lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-07-2020, 23:33   #4301
RaverX
Senior Member

Mentioned: 41 Post(s)

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Avea Romania datorii sau era pe plus?
Asta e total irelevant, vezi ce datorii are SUA.

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Erau mai multi Romani care duceau o viata decenta atunci decat acum ?
Depinde ce intelegi prin viata decenta, atunci erau alte standarde.

Comunismul a avut multe calitati, mai ales in Romania. Toti aveau asigurat un job, dar asta avea si o parte rea, multe job-uri nu erau deloc productive.

Statul iti dadea si o casa, aproape gratuit.

Smecherasi nu vedeai, erau "baroni" si atunci, dar nu si smecherasi. Si nici macar cine avea functii si statut nu avea curajul sa se arate in public, dimpotriva.

Dar comunismul a avut si multe defecte.

Coruptia era mult mai raspandita ca acum si mult mai parsiva. Mita era practic peste tot, insa favorurile se plateau in produse, nu in bani.

Dreptul la exprimare nu exista deloc, era mai periculos sa spui ceva "naspa" decat sa comiti infractiuni.

Insa cel mai mare defect al comunismului e promovarea mediocritatii. Cel mai bine traiau cei care aveau un job banal, era foarte greu (si periculos) sa te ridici (ca nivel de trai).

Problema cea mai mare e ca ne ducem spre un sistem care combina cele mai rele parti ale capitalismului si ale comunismului.

Coruptia infloreste iar, dreptul la libera exprimare e incet, incet suprimat, smecherasii si aia cu bani prospera, in timp ce oamenii care sunt utili societatii sunt platiti slab si batjocoriti.

Poate ar trebui un topic pentru chestia asta, chiar sunt curios ce gandesc si altii, daca vede un moderator nu ma supar deloc daca muta asta intr-un thread nou.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 00:04   #4302
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

E bine ca acum poti sa strigi hotii si nu te asculta nimeni in timp ce-ti este furat pamantul de sub picioare.
Acum sunt la Turnu Magurele unde tot orasul este inconjurat de pamanturile lui Dragnea, in centru e hotelul facut de tacsu si multe alte proprietati care peste noapte au ajuns la el .
Coruptia si hotia e la fel ca pe timpul comunistilor cand toti aveau voie sa-si dea unul altuia proprietatile statului fara nici o jena ?
Eu am impresia ca nu prea ai idee la ce nivel de coruptie si furt s-a ajuns in Romania.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk

Last edited by axxel4you; 10-07-2020 at 00:12.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 00:25   #4303
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 708 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Problema cea mai mare e ca ne ducem spre un sistem care combina cele mai rele parti ale capitalismului si ale comunismului.

Coruptia infloreste iar, dreptul la libera exprimare e incet, incet suprimat, smecherasii si aia cu bani prospera, in timp ce oamenii care sunt utili societatii sunt platiti slab si batjocoriti.

This...
Old 10-07-2020, 07:38   #4304
Rob’
Ancient friend

Rob’'s Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Asta e total irelevant, vezi ce datorii are SUA.
^ Also this.

Am văzut la un moment dat un video cu un seminar la care un economist povestea audienței cum Romānia este singura țară din lume care și-a plătit vreodată datoria externă. Rādeau ăia și cu curul, "cum să fii atāt de prost?", etc.

Īmi pare rău că nu īl mai găsesc.
Old 10-07-2020, 08:03   #4305
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

There you go

Last edited by muff; 10-07-2020 at 08:27.
muff is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 08:48   #4306
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Datoria aia externa ar fi fost platita mult mai devreme si fara a supune populatia la chinurile pe care le stim cu totii daca nu era coruptia mare din PCR. Eu nu cred faptul ca inainte de '89 nu era coruptie mare. Faptele de coruptie mare din vremea comunismului au fost musamalizate la mare arta si mai mult ca sigur ca documentele care le atesta sunt secrete de stat. Ca sa nu mai zic de faptul ca in Romania trebuia sa se puna accent pe infrastructura: autostrazi, drumuri express, nationale si o retea feroviara mult extinsa. Ai infrastructura buna = iti vin investitori. Noi in anii 80 nu ne-am modernizat industria si am suferit urat pe chestia asta iar exemplele pot continua.

Ceea ce ma enerveaza la culme este ca valorile vechi au fost inlaturate in cei 45 de ani de comunism iar rezultatul il stim cu totii: o natiune de batuti in cap, usor de pacalit si fraierit. Consecintele se vad si acum. Pana sa se vada o schimbare in bine mai trebuie sa treaca minimum 10 ani.
Old 10-07-2020, 09:14   #4307
saamdepus
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

Coruptia mare chiar nu exista. Nu atat ca te astepta glontul cat ca era inutila: ce sa faci cu fondurile dosite? Dosite unde? (cont "bancar" aveai doar la CEC iar aia de lucrau pe fonduri externe girau cu familia din tara...doar in `89 au avut cativa ocazia si curajul sa le palmeze)
Coruptie, coruptie, furt, furt dar uite ca nu crapa barajele facute de aia. Insa putinele facaturi actuale se surpa ca la balamuc.

