lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2021, 13:11   #1541
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ai in vedere ca MX Master 3 nu e mouse de gaming si s-ar putea sa nu fie cel mai bun pentru gaming.
Asta cu gaming cu mouse de gaming mi se pare o chestie absolut exagerată și inutilă. Omul caută un mouse ergonomic, nu instrumente pentru mad frags în cadrul ESL lol.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 13:14   #1542
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Nivius View Post
Investesc, nu-i problema, sigura chestie e sa imi fie confortabil sa-l folosesc iar din experienta cele 2 mulaje pentru inelar si degetul mic ma ajuta foarte mult.
Singurele 2 cu care m-am impacat perfect ca forma au fost un Mionix Naos 5000 si un FUNC MS-3.

Acum ma uitam la un Razer Naga Pro, in ciuda pretului pare a fi compromisul cel mai bun daca consider forma si disponibilitatea produsului. Zic de disponibilitate pentru ca acum folosesc un mouse microsoft de la laptop, daca mai tin mana pe porcaria asta inca 2 zile il arunc in perete si raman fara niciun backup
Mergi la un magazin și pune mâna pe un MX Master și vezi cum "vine". Din experiență, din cauza "cocoașei" mai proeminente la Logitech nu ai avea nevoie de suporții din dreapta așa mult. Valabil de pe la G700 încoace pentru moușii mai ergonomici de la ei.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 13:15   #1543
Nivius
Member
 
Join Date: Oct 2017
Location: Bucuresti
Posts: 68
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

True, dupa ce a aparut copilul sesiunile de jocuri au ajuns sa fie doar ocazionale.
Pe de alta parte si la serviciu (ce vremuri, cand mergeam la serviciu...) m-am dus cu un mouse de gaming cumparat de mine, pur si simplu doar in categoria asta mai gasesti mousi ergonomici.

LE: O sa incerc sa trec in seara asta printr-un Altex, poate gasesc ceva de testat
Nivius is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 13:18   #1544
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

E o idee mai inalt decat razer-ul dat de mine WiFi care e un compromis okeish la 130RON si e BT + WiFi dongle, zero diferente pe wifi dongle vs cablu.
Incearca sa-l testezi si pe ala daca ai cum. Eu imi mai iau unul ca pe al meu l-a prins nevasta-mea si e adio, nu-l mai vad inapoi 100%.
Pentru mine cred ca e cea mai relaxanta forma de mouse ever intalnita si am avut si ergonomici la viata mea, acum si nevasta-mea cand incearca sa foloseasca mouseul vechi microsoft pentru office zice... CACA! ))
MX Master 3 la 350-400RON pentru un mouse mise pare absurd de mult, a fost la promo acum o luna ~200RON ceea ce era okeish.
Ca idee am mana medie si ultimul deget (cel mic) nu atinge pad-ul decat putin de tot cu varful daca stau extrem de relax pe el, cand ma joc nu ating fie ca e Basilisk-ul Wifi si nici pe cel Wired v2, personal ma doare mana la mousii cu cocoasa mare, deci recomand cum zice Neo, experienta de showroom fiindca restul e subiectiv.

Daca nu gasesti testing... emag/altex comanda si apoi retur, pierzi 20RON cel mult si ramai blocati cu banii 2 saptamani maxim.

Last edited by agarici cu pedale; 30-06-2021 at 13:26.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 13:47   #1545
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Nivius View Post
True, dupa ce a aparut copilul sesiunile de jocuri au ajuns sa fie doar ocazionale.
Pe de alta parte si la serviciu (ce vremuri, cand mergeam la serviciu...) m-am dus cu un mouse de gaming cumparat de mine, pur si simplu doar in categoria asta mai gasesti mousi ergonomici.

LE: O sa incerc sa trec in seara asta printr-un Altex, poate gasesc ceva de testat
Media Galaxy par că au expuse cam peste tot, la fel și Emag dacă ai unele pe aproape/la îndemână.


350-400RON pentru MX Master 3 este foarte rezonabil pentru ce tehnologie are în el, există mouși mult mai scumpi cu mai puține features. Pentru productivitate mi se pare cea mai bună soluție de pe piață (deși nu are side clicks pe scrollul principal, ceea ce este absurd dpmdv dar aparent Logitech s-au prostit de la o vreme).

Să nu ducem discuția în 100$ este prea mult pentru un mouse/tastatură că nu ajungem nicăieri. Poate fi prea mult în funcție de buget, dacă omul este preocupat în principal de formă și confort, își permite și folosește instrumentul, prețul este ceva relativ.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 13:59   #1546
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Pare scump la prima vedere insa eu am un mx master 1 la birou care merge minim 8h/zi de minim 4 ani de zile. Mai am un mx revolution care merge la fel de bine, dar l-am pensionat pentru ca totusi, e facut prin anii 2010 cam asa.

