lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-02-2017, 12:15   #1
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default Recomadare racire AIO

Salut ,
Ma intereseaza si pe mine o racire ieftina si buna daca exista (de tip liquid AIO) . Interesant daca puteti sa-mi ziceti ceva sub 400 lei .

Aveti idee cum se comporta Deepcool Maelstrom 240T red ?
Acum o perioada va raci un stock i3, dar din mai un i7 7700 (nonk sau k daca permite bugetul). sau sa raman stock ? sau sa iau un tower 212Evo/Scythe ceva ?/Noctua ? are sens ?
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2017, 12:19   #2
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din ce am inteles idcooling e cel mai bun Aio de 240 mm in buget restrans.
Cauta cateva review-uri online ,comparatii intre ele.


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2017, 13:11   #3
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am un ID-Cooling Frostflow 120 și sincer sunt super mulțumit de el. Răcește un I5 4570S pe care la început în ținea la 35 idle cu ~50 in load. La aproximativ o săptămână distanta, temperaturile au scăzut la 30 idle cu 45 in load. Probabil a durat puțin pana pasta a devenit eficienta, nu știu. Folosesc Arctic MX4.

Un user de pe un alt forum avea temperaturi asemănătoare pe un i5 k cu TDP de 84W, cred ca 4690k însă nu îmi mai amintesc, folosind un Deepcool Maelstrom 240T.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2017, 12:11   #4
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,377
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Acel Deepcool Maelstrom 240 este ok, doar daca îl cumpara la promotie, a fost la Altex cu vreo 250 de lei si daca schimba venturile. Am o cunostinta care îl are montat, când trec venturile de 900 rpm deja suna ca elicopterul.. Dar raceste bine porcăria, este asa cum spunea colegul de mai sus.
__________________
...
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2017, 22:13   #5
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Multumesc frumos pentru pareri baieti - cum prind ceva la promotie - Jbang ) AIO .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2017, 23:45   #6
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am avut AIO Deepcool Maelstrom de 120 si nu as mai lua asa ceva niciodata. Performanta de racire era mai slaba decat la AC Freezer 7 Pro. Pompa era foarte galagioasa si ventilatorul praf ca si calitate. Chiar si cu ventilatorul deconectat zgomotul era destul de pronuntat (de la pompa).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2017, 00:37   #7
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

@mbc - mi-ai facut mai dificila alegerea ) Fa-mi o recomandare te rog !
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2017, 11:09   #8
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
@mbc - mi-ai facut mai dificila alegerea ) Fa-mi o recomandare te rog !
Noctua NH-D15 sau mai mic, mai usor de instalat Scythe Mugen 5. Nu exista AIO bun ieftin.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2017, 00:43   #9
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

În afară de chestii peste 700 RON, nu există AIO pe piaţă care să învingă un cooler pe aer bun.
Poate un NZXT Kraken X62...

Vezi că se mai găsesc pe stoc EKWB Predator 240 (R1.1) cu QDC dar în RO alea sunt pe la 1000 RON.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2017, 13:52   #10
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Eu am avut asta si ti-l recomand cu caldura, pompa nu e zgomotoasa iar ventilatoarele sunt chiar ok mai ales ca sunt PWM cu limitator de turatie.
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2017, 18:56   #11
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Multumesc @mbc , @matose si celorlalti pentru pareri . Voi urmari cu atentie preturile pentru solutiile recomandate pana-n mai - cum prind promotie sau SH il iau . Multumesc
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2019, 08:56   #12
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default Recomandare montare radiator AiO 240mm

Am instalat radiatorul de 240 mm de la AiO-ul placii video in partea din fata a carcasei.

Ma întreb daca ar fi în regula sa pun radiatorul cu un nivel mai jos - as vrea sa pun ventilatorul vertical din fata cat mai sus posibil, as vrea sa fac un switch între radiator si ventilator.
Tuburile ar fi tot în partea de jos a radiatorului si sub nivelul pompei (care e pe placa video), nu stiu cat de safe ar fi pentru un AiO daca hex-ul e cu mult sub pompa… Teoretic nu ar trebui sa aiba aer în circuit, dar câteva bule tot sunt, de aceea ma întrebam daca hex-ul va fi mai jos de pompa sa nu existe un potential mai mare pentru zgomot si crearea altor bule de aer.

Initial vents de pe radiatorul AiO de la video scoteau aer apoi am pus sa bage si diferenta e ~8-10C în minus pe GPU.

As putea sa pun si pe cele de la proc sa bage... Dar nu stiu cat de ok ar fi cu temps pe componente, daca as pune si cele de pe proc sa bage, as avea mai mult aer cald in carcasa…
De cand am bagat aer cald in carcasa de la video am observat o crestere de temps pe SSD (are radiator), de aceea voiam sa fac switch sa pun sus un vent sa bage aer rece.