De "valorile vechi" radea Caragiale.

10 ani pentru schimbarea in bine? Da. Insa doar daca ramane bijuteria asta de "ministrul dezvoltarii".
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 09:22   #4308
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 349 Post(s)

PC-ul meu

Exista corupție peste tot, sau să zicem mafie.
Schimbarea īn bine nbu o văd nici īn 50 de ani īn Romānia, din păcate, nu atāta timp cāt politicienii īși văd doar de propriul interes și nu la țării.
O să cred că se face ceva īn bine DOAR atunci cānd vom avea autostrăzi, căi ferate de mare viteză, toate făcute din fonduri europene. Fonduri europene avizate de ANAP, iar licitațiile să se realizeze īmpreună cu echipă ANAP, astfel īncāt să nu se trezească peste n ani că nu au cerut nu știu ce clarificări īn perioada evaluării și să solicite corecție īntregii echipe de evaluare...
STATUL ROMĀN NU TE LASĂ SĂ ACCESEZI FONDURI EUROPENE, IAR DACĂ REUȘEȘTI, TE PUNE LA PĂMĀNT, DE NU-ȚI MAI TREBUIE!!!
Să vezi cum e cānd consideră „ei” că īți impută corecție de 25% dintr-un contract de 2 milioane de lei... că așa consideră ei... o țară de toată rușinea!!!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 09:26   #4309
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

Aveau membrii de partid multe cai de a face coruptie mare. Eu NU cred ca nu era coruptie mare in vremea comunismului si cei bine pusi mai mult ca sigur aveau conturi bancare straine iar totul era tainuit bine de securitate. Pwlimea era spalata pe creier la mare arta si mai marii stabi isi trageau spuza in mod grosolan. Sunt si multe lucruri facute bine dar la fel de multe au fost facute prost in tara.
Old 10-07-2020, 09:28   #4310
saamdepus
Senior Member

@Bugsy: Nu coruptie, ciupeala.
Asta da, exista. Din belsug.
(Ca tot am zis de baraje...pai inca odata atata ciment se palma pentru pavat curtile satelor din jur.)

@Tile: Chiar nu aveau. Nici macar cizmarul nu a avut.
In 30 de ani rasufla ceva, ce naiba.
Pur si simplu nu era asta moda atunci. Maxima lor depravare era vanatoarea (pe ascuns, doar sefu` la vedere) petreceri cu folcloriste, ceva vile de protocol, o bauturica, etc.

Bogatasii epocii erau ciobanii, ceva bisnitari (aia cu valuta erau sub obladuirea securitatii toti)
Ceva medici priceputi (astia ce mai luau viloace cu voie de la stapanire) ceva avocati si cam atat.

Politrucii nu aveau proprietati ca intrau la afisare de opulenta capitalista.
Ba chiar daca cadeau in dizgratie apartament de bloc scria pe ei.

Last edited by saamdepus; 10-07-2020 at 09:38.
Old 10-07-2020, 09:35   #4311
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
@Neo, we are good.

Azi la magazinul de paine:
- vanzatoarea cu masca sub barbie fara nicio jena
- printre clienti 3 rromi barbatul cu nevasta si plodul. Toti 3 regulamentari cu masca pe fata.
><

I-am atras și eu atenția băiatului de la benzinărie și s-a executat rapid. Trebuie uneori să mai și vorbim, altfel din nou - nu se schimbă nimic.
Old 10-07-2020, 09:54   #4312
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
Chiar nu aveau. Nici macar cizmarul nu a avut.
In 30 de ani rasufla ceva, ce naiba.
Pur si simplu nu era asta moda atunci. Maxima lor depravare era vanatoarea (pe ascuns, doar sefu` la vedere) petreceri cu folcloriste, ceva vile de protocol, o bauturica, etc.

Bogatasii epocii erau ciobanii, ceva bisnitari (aia cu valuta erau sub obladuirea securitatii toti)
Ceva medici priceputi (astia ce mai luau viloace cu voie de la stapanire) ceva avocati si cam atat.

