lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-11-2013, 14:48   #201
Gremlinsro
Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 133
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gremlinsro
Default

Prima mea dragoste "BOMBER JACK" pe un Cobra "alb-negru" facut de studenti cu componente furate de la pipera sau IAMSAT
Apoi au urmat :
Jet care se defecta la 2 saptamani "nu mi-am permis HC"
Nintendo , sega megadrive , sega megadrive 2
PS1 am schimbat vreo 2
Sega Dreamcast
Celeron 466 + s3 schimbata cu riva tnt2 m64 -> geforce 1 - Geforce 2 pentru delta force
Apoi primul pc mai serios AMD duron 800 + Radeon VE -> radeon 8500 ... pentru Ghost recon
Athlon 2200+ radeon 8500 - pentru Americas army
Apoi visul a devenit realitate Athlon 3000+ Venice + GT6600 - cand am primit componentele a fost o senzatie pe care nu o pot exprima in cuvinte insa cu siguranta a fost mai tare decat prima data cand am facut sex

Ce vremuri .....
Gremlinsro is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2013, 15:04   #202
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Gremlinsro View Post
Apoi visul a devenit realitate Athlon 3000+ Venice + GT6600 - cand am primit componentele a fost o senzatie pe care nu o pot exprima in cuvinte insa cu siguranta a fost mai tare decat prima data cand am facut sex
m8.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 00:48   #203
Blackice343
Junior Member
 
Blackice343's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Mai stiti placile video voodoo? 1999 oare?
__________________
So this is what i do.
Blackice343 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 01:16   #204
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Cred ca au aparut in 1996 nu in 1999 - in 1999 aparuse deja voodoo 3
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 03:59   #205
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

da, in 99 era/aveam vodoo 3000... ce placa a fost la vreme ei ohooo
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 05:02   #206
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Ce Voodoo 3 aveai bre în '99 la 13 ani că te costa o mână ș-un picior lol. Pics or it didn't happen Abia erau câțiva oameni per oraș cred (vorbim de provincie) care aveau un Voodoo 2, maxim Voodoo 2 SLI. Și asta nu depindea de câți bani ai cât mai ales de pile, că nu aducea mai nimeni așa ceva la ce scoruri aveau

Eu în '99 o ardeam cu TNT (1, 8MB VRAM și integrat pe mobo), un an sau doi mai târziu m-am coafat cu un GF2 Pro 64MB (pe care-l mai am și-acum, laolaltă cu sistemul de atunci), care m-a ținut lejer vreo 3 ani. Numai io știu ce copil cuminte am fost și cât m-am rugat =))) România acelor ani era vai steaua ei la investit în hardware
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 17:41   #207
G1nX
Member
 
G1nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Bucharest
Posts: 42
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Ma bucur sa vad ca mai sunt si alti nostalgici ca mine pe acest forum.
La vremea lansarii Voodoo1 nu mi-am permis sa-l cumpar dar in grupul de prieteni s-a gasit cineva sa cumpere si apoi il imprumutam fiecare pentru a termina jocurile glide specifice.
Voodoo Rush nu a adus nimic nou la capitolul performanta asa ca am asteptat lansarea Voodoo2 si dupa ce s-au mai stabilizat preturile am cumparat un exemplar pentru a pune langa ATI-ul de 4Mb care nu mai facea fata. Multe jocuri am terminat folosind V2-ul care ajuta mult la performanta si calitate imaginii fata de placa ATI RageII.
Voodoo3 nu a avut un impact la fel de mare asupra mea fata de Voodoo2. In esenta fiind un Banshee overclockat. Voodoo5 in schimb a fost iarasi un produs ce a adus mai multe inovatii technologice la capitolul calitate imagine si care m-am impresionat chiar daca nu castiga coroana performantei in fata GF2Ultra.

Si vorbind de Voodoo5 am aici 2 exemplare mai speciale:



Enjoy,
G1nX
G1nX is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 17:43   #208
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

