lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-10-2014, 12:37   #181
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@ManuT Astea sunt cele mai de kkt articole, la fel de bine se poate da un link și în sens invers, nu mă deranjează subiectivitatea extremă, din contră, chiar îmi place, doar că relevanța opiniilor mi se pare că reprezintă fix pix.
Are fix aceeași valoare:
http://www.anandtech.com/show/8414/a...-the-iphone-5s

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Păi și care-i faza dacă suntem invadați de telefoane "experimentale" de genul? Arise l-a luat pentru că-i dev, probabil va fi și unul din motivele pentru care va trebui să scoată din buzunar și pentru ip6/6+, dar ideea era că este inadmisibil să se întâmple așa ceva la un telefon de pe piață (granted, One Plus One nu este mass produced?).
@Neo scapă cine poate.
Acum pe bune, știi și înțelegi faptul că One Plus One nu este mass produced în realitate, nu?
Înțelegi faptul că telefonul nu are un release oficial tocmai pentru că nu poate fi cumpărat pe canale oficiale?
Ca să cumperi un OPO ai nevoie de o invitație, fără invitație nu ai cum să îl cumperi, iar asta este probabil exact unul dintre motivele pentru care se bâlbâie cu preorderul și se continuă sistemul ăsta "inovator" cu invitațiile.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 06-10-2014 at 12:42.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 12:51   #182
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Mie îmi place că ăștia au reușit să facă din oameni beta testeri și oamenii plătesc pentru asta =))

P. freaking nice, aș vrea să știu cum au reușit


Aia cu "I moved from Android/iOS to iOS/Android" - deja sunt sătul de articole de genul. De asemenea, sincer, la atâția ani după primul meu smartphone, pe cuvânt dacă pricep de ce ai vrea să-ți customizezi telefonul până-n pânzele albe. Înseamnă pur și simplu că producătorul original al telefonului/SO a făcut exact ca OPO - lol, here's stuff, play with it, also give us your monies
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 13:52   #183
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La One Plus One e simplu de explicat.

Au făcut un telefon cu o construcție ireproșabilă și un design de top. La specs au băgat ce e mai bun iar departamentul de marketing și-a făcut bine treaba.

Oamenii nu s-au kkt pe ei cu "cutting corners" în punctele esențiale, adică alea care dau bine pe hârtie.

Au pus un procesor de top, Snapdragon 801 la 2.457GHz, marketingul nu s-a cramponat de zecimale complicate, a "upgradat" procesorul la 2.5GHz, că deh, dă mai bine.

Ecranul nu e cine știe ce, contrar a ce am citit pe net prin reviews, mie nu mi se pare sfârâială când mă uit la el, adică are o gârlă de probleme (yellow banding în zona de jos), luminozitatea nu are același interval generos ca la iphone, adică nu este nici mai luminos în soare direct și nici mai întunecat pe întuneric, dar marketing-ul și-a făcut treaba excepțional aici, ecran superb de 5.5inch, cine ne contrazice?

Tot de la marketing cică RAM de 3GB, mă rog, ei sunt vreo 2.85GB vizibili, dar chiar nu e cazul să cârcotim aici, pentru că Samsung face măgăria cu declaratul memoriei RAM aiurea de nu știu când, iar Apple în anul 2014 face economie în continuare și pune tot 1GB.

Nici pozele și filmele nu sunt cine știe ce imo, dar marketingul nu vinde poze gata făcute, ei îți vând specs, adică senzor Sony de 13MPx, 6 lentile, adică nu ai cum să greșești.

Capacitate de 64GB, în principiu varianta de 16GB există doar pe hârtie la varianta internațională, dar mă rog 64GB este un spațiu decent, ar trebui să fii nesimțit rău să spui că nu cumperi pentru că nu are 128GB.

În continuare marketingul te minte frumos, dacă intri pe prima pagină poza este cu un One Plus Une Alb, pentru că... dă mai bine în poze, nu îți spun că atunci când îl ții în mână ăla din poze are aderența unui dildo dat cu ulei de masaj erotic, ei oricum nu îți vând decât varianta aderentă Sandstone black.

La un telefon așa de neam prost de 5.5 inch ar fi chiar idioți să pună o baterie minusculă, așa că pun una de 3200mAh să nu se complice, că oricum dă bine în specs.

