pe reddit.
N-am treaba cu bloatware, asa la prima vedere Lenovo Legion Toolkit este excelent.
Pe partea de racire nu ma astept la probleme sincer sa fiu, dar mi-am comandat un Targus Chill Mat care stiu ca nu pare cinestie ce, dar l-am luat mai mult pentru cand utilizez laptop-ul din pat.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2023, 14:50   #32
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inteles, daca urmaresti zgomot mai mic e clar ca merge incercat un undervolting.
Referitor la boost-ul single-core mai mare cu 10-20%, ala mi se pare mai relevant atat in gaming cat si in real-life decat ce duce in multi-core.

Eu unul mi-as face profil special de "low-power" pe care sa-l folosesc doar cand ma deranjeaza in mod special zgomotul, sau as vrea battery life mai mare. In rest, mai bine lasa-l sa-ti termine procesele mai repede.

Nu de alta, dar per total consumul total din baterie va fi tot cam pe-acolo, chit ca face boost single core mai mare dar iti termina -sa zicem- virus-scan-ul din fundal mai repede, decat daca ar consuma mai putin dar ar dura mai mult sa termine task-ul respectiv.

L.E. Daca vrei sa fie totul "linistit" prin fundal si super bine optimizat, incearca AtlasOS. Diferenta fata de Windows normal e fenomenala. Dar citeste bine inainte ce au dezactivat prin el, poate ai nevoie de vreun element.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 21-06-2023 at 14:58.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2023, 17:16   #33
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

SSD-urile intră in throttle foarte repede, din testele mele se incing repede atat controllerul cat și memoriile NAND, in principiu memoriile nu se supără dacă sunt fierbinți la scriere, problema este că se pot duce mult peste cat au ele nevoie (nevoie = memoriile NAND se scriu mai bine la temperaturi ridicate) și automat incing și controllerul care intră in throttle.

Iar eu chiar am pierdut cateva zile din viață să testez și să ințeleg niște chestii.




__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 21-06-2023 at 17:24.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Studiu de OC – Intel Core i7 4790K & Intel Pentium G3258 – aer, apa, phase-change, DI LAB501 Articole 12 05-08-2014 16:24
Overclocking study - Intel Core i7 4790K & Intel Pentium G3258 ? air, water, phase-ch LAB501 Articles 6 17-07-2014 08:37

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4578

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.