lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-03-2022, 23:04   #1041
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Normal ca am luat alt ssd pe care il aveam prin sertare si mi-am facut treaba cu el.
Da, eu am avut noroc ca doar un modul din kit era defect, am putut sa il tin asa doua zile pana mi-am comandat un kit de altundeva. Dar repet, ce face cineva daca ii pica placa de baza la un laptop si trebuie sa-l trimita in garantie?

Bine, poti comanda altceva si-i dai retur, e de porc, am mai zis, dar si "garantia" e penibila.

Nici azi n-am primit vreun mail, presupun ca o sa ma tina 2 saptamani sa astept si apoi imi returneaza banii Intre timp preturile vor fi mai mari, normal.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 04:24   #1042
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca produsul e pe stoc iti vor trimite unul nou la schimb. Banii ii trimit doar daca nu au cu ce inlocui produsul respectiv.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:30   #1043
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Salutare,

Tehnicienii nostri au verificat produsul tau inregistrat in service cu numărul ......
Din pacate, acesta nu mai poate fi reparat.

Am verificat disponibilitatea in stocul eMAG a unui produs nou, identic cu cel pentru care ai solicitat reparatia, dar acesta nu se mai afla pe stoc. Nu iti face griji, cautam cea mai buna solutie pentru tine. Te putem ajuta cu recomandarea unui produs similar sau cu restituirea sumei.

Un reprezentant eMAG te va contacta in urmatoarele 48 de ore pentru a iti detalia optiunile disponibile.

Iti mulțumim pentru rabdare,

Echipa Depanero – partener de service eMAG


Exact cum ma asteptam, deci probabil storno...
Un mare rahat, memorie luata la promotie, acum toate sunt considerabil mai scumpe. Garantia rulz.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:38   #1044
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Inainte sa te oftici, vezi daca nu iti dau un kit de memorie similar (ca si viteza si capacitate) de la alt producator. daca nu iti dau, te poti oftica dupa.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:39   #1045
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Salutare,

Tehnicienii nostri au verificat produsul tau inregistrat in service cu numărul ......
Din pacate, acesta nu mai poate fi reparat.

Am verificat disponibilitatea in stocul eMAG a unui produs nou, identic cu cel pentru care ai solicitat reparatia, dar acesta nu se mai afla pe stoc. Nu iti face griji, cautam cea mai buna solutie pentru tine. Te putem ajuta cu recomandarea unui produs similar sau cu restituirea sumei.

Un reprezentant eMAG te va contacta in urmatoarele 48 de ore pentru a iti detalia optiunile disponibile.

Iti mulțumim pentru rabdare,

Echipa Depanero – partener de service eMAG


Exact cum ma asteptam, deci probabil storno...
Un mare rahat, memorie luata la promotie, acum toate sunt considerabil mai scumpe. Garantia rulz.
O să te sune de la emag, a. î. să fii mulțumit.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:42   #1046
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Inainte sa te oftici, vezi daca nu iti dau un kit de memorie similar (ca si viteza si capacitate) de la alt producator. daca nu iti dau, te poti oftica dupa.
Lasa-ma sa ma oftic totusi
Din pacate asta e situatia, ii inteleg si pe ei, daca nu mai e pe stoc n-au ce sa faca...
Dar din nou ma gandesc... cum era pentru cineva care a cumparat o placa video inainte sa explodeze preturile si dupa o luna sa i se strice... primesti banii inapoi si te uiti la ei, ca placa are pret triplu.

Asta e, unii au ghinion, altii noroc... la unii li s-a stricat placa video dupa 2 ani si din banii inapoi si-au luat ceva mult mai performant.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:44   #1047
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vorbește calm cu ei, le explici că dorești un produs asemănătoar, din stocul emag! o să fie bine...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:45   #1048
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Legea spune asa
1. se inlocuieste cu unul identic
2. daca nu mai este disponibil, se inlocuieste cu produs similar cu aceleasi functionalitati sau mia bune
3. abia daca nu exista varianta 1. ai 2. se da banii inapoi
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 12:51   #1049
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Vorbește calm cu ei, le explici că dorești un produs asemănătoar, din stocul emag! o să fie bine...
Pai eu tot timpul sunt calm, cat timp nu ma provoaca nimeni si in cazul asta n-am de ce sa nu fiu, ala ce ma contacteaza isi face treaba. Produs asemanator e discutabil, eu am avut 2x16 3200 cl16 dual rank.