Am scris mai sus, dar repet încă o dată. Telefonul are o construcție ireproșabilă dpdv calitativ, se îmbină perfect, fascinantă atenția la detalii, designul este de top (chestie oarecum subiectivă), poate nu e cel mai cel mai făt frumos, dar așa de plastic cum este el, tot este superb.


Repet, per ansamblu, în medie, bune cu mai puține bune, telefonul este excepțional dpdv hardware, mai ales pe hârtie.

Singura lor problemă era softul, și acolo au avut de ales între un fork de Android direct de la Google cu două posibile opțiuni, adică să îl lase cât mai stock și să scoată o variantă AOSP așa cum sunt Nexus-urile sau Motorola sau să își creeze propria interfață gen Sense sau Touchwiz.
Altă alternativă era să scoată o variantă de custom ROM cum sunt cele bazate pe MIUI sau altă chinezărie.

Pentru că varianta internațională (americanii si europenii) nu gustă MIUI și alte aberații unde apar charactere chinezești , au ales inevitabil să semneze un contract comercial cu Cyanogenmod și așa a apărut un fork de CM11, adică CM11S care este o versiune de cyanogenmod modificată puțin, în linii generale asta înseamnă fix: themes + theme selector + posibilitatea să cumperi themes pe bani, un bootanimation diferit, un lockscreen diferit și o cameră diferită. Dacă am omis ceva, revin și editez.

Uneori mă întreb de ce nu au ales totuși un AOSP, răspunsul cel mai probabil este cel de mai sus(themes + customizations + bling bling), un alt motiv important este tipul procesorului, pentru un Snapdragon 801 e păcat să faci fork la AOSP, dpdv al optimizărilor este de preferat un fork pe CAF (Code Aurora Forum).

Pentru că telefonul se vinde și în China, evident că acolo au mers pe ceva local, gălbejiții nu gustă Cyanogenmod, pentru ăia există ColorOS care nu știu exact ce naigba este, un ROM MIUI based poate.

Și mai băgăm un sistem de invitații ca să nu dea iama toți, și aia este rețeta succesului...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 14:47   #184
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Devin din ce în ce mai curios să-l butonez, cred că-i fac o vizită lui Răzvan

Problema mea este cu CM, cu care nu prea mă împac în ultima vreme, bine, singurul device cu CM din casă este un Samsung GT-P1000 Galaxy S2 este încă pe Lighting ROM, ceea ce spune multe despre cheful meu +++ să experimentez chestii noi - asta după ce m-am ars cu Paranoid pe Nexus 4 care s-a transformat într-o glumă proastă pe la începuturile lui 2014.

Trebuie să-mi fac timp câteva zile să mă joc cu trebi, asta înseamnă făcut backup la tot apoi dat cu Odin și altele asemenea

MIUI este o clonă proastă de iOS dpdv grafic, imo Android este construit să ai app drawer și nu totul pus la grămadă plus customizarea este vai de capul ei. Tehnic nu mă prea pricep deci ce să zic, dar sincer pare foarte foarte rapid.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 14:53   #185
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca să testezi un Cyanogenmod ai nevoie de un device cu specs decente și în plus să fie și oarecum friendly cu Cyanogenmod. Nu cred că ai cum să îți faci o opinie favorabilă, sau măcar justă despre Cyanogenmod testând pe GT-P1000 sau S2.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 15:18   #186
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Specs sunt decente pentru respectivele devices, să fim serioși Dacă nu te arunci la widgets, 512MB RAM sunt okish pentru citit o carte/dat pe net/netflix.

Acum de ce zic de devices astea două - CM se laudă că sunt un SO "unified", deci ar trebui să meargă decent atât pe astea două cât și pe Nexus 4.

Apropos, întrebare unrelated și absolut stupidă - Nexus 4 primește update oficial la Android L?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 15:28   #187
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

A merge decent este o chestie relativă de la om la om. Am avut Cyanogenmod pe Galaxy S1, S2 și HTC One S. A schimbat device-urile în bine, dar nu înseamnă că mi-a dublat cantitatea de RAM sau să le-a făcut să zboare.
Nu am pus niciodată pe Nexus 4 Cyanogenmod, pentru că nu am simțit nevoia, stock și custom kernel mi-a fost suficient.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:07   #188
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și ar mai fi asta, în caz că mai sunt oameni care nu au văzut filmul.

