lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-09-2021, 19:34   #4281
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by geo2160 View Post
Românisme tipice. Nu știu cum mi-am permis să nu fiu de acord cu tine sau să îți atrag atenția asupra unui argument fără bază.
Meltenism tipic. Iti permiti sa ma acuzi de chestii jenante cand habar nu ai ce si cum. Because ai visat tu noaptea trecuta ce fac eu cu telefonul.
Si tot tu sari de cur in sus cand te fut in gura pe sleau, neos romanesc, fara ocolisuri si fara a ma ascunde dupa cuvinte corect politice.
Daca ai fi stiut in plm ce fac cu telefonul si pt ce il folosesc prepondererent, ai fi avut macar o sinapsa la neuronul ala care sa te duca cu gandul ca altceva nu exista la vremea aia pt ce foloseam si folosesc eu.
Dar desigur, tipic romanesc, arunci cu rahat fara sa intrebi. Pentru ca stii tu exact. Stii o pla.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-09-2021 at 19:36.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 19:45   #4282
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Va certati fara ca macar sa ganditi un pic sau sa testati cu propria manuta anumite chestii. Ca fost posesor de S20 Ultra cu exynos SI de S20 ultra cu snapdragon pot sa confirm ca snapdragonu 865 era mai rapid, tinea bateria 2 ore SOT in plus, nu se incingea si scotea poze mai ok.

exynos-ul de pe s21 ultra e foarte aproape de Snapdragon 888 din toate testele de pe net, ca posesor de s21 ultra cu exynos pot sa spun ca nu se incinge, ca performanta e in aceeasi zona cu alte telefoane ce au sd888 si ca tine bateria mult mai bine ca s20 ultra cu exynos. Da, din ce am citit si documentat ISP-ul din SD888 e mai bun si generatia asta dar diferenta nu mai e atat de mare.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 19:47   #4283
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aia e bine de stiut. Diferenta dintre poze mai e la fel de mare la generatia S21 SD vs Exynos?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 19:50   #4284
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai de aia l-am trimis si eu pe Mircea catre S21 ultra.
Ca nu mai asa mare diferenta.
La note-ul meu de diferenta vizibila, ca eu am prastia aia de exynos anterior. 2h alea are pot conta mult.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 20:18   #4285
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Doar ca mai trebuie 1000+ ron. Sau sa il ia de pe olx.... La foto e o idee mai bun P40 Pro dar fara servicii google e cam nasoala situatia....
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 21:42   #4286
geo2160
Senior Member
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Si tot tu sari de cur in sus cand te fut in gura pe sleau, neos romanesc, fara ocolisuri si fara a ma ascunde dupa cuvinte corect politice.
De unde toată fanboy-ismul ăsta pentru o chestie pe care o tii in buzunar, srsly now? Îți sare țandăra de la un argument și apoi vorbești de parcă ești pe tarla/4chan. Chiar te simți atât de mic și nesigur când cineva îți chestionează o decizie?

Nu vă mai obosiți să răspundeți. O să mă limitez pe topicurile de "business" de-acum. Circlejerk-ul ăsta oricum nu priește nimănui.
geo2160 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 23:44   #4287
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Retard much?
Nu am fost si nu sunt fan Samsung. Din 6 telefoane acasa (parinti included), doar al meu e Samsung.
Dar cum ti-am spus, iti place sa iti dai cu presupusul din imaginatie si pe urma te superi cand gasesti pe unul sa te ia la pla cand bati campii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2021, 23:45   #4288
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Doar ca mai trebuie 1000+ ron. Sau sa il ia de pe olx.... La foto e o idee mai bun P40 Pro dar fara servicii google e cam nasoala situatia....
Cu 4100 am gasit S21 Ultra (factura si garantie la Samsung Ro)
De P40 Pro i-am zis si eu, dar naspa cu google services. Gandeste-te ca vine de pe iphone (e obistuit cu toate oole intr-un cos). Complet aiurea sa stai sa instalezi chestii sau sa nu ai chestii pe care le au toti. Asta pe foto.
Pe video, eu nu am vazut inca telefon android sa bata iphone 12 pro max. De 13 Pro nici nu mai zic. Nici nu am butonat vreunul pana acum.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-09-2021 at 23:50.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 02:48   #4289
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

The iPhone 13 Pro Max received the DisplayMate Best Smartphone Display Award
https://www.gsmarena.com/the_iphone_...news-51192.php

Cu astfel de articole isi mananca painea...