2x16 2666 poate fi considerat asemanator, dar nu ma incanta.

Si din pacate cam bate vantul prin oferta de memorii (cel putin cele vandute direct de ei).

Ar fi niste HyperX 3600 care imi plac, dar normal ca sunt mai scumpe ca si ce am avut eu.

EDIT:
Da, am fost contactat sa mi se spuna direct ca s-a facut storno si nici macar suma integrala, cica nu stiu ce transport a fost retinut. N-am idee de ce m-au sunat doar sa ma anunte, dar asta e. Acum trebuie sa vad ce gasesc. Din pacate nu m-a incantat deloc emag cu seriozitatea cu care sunt laudati. Da, au recunoscut ca porodusul e defect si au returnat direct banii (astept sa-mi intre... si vor fi si mai putin). Dar cam atat... nici macar o propunere de inlocuire cu altceva.

Last edited by RaverX; 11-03-2022 at 13:48.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 15:52   #1050
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Pai eu tot timpul sunt calm, cat timp nu ma provoaca nimeni si in cazul asta n-am de ce sa nu fiu, ala ce ma contacteaza isi face treaba. Produs asemanator e discutabil, eu am avut 2x16 3200 cl16 dual rank.

2x16 2666 poate fi considerat asemanator, dar nu ma incanta.

Si din pacate cam bate vantul prin oferta de memorii (cel putin cele vandute direct de ei).

Ar fi niste HyperX 3600 care imi plac, dar normal ca sunt mai scumpe ca si ce am avut eu.

EDIT:
Da, am fost contactat sa mi se spuna direct ca s-a facut storno si nici macar suma integrala, cica nu stiu ce transport a fost retinut. N-am idee de ce m-au sunat doar sa ma anunte, dar asta e. Acum trebuie sa vad ce gasesc. Din pacate nu m-a incantat deloc emag cu seriozitatea cu care sunt laudati. Da, au recunoscut ca porodusul e defect si au returnat direct banii (astept sa-mi intre... si vor fi si mai putin). Dar cam atat... nici macar o propunere de inlocuire cu altceva.
Wow ...si ce ai vrut sa-ti faca .sa mai scoata un produs la promotie sa iti poti lua?..De erau de la alt distribuitor iti zicea ca i-ai manipulat necorespunzator si iti dadea MUMU...O sa primesti in cont si banii de transport stai linistit ,,iti garantez eu


Sa te fi vazut ca mine ,televizor de la Altex,nou ,defect ,sun la Altex dupa o ora ce l-am primit ca e defect ,si ca il returnez sa imi trimita altul...Zic aia"Stati sa vedem daca nu ati varsat lichide in el sau daca nu a suferit soc mecanic" Si am primit televizor dupa 3 saptamani...
Ai umplut 2 pagini cu memoriile astea ,,oamenii au solutionat in 3 zile si tu zici ca nu sunt chiar asa seriosi...Milogeste-te la ei ca iti dau un voucer de 50 ron

Last edited by torque49; 11-03-2022 at 15:56.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 18:00   #1051
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Da, emag a facut totul ca la carte, din punctul asta de vedere nu ma pot plange. Si au solutionat exact cum ma asteptam. Ar fi fost frumos sa-mi propuna o inlocuire cu altceva, cum au zis unii, dar n-a fost deloc asa.

Eu doar am incercat doar sa trag un semnal de alarma in ceea ce priveste garantiile in general si probabil ca nu e chiar thread-ul potrivit.