În teorie nu are IP/IPX certification, în practică nu arată rău.

__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:17   #189
i860
Ancient friend
 
i860's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7,203
Mentioned: 285 Post(s)




Default

De ce ai baga opo intr-o baltoca?
__________________
Spread mustard over it as well as it will give you an extra 20 FPS
i860 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:42   #190
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu cred că un om normal la minte își pune problema să îl bage într-o băltoacă, dar poate ajunge acolo accidental, sau într-un WC sau îți scapă din barcă, sau puii mei... poate ți se pare relaxant să alergi printr-o ploaie torențială.
@i860 Apropo, am o curiozitate, în modul QHD, câte minute filmezi cu al tău OPO?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:45   #191
i860
Ancient friend
 
i860's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7,203
Mentioned: 285 Post(s)




Default

Am asa:
4k DCi
4k UHD
HD 1080p
HD 720p
SD 480p
WVGA
VGA
CIF
QVGA
QCIF
La care te referi?
__________________
Spread mustard over it as well as it will give you an extra 20 FPS
i860 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:48   #192
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

4k UHD. Cred că e aceeași chestie și pe DCi, dar poți să încerci să filmezi și pe 1080p.

În principiu setezi 4k UHD și apoi îl lași să filmeze, eventual cu fața în jos pe masă ca să nu obosești.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 16:51   #193
i860
Ancient friend
 
i860's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7,203
Mentioned: 285 Post(s)




Default

4k DCi 60secunde 466.39MB
__________________
Spread mustard over it as well as it will give you an extra 20 FPS
i860 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 18:30   #194
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Specs sunt decente pentru respectivele devices, să fim serioși Dacă nu te arunci la widgets, 512MB RAM sunt okish pentru citit o carte/dat pe net/netflix.

Acum de ce zic de devices astea două - CM se laudă că sunt un SO "unified", deci ar trebui să meargă decent atât pe astea două cât și pe Nexus 4.

Apropos, întrebare unrelated și absolut stupidă - Nexus 4 primește update oficial la Android L?
Vine și pe N4
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 19:35   #195
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise;392040 Telefonul are o construcție ireproșabilă dpdv calitativ, se îmbină perfect, [B
fascinantă atenția la detalii[/B], designul este de top (chestie oarecum subiectivă), poate nu e cel mai cel mai făt frumos, dar așa de plastic cum este el, tot este superb.
Sincer sa fiu, am ramas si eu impresionat de pdful lor, foarte misto prezentarea, dar dupa relatarile tare buzunarul se cam uita spre sireturi. Fain review insa O alta idee misto, e sa faci un vibrator alb din caju...nici tu nu esti normal
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 21:09   #196
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

M@nu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 22:15   #197
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

@Arise
Go play!
http://forum.xda-developers.com/onep...el-r1-t2800871

Last edited by M@nu; 06-10-2014 at 22:17.
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 23:08   #198
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo
Eu credeam că are ceva rom bizar pe el la cate probleme zice că are.
Mai rămân doar explicațiile: e ghinionist și s-au strâns toate bug-urile la el sau are altă revizie de hw (sau chiar amândouă).

Eu nu am dat peste nici un bug "inadmisibil" (s-a blocat odată accelerometrul) și îl folosesc ca telefon de toată ziua.

Last edited by ursulache; 06-10-2014 at 23:34.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 23:16   #199
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@ursulache ai limite la filmarea full hd sau 4k?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2014, 23:33   #200
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

N-am filmat nimic mai lung de vreo 5 minute (în 1080) iar în 4k numa de test asa 1-2 min max. N-am altceva să butonez că l-aș lăsa acum sa filmeze.

LE1:
Mă duc la o țigare, îl las intre timp s-a 4k-uiască.

LE2:
La întoarcere am găsit tel oprit și un film (f incitant de altfel) de 8:20 și 3.7 GB.

Apropo de filmat, pe moto g e o funcție făină de pauză în timp ce filmezi.

Last edited by ursulache; 07-10-2014 at 00:00.
ursulache is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,111
Total Online: 4147

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.