lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-04-2018, 11:17   #2221
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

In veci nu se va intampla ...
Nu-ti dai seama ca e in dezavantajul lor asta ?
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 13:25   #2222
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by carnatu View Post
au deja pareri formate cum sta treaba.
Pe langa asta unii mai au si mentalitate de tarani prosti si spera sa moara atat capra, cat si vecinul. Cu toate ca habar n-au despre ce vorbesc, neavand o parere documentata, doar stereotipuri.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 14:52   #2223
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu vreau sa fiu rau, insa din pacate cam asa este, Adriane.

Am intilnit mentalitatea asta proasta si pe alt forum unde activez si unde am incercat sa produc ceva, imediat au satit "colegii" sa dea cu parul.

Tipic rromanesc...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 02-04-2018 at 14:55.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 19:54   #2224
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Lasă că și tu ți-o ceri...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 21:11   #2225
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Pe langa asta unii mai au si mentalitate de tarani prosti si spera sa moara atat capra, cat si vecinul. Cu toate ca habar n-au despre ce vorbesc, neavand o parere documentata, doar stereotipuri.
Sunt taran prost nu?
Nici tu nu esti foarte destept facand afirmatii de genul in spatele tastaturii ....lumea e mica.
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 23:19   #2226
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Sunt taran prost nu?
Nici tu nu esti foarte destept facand afirmatii de genul in spatele tastaturii ....lumea e mica.
Ai intrat pe un thread dedicat crypto si ai inceput sa critici, deloc constructiv, tot ce reprezinta acest thread.

Quote:
sper sa pice toata treaba asta si sa piarda toti investitiile ,casa ,masa ,si pe dracu cu miningul curului care a distrus toata industria de it si a facut sa avem preturi de tot kktul la placi video si nu numai .
Inca astept ziua aia si sper sa vina chiar daca o sa dureze si sper sa usture rau pe multi .
Eu cred ca ti s-a vorbit foarte frumos avand in vedere atitudinea ta. Asa ca las-o mai moale cu *****urile de clasa a 6a.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2018, 23:32   #2227
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Sunt taran prost nu?
Nici tu nu esti foarte destept facand afirmatii de genul in spatele tastaturii ....lumea e mica.
C'mon, ai aruncat cu cäcat in ventilator si acum speri sa nu se sterga nimeni pe fata de tricoul tau?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 01:02   #2228
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am alta parere de “capra vecinului”

Cand nu te afecteaza ca vecinul a cumparat bmw si vrei sa intre cu el in pom ca tu nu ai...
Asta e varianta oficiala care e de *****

Si cand esti afectat ca vecinul face ceva ce te afecteaza si la fel vrei sa se duca pe copca

Eu nu pot sa cumpar o placa video la pret decent de la minatul curului, si normal ca vreau sa moara capra vecinului .

Si oricum nu l am facut taran prost dar daca tot se poarta ca un imbecil cine stie poate il fac
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 03-04-2018 at 01:52.
polter is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 02:35   #2229
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Tu nu pricepi că minatul are efect minor asupra preţului?
Preţul ridicat şi lipsa de disponibilitate ale plăcilor video sunt date de:
- integratorii care refuză să crească producţia;
- presiune a cererii pe Flash, NAND şi V-NAND, sunt câteva fab-uri care produc aşa ceva şi echipează mai tot ce înseamnă stocare, de la cea din telefonul tău mobil până la memoria plăcilor video.

Atât AMD cât şi nVidia au anunţat că pot produce o cantitate de chip-uri grafice mai mare decât cea curent, însă degeaba produc dacă nu are cine să le monteze pe un PCB şi să pună şi restul de componente, nu?

Pe scurt, ca să priceapă şi "matale":
1. Se produc 1000 de plăci video pe lună.
2. Minerii vor 1200.
3. E criză.

Întrebarea 1: De ce nu se dublează producţia?
Păi, nu vor integratorii.
Întrebarea 2: De ce sunt preţurile mari?
Păi, una la mână e scarcity (vezi punctul 1) şi a doua, memoria video costă din ce în ce mai mult.

Dacă aveai bunul simţ să te documentezi cu un minim de informaţii înainte să aberezi fără graţie, nu se ajungea să te ia lumea la mişto.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 05:49   #2230
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Da , sigur ca da ...
Nu vor integratorii sa produca , adica sa castige...)

Te-ai gandit oare ca e posibil chiar sa nu faca fata cererii?
Au si ei o limita la capacitatea de productie...

E ca si cum ai cere uzinei de la mioveni 500.000 de masini pe an , cand ei au o limita de 300.000 pe an ( aprox) pt ca s-a descoperit ca daca iti iei o masina si o lasi pe butuci sa mearga , la fiecare km facut , "proiectul" crypto-auto-moto iti produce bani...
Ca eu nu vad nici o diferenta intre asta... si ce se face acum cu placile video ... sincer

LE: la cat de naiva e lumea , mai bine nu mai dau idei ... ( ...la anu vreau sa-mi schimb masina) ... ca maine poimaine parca oi vedea masinile mai scumpe si pe toti cu masinile pe butuci "producand" bani...

LLE: Cauza cresterii preturilor la placile video e clar mineritul ... ( memoria si anu trecut a fost si mai scumpa dar de aceea vedeai pana in dec un gtx1080ti si catre 3000 ron ...nu catre 5000 cum e acuma)
Si cand ai o limita de productie ...si o cerere mare e simplu...cresti pretul...

Last edited by dorubm; 03-04-2018 at 06:24.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 07:58   #2231
saamdepus
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 351
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Da , sigur ca da ...
Nu vor integratorii sa produca , adica sa castige...)
ASTA e punctul lor de maxim castig.

Daca inunda piata cu marfa pe masura cererii saboteaza tot lantul de interese.
De la faptul ca nu au cum sa ajunga la un nanometru pana la faptul ca nu pot sa sustina interesul pentru minerit daca este supraoferta de placi.

In fond ce ieftine ar putea sa fie autoturismele daca nu erau cumparate de firme (inclusiv de taximetrie)...mama lor de firme.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 09:06   #2232
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Da , sigur ca da ...
Nu vor integratorii sa produca , adica sa castige...)
In anii '80-'90 Olanda arunca laptele in mare, numai ca sa nu-l dea pe piata si sa scada pretul.
Deci da, peste un anumit puct, orice producator nu va vrea sa produca mai mult, pentru ca ii va scadea marja de profit din cauza:
1. mai multe produse pe piata => pret mai mic => profit mai mic
2. investitiei in noi linii de fabricatie => cresterea costurilor de amortizare a lor => profit mai mic
3. productie mai mare => materii prime mai multe => crestere cerere materii prime => crestere pret materii prime => profit mai mic

Hai ma, da-o dreac. Abia am terminat cu echilibrul pietei monetare, bani, crypto.
Vrei sa o dam si pe echilibrul celorlalte piete?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 09:09   #2233
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

O sa va convingeti atunci voi dupa ce cade piata crypto cum vor reveni toate la preturi
Cand sunt atatia concurenti ( asus , gigabyte , evga ...tec etc ) ... nu-mi dau seama cum s-ar putea intelege intre ei ...
Eu un fel de " eu nu produc mai mult...dar te rog nu produce nici tu " ))

Last edited by dorubm; 03-04-2018 at 09:13.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 10:02   #2234
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Asta cu mai multe produse pe piața, preț mai mic, nu merge. Din moment ce sunt stocuri peste tot, (deci sunt multe produse pe piața) dar au preturi extrem de ridicate.
Ei țin preturile sus datorita mineritului. Asta e clar. Se găsesc placi video peste tot, de toate felurile inclusiv de la AMD. Specula e problema. Cererea nu e atât de mare. Ma uit la pcgarage cum zac plăcile in stocuri la preturi exorbitante... Cum sa cumpere un gamer o placa de 800 de lei cu 2400? Doar nu e retard. Da lasă că vine un miner și cumpăra, ca ala face bani cu placa aia.
Acum problema e ca nu mai vine minerul, pentru ca ce sa vezi zona crypto e in cădere libera de ceva timp, și nu mai face profit. Asa ca nici minerii nu mai cumpăra. Dar magazinele și distribuitorii prefera sa stea cu ele în stocuri decât sa le vândă la u ln preț real.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 10:32   #2235
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

De ce nu faceti si voi un topic separat gen "Opinii minat crypto" si sa lasati topic-ul asta curat?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 10:34   #2236
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma uitam si eu de curiozitate ieri si am vazut ca ETH-ul s-a dus la ~350. Dafuq.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 11:19   #2237
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Cand sunt atatia concurenti ( asus , gigabyte , evga ...tec etc ) ... nu-mi dau seama cum s-ar putea intelege intre ei ...
Eu un fel de " eu nu produc mai mult...dar te rog nu produce nici tu " ))
Amice, e OK sa fii habarnist, dar sa te lauzi cu asta e chiar ridicol.
Nu se intelege nimeni cu nimeni, e pus si simplu RISCANT sa cresti productia stiind ca cererea se poate opri in oprice moment si poti ramane cu sute sau mii de placi pe stoc.

E un echilibru intre maximizarea profitului si riscul de a te duce in cap.

Exemplu: sa zicem ca toata lumea incepe brusc sa fie interesata de ultimul Duster. Stocurile sunt zero si pretul s-a dublat. In mintea ta, Dacia ar trebui sa se apuce brusc sa faca 1 milion de masini Duster pentru ca pret crescut.
Dar ce te faci daca atunci cand esti in mijlocul productiei pune statul roman o taxa de drum speciala pentru Duster? Cererea moare si ramai cu masinile pe stoc, dai faliment si plangi pe la colturi ca l-ai numit pe @dorubm CFO.


Quote:
Originally Posted by Celmaicorupt View Post
Asta cu mai multe produse pe piața, preț mai mic, nu merge. Din moment ce sunt stocuri peste tot, (deci sunt multe produse pe piața) dar au preturi extrem de ridicate.
Ei țin preturile sus datorita mineritului. Asta e clar. Se găsesc placi video peste tot, de toate felurile inclusiv de la AMD. Specula e problema. Cererea nu e atât de mare. Ma uit la pcgarage cum zac plăcile in stocuri la preturi exorbitante... Cum sa cumpere un gamer o placa de 800 de lei cu 2400? Doar nu e retard. Da lasă că vine un miner și cumpăra, ca ala face bani cu placa aia.
Acum problema e ca nu mai vine minerul, pentru ca ce sa vezi zona crypto e in cădere libera de ceva timp, și nu mai face profit. Asa ca nici minerii nu mai cumpăra. Dar magazinele și distribuitorii prefera sa stea cu ele în stocuri decât sa le vândă la u ln preț real.
De ce si-ar permite minerul sa dea 2400 de lei pe o placa video, dar un gamer obisnuit nu? E mai cu mot sau ce?
Preturile sunt sus datorita unei combinatii de cerere mare, oferta relativ limitata, lacomie a vanzatorului si preturi mari la subcomponente. Se mai adauga politica riscanta a unor magazine de a comanda placi video cu air shipping in loc de traditionalul transport naval, si ghiveciul e gata.

GamersNexus a contactat acum 2-3 luni principalii integratori, cat si nVidia si AMD si le-a cerut un punct de vedere asupra pietei GPU. Guess what, au raspuns exact ce am scris eu mai sus.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 12:34   #2238
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Eu un fel de " eu nu produc mai mult...dar te rog nu produce nici tu " ))
Poti produce cate placi vrea muschiul tau.
Numai ca chipuri GPU de la nVIDIA/AMD si memorii de la Samsung o sa ai cate iti vor da ei.
Stai cu ele si pui rahat de porumbel in loc de RAM si GPU.

Deci da, ha ha ha si ))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 03-04-2018 at 12:36.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 13:14   #2239
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu se intelege nimeni cu nimeni, e pus si simplu RISCANT sa cresti productia stiind ca cererea se poate opri in oprice moment si poti ramane cu sute sau mii de placi pe stoc.
Aia au studiat piata si s-au documentat, doar nu crezi ca le-au cerut sfaturi vreunui dorel sau polter ?

Sunt convins ca au calculat hashrate-ul proiectelor si au dedus numarul de gpu puse la minat si sunt convins ca stiu ca majoritatea gpu-urilor puse la minat mineaza ethereum. Si cum urmatorul algoritm ethereum nu va mai fi proof of work, de aici reticenta in a mai produce gpu.

Asa ca, daca nu va permiteti sa cumparati un gpu acum, mai asteptati. Nu e vina minerilor ca nu va permiteti voi un gpu la suprapret, desi va inteleg frustrarea. E cel mai de kkt sa intri pe un thread cu un subiect care te depaseste, cu aere de superioritate si ignorant sa jignesti pe toata lumea.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2018, 14:24   #2240
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intotdeauna a fost mai bine pe GPU decit pe ASIC, ma refer la puterea de revinzare, o placa video o mai vinzi la 1/2 pret dar un ASIC care s-a demodat, te cam uiti la el...

Si ce, ethereum e singura moneda ce se poate mina cu GPU?
Adica daca trec la alt algoritm, gata s-a terminat minatul pentru GPU-uri?
N-as crede...

Si, care va fi impactul trecerii de la POW la POS?
Nu se va mai putea mina deloc ETH cu GPU sau nu va mai fi rentabil energetic?

Sint doar curios, am pus si eu o 1080Ti "la treaba".

Pe magazine (la noi) le doare in bascheti ca tin inca pretul sus la placile video, la cite au vindut la supra pret isi permit acum sa stea o perioada fara sa vinda placi video.

Tot mai apare cite un "fraier", sa dea 5000+ lei pe o 1080Ti "de top".

Si nu-mi spuneti ca pretul asta e dat de faptul ca s-au scumpit memoriile Micron GDDR5X cu care sint echipate 1080 si 1080Ti, am vazut preturi cu 20-30% mai mari la o GTX1070 amarita versus o GTX1080 simpla, si se stie ca 1080 simpla e mai slaba la minat decit o 1070 (nu stiu de ce).

Mizeaza pe mineri dar or sa o cam suga, deja si pe OLX sint placi la sub 2000 lei (1070), inca in garantie.

Minate sau neminate, cit timp au garantie, sint de luat versus inca 2800+ lei pret de magazin, aceeasi placa...

Bine beleaua la unele magazine e in caz de storno, dar sint convins ca se poate ajunge la o intelegere din timp cu vinzatorul sau chiar (poate) cu magazinul...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 03-04-2018 at 14:31.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2601

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.