lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-03-2020, 01:21   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,489
Mentioned: 4 Post(s)


Default Prezentare ? DeepCool Macube 310

DeepCool Macube 310   Carcase… carcase si AIO-uri avem! Pentru toate gusturile, nevoile si buzunarele. Pentru ca in conditiile in care suspectii de serviciu, adica AMD, Nvidia si Intel, ne-au acordat un ragaz pentru a ne trage sufletul la inceputul anului, pana incepe din nou nebunia lansarilor, am apucat si noi sa ne relaxam putin […]

More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2020, 10:59   #2
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Circuitul aerului in carcasa este gandit logic
Cu partea asta nu pot fi decat pe 25% de acord: e gandit FRONT -> BACK & TOP, care este un design clasic si cam atat.

Partea de 75%, adica lipsa fluxului de aer in carcasa nu mai intra in partea logica ci in partea ilogica. Practic FRONT-ul are loc de respirat pe o fasie de ~ 1cm si poate nici atat pe ambele laterale, ceea ce pentru un AIO chiar si de 240 mm e insuficient. Asta in conditiile in care in partea de sus nu se poate monta nici un AIO.

La 300 lei ma astept sa pot baga intr-o carcasa un procesor care sa poata consuma 100W si o placa video care sa poata consuma 150W, care sa poata fi racite lejer fara zgomot prea mare, ceea ce aceasta carcasa nu ofera.

E pacat ca sunt doar articole de prezentare fara un minim test de airflow/racire cu o platforma standard de teste si un test standardizat. Zic ca e pacat pentru ca pot induce in eroare pe cel care citeste articolul si nu vede mai departe de calitatea constructiei, ergonomie si partea estetica: cele 2 te ajuta de 5-10 ori in 2-4 ani cat tii carcasa. Airflow-ul te ajuta zilnic.

Evident e doar parerea mea.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2020, 12:49   #3
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

As fi de acord cu tine, daca nu as fi facut n sisteme cu RTX 2080Ti sau GTX 1080Ti si procesoare turbate fix cu genul asta de airflow.

Airflow-ul logic, daca e sa o luam asa, e unul singur - sus-jos. Restul sunt doar adaptari la restrangerile platformwi ATX.

Iar teste am explicat de ce nu fac, unu la mana mi se pare o tampenie, pentru ca orice carcasa are airflow daca populezi toate lacasurile cu fanuri si le setezi la 2000 rpm. Doi la mana.... platforma aia standard devine obsolete dupa un an si testezi degeaba.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2020, 13:20   #4
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu te pot contrazice pentru ca nu am avut pe mana RTX 2080Ti ci doar un GTX 1080Ti, dar pe care nu l-am stresat in astfel de carcase, restrictionate d.p.m.d.v.

Dar testele din build-urile lab501 mi-au aratat temperaturi foarte ok in sisteme ce nu pareau foarte aerisite la o prima vedere, deci nu contest ce zici.

Intradevar un airflow jos sus e ideal doar ca nu sunt foarte multe implementari de acest tip.

Testele de care vorbesti arata un scenariu de forta bruta cu toate lacasurile de ventilatoare ocupate si ventilatoare la 2000rpm. Si da, in acest caz este evident ca exista airflow.

Doar ca acest scenariu nu este unul foarte intalnit. Stiu ca este o comunitate de entuziasti, dar chiar si ei nu folosesc forta bruta decat in bench-uri. Un scenariu mai apopiat de realitate este cel in care cei care citesc articolele nu sunt toti entuziasti si nu populeaza carcasa cu alte ventilatoare decat cu ce vine carcasa sau, daca sunt entuziasti, pot aprecia si un pic de liniste, cu ventilatoarele date mai jos de 2000rpm.

Nu sunt de acord nici cu ultima afirmatie: platforma de test, in acest caz, poate fi schimbata la 2-3 ani, deoarece si carcasele ce se pot compara trebuie sa fie contemporane. O comparatie intre un Lian Li PC-O11 Dynamic (2018) si Lian Li PC-A71F (carcasa lansata in 2009) nu isi are sensul: compari carcase contemporane, pe care le gasesti in magazine. Producatorii schimba modelele anual si le imbunatatesc, asadar fac sens comparatiile pe o perioada de 2-3 maxim intre carcase, cand o singura platforma de test poate fi folosita.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2020, 14:06   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bre... un scenariu relevant este ala in care testez cu un fan la intake si unul la exhaust, ambele la 500 rpm, pentru silent freaks, unul cu 3-4 ventilatoare la 800-1200 pentru oamenii normali si unul cu toate lacasurile populate la maxim.

Apoi, cu o platforma high-end (RTX 2080Ti plus 3950X sau Threadripper), dar si cu o platforma mainstream. Apoi si cu racire cu apa.

Trecand peste faptul ca nu ma scald in RTX 2080 Ti-uri si procesoare, ca sa le blochez pentru platforma de carcase, daca as face asa ceva, as face numai asa ceva. Iar din pacate, mai trebuie sa fac si placi grafice, procesoare, memorii...


Cat despre ce spui tu, nu este deloc adevarat. O comparatie intre Define XL R2, de exemplu, care a aparut in 2013 si Define 7 XL, care a aparut 7 ani mai tarziu, ma intereseaza. Pentru ca vreau sa stiu daca merita sa trec de la XL R2 la 7 XL, iar XL R2 este inca in stoc la PCGarage

Acum...ce ma face pe mine sa trec de la aia de acum 7 ani la asta noua? Airflow-ul? Sau ce optiuni imi ofera modelul nou?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Prezentare ? Deepcool MATREXX 55 ADD-RGB 3F LAB501 Articole 0 10-05-2019 00:40
Prezentare ? Deepcool GamerStorm NEW ARK 90 LAB501 Articole 0 05-07-2018 14:30
DeepCool Genome ? Review LAB501 Articole 0 24-02-2016 01:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3757

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.