La polul opus, mouse de gaming wireless in afara de logitech g pro nu merita nimic din ce am testat eu. Inclusiv aia cu gauri prin ei.
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 15:20   #1547
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

La emag nu prea am vazut periferice calumea expuse, am fost acum o saptamana si abia erau cateva tastaturi, mousi si casti, le numarai pe degete, zic de crangasi acum. In titan de exemplu showroom-ul e mai ok dar nu bag mana in foc ca gasesti ca nu am mai intrat in el de juma de an.
Mediagalaxy si altex au Master-ul expus tot timpul dar securizat si nu-l poti da jos dar macar il vezi putin.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 15:37   #1548
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by gg0 View Post
La polul opus, mouse de gaming wireless in afara de logitech g pro nu merita nimic din ce am testat eu. Inclusiv aia cu gauri prin ei.
Exagerezi, Razer Lancehead și Viper au senzori flawless și sunt excelenți pentru gaming dacă te împaci cu forma și restul. Glorious Model O wireless iar îi bun, dar poate lua foc cam ușor lul. GPro este ok, una dintre opțiunile bune

Sunt multe chestii legate de preferințe, dar nu poți spune că doar X "merită", sunt foarte mulți mouși buni pe piață. Iar de exemplu Finalmouse Starlight are 42-48g (smol/medium) și sunt wireless și nu cred că există ceva mai ușor sau mai bun pe piață strict dpdv al performanței.

Aș dori să dispară "merită" și "se merită" (ultima din motive gramaticale ), simt că fac câte un anevrism la fiecare mențiune a acestor cuvinte. Fiecare decide ce face cu bugetul personal, nu există "merită" x în loc de y, poți compara performanțe și discuta preferințe și cam atât. Valabil la orice tip de periferice, de la mouși și tastaturi la fight sticks și combo-uri HOTAS și volane/pedale. Și asta pentru că toate astea prezintă variații absolut imense de preț în funcție de construcție, componente implicate, overengineering șamd. Nu are nimeni nevoie de anumite chestii în sensul că mori dacă n-ai tastatură + mouse din aliaj de Al-Mg, dar sunt nice to have (imo).

Așa îți pot spune și eu că "merită" să dai câteva sute de EUR pe o tastatură că te va ține jde ani șamd, dar dacă tu nu ești pasionat de asta și nu ai anumite standarde formate o să te uiți la mine ca curca-n lemne.

"Merită" este o chesti foarte personală și subiectivă, bazat pe standardele fiecăruia și nu este ok să impui un standard - să recomanzi și să discuți -> asta da
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2021, 17:41   #1549
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
"Merită" este o chesti foarte personală și subiectivă, bazat pe standardele fiecăruia și nu este ok să impui un standard - să recomanzi și să discuți -> asta da
Nu merita nimic din ce am testat eu - adica am dat banutu pe glorious, pe aquiris si inca cateva modele care sunt gunoaie. Nici g pro nu merita 700 de lei.

Nu merita pretul lor pentru tehnologia ce o ofera, la asta zic. Dar daca vrei un mouse simplu cu cocoasa, cat de cat fiabil si care sa nu trebuiasca incarcat zilnic, n-ai incotro, cam aia-s banii.

Da, am cele mai misto bibelouri expuse pe perete. Nu imi pare rau de bani, regret dezamagirea pe care am avut-o cand am cumparat un gunoi.
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2021, 07:23   #1550
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

N-ai înțeles absolut nimic din ce am scris acolo, recte nu văd vreo explicație pentru care Glorious (care anume, de exemplu) și restul sunt "gunoaie".

"Merită" este un subiectivism care trebuie explicat dacă dorești o conversație productivă, așa pot să scot și eu din găoace mugetări adânci fără vreo justificare.

FYI la ce mă refeream când spuneam de senzori flawless. Restul este can-can, că nu-ți place forma, plasticul, construcția, software-ul, etc -> senzorul și implementarea lui contează mai presus de orice dacă discutăm obiectiv. La fel și durata de viață a bateriei. Ca idee, până și durabilitatea piciorușelor la utilizare zilnică este o impresie subiectivă pentru că fiecare are un mod diferit în care trage mouse-ul pe pad și mai sunt și pad-uri care le mănâncă de vii oricât de blând ai fi.

Când analizezi un periferic nu poți spune "nu merită" sau "merită" și să pui punct apoi să bâjbâi că "err tehnologie" pentru că fiecare are o percepție subiectivă asupra a ce merită și ce nu merită bănuți. Unde mai pui că prețurile sunt absolut obscene în ultima vreme în funcție de regiune, țară și stocuri - văd G Pro wireless la echivalentul a 450 lei prin anumite locuri, 700 lei este prețul la care a fost lansat și a rămas acolo pentru că nu s-au dat stocurile și când a fost ultima oară când un magazin românesc a făcut reduceri adevărate?

Apropos, am un G603 pe care-l folosesc aproape exclusiv la laptop(uri) și are aceeași baterie de aproape 18 luni (da, merge și doar cu una singură) și încă îmi arată 100%, iar prețul este mai mult decât decent dacă-l iei de unde trebuie (eu am plătit echivalentul a 300 lei pe primul, 350 pentru al doilea pe care l-am luat pentru mama).