La sfarsitul lui 99 cand era pe clasa a 4-a and i dont give a fuck daca nu ma crezi , pe vremea aceea ai mei erau bogati, crezi ca esti primul care nu ma crede ? ) am fost lua peste picior si de colegii de clasa pana le-am aratat pc-ul la 2-3 si apoi nu mai scapam de ei ca vroiau sa joace AOE2 si H3... 2000 de dolari a costat jucaria si din cate imi mai aduc aminte aveam 64 SDRAM, hdd 8GB, audio soundblaster (nu stiu nici la ora actuala ce fel de placa dar boxele erau atasate pe monitorul de 17 pe laterale si se puteau da jos + nu se bagau in priza), unitatea DVD era simpla fara scriere si vodoo 3 + W98 cu liceenta, pe vremea aceea nu aveam telefon cu camera ci doar un amarat de motorola startac ... nici macar nu era inventata vorba "poze cu telefonul fix" ... Pc-ul a fost adus din afara configurat pe bucati de catre unchiul meu, in romanica nu se gasea asa ceva pe vremea aceea, cu atat mai putin in curtea de arges =))
L-am tinut pana in 2004 dupa care mi-am facut unul din banutii mei stransi din afaceri cu CD-uri (filme/muzica/jocuri/windows-uri etc) pe bucatele... un sempronn 2200+ (care il mai am si acum printr-o cutie) 256DDR1 HDD 20GB, DVD writer, am luat SH un GF4 mx440 apoi l-am combinat cu un ATI9250 care mi-a scos peri albi dupa cateva sesiuni de OC si am maritat-o , asa am ajuns sa-mi iau ATI9600 de care am fost extrem de multumit + se OC bine... dupa care au venit upgrade-uri, 1GB DDR1, 2*80GB... l-am tinut pana prin 2008 fiindca n-am avut nevoie de mai mult.

De obicei nu stau sa dau explicatii dar asta e una din amintirile mele extrem de placute.
LE: am uitat sa pun procesorul, era un P3 la 533 daca imi aduc aminte bine

Last edited by agarici cu pedale; 20-11-2013 at 19:07.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 18:13   #209
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

In 98' aveam exact unitatea din fotografie, un monitor burtos de 15" Samtron parca, care rula 1024 x 768 pixeli. Desi unitatea avea un difuzor de 2-3W inside aveam si 2 boxe micute Kolink... Tastatura era pe mufa AT(un IBM rezistent nu gluma) si mouse-ul pe serial, evident cu bila.

Procesorul era un intel pentium II la 233 Mhz, cu 32 MB SIM...erau 8 module pe placa de baza! HDD era de 3,1 GB un WD daca retin bine(Quantum fireball erau renumite in acele timpuri in oras si cele mai mari erau de 8,4GB daca nu gresesc)... Aveam un CD-ROM simplu(mai tarziu mi-am luat un CD-RW Teac) iar placa video era un intel de 4MB pe AGP. Tin minte cum jucam Dina, Supaplex, Dune 2000, Primul Unreal, Venom, NFS II, Carmagedon, Duke Nukem, Motoracer sper sa nu gresesc. Evident primul OS a fost Win 95' apoi am pus un win 98! Tin minte ca foloseam un utilitar DOS, Uharc sau ceva de genul asta care compresa serios jorile si dura multisor sa dezarhivezi un joc care depasea 20-25MB...

Treaba serioasa era programarea C si mai tarziu putin C++. Ani frumosi pe care i-as mai trai odata macar!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ibm300pl.jpg
Views:	518
Size:	64.0 KB
ID:	40213  
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 21-11-2013 at 15:52.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 18:28   #210
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Io-te pe ce am pus eu azi mana.
3 KG de laptop, 100% functional

kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 19:00   #211
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Threadul asta imi trezeste o groaza de amintiri, cu toate ca nu am avut calculator personal decat foarte tarziu, in comparatie cu unii de aici. Trebuie neaparat sa pun in functiune vechiul PC (Celeron@333 Mhz).
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 19:44   #212
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Cred ca au aparut in 1996 nu in 1999 - in 1999 aparuse deja voodoo 3
prima placa video avea 512 kb de ram (1994), si era cat tot fundul carcasei, din pacate, prin 2003 cand am dus pc-ul la service mi-a fost sutita, si mi-au pus una de 1 mb
tare ma oftic dupa ea.

urmatorul calculator a avut geforce 2 ti (3ti si 4ti erau neregulamentar de scumpe)
pishky is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 19:55   #213
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumoasa jucarie KPY
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2013, 21:52   #214
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Wink

La mine se intimpla pe vremea cind nu aveam PC (nu ma pasionase pina atunci, sincer sa fiu) desi de multe ori mergeam pe la un amic sa facem electronica audio, iar el se juca pe PC Mortal Combat...

Totul pina intr-o seara cind un amic, a zis, hai ba la sala de net (era coada, faceai rezervare), si eu am zis, ce dreq sa fac acolo?

Stau in fumul ala de tigare sa vad ce?

In fine, la insistentele lui m-am dus, promisiunea fiind bere, multa bere, si i-am vazut pe unii, ingramaditi la un PC cum unul se juca si omora monstrii cu ranga.

Fusese pentru prima data cind mi-a captat atentia ceea ce vedeam acolo, si spre seara tirziu, ne-am reintors la sala pt ca amicul meu rezervase 2 pc-uri.

Eu m-am bagat la chestia aia cu ranga, apoi aveam sa aflu ca se numeste Half Life, si usor usor am deprins, ce si cum.

Pe urma am prins cu jucatul in retea, si jucam cite 5-6 insi, Delta Force 1, preferatele mele fiind sniperul si double ammo.