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cu 4100 am gasit S21 Ultra (factura si garantie la Samsung Ro)
De P40 Pro i-am zis si eu, dar naspa cu google services. Gandeste-te ca vine de pe iphone (e obistuit cu toate oole intr-un cos). Complet aiurea sa stai sa instalezi chestii sau sa nu ai chestii pe care le au toti. Asta pe foto.
Pe video, eu nu am vazut inca telefon android sa bata iphone 12 pro max. De 13 Pro nici nu mai zic. Nici nu am butonat vreunul pana acum.
Daca gasesc aplicatiile mentionate mai sus (observ ca spotify nu este, dar ma pot lipsi de el), intra in discutie.

Si cam ce poate P9, niste sample-uri...Cum inca nu am reusit sa il deblochez, poza la ecran ca sa exemplific bokeh-ul asta care face minuni daca il folosesti cu putina grija.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	photo_2021-09-30_01-44-00 (3).jpg
Views:	170
Size:	31.1 KB
ID:	73475   Click image for larger version

Name:	photo_2021-09-30_01-44-00 (2).jpg
Views:	162
Size:	23.8 KB
ID:	73476   Click image for larger version

Name:	photo_2021-09-30_01-44-00.jpg
Views:	159
Size:	34.2 KB
ID:	73477   Click image for larger version

Name:	photo_2021-09-30_01-44-00 (4).jpg
Views:	167
Size:	82.2 KB
ID:	73478  
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 03:09   #4290
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ce optiuni as avea pana in 4000 lei, un telefon pe care sa il tin vreo 4 ani?

Momentan 4000 lei iPhone 12 Pro 128gb e un preț bun? Variante ar mai fi Huawei P40 Pro 4000lei, One Plus Pro 8 (3500lei), eventual 9 (4400lei), daca coboara pretul intre timp.

LE. Ce ma intereseaza in mod deosebit este partea foto-video, si stabilitate. Cam atat.
Toate arata bine
https://www.gsmarena.com/compare.php...idPhone2=10152

Intre timp Mate Pro 40 il declara astia de la Dxo un DR monster
https://www.dxomark.com/huawei-mate-...range-monster/

Batalie pe camera photo pe 2021
https://www.dxomark.com/the-best-ult...y-summer-2021/

Excelent review intre iPhone 12 Pro, Huawei 40 Pro, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G - un nume mai scurt nu au gasit si Samsung )
https://www.dxomark.com/apple-iphone...rtphone-video/

Uitandu-ma aici, 12 Pro mi se pare nitel mai bun ca decat aici Pro 40, desi am o vaga impresie ca la Pro 40 i-au bagat un filtru in poza de catre cei care au realizat poza sau nu l-au scos, nefiind natural.

De citit concluziile de la sfarsit. "... a slight improvement over last year’s flagship ..." Nu a fost mereu asa la Apple?! Citez "Consistently, Mostly, Nice, Fairly...", nimic wow.

LE. Si alt review la 40 Pro, tot asa, de citit concluziile de la sfarsit.
https://www.dxomark.com/updated-huaw...tanding-video/
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 30-09-2021 at 03:19. Reason: LE
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 04:13   #4291
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am vazut clipul asta, efetiv rupe Huawei pe foto. Intr-adevar, la detalii, se pare care iPhone 13 Pro sta usor mai bine, insa prea putin ca sa conteze comparand softul integrat cu care vine Huawei, in cazul Apple nevand nimic cu ce sa se laude pe intreg Apple Store comparand cu ceea ce vine nativ pe Huawei. Halide, se apropie, dar e departe. Efectiv rupe!

