lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-06-2021, 18:15   #3301
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Comportament tipic ... imi racesc gura degeaba ... daca aici este vorba doar de colectionat atunci gresesti grav.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 18:21   #3302
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am impresia ca tu nu intelegi cum functioneaza lucrurile intre colectionari. Cumva e de inteles, in domeniul asta nu prea exista aspectul social, get together etc.
Du-te pe la un targ din alte domenii (antichitati etc) si mai vorbim pe urma.

Poti sa-ti ceri si scuze, daca iti mai largesti orizontul si o sa intelegi cat de tare ai gresit. La un obiect de colectie conteaza enorm sa-l ai original pana la ultima paritica/componenta.

Repet ideea, daca era threadul TAU cu colectia TA era altceva. Insa ca idee, eu daca imi fac threadul meu si postez acolo chestii si vine unu' si-mi spune ca are prin sertar manualul de la Sigma aia EM700 si vrea 10 lei pe el zic si sarumana.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 18:23   #3303
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Domnule daca nu intelegi nu are sens sa-ti explic.

Scuze? Eu astept scuze din partea ta!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 18:26   #3304
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Domnule daca nu intelegi nu are sens sa-ti explic.

Scuze? Eu astept scuze din parntertea ta!
Asta-i diferenta, eu am incercat sa-ti explic, chiar cu bunavointa si pe indelete as zice. Ca efortul era inutil asta devine deja evident.

Uite eu iti promit ca daca-ti faci threadul tau dedicat colectiei tale, cu siguranta n-o sa-ti scriu nimic acolo daca s-o nimeri sa am ceva ce ti-ar putea completa vreo piesa.

Si cu asta am cam zis tot ce era de zis.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 18:30   #3305
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa-mi explici ... that's rich ... bine ca nu reprezinti majoritatea celor care intra pe acest thread. Pana acum am postat chestii care au apartinut altcuiva.

We agree to disagree.

Case closed.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 18:39   #3306
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Pana acum am postat chestii care au apartinut altcuiva.
Nu, dar am impresia ca nu intelegi diferenta dintre "threadul meu dedicat colectiei mele" si "good old days".

Schimburile intre colectionari exista cam de cand exista notiunea de colectie. Si se fac in locurile unde se intalnesc colectionarii, cum este (virtual vorbind) si acest topic.

La cum ai reactionat am impresia ca tu credeai ca-i threadul tau.

Si repet, nu neaga nimeni ca ai postat o gramada de chestii, multe si foarte muncite etc. Doar ca asta nu te face detinator de "good old days", doar de colectie.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 20:09   #3307
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vezi tu, cred ca nu iti dai seama foarte bine ce faci.
Fiind libertate de a deschide discutie separata (pentru schimburi doar intre colectionari, de exemplu) tu nu numai ca ai deschis un anunt, dar acum vii si provoci in mod nedemn un coleg care, nebun asa cum e, isi doreste sa nu se dilueze continutul dorit de el inca de la deschidere.
Evident ca s-a suparat, dar ce e la fel de evident este ca incerci sa duci la un nivel prea jos discutia. Fiindca n-ar trebui sa se inflameze si pe-aici.

Last edited by kobro; 18-06-2021 at 20:15.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 20:23   #3308
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Robert B fiind creatorul acestui topic, putem considera că acest topic îi aparține din moment ce și-a exprimat destul de clar punctul de vedere personal și direcția în care își dorește ca acest topic să meargă.

Nu cred că trebuie să își facă el alt topic personal și să plece de aici, cred că cine vrea să publice alt fel de conținut să o facă în alt topic.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 21:08   #3309
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Robert B fiind creatorul acestui topic
Nu mai bine postezi si tu ceva nou pe-aici, componente vechi din colectia personala etc? Nu de alta dar (daca nu imi scapa mie ceva) pare ca a fost cam greu sa te uiti cine e initiatorul topicului...

Revenind insa la argumentul pe care l-am exprimat si care totusi nu este foarte complicat: eu inteleg ca topicul asta e dedicat colectionarilor de hardware vechi, printre care as zice ca ma numar si eu, cu chestii postate pe-aici in decursul timpului. NU REZULTA de undeva ca ar fi dedicat strict colectiei lui Robert B, ca sa poata sa vina sa ne spuna daca avem sau nu voie sa intrebam de vreun SCHIMB de parti/accesorii pentru componente de colectie...

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Fiind libertate de a deschide discutie separata (pentru schimburi doar intre colectionari, de exemplu) tu nu numai ca ai deschis un anunt, dar acum vii si provoci in mod nedemn un coleg care, nebun asa cum e, isi doreste sa nu se dilueze continutul dorit de el inca de la deschidere.
Tocmai asta e, ca nu am deschis un anunt, anuntul era pus unde trebuie, la publicitate. Aici doar am mentionat ca exista, in ideea ca alti colecionari sa stie ca exista pe undeva o poza cu nspe i/o shields disponibile pentru schimburi.
NU l-am provocat cu nimic, colectionatul de componente nu e musai sa fie o chestie psihopata gen "fiecare in cutia lui", e perfect normal sa vrei sa interactionezi cu alti colectionari pentru completarea colectiilor INTR-UN LOC PUBLIC UNDE SE INTALNESC ACESTIA, nu fiecare cu capul intre urechi pe anuntul lui.
Aspectul asta cu accesorii/piese lipsa la componentele vechi e destul de sensibil, uneori e cvasi-imposibil sa gasesti coolerul corect la o placa video veche care l-a avut schimbat etc.

Last edited by _Adrian_; 18-06-2021 at 21:16.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 21:13   #3310
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Robert B fiind creatorul acestui topic, putem considera că acest topic îi aparține din moment ce și-a exprimat destul de clar punctul de vedere personal și direcția în care își dorește ca acest topic să meargă.

Nu cred că trebuie să își facă el alt topic personal și să plece de aici, cred că cine vrea să publice alt fel de conținut să o facă în alt topic.
WTF?? Creatorul cred ca e Steve-o, daca prin creator intelegem cel care a deschis thread-ul cu primul post, deci nici vorba sa fie Robert.

Da, in ultima perioada Robert a postat cel mai mult aici. Si da, majoritatea posturilor lui au fost de calitate, poveste, poze, tot tacamul. Si da, Robert pare un tip de treaba. Dar cam atat, nu e thread-ul lui, ca nu cred ca l-a cumparat. Si nu inteleg de ce se inflameaza asa, eu il vad ca un thread de nostalgie, in care putem povesti orice tine de retro, hardware, dar si software.

Asta include oferte de pe olx, sfaturi, intrebari, poze cu hardware, orice. Parerea mea.

Ca Robert crede ca e thread-ul lui si ca se poate posta doar anumite chestii... ce sa zic, mi se pare absolut halucinant.
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 21:17   #3311
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

La cum va certati, mi-ati facut interes si pofta sa iau threadul de la primul post/ prima pagina si sa vad ce se vorbea/ arata pe atunci. I did, and I loved it, deci se poate spune ca a iesit si ceva frumos din ciondaneala asta (peste care tare mi-as dori sa trecem). Va invit si pe voi sa mai aruncati un ochi prin primele pagini, discutiile si pozele sunt savuroase de-a dreptul
APepper is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 21:19   #3312
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post

Ca Robert crede ca e thread-ul lui si ca se poate posta doar anumite chestii... ce sa zic, mi se pare absolut halucinant.

Si eu sunt uluit de reactia lui si de discutia ulterioara. Chiar eram curios ce o sa spuna cei care chiar mai colectioneaza, cum esti si tu.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 21:38   #3313
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
La cum va certati, mi-ati facut interes si pofta sa iau threadul de la primul post/ prima pagina si sa vad ce se vorbea/ arata pe atunci. I did, and I loved it, deci se poate spune ca a iesit si ceva frumos din ciondaneala asta (peste care tare mi-as dori sa trecem). Va invit si pe voi sa mai aruncati un ochi prin primele pagini, discutiile si pozele sunt savuroase de-a dreptul

O sa razi, dar exact mesajul asta al tau pe care il citez mai jos m-a facut sa postez linkul. Ma si gandeam cum stam fiecare (dintre astia care mai colectionam vechituri) pe cateva cutii de maruntisuri si cum ne-am putea completa una-alta daca ar exista intalniri ale colectionarilor cum sunt in alte domenii.

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
you mean...the good old days?
La un moment dat visam cu ochii deschisi la un apartament unde cu un cerc restrans de prieteni colectionari retro sa incropim ceva de genul cum e in filmuletul tau si sa tragem lan party-uri cu sistemele noastre retro every once in a while. Ceva beri reci, junk food, si multa multa distractie.
...pe urma realitatea varstei si vremii mi-a inchis ochii de somn
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2021, 12:24   #3314
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 923
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cam subțire târgul Aradului azi. Doar un "tuciuriu" ce mai avea piese retro - in mare parte:

- o gramada de placi SCSI de la Adaptec
- vreo cateva placi de retea random (3com 905TX si ceva Realtek-uri, parca un 8019 sau 8029 cu BNC, de asemenea si un DEC/Digital din ce vazusem)
- un Diamond Multimedia FireGL 1000 (3dlabs Permedia 2) 8MB
- un SB AWE64 ISA CT4500 (care drept sa spun arata cam gol ca numar de componente, si nu erau "ciordite" piese de pe el)
- doua controllere ATA133 PCI.
- un kit ce arata cam trist - ASRock K7VTA2, XP 2400+ si un HSF de la CoolerMaster

Am plecat de acolo cu o parte din kitul AXP - doar CPU, HSF si cipul BIOS ce imi va mai fi de folos pentru alte placi, unul din controllerele PCI AT133, bazat pe Silicon Image SIL0680, si o Cola la 0,5

Acum, o intrebare intrebatoare - a avut cineva de a face cu vreun controllet SIL0680 pe vreo placa de baza cu VIA MVP3?

Intreb deoarece am luat controllerul tocmai din cauza ca IDE-controller-ul din chipset incepe sa dea semne de oboseala - canalul primar nu merge ioc, iar secundarul merge in compatibility mode (sub 9x), si crapa direct daca incerc sa-i dau 2k sau XP.

Am incercat numeroase harduri cu, mai mult sau mai putin, acelasi rezultat - cu HDD atasat pe primar (indiferent de marime, plus ca BIOS-ul actual are patch pt HDD-uri pana in 137GB) se blocheaza POST-ul dupa detectia HDD-ului, iar pe secundar functioneaza HDD-uri dar cu probleme - mai exact, in Win98SE/Millennium, indiferent de driver-ul folosit pentru VIA (incercat 4.17, 4.35 si chiar si 4.50), am Code 10, CD-ROM nema (deși BIOS-ul mi-l vede fain, frumos.) si mod compatibilitate pe toate drive-urile.

Asa ca in final, functioneaza acest controller IDE SIL0680 pe o placa cu acest chipset? (placa in cauza este un Luckytech P5MVP3 Rev1.3, cu BIOS revizia D ce are inclus patch pt. harduri pana in 137GB) Adica, a avut cineva experientr cu asa controller?
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 09:50   #3315
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Anunt in mod oficial, avand in vedere faptul ca m-am implicat pana peste cap pe acest thread, ca nu voi mai posta nimic aici. Asa cum v-am obisnuit nu imi place sa las treburile neterminate si multumesc cititorilor si userilor care mi-au fost alaturi. Am trait la intensitate maxima fiecare aventura si am incercat sa o transpun in cuvinte.

Alegerea mea nu se datoreaza in special divergentelor din zilele trecute. Ele insa au fost ultima picatura care a umplut paharul.

Nu voi raspunde la nici o alta provocare si nici nu este vorba de o victimizare a mea. Consider ca am spus tot ce am avut de spus incepand cu 2015 si pana azi.

I need a fresh start.

Sper ca cine vine dupa mine sa aiba grija de acest thread.

Nothing more to add. End of line.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 10:00   #3316
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 20:53   #3317
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

dual Opty2435 hexacore 13x200MHz=2,6GHz@3GHz din FSB/HTT pe HP WX9400 Cinebench R11.5 cu nVidia nTune:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CinebenchR11.5x64_Dual Opty2435@3,0GHz_Tyan2915E_32GB DDR2 ECC_460GTX_W7-min.jpg
Views:	255
Size:	337.2 KB
ID:	72870  

Last edited by DavidMMM; 20-06-2021 at 20:55.
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2021, 00:07   #3318
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Decat sa ne certam mai bine-un cantec vesel sa cantam

Din ciclul "viata are caile ei bizare" acum cateva zile mi s-a ars de la ploile astea alimentatorul de la un router banal pe care il mai tin afara. Zic sa dau un ochi pe olx poate gasesc unul mai zdravan, bag search si imi sare in ochi frumuselul asta, la un pret derizoriu.

Daca tot e cu good old days am ajuns practic spre inceputuri



Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sursa spektrum 1.jpg
Views:	642
Size:	225.9 KB
ID:	72872   Click image for larger version

Name:	sursa spektrum 2.jpg
Views:	507
Size:	145.9 KB
ID:	72873  

Last edited by _Adrian_; 21-06-2021 at 00:10.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2021, 00:12   #3319
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Zilele trecute mi-a ajuns un colet din grecia cu urmatoarele bunatati :

X1900XT 256MB
X1800XT 512MB
X1950XTX 256MB (asta chiar o asteptam ca sa fac un build si sa folosesc WB)
X1800GTO2 512MB
7950 GX2 + EK dual waterblock (mai am 2 buc)
7800GTX 256MB
1950GT 256MB
X1800XL 256MB
HD2900XT 512MB (mai am 3buc, si un wb EK)

zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2021, 00:18   #3320
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumos lotul, ebay?
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 3004

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.