Primul meu pc a fost un Pentium la 166Mhz cu vre-o 64 mega ram, si o placa video Intel 740, cind am vazut ca nu pot juca mai nimic pe el, l-am vinfut cu 100 dolari, sau 100 marci, nu mai stiu ecxact; am mai pus eu inca o suta si ceva, si am luat un Pentrum 3 la 500Mhz cu 256 ram, hard de 40Gb si placa video 2Mx64.

Pe urma a inceput "nebunia" upgrade-ului, care din pacate se tine de mine si astazi.

Am trecut prin toate generatiile de placi video, cea mai serioasa fiind 3Ti200 cu 64 mega ram de la Innovision, Inno3D.

Apoi 4Ti4200,4Ti4600,Radeon 9700 pro, radeon 9800 pro pe care dadusem 18 milioane la Ultrapro Computers, dupa care am inceput sa cumpar mereu virful de gama (good or bad choice, insa eram multumit)...

Daca stau sa insirui cit HW am schimbat, cred ca imi ia ceva ore sa-mi amintesc.

Si cind ma gindesc ca URAM calculatorul...

Last edited by DjLeco; 20-11-2013 at 21:58.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 00:44   #215
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

offtopic: Sa nu zici ca Bisti e ala care te-a corupt la prostii

on: ... ce s-a intaratat lumea pe threadu asta, imi creste inima nu alta.

G1nx - tu esti special man, trebuie sa scoti asa una cate una toate armele grele nu doar V5 urile alea oricum esti mult mai in masura decat mine sa postezi istoria placilor grafice (si nu numari).
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 00:52   #216
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu, nu a fost Bisti, cu el am mixat citiva ani la rind in Preoteasa la Casa De Cultura A Studentilor, si am ramas buni amici de atunci.

Un alt amic m-a inebunit cu PC-urile..
Apropos de Bisti, stii, i-am facut nunta acum citiva ani.

Iata citeva poze inainte de eveniment, cit si "o bucatica" de filmare, mai de dimineata asa...

Uita-te pina la sfirsit:

http://www.youtube.com/watch?v=TZ6uqjSmWNE














Last edited by DjLeco; 21-11-2013 at 01:07.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 01:02   #217
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

off: Sunt si eu in filmulet ca de acolo ne cunoastem

on: mii de scuze pentru offtopic - una dintre placile care vor participa la test G400 cu SGRAM - cand am scos radiatorul am constatat ca avea pasta conductoare sub un fel de panza (foarte similara cu fasa medicala - imi pare rau ca n-am fost inspirat sa fac o poza) oare chiar asta sa fi fost solutia optima pentru transferul de caldura ?

De asemeni un "destept" de polonez a lipit niste radiatoare pe memoriile uneia dintre placile video nvidia cu un adeziv dubios de similar cu superglue-ul (din cate stiu eu acest tip de adeziv este extrem de daunator, avand o reactie de tip "topire" pe langa faptul ca nu permite transferul termic) ... au si astia "specimenele" lor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0627.JPG
Views:	487
Size:	218.4 KB
ID:	40206   Click image for larger version

Name:	IMG_0624.JPG
Views:	505
Size:	205.6 KB
ID:	40207  

Last edited by rodarkone; 21-11-2013 at 01:23.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 01:06   #218
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stiu, ssittt, ca ne aud DUJMANII...

Kiddin'

Mie unul mi-a placut mult acel event, sper ca si voua.

Dar hai sa nu facem offtopic, ne cearta lumea.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 03:39   #219
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cand ajung pe la arges am prin pod 10-15 placi video/rami prin pod si multe alte piese (daca nu le-au aruncat bunicii)... mi-a adus un amic mai demult o cutie cu antichitati si cateva pc-uri, am niste cpu-uri foarte vechi printre care si un AMD pe slot care seamana cu cel de PCI (nu mai retin modeul dar e cu radiator imens lipit).. stiu ca sistemul mergea ultima data poate il pun pe picioare si trag niste poze... GPU-urile /CPU-urile si ramii daca e le iau la bucuresti si le donez la colectionari ca e pacat de ele ... timp sa am sa ajung acasa.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2013, 13:47   #220
G1nX
Member
 
G1nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Bucharest
Posts: 42
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
on: ... ce s-a intaratat lumea pe threadu asta, imi creste inima nu alta.

G1nx - tu esti special man, trebuie sa scoti asa una cate una toate armele grele nu doar V5 urile alea oricum esti mult mai in masura decat mine sa postezi istoria placilor grafice (si nu numari).
Mersi de aprecieri dar nu am arme grele nu colectionez asa ceva

Am in schimb o placuta nVidia care a fost printre primele modele ce a inglobat technologie 3dfx.

Prototype Hair Dryer.


Cheers,
G1nX
G1nX is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3419

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.