Politrucii nu aveau proprietati ca intrau la afisare de opulenta capitalista.
Ba chiar daca cadeau in dizgratie apartament de bloc scria pe ei.
Exista o vorba la noi: mutul fwte pamantul. Logic faptul ca nu aratau opulenta pentru ca era nasol daca o faceau. Si baietii astia stiau ca la un moment dat toata treaba asta cu comunismul o sa se termine, drept urmare si-au pus banii bine. Ca acum se stie de faptele de coruptie dupa '89 - libertatea accesului la informatie dar am o intrebare: de ce nu se stie si de magariile facute inainte '89 ??
Old 10-07-2020, 10:19   #4313
saamdepus
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
... Si baietii astia stiau ca la un moment dat toata treaba asta cu comunismul o sa se termine

... dar am o intrebare: de ce nu se stie si de magariile facute inainte '89 ??
Ai atins un lucru de mare esenta.
Chiar nu stiau.
Sentimentul profund era ca este imposibil. Pur si simplu imposibil sa termini comunismul si sa apuci o noua zi.
Sub umbrela nucleara sovietica singura usa de iesire era numai in moarte.
Nimeni (cu exceptia nebunilor) nu isi imagina ca e posibil sa ramana in silozuri rachetele daca ideologia care le-a construit dispare.
Fatalismul asta e ceva greu de imaginat astazi dar asa era.

Pai se stie ce magarii au facut.
Au fost vai de mama lor fata de astea actuale.
Beizadele petrecand in baruri pentru straini, reteaua aia de casete video care era mentinuta tocmai pentru ca beizadelele doreau filmografie occidentala, ciubucul a tot stapanitor, gestionari care manareau gestiunea (vezi ala cu vinul) etc, cam astea erau.
Parlite (comparat cu alergatul prin cimitir cu sacosele de valuta ori procentele cu 2 cifre pentru contractele actuale cu statul)
Old 10-07-2020, 10:28   #4314
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

You're missing the point. De gainariile mici se stie dar de alea mari NU se stie ca sunt secrete de stat. Ideea e ca noi ca natie trebuie sa ne educam mult mai bine si sa invatam naibii din prostiile trecutului. Un popor educat corect este mult mai greu de prostit.

Oricum nu sunt deloc multumit de ce se intampla la noi cu covid-ul si am un sentiment ca o sa se lase iar cu stare de urgenta.
Old 10-07-2020, 10:34   #4315
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 88 Post(s)

PC-ul meu

O sa fie foarte dificil sa mai fie stare de urgenta, o sa fie doar daca explodeaza si cresc exponential cazurile de la o zi la alta. Daca cresc asa incet zilnic, nu o sa poata sa bage starea de urgenta, ca face poc populatia. Oricum, o sa mai creasca si o sa mai moara multi pana ajungem la o stare de echilibru. Eu m-am resemnat ca probabil pana la anul nu mai merg pe la birou si sunt ok cu asta.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 10:41   #4316
saamdepus
Senior Member

@Tile: Constient de tunurile actuale iti pare imposibil sa imaginezi ca a fost o vreme cand nu existau.

Poate sa fie iar stare de urgenta dar nu cred.
Vezi Serbia (desi fac eforturi baietii sa ascunda circusul de acolo )

Daca vor sa revina iar la declaratii pe proprie bla-bla pana si eu ies in strada (si chiar sunt un etalon pentru neimplicare)
Ajunge.
Sa protejeze partile fragile din societate dar gata, stop, nu e vorba de marele ucigas de civilizatii, acum este clar lucrul asta.
Cu amenzi imense date de agarici aroganti, paliere orare de iesit, etc...hai sictir stapanire (mai ales ca beau si fumau ca porcii fara masca tocmai sub legea data de ei)
Old 10-07-2020, 10:46   #4317
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
@Tile: Constient de tunurile actuale iti pare imposibil sa imaginezi ca a fost o vreme cand nu existau.
Au dat si pe vremuri tunuri la greu dar erau si sunt foarte bine tainuite si revenim la vorba romaneasca: mutul fwte pamantul.
Old 10-07-2020, 11:57   #4318
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

In SUA le explica scurt si la obiect, mi s-a parut interesant:
https://www.hotnews.ro/stiri-coronav...tare-covid.htm
dic1 is online now   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 12:20   #4319
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Mda, tipic american. Au facut un sandwich de negri intre albi. Albii merg la petreceri, isi plimba cainii, merg la biserici (unde-s moscheile, sinagogile?! ). Iar negrii sunt vanzatori la magazine, frizeri, taximetristi, chelneri etc. Bineinteles doar negrii sunt in "crowds"!

Revenind la subiect, poza respectiva e utila, ar merge tradusa. Imi place numele Saskia Popescu. Sună romānește

Cineva spunea ca vrea sa faca un tricou cu purtatul mastii corect... ti-a iesit?

LE: Avertismentul unui medic din prima linie: Se schimbă profilul pacienților COVID. Ultimele zile au adus la spital pacienți tineri
https://www.hotnews.ro/stiri-coronav...nti-tineri.htm

Last edited by doru; 10-07-2020 at 12:56.
doru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2020, 13:36   #4320
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Tile bănuiește bine.
Eu am cunoștință despre comerț condus de partid cu sume uriașe. Poate părea o găinărie, dar cu astfel de găinarii a ajuns Stănescu unde este, urmānd linia tatălui său, membru īn "elita" de partid. Și ăsta este un exemplu semnificativ. Există mulți care s-au aranjat fără să iasă īn evidență.
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules