lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-03-2016, 21:16   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default new phase change evaporator design!

multumesc userului silvadark care mi-a oferit ajutorul in a transfoma ideile si schitele mele intr-un fisier CAD , pentru a putea fi procesat si prelucrat pe CNC milling machine!

este un design complicat , care vine cu imbunatatiri radicale in ceea ce priveste temperatura Delta T , cel putin asa l-am gandit ...ramane de vazut performanta reala .
daca la alte modele de evaporatoare( in trepte sau spiral) refrigerantul era circulat de sus in jos sau de jos in sus ultimul inel sau camera fiind de fapt schimbator de caldura cu sursa de caldura , acest nou model circula refrigerantul de la stanga la dreapta si invers de la dreapta la stanga pe toata suprafata sursei de caldura , schimbul de caldura fiind mult mai bun , am lucrat si la baza interna a evaporatorului am redus grosimea bazei la minim pentru a putea fi un transfer de caldura cat mai optim si viteza de reactie in loaduri intermitetente cat se poate de redusa!
dimensiuni : inaltime 40mm , diametru 54mm!

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2016, 21:47   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

There he goes again
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 13:19   #3
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am in plan de mult timp sa-mi pun in aplicare propriul evaporator design .

evaporatorul este practic un schimbator de caldura , functioneaza identic ca un waterblock!( de fapt apa este un refrigerant natural evident... o sa ajungem si aici)
"nelinistea" mea sufleteasca a inceput odata cu testarea lui GF110( gtx 580) pe evaporatoare clasic folosite si implementate in majoritatea unitatiilor phase custom made! , de ce incepand de la un anumit consum se mareste prapastios temperatura DELTA dintre evaporator si chip?? , bun sa fie o diferenta este ABSOLUT normal ce intra in ecuatie , stratul de TIM , calitatea TIM-ului sub0 , calitatea montarii si urma de TIM , grosimea bazei evaporatorului , structura interioara a evaporatorului , flow-ul intern , calitatea si puritatea materialului ( cupru) folosita in productia evaporatorului , izolatia etc..
important in testele finale este ce temperatura are chip-ul racit in diferite incarcari load , temperatura evaporatorului este si ea evident importanta , mai ales la acordarea si echilibrarea unitatii in specsurile safe, printre care mentionez temp la IN evap , Out evap , IN condensor , Out condensor , presiuni discharge / suction ...dupa care se calculeaza subcooling-ul si superheat-ul ..lucru foarte important atunci cand construiesti o unitate phase!

ca sa atingem performanta maxima a unui evaporator/waterblock masuram temperatura la intrare in block a lichidului respectiv si la iesire din block , daca temp la iesire este mai ridicata totul pare OK , block-ul functioneaza in parametrii realizand schimb de caldura ( chip vs cold plate) la o anumita sarcina (de obicei peste 350W )un evaporator stepper sau spiral nu mai functioneaza cum trebuie delta temp creste simtitor ajungand chiar la temperaturi pozitive pe chip , chiar daca baza evaporatorului arata de ex -40*, deci practic unitatea nu este incarcata cu heat-ul degajat de sarcina , adica schimbatorul de caldura are un design neoptimizat , construit de niste oameni fara sa testeze temp DELTA pe un chip adevarat , folosind un LOAD tester compus din niste rezistente electrice , ce nici pe departe nu iti poate spune cu adevarat macar ce sarcina poti raci sau ai racit , asa ceva se intampla din anii 2004 -2005 cand phase change era a inceput sa fie adaptata din ce in ce mai des in aplicatii privind overclocking-ul .....toata " technologia" si inovatia in acest hobby a fost impins negativ si FALS catre o directie unde phase change-ul este socotit o racire fara viitor in bench-uri multithread si gpu-uri extrem de "power hungry" , cum ar fi de ex GK110 , GM200

ideea mea nu cred ca este unicat , dar este foarte posibil sa fie unicat aplicata in phase change refrigeration sistem.

masa de cupru nu are nici o legatura cu sarcina disipata de pe consumator , asa cum s-a trambalat ani la rand in constructia unui evaporator , lucru ce o demonstreaza in ziua de azi block-urile de apa cu doar un cold plate din cupru de 3mm grosime top-ul find executat din material POM, adica un izolant termic , nu conducator termic , ce va circula prin interiorul lui H2O un refrigerant natural , cel mai " batran" refrigerant existent pe pamant de la facerea lumii! in termeni frigotechnici el este denumit R718
R718 functioneaza aproape identic intr-un sistem de refrigerare fata de alti refrigeranti naturali, dar si sintetici( CFC- interzis prin lege, HCF si HCFC) , sunt evident si diferente pro si contra .
deci atata timp cat un block de apa cu microfilm bottom internal design are un Delta mult mai liniar fata de oricare evaporator phase produs pana acum ,inseamna ca el va functiona TEORETIC la fel de bine si cu refrigerantii folositi de mine in phase dupa spusele unor cercetatori precum : KILIKARSLAN si N. Müller
deci o sa vedeti in curand o adaptare cu microfilm design folosit ca evaporator in aplicatiile mele , evident va fi brazuit ermetic cu argint ce va rezista la niste presiuni imense!( ca static pressure..pentru ca in functionare trebuie sa aveam putin peste 0 bar ) despre ce este vorba o sa dezvalui la momentul potrivit!

mai multe despre acest aspect aici: http://www.egr.msu.edu/mueller/NMRef...eStudyR718.pdf
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 27-03-2016 at 11:08.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 14:47   #4
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu știu cu ce se mănâncă evaporatoarele astea dar nu înțeleg de ce ai scris că masa de cupru nu are legătură cu sarcina disipată (te referi la căldură nu?).

Din ce am văzut în testele personale pe răciri convenționale pe platforme mobile, adică laptop, tabletă și telefon, cu cât ai mai mult cupru cu atât vei împinge mai târziu momentul intrării în throttle, fapt care este de altfel arhisuficient pentru diverse task-uri scurte sau bench-uri care se termină rapid. Iar o masă mai mare de cupru de regulă se traduce și prin o suprafață mai mare de cupru care te ajută să disipi căldura mai repede.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 14:52   #5
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu nu știu cu ce se mănâncă evaporatoarele astea dar nu înțeleg de ce ai scris că masa de cupru nu are legătură cu sarcina disipată (te referi la căldură nu?).

Din ce am văzut în testele personale pe răciri convenționale pe platforme mobile, adică laptop, tabletă și telefon, cu cât ai mai mult cupru cu atât vei împinge mai târziu momentul intrării în throttle, fapt care este de altfel arhisuficient pentru diverse task-uri scurte sau bench-uri care se termină rapid. Iar o masă mai mare de cupru de regulă se traduce și prin o suprafață mai mare de cupru care te ajută să disipi căldura mai repede.




-m-am referit la consum si evident caldura!!

-vorbim de un design de schimbator de caldura cu LICHID , deci parte a unei raciri , nu racire in sine!!! el decat imagazineaza caldura/heatul , lichid-ul find agentul termic transportator!

cuprul imagazineaza mai repede caldura insa o disipa GREU, de aceea in racirile pe aer gasim cupru la baza si la top aluminiu( pentra ca il disipa mai repede)

degeaba ai suprafata de racire a schimbatorului de caldura mare care se traduce si printr-o masa de cupru mare , daca suprafata ce genereaza heat-ul este cat un nasture deci nu mai vorbim de masa de metal ci doar cat de eficient va fi schimbul de caldura , adica imagazinarea heatului , dar ce facem cu disiparea? cum disipam caldura din block daca el nu are o structura bine gandita , in cazul racirilor pe aer structura este externa ...formata din niste heatpipe si lame de aluminium , apoi suflat de un fan un anumit flow de aer!! , in cazul racirilor pe lichid structura este interna , dat fiind lichidul este mult mai eficient fata de aer , baza trebuie gandita foarte bine , deci treaba cu masa de cupru de la baza , nu face decat sa mareasca DELTA-ul pe parcursul load-ului , iar daca load-ul este lung ca durata de timp ai pus-o urat!

secretul unei raciri pe baza de lichid , fie ea apa , gaze naturale si sintetice deci refrigeranti naturali/sintetici il reprezinta BAZA ceea ce o sa si demonstrez in viitorul apropiat!!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 26-03-2016 at 20:25.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 15:35   #6
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am înțeles acum la ce ai făcut referire. Eu da, mă gândeam să cresc masa doar că să pot să absorb cât mai multă căldură.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 15:54   #7
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

design-ul de evaporator prezentat in post#1, are baza foarte subtire probabil cea mai subtire baza facuta ever la un evap , alt aspect mult imbunatatit sunt canalele interioare , peretii despartitori extrem de subtiri si inalti , alt plus adus il reprezinta "jonglarea" refrigerantului lichid incepand din centru la stanga -dreapta -stanga-dreapta..etc..in cerc pe o suprafata din ce in ce marita spre extremitate , datorita bazei subtiri si canalelor inalte va prelua heat optim de la chip.
designul nu este usor de executat pe CNC , datorita adancimii evaporatorului , poate duce de multe ori la frangerea/ruperea tool-ului de milling a canalelor extrem de subtiri!, durata de productie marita precum si costurile de productie , insa imi trebuie doar cateva exemplare avand in vedere ca eu fac phase in cerc restrans, in special pentru mine!!
deci baza + structura PE baza interna face ca un evaporator sa fie eficient!! evident m-a influentat mult in design cum functioneaza un waterblock( dat find si articolul de sus , apa ca refrigerant) , mod de functionare identic cu ceea ce imi trebuie mie , deci si folosirea unui block de apa cu "modificarile de rigoare" ( adica brasing cu argint si certificat la presiuni extreme , prindere etc..) poate fi utilizat cu succes in refrigeration OC condensing units!!

eu voi introduce un block de apa intr-o unitate phase si o sa demonstrez ca reduc DELTA T oC la diferente acceptabile ceea ce se traduce de multe ori cu frecvente mult peste media unui phase atinse, concurand cu azot lichid(ln2) acolo unde chip-urile scaleaza incredibil in jurul temperaturii de -40 -50 oC , sau in 2 stage cascade de pana la -100oC
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 26-03-2016 at 16:16.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 18:59   #8
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ideea ta pare fezabila. Succes!

Desi ai descris baza, o poza/schita face cat o mie de cuvinte
doru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 20:19   #9
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

da, evident ca este realizabil

o schita sau o poza mai indetaliata contine dimensiuni interne , evit acest lucru din motive personale , cred ca sunt detalii din belsug cum functioneaza un evaporator si unde trebuie punctat . in plus evaporatorul este in stadiul beta pana o sa-l am finisat si testat in conditiile mele
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016, 20:31   #10
stivut
Ancient friend
 
stivut's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Roman
Posts: 1,689
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to stivut
Default

Oricum ai depasit orice standarde pe acest forum cat si pe altele cu traditii mult mai vechi!
Adanca stima pentru realizarile tale!!!
stivut is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2016, 21:57   #11
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Nu cred ca este vorba de nici un standard coane , doar pasiune si cum lab501 are o traditie si un renume in aria technica din Romania ,este si normal ca toti "nebunii" sa fim adunati aici

am "studiat" putin ce waterblock-uri ( base plate) va functiona cel mai bine ca evaporator , in mare parte toate sunt asemanatoare ca principiu de lucru , difera designul arhitectura interna/dimensiuniile si evident aspectul ( care nu este interesant la ce il folosesc eu).
waterblock-urile ce folosesc jetplate , practic "injecteaza" H2O pe suprafata din mijloc( microchannel design) , marind astfel si presiunea in acel punct , pentru ca are loc o restrictie , eu nu am nevoie de asa ceva pentru ca presiunea o reglez din valva de expansiune ,deci un block cu jet plate ar fi nefolositor , asa ca m-am orientat la un block cu pini destul de inalti si cu alti pini ce deviaza catre extremitati ( in cele 4 colturi) refrigerantul spre absortie, deci refrigerantul teoretic va fi circulat pe toata suprafata heat-ului marind astfel eficienta si micsorand T*C Delta
m-am orientat catre un block din anii trecuti ,dar care a fost odata in top-urile waterblock-urilor , nici acum nu sta prost fata de cele cu jetplate ( dif mici ), mi-a placut mult arhitectura interioara si pare sa fie cel mai perfect block in aplicatiile unde il voi converti!
top-ul va fi tot din cupru ETP( electrolytic tough pitch) care va avea dimensiunea 20hx50lx50Lmm si arhitectura interioara home made facuta de mine

baza de cupru a block-ului este tot din material copper alloy 110(ETP) cu o puritate de 99.9% cu aproximativ 0.04% oxygen.

baza de cupru :Full Copper 110 baseplate featuring over 340 dense Rounded Nano Pins and 1.4 sq." pin spread optimized for large die
Much more resistant to particle clogging commonly a problem with current micro channel designs.
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2016, 22:08   #12
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi am prelucrat top-ul , care este din cupru electrolit ETP , la fel ca si baza .

arhitectura interioara a top-ului este home made , ustensile folosite la prelucrare se gasesc in orice curte de om gospodar canalele sunt gaurite cu un burghiu de 5mm , apoi taiate la flex( pentru a creea turbulenta interioara ) , gaurile din extremitati + centru 6mm
pe scurt, refrigerantul este pulverizat in centrul evaporatorului pe micro pinii de pe baza (3cm²) , aspirat pe toata suprafata structurii bazei interioare ( 40mm x 40mm) , impartind refrigerantul spre absortie in cele 4 colturi
dimensiuni exterioare: 50mm L x 50mm l x 27mm H
cand o sa am timp o sa execut brazingul cu rod CuAg55% si testul cu nitrogen sub presiune , apoi introdus in teste reale!

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2016, 17:10   #13
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi am executat GPU Universal bracket din material dur-aluminium 2mm , cu trasat si hand work mi-a luat aproximativ 1 ora

este compatibil cu toate vga-urile inclusiv GF104/106

brazing complet si pregatit de teste

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2016, 01:58   #14
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asteptam cu interes un frosty pic si un test full load . La capitolul frigotehnica sunt la talpa broastei dar sunt placut impresionat de build-uri si de experienta necesara pentru acestea.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2016, 16:40   #15
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
Asteptam cu interes un frosty pic si un test full load . La capitolul frigotehnica sunt la talpa broastei dar sunt placut impresionat de build-uri si de experienta necesara pentru acestea.
este introdus deja in ultimul meu build , o sa vedem frosy pic curand si teste full load greu de imaginat pentru un phase , eu zic ca o sa faca o treaba excelenta

urmeaza in executie un evaporator in mare parte identic , foloseste baza identica si acelasi top ( probabil o sa mai schimb putin design-ul interior la top)

am egalizat baza( partea superioara) pe foaie abraziva granulatie 220 ) urmeaza inlaturarea oxidului( procedeu similar care a fost supus si precedentul) format din circularea colantului la care a fost expus , folosesc HG küpfer/messing Glanzshampoo .
trebuie sa punctez ca baza folosita nu este executata pe CNC sau orice alt tip de milling maschine , ea este executata prin turnare , o arhitectura aproape imposibila de facut pe CNC de altfel!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 22-05-2016 at 16:43.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2016, 22:01   #16
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

un design nou , este construit in totalitate pe CNC milling machine , material folosit - cupru electrolit , diametru exterior 54mm .



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2016, 22:07   #17
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

inca un evaporator sosit astazi , trebuie decat inchis ermetic prin brass cu Ag56%


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 13:28   #18
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

brass CuAg55% , urmeaza testul sub presiune cu nitrogen





__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2016, 22:24   #19
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi am inceput executia unui evaporator , care eu cred ca va fi "the beast"

material folosit cupru ETP( electrolit) , greu de gasit cu o puritate cat mai mare , dimensiuni: L x l x h 50mm , greutate 1,2kg

am executat canale interioare , iar coturile a trebuit sa dau gauri cu strapungere din laterale si partea de sus (top) , unica suprafata neatinsa a fost evident baza care se va monta pe sursa de caldura.

pentru a obtine un schimb de caldura cat mai eficient zilele ce urmeaza voi executa filet interior M10 cu pas 1.5 , o formula simpla de calcul a gauri interioare spune ca M10 - 1.5pas = 8.5mm "fi" gaura interioara, deci gaurile sunt date cu un burghiu de 8,5mm
filetul respectiv ma va ajuta sa infund cu bucati taiate si crestate ~ 5mm lungime dintr-o tija de cupru M10 cele 9 gauri care au fost gaurite din lateral /TOP pentru a realiza coturile si circuitul interior , apoi inchise ermetic prin brass alloy cu rod CuAg!

dupa cum se poate observa , sunt 2 gauri M5 in partea de sus , deci acest exaporator va folosi 2 valve de expansiune cu circuit separat absolut simetric , gaura centrala(M12) este comuna, refrigerantul se va intalni( stanga -dreapta) dupa parcurgerea circuitului interior( care este destul de "sucit" )spre absortie in suction line!

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 25-06-2016 at 22:41.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2016, 00:24   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Compresor sa ai de pus pe el
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Bench WaterChiller -phase change unit nachtfalke Racire extrema 18 28-07-2016 21:30
Rotary phase change - bench unit nachtfalke Racire extrema 3 19-10-2015 20:07
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
Studiu de OC – Intel Core i7 4790K & Intel Pentium G3258 – aer, apa, phase-change, DI LAB501 Articole 12 05-08-2014 16:24

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,129
Total Online: 4218

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.