Daca ar fi all AiO in, sa vad daca imi ajunge furtunul de la AiO-ul de la proc sa îl pun in fata si radiatorul de la video sus sa se calmeze piticii... Ar fi safe pentru AiO-ul de 360mm sa il montez vertical in partea din fata a carcasei cu hex-ul în sus? Dacă radiatorul ar fi cu tuburile in sus, bulele de aer nu ar influența negativ pompa?

Last edited by kvarq; 22-07-2019 at 08:44.
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2019, 09:09   #13
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Teoretic un AIO nu are aer în circuit, îl poți pune în orice poziție vrei. Practic, în timp o cantitate foarte mică de lichid se evaporă prin tubing, dar chiar dacă ai aer în circuit, acesta nu se va aduna în pompă.

Din poză văd că ai pus ventilatoarele să scoată aer din carcasă la AIO-ul procesorului, recomand să le pui în pull (să bage aer în carcasă de afară), vei remarca un spor de performanță al răcirii.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2019, 11:14   #14
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post

De cand am bagat aer cald in carcasa de la video am observat o crestere de temps pe SSD (are radiator), de aceea voiam sa fac switch sa pun sus un vent sa bage aer rece
Este absolut normal, ai crescut temperatura in interiorul carcasei cind placa video este in load (gaming sau teste video ce incarca procesorul grafic). Daca vei masura temperatura SSD in timpul gamingului vei observa temperatura X.

Daca vei opri gamingul si orice alta aplicatie ce utilizeaza GPU si vei lasa radiatorul GPU sa ajunga la temperatura ambianta, gen idle, vei masura dupa un timp temperatura X-y, unde y este aproximativ diferenta in grade celsius a temperaturii din interiorul carcasei cind radiatorul disipa (in interiorul carcasei) caldura degajata de GPU fata de atunci cind placa video nu disipa caldura (idle).

Ca sa mentii cit de cit temperatura identica ca si inainte (pina sa bagi aer cald in carcasa), cantitatea de aer evacuat trebuie sa fie un pic mai mare decit cantitatea de aer cald introdusa in carcasa, un fel de presiune negativa, dat si atunci tot ce este in interiorul carcasei, va avea o crestere de temperatura.

Faptul ca temperatura GPU va fi un pic mai mica cind radiatorul este ventilat cu aer rece din afara carcasei, fata de atunci cind este ventilat cu aer mai cald din carcasa catre exterior, vine cu aceasta problema, componentele din interiorul carcasei vor fi mai calde, orice ai face.

Singura soolutie (aproape imposibila utilizatorului de rind) este sa racesti radiatorul placii video cu aer atit de rece din afara carcasei, atfel incit aerul cald ce vine de la radiatorul placii video in interiorul carcasei, sa aiba aceeasi temperatura cu cea din interiorul carcasei.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 18-07-2019 at 11:31.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2019, 12:37   #15
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

După părerea mea toate soluțiile de răcire pe apă în care radiatoarele sunt în interiorul carcasei nu sunt eficiente.
Ai cazul în care iei aer rece din afară și-l încălzești înăuntrul carcasei și cazul în care iei aer cald din carcasă, îl treci prin radiatoare și-l evacuezi afară.
Singura soluție eficientă este să ai radiatoarele (cu tot cu ventilatoare) în exteriorul carcasei (eventual montate deasupra carcasei sau în fața ei).

Așa se rezolvă două aspecte importante. Se extrage cu adevărat căldura din carcasa computerului utilizând aer mai rece din ambient + se evită obstacolul aerodinamic creat de site/grile/mesh-uri etc. care sunt proiectate mai ales pentru design și nu pentru eficiență.

Nu mai vorbesc de carcasele cu trei ventilatoare frontale care sunt aproape lipite de un panou de sticlă. Faptul că acestea sunt produse, arată cât de habarniști sunt producătorii de carcase.

Ca să vedeți cât spațiu liber oferă diferite site pentru debitul de aer, există calculator:

https://www.perforated-sheet.com/cal...open-area.html

Cea mai eficientă sită, cea hexagonală- "hex", cu un ochi de 4 mm și "rama" metalică de 1 mm are 64% arie liberă.
Asta înseamnă de ex. pentru un ventilator de 120 cm, dacă punem în fața/spatele lui această sită hexagonală, se asigură o are liberă echivalentă cu un disc cu diametrul de 96 mm. Asta în ceea ce privește secțiunea de curgere. Nu mai pun la socoteală rezistența dată de turbulența aerului.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"

Last edited by Dacus; 18-07-2019 at 12:52.
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2019, 17:27   #16
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Am văzut AIO-uri puse în cele mai năstrușnice poziții și n-au avut nicio problemă.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 00:48   #17
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default Arctic Liquid Freezer II 360 vs H150i Pro RGB vs Thermaltake Water 3.0 Ultimate

Având cele 3 AiO-uri (Arctic Liquid Freezer II 360, Corsair H150i Pro RGB, Thermaltake Water 3.0 Ultimate) simultan am facut acum ceva timp câteva teste comparative pe 10900K.
De-a lungul timpului am avut diverse AiO bazate pe pompa Asetek Gen 4 (Corsair H105, diverse Thermaltake Water 3.0) si am mai încercat si alte modele/generatii/implementari si am cam revenit mereu la Gen 4 - mi se pare ca (înca) este cel mai echilibrat raport performanta / silentiozitate - practic pompa Gen 4 are doar un mica bâzâiala fata de alte concepte. Motivul principal a fost mereu zgomotul produs de celelalte concepte de pompe AiO (buzzing, humming etc), lucru pentru care AiO sunt în general detestate de unii. Din pacate, la AiO actuale se insista mult pe partea de RGB, afisaje etc., ajungand sa aibe multe mufe si fiind necesara si alimentare prin SATA... Pompele chiar daca au evoluat, pentru mine sunt noisy as fuck - EKWB, Capellix etc. Intr-adevar, s-au adus îmbunatatiri la partea de fins de pe blocul de cupru, pentru a se face mai bine transfer de caldura, dar nu de putine ori pentru a avea temperaturi joase în load se folosesc ventilatoare cu presiune si zgomot mare.
Ce este interesant ca în general foarte putine review-uri la AiO specifica la capitolul de zgomot concluzii separate referitoare la pompa, raportul fiind mereu de ansamblu - la mine este simplu, tot timpul las ventilatoarele în cutie si folosesc Noctua.
Interesant este ca Gen 4 a rezistat cel mai mult în timp (lansat în 2021-2013), au fost vândute multe modele de AiO bazate pe acesta de la multi producatori (Thermaltake, Corsair, NZXT, Dell, HP etc), si chiar daca s-a ajuns la Gen 7 înca se gasesc AiO-uri cu Gen 4, si chiar daca alte generatii s-au abandonat, productia a continuat în paralel.
A aparut la un moment dat generatia a doua de Liquid Freezer de la Arctic, pe care l-am folosit mult timp pe 9900K si 9900KS; am fost foarte încântat atunci, întrucât era dead silent. Totul a fost bine pâna la 10900K
Anyways...

Platforma de test: 10900K @ 5.0GHz, 1.27V LLC6, Apex XII Z490
Fans: 3x Noctua A12x25 PWM, cuplate la header CPU de pe mobo, acelasi profil pentru curba de temperaturi/rotatii definit în bios pentru toate testele
Teste: 10 cicluri de LinpackXtreme, urmate de doua rulari de Cinebech 15, urmate de 4 rulari de Cinebench 20
Temperaturile maxime raportate au fost cele mai mari valori de pe core, chiar daca au fost spike-uri.

Thermaltake Water 3.0 (pompa Asetek Gen 4)

LinpackXtreme - max temp 92C (spike pe un core)
Cinebench 15 - max temp 76C
Cinebench 20 - max temp 79C

Corsair H150i Pro RGB (pompa Asetek Gen 6)

LinpackXtreme - max temp 95C
Cinebench 15 - max temp 79C
Cinebench 20 - max temp 81C
Daca pe TT au fost temperaturi de peste 90C doar ca spike-uri, pe Corsair temperaturile maxime au fost de mai multa durata. Totusi s-a comportat foarte bine si dupa ce s-au continuat testele dupa ciclurile de Linpack.

Arctic Liquid Freezer II 360 (Arctic Gen 2)
Ei bine, chiar daca acest AiO pare beefy (are radiator mai gros cu 10mm fata de celelalte), si e foarte popular printre useri si review-eri (desi e interesant ca au fost in general testate pe procesoare gen 3950X etc), se pare în realitate ca nu prea face fata la TDP mare (exemplarul meu 10900K ajunge la 290W in Linpack). Am citit reviews de useri similare si m-am convins si eu de acest lucru în cele din urma. Am scris la Arctic in Austria si mi-au trimis un altul sa testez, având chiar revizie mai noua, same sh*t.
In Linpack ajunge lejer în câteva secunde la peste 100C, luând blue screen in cele din urma M-am enervat si am rulat direct Cinebench R20, dupa ce am stins computerul o perioada ca sa-si revina, sa am macar o referinta fata de celelalte - ce am mai observat la Arctic pe 10900K e ca daca se ajunge peste o anumita temperatura, temperatura lichidului coboara mai greu, chiar si daca este lasat "idle" / "desktop"... Dupa 4 cicluri de Cinebench R20 a ajuns la 87C, comparatia nefiind chiar "fair" fata de celelalte doua AiO, întrucât acestea fusesera solicitate înainte de Linpack si CB 15
LinpackXtreme - fail
Cinebench 15 - N/A
Cinebench 20 - max temp 87C (fresh run!)