În general tind să evit moușii care au baterii proprietare, nimic nu se compară cu a băga un acumulator AA și să folosești drăcia în loc să scoți skates, desfaci agregatul, identifici prostia apoi dai comandă la mama naibii după ea. Asta ca idee - obiectiv este preferabil să iei ceva servisabil ușor.


P.S.: Aqirys arată sincer a chinezării ieftine, de ce ai da banii pe așa ceva? Au și senzori meh pe deasupra.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 01-07-2021 at 07:31.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2021, 13:48   #1551
Nivius
Member
 
Join Date: Oct 2017
Location: Bucuresti
Posts: 68
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa las si concluzia aici:
Am fost in showroom la MG, am verificat ce aveau expus, nu m-am impacat cum trebuie cu niciunul expus.
Asa ca am renuntat la wireless si am comandat pe NV tot de o chinezarie, DM2 SUPREME. Cel putin asta pare sa aibe fix aceleasi dimensiuni ca soarecul cu care m-am impacat atat de bine in ultimii 10 ani, Naos 5000. Il pastrez si pe cel vechi, poate intr-o buna zi am chef si timp sa-i comand & schimb switchurile.

Multumesc oricum celor care mi-ati recomandat cate ceva.
Nivius is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2021, 20:26   #1552
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Io-s posesor de Master 3 si nu ma plang (tare).
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2021, 20:41   #1553
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am trecut de la Mionix Naos 7000 (modat cu cablu subțire și flexibil scurt) la un Logitech G305 firless. Pentru că un cablu mai puțin chiar contează în scenariile mele, plus porturile oarecum incomode de pe laptop, plus mutatul laptop-ului de colo colo.

Ce îmi lipsește oarecum este forma de la NAOS 7000 (formă la care m-am adaptat destul de greu atunci) și luminițele RGB. Nu țineam mouse-ul pe culori fancy, aveam pur și simplu un alb (de fapt un fel de albastru care dădea în alb, potrivit să facă match cu backlight-ul de la tastatura laptopului de atunci Asus G750).

Acum la Logitech G305, nu este cea mai grozavă formă, dar mă împac ok cu ea, îmi lipsește RGB-ul, dar faptul că este wireless este considerentul decisiv.

Nu știu ce posibilități de modding am, eu personal mă gândeam să mai cumpăr încă unul pe negru și să fac swap de capace, dar dacă forma este așa importantă la tine, uite aici un mod:
https://www.reddit.com/r/MouseReview..._led_lighting/ - adică îți faci ce formă vrei tu.

La Mionix dacă te apuci să îi repari switch-urile să nu uiți să comanzi de pe AliExpress si pad-uri de schimb, cele originale nu se vor mai lipi la fel de bine după ce le pui la loc.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 01-07-2021 at 20:46.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2021, 20:48   #1554
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca formă de mouse prefer pe cea de la Logitech G403, se mulează cel mai bine, iar pentru laptop cred că o să iau un G603, care e asemănător, să fie fără fir, care este recomandat de Neo, dacă îl prind la o ofertă de nerefuzat.
Momentan este 250 lei la Altex
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 06-07-2021, 22:39   #1555
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Cu 250 iau MX 3 de pe olx sigilat.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 09:36   #1556
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Care ar fi fi cel mai mare mouse pad?
Mă interesează în ambele dimensiuni să fie cât mai mare, nu vreau doar în lungime de exemplu.

P.S. Nu, nu vreau să comand doi metri pătrați de mușama sau o mochetă de la Jysk, vreau mousepad.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 11-07-2021 at 10:14.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 12:12   #1557
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu daca e cel mai mare dar,sigur il poti folosi ca fața de masă.

Am ceva de la ei si ca material e ok.

https://de.steelseries.com/gaming-mo...eries?size=5xl
__________________
Cine-i furat fără să știe , nu-i păgubit ?ntr'u nimic...(Othello)
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 13:21   #1558
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt faine astea de la steelseries. Eu folosesc doar alea cele mai mici, fara rgb si sunt bune. Spalate la masina de nu stiu cate ori si arata ca noi.

In schimb alea mari de la ei vad ca au numai cu rgb si devin scumpe rau...
codpin is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 14:31   #1559
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Cu 250 iau MX 3 de pe olx sigilat.
Meh. Căzute din tren vin cu riscurile lor


Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Care ar fi fi cel mai mare mouse pad?
Mă interesează în ambele dimensiuni să fie cât mai mare, nu vreau doar în lungime de exemplu.

P.S. Nu, nu vreau să comand doi metri pătrați de mușama sau o mochetă de la Jysk, vreau mousepad.
900x400 este cea mai mare dimensiune de mousepad din câte știu personal. Vin în grosimi de 3 și 4mm.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 15:18   #1560
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am unul de 900x400, e din cele de pe Ocazii, cu harta pământului. Îmi trebuie mai mare...

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mouse, news

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3815 Yesterday 23:37
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3490

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.