Ideea e simpla: chiar daca magazinul e serios si face totul conform legii, tu, ca si cumparator si consumator ai sanse mari sa ramai cu pagube: timp in care nu te poti folosi de produs, plus posibile pierderi daca vrei sa iei acelasi produs si intre timp se scumpeste.

Dar exista si cealalta parte a medaliei: garantia totusi conteaza. La orice. Memorie noua s-a stricat dupa cateva zile, fara overclock, fara abuzuri. Placi de baza si video stiu o gramada stricate. Pana si procesoare am vazut cateva (foarte putine). Deci trebuie gandit bine, sunt multi care vand produse sigilate fara garantie la pret foarte apropiat de magazin... Dupa ce am patit, sincer nu m-as baga la asa ceva, poate la procesoare e ok, in rest clar nu.

Gata, nu mai zic nimic, emag e ok la garantii. Legea si solutionarea sunt in schimb problematice.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 18:19   #1052
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Eu doar am incercat doar sa trag un semnal de alarma in ceea ce priveste garantiile in general si probabil ca nu e chiar thread-ul potrivit.
Dar n-ai ce face! Adica ce o sa faci sa nu ti se strice ceva? Daca se strica, se strica, nu e ca si cum ti se strica ramul pentru ca folosesti computer la CSGO si nu doar pentru citit carti religioase.

Imagineaza-ti daca ti-ai luat masina Skoda si ti se tot strica de noua... in primul rand ca nu-ti da nimeni banii inapoi, dupa aia te tot poarta sa incerce sa rezolve problemele si tot nu te poti folosi de masina. Sau, si mai rau, sa zicem ca iti dau banii inapoi, la nivelul de acum 2 ani si o masina noua vine in 12 luni.

Nu stiu daca spusele mele te-au facut sa te simti mai bine, dar am incercat
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 19:26   #1053
mihai-daniel
Junior Member
 
Join Date: Apr 2020
Posts: 9
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am avut o problema cu un controller Sony PS4v2.
Povestea cam identica cu ce ai spus tu numai ca eu l-am luat pe la 200ron si cand m-a sunat aia de la Emag, m-a intrebat daca vreau altul in schimb sau banii si pretul era vreo 290 ron, am ales altul fara sa-mi ceara vreo diferenta de pret.
Ideea e ca aveau acel produs pe stoc si chiar daca era mai scump mi l-a schimbat fara probleme.
Nu sunt fan Emag dar am fost multumit de cum au rezolvat situatia.
Cat despre garantie? Am facut cerere pe emag, a venit un curier si tot asa o perioada nu am stiut nimic de starea produsului.
mihai-daniel is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2022, 00:44   #1054
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Da, e vina emag si a reptilienilor ca nu mai era memoria in stoc sa ti-o inlocuiasca. )
Chiar asa, zi mersi ca nu fu o placa video in discutie, atunci te ofticai bine
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2022, 09:48   #1055
zaxpisi
Senior Member
 
zaxpisi's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Minunata capitală Bucale
Posts: 369
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Dar n-ai ce face! Adica ce o sa faci sa nu ti se strice ceva? Daca se strica, se strica, nu e ca si cum ti se strica ramul pentru ca folosesti computer la CSGO si nu doar pentru citit carti religioase.

Imagineaza-ti daca ti-ai luat masina Skoda si ti se tot strica de noua... in primul rand ca nu-ti da nimeni banii inapoi, dupa aia te tot poarta sa incerce sa rezolve problemele si tot nu te poti folosi de masina. Sau, si mai rau, sa zicem ca iti dau banii inapoi, la nivelul de acum 2 ani si o masina noua vine in 12 luni.

Nu stiu daca spusele mele te-au facut sa te simti mai bine, dar am incercat
Am un vecin care are o mașină de la un producător foarte cunoscut, mașină luată de nouă(acum vreo 10 ani...), de la un mare vânzător auto bucureștean, albă(că la asta era ”ofertă”), mașină care în proporție de 80% din timp stătea, el fiind șofer de meserie cu 2 mașini de servici în fața blocului! După vreo 6 luni de la achiziție a început să-i facă figuri, diferite subansamble, nu doar componente gen clima(nu băga aer rece/cald corect în mașină), la spălătorie s-a trezit cu apă în mașină(prin zona parbrizului),....
Evident la fiecare ”pârț” a mers cu mașina în service, deschisă linie în cartea de service, cei de la service au văzut că mașina e destul de bine întreținută, culmea făcuse și ceva km cu ea(deci nu era chiar mobilă), pe scurt după vreo 5 vizite la service și după ce mai mulți dintre noi l-am împins de la spate a luat legătura cu un cabinet de avocatură și a început războiul cu concernul producător al autovehiculului. Primul lucru pe care producătorul l-a făcut i-a făcut o verificare amănunțită la mașină din bară-n bară, procedurile specifice,....
Mașina a fost ”blocată” mai bine de 4 ani cât s-a întins procesul(la asta s-a ajuns până la urmă) pentru daune materiale și morale, la final instanța a dat câștig de cauză prietenului meu și a obligat producătorul să îi dea altă mașină la fel ca cea pe care s-au judecat, plus daune material-financiare+cheltuieli de judecată + toate inspecțiile tehnice(o parte la dosar au fost și din partea lui achitate fiind în interesul lui) de vreo 20.000€ și pentru ăștia conform uzanței românești a trebuit să mai piardă aproape 1 an ca să șii recupereze încă vre-un an când i-au dat și mașina cea nouă!
Partea bună e că prietenul meu și-a recuperat tot ce ”investise” în mașină, partea proastă e câți dintre noi pot să blocheze doar ca sume de bani să spunem 40.000-50.000€, ca în situația dată, pe praful ăsta!?

Last edited by zaxpisi; 16-03-2022 at 09:50.
zaxpisi is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2022, 09:59   #1056
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Banii ca banii, pentru ca unii au bani mai multi decat ne putem imagina. Problema e alta: chiar daca ai banii, merita sa te stresezi? Merita sa pierzi atata timp stresandu-te? Eu zic ca nu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2022, 10:14   #1057
zaxpisi
Senior Member
 
zaxpisi's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Minunata capitală Bucale
Posts: 369
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Câte o dată e și ambiție pentru timpul și banii ”investiți”, ... de multe ori nu recuperezi nici pe jumătate din sume, dar faptul că ai căștigat împotriva ”lor” îți mai îndulcește un pic viața...
zaxpisi is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2022, 08:00   #1058
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Disclaimer: nu iti place, nu citi
SPOILER:
telefon huawei cadou cu extra-garantie un an. Ecranul capata pete, contactez huawei chat, imi explica ca garantia a expirat si e pe bani. Nu au display in stoc. Fac cerere garantie emag. Vine curierul la pers respectiva si zice: “il pun eu in sac sigilat”. Trec doua zile si nimic. Fac cerere scrisa la emag, semnalez faza cu curierul si abia in ziua respectiva seara imi vine sms ca e la depanero. Apoi dimineata ca e trimis la service producator. Morala, concluzii ? Curierii sunt cum sunt, depanero e pe post de Buhnici cand e vb de schimbat display-uri tel iar pana nu primiti sms de intrare in service, produsele sunt “prin buzunarele altora”. Sper sa deschida cineva topic de garantii.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2022, 08:17   #1059
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Răbdare... se rezolvă, nu-ți face griji.
Extra-garanția de un an este asigurată de emag, prin Depanero, care le trimite la service autorizat.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2022, 16:39   #1060
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Răbdare... se rezolvă, nu-ți face griji.
Extra-garanția de un an este asigurată de emag, prin Depanero, care le trimite la service autorizat.
Urme de socuri mecanice. Dupa emag Garantie extinsa e de fapt garantie simpla. Garantia simpla e anulata.
Asa ca azi contactez anpc. Sunt deschis la sugestii daca mai exista si alte asociatii de protectie a consumatorului.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 5052

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.