Ca zgomot de pompa, Arctic-ul clar e de departe cel mai silent, urmat de Thermaltake (buzzing sesizabil aproape de carcasa), apoi Corsair H150i, a carui pompa Gen 6 are bâzâit-ul specific de AiO, dar ceva mai pronuntat ca la Thermaltake cu pompa Gen 4.

Si iata ca înca pastrez TT-ul cu Asetek Gen 4, it's still good stuff for my 10900K
Chiar mi-am mai comandat recent unul sa îl am... just in case :P Am vazut ca abia acum au cam început sa dispara cele de 360 )

Nu am trecut pe custom, pâna la urma nu este day & night dpv performanta "custom" vs un AiO bun, fiind silence freak chiar nu ma împac deloc cu zgomotul pompelor custom, de exemplu buzzing-ul de pe AiO de la KP e aproape insesizabil fata de orice D5 sau DDC dat pe silent, în conditiile în care Asetek gen 6 de pe KP e cel mai "noisy" AiO pe care l-am avut :P (buzzing pe pompa nu se aude de la birou, fata de pompele custom care bâzâiala au si humming, si whirring si nu e putine ori acel "fridge" sound :P
Daca ar fi mai silent si semnificativ mai rece un "custom" fata de AiO clar ar merita consumul de timp si nervi pentru asa ceva.
Iar pentru procesor, cel putin pentru pâna la 10th Asetek gen 4 still rulz, cu max 1000-ish rpm impuse pe vents în jocuri 10900K @5.0GHz are temps între 50-60-ish C, ceea ce pentru mine este acceptabil, buzzing-ul pompei la Gen 4 e sesizabil doar foarte aproape de carcasa.

In plus, indiferent de performanta pompelor, fie ele AiO sau custom, ca zgomot pe 12x25 pot accepta max 1000-ish rpm pentru vent pus in pozitie orizontala si 1500-1600 rpm în pozitie verticala.

It's nice to have everything stock
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 11:56   #18
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Resuscitez thread-ul, ca sa nu deschid unul nou.

Vreau si eu un cooler AIO, pana acum am folosit doar cooler pe aer. Am niste reticente, am auzit povesti cu scurgeri de lichid, pompe blocate, zgomote, etc. Dar totusi as incerca, motivul principal fiind accesul la memorii si estetica.

Long story short, ce recomandati? Mie asta mi-ar surade momentan, sunt si fan corsair, am RM750i, super multumit de ea, tastatura K95 Platinum, mouse Glaive, m-am obisnuit si cu iCue...

https://www.emag.ro/cooler-procesor-.../pd/DLXF82MBM/

Dar daca credeti ca ar fi altceva mai ok, orice sugestie e binevenita.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 12:31   #19
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

OK, ce model mai exact de la Arctic? Am si uitat, o sa raceasca un 5950X, cel mai probabil. Sau ceva Ryzen cu 3d cache, daca apar in ianuarie si sunt la preturi ok.

Ma intereseaza cel mai mult sa fie SILENT.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2021, 13:22   #20
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut!
In toamna am luat ăsta să racesc un 5900X.

L-am montat intr-o NR200 si ca feedback pot sa spun ca se descurca excelent orice i-as da de lucru.

Chiar daca sunt un pic surd,imi dau seama ca e silentios in idle iar in load se aude putin dar cred ca e aerul care iese prin panoul lateral.

Pompa e muta dar chestia e ca e controlata PWM odata cu ventilatoarele si e irelevant zgomotul ei ca e oricum acoperit de ventilatoare.

Ca temperaturi,in idle undeva intre 37-38 iar in load cam 60-65,load-ul in acest caz fiind jocuri.


Din tot ce am cautat pe piata mi sa parut ca asta e best bang for the buck.

LE. si da....e urat cu spume ;-)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	asdf.jpg
Views:	188
Size:	87.4 KB
ID:	74128  
__________________
Cine-i furat fără să știe , nu-i păgubit ?ntr'u nimic...(Othello)

Last edited by coroianu67; 29-12-2021 at 13:26.
coroianu67 is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomadare sistem micro ATX elmysterio Placi de baza 21 13-06-2017 00:43
racire apa vrm adrian3 Racire 1 15-04-2016 02:12
Recomadare sursa noua ! elmysterio Carcase si surse 14 17-05-2015 23:02
Recomadare monitor 25-27" in maxim 850 de lei ionutzu71 Periferice 5 19-03-2015 18:32
Racire i5 750 reventon Racire 8 11-09-2010 20:09

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3449

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.