Una peste alta, citind cateva reviewuri, ma tenteaza sa astept si sa iau Pro 40 de la noi, iar daca nu imi place, sa incerc sa iau Apple 13 Pro din State prin cineva. Din ce am observat varianta 12 Pro si Pro Max nu mai apar in Apple Store. Pretul este 1090 usd la varianta de 128Gb la 4650lei, varianta de 256Gb sarind deja la 5100lei. Cand ma gandesc la banii astia poti lua PS5 limited edition
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 06:08   #4292
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai ca particip și eu la discuție cu feedback după ce am trecut recent de la Note 20 Ultra la iPhone 12 Pro Max.

După cum probabil știți, am fost Android user de când ma știu. Asta e primul iPhone. Dar după vreo săptămână cu el, nu mai iau nimic android o perioada.

Chiar și după ce dau o grămadă de bani pe flagship-uri android, o parte din aplicațiile pe care le folosesc crapă când ți-e lumea mai draga, autonomia e hit or miss iar aplicațiile nu stau deschise în memorie nici cu 12GB de ram. Camera era imposibil de folosit close-ups chiar dacă în general era ok.

In schimb, iPhone 12 Pro Max se mișcă impecabil, aplicațiile merg bine, backup and restore e ceva wow pentru mine (android backup and restore is a joke) iar bateria rezista cam 9 ore de screen on time, cu 2 zile de usage. Sa nu mai zic de câteva aplicații de la Apple care is chiar mișto (wallet în special)

Sunt lucruri care ma enervează la iOS: notificările sunt destul de enervante, majoritatea aplicațiilor sunt plătite chiar dacă pe android erau free, tastatura nu poate fi customizata la fel ca pe Android (SwiftKey) și nu exista YouTube Vanced . Dar măcar dacă dau un ban, nu sunt la fel de dezamăgit cum sunt de Android acum.

În schimb, e cel mai reliable telefon pe care l-am avut chiar dacă îl am de o săptămână. Luna viitoare plănuiesc sa iau 13 Pro Max.

Nu credeam ca o sa se întâmple asta, dar sunt fericit ca i-am dat o șansă și m-am calmat cu "iPhone e de *****".
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 08:47   #4293
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci, dupa cum ar zice Geo, esti fanboy Apple
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 08:52   #4294
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Dupa ce am vazut clipul asta, efetiv rupe Huawei pe foto. Intr-adevar, la detalii, se pare care iPhone 13 Pro sta usor mai bine, insa prea putin ca sa conteze comparand softul integrat cu care vine Huawei, in cazul Apple nevand nimic cu ce sa se laude pe intreg Apple Store comparand cu ceea ce vine nativ pe Huawei. Halide, se apropie, dar e departe. Efectiv rupe!

Una peste alta, citind cateva reviewuri, ma tenteaza sa astept si sa iau Pro 40 de la noi, iar daca nu imi place, sa incerc sa iau Apple 13 Pro din State prin cineva. Din ce am observat varianta 12 Pro si Pro Max nu mai apar in Apple Store. Pretul este 1090 usd la varianta de 128Gb la 4650lei, varianta de 256Gb sarind deja la 5100lei. Cand ma gandesc la banii astia poti lua PS5 limited edition
https://consumer.huawei.com/ph/commu...opicId_110554/
@kpy_here, sa bagi si tu o parere pe partea de video cand iei 13 pro max. Comparativ cu 12-le.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:35   #4295
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat 12 Pro. Am stat și m-am gândit ca îl dau pe olx cu ceva bani extra și dacă mă ajuta amicul din state, iau 13 Pro. Dacă nu, rămân cu el și asta este.

M-am jucat la Altex cu Mate Pro 40 (prea rotund pentru gustul meu și prea mare), softul pe camera e wow. Dar se mișca mai rău ca P9 ele (@kpy_here încă îl mai am ). O sa merg la Huawei sa văd Pro 40, însă cât am stat la Altex nu am găsit 2 aplicații pe care le folosesc. