lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-07-2018, 00:23   #1481
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Am primit de la un prieten două plăci video. Una este un 8800 GTS (cred că de la Asus), cealaltă un 7600 GS de la Gigabyte, mai precis modelul GV-N76G256D-RH.

Are cineva din Bucureşti chef de un bench pe ele?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 17:37   #1482
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

RMB - Reality (Official Video HD)





https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-8TM-rev-1x#ov

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2018, 19:35   #1483
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

My first 80386!!! Pine Technology PT-321 (M3200793) / AMD 386DX 40MHz / am386DX-40

Nebs Jack - Guys like me (Andre Rizo & Dj Pado remix)

De mai bine de trei ani de cand merg la talcioc nu am vazut picior de 386. De 286 nici nu mai vorbesc. Rara avis.

Adevarul este insa ca nici nu cautam asa ceva, din moment ce consideram ca nu ma voi intoarce in timp dincolo de 486.

Ca in multe situatii din trecut, a fost nevoie de o farama de kriptonita si deja priveam borna 486 in oglinda retrovizoare.

Am gasit placa PT-321 la un contact de la ca am mai cumparat anul acesta cateva piese grele.

In data de 14.04.2018 m-am dus la talcioc sa vad ce se mai gaseste pe acolo. Ziua nu parea deloc promitatoare. Totul s-a schimbat cand am dat de o gramada de placi de baza puse claie peste gramada.

Am dat deoparte rapid placile de Pentium 4 sau Athlon XP si am ramas cu placa de 386 plus 9 procesoare.

Dupa o targuiala scurta am luat prada si dus am fost.




Placa PT-321 este un model compact iar procesorul AMD 80386DX 40 MHz este lipit pe placa. Chestia asta nu m-a deranjat deloc mai ales ca este vorba de un procesor destul de potent.

Placa de baza este micuta si de cum am vazut-o, m-a dus cu gandul la placa mea de baza Zida Tomato Board 4DPS.

Avem de a face cu un model lansat catre finalul ciclului de viata al sistemelor 386 cand acestea inca erau comercializate iar sistemele 486 erau mai scumpe.



Sa revenim.

Inca din momentul in care am negociat pretul pentru kit-ul 386, stiam ca bateria CMOS si-a dat obstescul sfarsit si otrava din interior s-a scurs pe placa de baza.

Acest fapt nu m-a descurajat si eram ferm convins ca placa nu este moarta. In trecut am avut de-a face cu situatii mult mai disperate.

Am decuplat bateria de la borne folosind o surbelnita fina. Nu am apelat la letcon pentru ca am zis ca s-ar putea sa am nevoie de ele la un moment dat.



Stare initiala.



Am aplicat tratamentul standard pentru scurgerile de acid: OTET din VIN.

Imediat ce am folosit otetul, am avut parte de o reactie si deja vedeam cum acidul din baterie incepe sa piarda lupta.

Am avut o satisfactie deosebita cand priveam bulele formate. BEGONE FIEND!!!



La finalul confruntarii s-a asternut linistea. Lacul a fost putin afectat insa traseele sunt in stare optima.



A venit momentul in care placa a fost curatata. You know the drill.


Last edited by Robert B; 09-07-2018 at 19:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2018, 19:36   #1484
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acidul scurs din baterie a lasat urme pe lacul de pe spatele placii de baza. Nimic insa de luat in seama



Timpul insa este neiertator si pe lacul de pe spatele placii de baza se pot vedea si cateva pete albe. Nu stiu daca placa are aceste urme inca din fabricatie sau au fost produse de altceva.



In ciuda celor de mai sus, my gut feeling says ca 386-ele asta o sa mai mearga mult si bine de acum inainte spre deosebire de alte componente mai noi din visteria mea.

Sa vedem partea plina a paharului.



Testul de rigoare a reprezentat un succes deplin. ALL SYSTEMS ARE GO!



Nu am considerat necesar sa mai scot controllerul HDD si sa pun un sistem de operare. Placa este in stare de functionare. Inca de la prima cheie am fost intampinat de sunetul vesel al PC SPEAKER-ului BEEP! I'M ALIVE!!!

BULLETPROOF! I really like these old parts, they work and work and keep on working.

gallery: https://postimg.cc/gallery/17cs2bvh8/

More later.

Last edited by Robert B; 09-07-2018 at 20:54.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2018, 22:26   #1485
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prince Of Persia scrie pe el man.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2018, 21:59   #1486
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

NEW ENTRIES:

1. Creative 3D Blaster Annihilator 2 - GeForce 2 GTS - 32 MB - GB0010
2. 2x Pentium II 350MHz - SL2U4
3. Creative Labs 3D Blaster Voodoo2 12MB - CT6670
4. ADAPTEC 1200A - Raid Controller - PCI
5. Cooler PDC38130BC

Obtinute sambata din talcioc.

Status unknown - sper sa mearga



gallery: https://postimg.cc/gallery/27jz24na0/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2018, 22:12   #1487
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Sper sa poti restaura V2-ul, e placa mea de suflet.
Vad ca se prezinta cat de cat ok, pinii chip-urilor par ok, memoriile sunt nitel zgariate, dar poate sunt zgarieturi superficiale si le scoti cumva. As fi fost curios sa vad si spatelele placii...

Eu am gasit de cateva ori V2-uri care aratau de parca ar fi fost calcate de un tren PCB-ul tot zgriat si indoit, chipurile varza, SMD-uri lipsa, etc. Chip-urile sunt cea mai mare problema, pinii sunt expusi si sunt foarte sensibili.

Prin comparatie V3-urile sunt mult mai rezistente, mai ales ca chip-ul n-are pini expusi, in plus are si heatsink peste el, dar si PCB-ul in sine pare mai rezistent, poate si pentru ca e mai mic ca si suprafata si nu se indoaie asa de usor.

Bafta la restaurat, de abia astept povestea pieselor, neaparat sa pui poze before and after, cat mai "hi-res" posibil.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2018, 22:16   #1488
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Un cip de la V2 a avut cativa pini indoiti rau de tot insa am reusit sa ii separ si cat de cat sa-i indrept. Din fericire nu s-au dezlipit. Sunt mult mai moi ca la alte placi. Cam 10 pini erau cu problema. Am testat cu un ac fin si cu o forta ffff mica si nici un pin nu se misca, semn ca inca sunt lipiti cu m trebuie. A fost o experienta cam stresanta.



Celelalte doua cipuri sunt mint.

In rest placa este ok. Era aruncata intr-o cutie cu inca 30-40 de placi. A fost ziua in care vine un tip care aduce mereu chestii interesante.

Inca nu am testat-o. Zgarieturile sunt sigur ca o sa le pot scoate.



Oleaca de "tinichigerie" - coolerele de scoket 423 sunt greu de gasit. Din pacate nu am gasit inca cleme de prindere. Este posibil sa fac rost de un cooler de socket 603/604 cu prindere cu suruburi.


Last edited by Robert B; 11-07-2018 at 00:22.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2018, 22:52   #1489
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Urmele albe sunt saruri care apar in urma reactiilor dintre acidul din otet sau alcoolul izopropilic si substantele de protectie de pe placi.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2018, 23:54   #1490
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

"Umbrele" de pe spatele placii, in zona mufei de tastatura, sunt clar datorate scurgerii de acid.

Daca te referi la urmele albe de sub/de pe lac.

In prima faza am pus doar otet si placa era deja curata. In afara de depunerile de pe circuite nu s-a luat nimic. Am turnat de 2 ori otet si a stat pe placa cateva minute apoi am folosit o periuta de dinti ca sa inlatur depunerile.

Cu alcoolul izopropilic 99% am scapat de mirosul de otet si am curatat placa ca de obicei.

De cand curat placi nu am avut situatii in care alcoolul izopropilic sa afecteze lacul sau PCB-ul. In cel mai rau caz se poate vedea cum se schimba culoarea fluxlui in exces ramas pe placa si acesta poate crapa. Este destul de usor de inlaturat. Eu folosesc un betigas de bambus. In putine situatii am avut de-a face cu flux ramas pe placi sub forma unor picaturi pozitionate pe pad-uri pe care nu se aflau componente. Aici ma refer la pad-uri mai maricele.

In maxim 3 situatii cand am curatat placi mai vechi, cum ar fi un controller VLB, dupa ce am spalat placa cu alcool si am insistat cu un betigas cu vata, a ramas pe acesta putin pigment verde. Pe placa nu se vedea mare lucru. Totusi dupa 20-30 de ani se produc modificari si este posibil ca anumiti compusi sa iasa la suprafata.

In cazul placii PT-321 cred ca este vorba doar de o calitate mai slaba. In plus nu am idee ce compusi se foloseau in trecut si ce se foloseste acum pentru productia si protejarea PCB-urilor.

Last edited by Robert B; 11-07-2018 at 00:11.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 18:34   #1491
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

THE TOWER!


Last edited by Robert B; 12-07-2018 at 18:37.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 20:53   #1492
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dr. Dre - Kush ft. Snoop Dogg, Akon

It seems this will be a HOT SUMMER!



Hundreds and hundreds of pictures to post grupate in 10+ episoade de postat, in functie de cum voi decide sa le grupez.

More to come!

Last edited by Robert B; 15-07-2018 at 20:58.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 22:07   #1493
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Socket 4... nice. E un pic prea vechi pentru gusturile mele, dar e o platforma "rara", s-au produs putine placi de baza si procesoare pe socket 4.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 21:02   #1494
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

This week: The red beast!

A fost nevoie de ceva munca insa am reusit ce mi-am propus.



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 15:07   #1495
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

3dmark 2001, Matrix frate ce amintiri, il aveam de pe CD de la Level.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2018, 19:49   #1496
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

The Smashing Pumpkins - Bullet with Butterfly Wings



Writing in progress...
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2018, 21:37   #1497
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Claptone - No Eyes (feat. Jaw)

The RED Beast!

Dupa cum, probabil, stiti, norocul meu in ceea ce priveste placile ATI este legendar de ... prost ... yep. In plus nu prea dau de ele pe la talcioc si chiar daca le vad nu prea imi vine sa le cumpar.

Placa prezentata astazi este un monstru. De cum am dat cu ochii de ea doream sa fie a mea. Stiam sentimentul, doar l-am trait de atatea ori in cei trei ani de cand ma injectez cu retro HW. Mereu apare ceva "nou" la orizont. Mereu este ceva ce iti zgandara simturile. FRESH! FRESH! Fresh from the dumpster, of course.

Placa ATI Radeon 3870x2 am luat-o de la talcioc intr-o duminica din luna iulie a acestui an. La spartul targului, cand soarele iesise dupa o ploaie sanatoasa, m-am dus sa vad ce se mai gaseste pe acolo si in ziua aceea m-am intors acasa si cu alte bunatati.

Dupa o negociere asa cum se cuvine, am luat placa pentru modesta suma de 61 de lei.

Meet the ASUS ROG HD 3870 X2 TOP (EAH3870X2-TOP/G/3DHTI/1G)



Am evitat de multe ori sa cumpar din talcioc placi de generatie mai noua si in special placi PCI-E. Motivele sunt lesne de inteles: multe componete mici care pot fi rupte de pe PCB, dificultatea de a le restaura, riscul ca ele sa fie moarte este mult mai mare ca in cazul componentelelor mai vechi, etc.

Ironia face ca am incalcat aceasta "regula" tocmai in cazul unei placi ATI. Never say never ... they say.

Asa m-am pricopsit cu piticania ASUS.

Demn de luat in seama este si faptul ca 3870x2 (2008) reprezinta a doua placa ATI dual procesor dupa Rage Fury MAXX (1999). Daca se dovedea functionala era si mai bine. Au trecut doar zece ani de la aparitia ei si imi pare asa de veche. Life is in overdrive.

Am ajuns cu placa acasa si initial am lasat-o in portbagaj, insa nu peste mult timp am bagat-o in casa si am decis sa o curat putin cat sa pot sa ii dau o cheie ca sa vad what's what.

Interiorul era plin de praf si amprente. Amprentele au fost extrem de incapatanate si nu am reusit sa le inlatur cu alcool izopropilic 99%.



Inainte sa o cumpar m-am uitat atent pe spate ca sa nu lipseasca vreo componenta dar nu am observat nimic suspect. Cand o curatam insa am vazut ca lipseau doi condensatori ceramici de deasupra conectorului PCI-E si un al treilea abia se tinea.

L-am lipit pe cel de-al treilea si am hotarat ca in ziua urmatoare sa gasesc si sa-i lipesc pe ceilalti doi.



Dupa acest dus rece deja simteam ca dadusem banii pe o cazatura. Entuziasmul meu era in scadere...

Ready for testing.



IN YOU GO!



POWER ON! - nimic, black screen - NO SIGNAL!!!

Damn son, I told you not to buy crap form the flea market.

My gut feeling said it was alive. Sa ma fi inselat?!

Am scos placa din calculator si am luat-o la purecat asa cum se cuvine. Milimetru cu milimetru.



In scurt timp am primit vesti proaste.

Lipsa: 1 rezistor, 1 tranzistor cu specificatii necunoscute, un alt condensator ceramic care abia se tinea, 6 condensatori ceramici lipsa.

Un tablou dezolant.

Nu m-am dat batut si am pus la punct un plan de bataie. In continuare eram sigur ca placa este inca in viata.

Nu stiam specificatiile tranzistorului lipsa asa ca am cautat pe internet cateva poze clare insa nu am gasit nimic si de multe ori, articole scrise acum zece ani nu mai erau disponibile. Such a shame.

Prin urmare mi-am pus mintea la contributie si am gasit o solutie.

Tranzistorul lipsa era marcat Q99. Am cautat pe placa Q98 si pentru ca nu l-am gasit am cautat Q100. Spre norocul meu in locatia Q100 am gasit doi rezistori si un tranzistor.



Asemanarea dintre Q99 si Q100 m-au pus pe drumul cel bun. Am decis sa transplantez un tranzistor cu aceeleasi specificatii si un rezistor, in locatia lipsa de pe placa 3870X2.

Donatoarea a fost o placa Medion ATI X740 XL.



Este prima oara cand sunt nevoit sa lipesc mai multe componente mici. Rezultatele nu sunt my best work insa am acumulat experienta si acum pot executa aceste operatii mult mai bine. Lipiturile au fost verificate si sunt as strong as they can be.


Last edited by Robert B; 20-07-2018 at 22:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2018, 21:38   #1498
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

In trecut ma chinuiam sa dezlipesc condensatorii ceramici de pe PCB si treaba asta era destul de greoaie.

Mai nou aplic putina forta si ii scot de pe placa flea market style. Se dezlipesc surprinzator de usor. O mica lovitura cu un patent in capul surubelnitei si deja sunt free. A fact to remember cand mai cumpar din talcioc placi asa de complexe.



Am folosit flux NO CLEAN cand am lipit toate componentele lipsa ca sa nu trebuiasca sa curat placa si abia apoi sa o pot testa. Chiar si asa am folosit betigase de vata cu alcool izopropilic 99% si o periuta ca sa inlatur orice reziduu sau rest de fludor.

Am bagat placa in PC.



POWER ON!

WIN! WIN! WIN!



Satisfactia resimtita a fost OFF THE CHARTS!!! Un drog care da dependenta, believe me.

Clean bill of health.



Dupa ce am aflat cu exactitate starea in care se afla placa si anume A-OK a venit si momentul in care am trecut la restaurea placii.



Let's get to work!



Close-up cu zonele cu probleme.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2018, 21:38   #1499
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai intai m-am ocupat de heatsink-uri. Pline de praf, pasta intarita si pad-uri obosite. Am decis sa salvez pad-urile pentru ca erau mult mai moi decat ce aveam eu la dispozitie si in plus nu stiam daca voi gasi pad-uri la grosimea necesara. Nu aveam nevoie de alte batai de cap.



Am decis sa redau cuprului stralucirea de odinioara chiar daca stiam ca isi va schimba iar culoarea. Nu am folosit otet din vin pentru ca ar fi putut afecta aripioarele de la heatsink-uri.

Am folosit atent pasta de polisat si cu rabdare am obtinut rezultate excelente.

Baza heatsink-urilor a fost lasata asa cum era.



Dupa ce am rezolvat heatsink-urile am trecut la celelalte parti metalice.

Am incercat sa inlatur amprentele de pe shroud-ul de aluminiu anodizat insa nu am reusit nici cu alcool izopropilic 99%, nici cu solutie de inlaturat gudronul, nici cu spray de curatat frane, nici cu paste de polisat metalul si nici cu polis pentru vopsea, asa ca m-am lasat pagubag. Upside-ul este ca dupa toate acestea, shroud-ul era squeaky clean.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2018, 21:39   #1500
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



PCB-ul a fost curatat asa cum se cuvine.

Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4745

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.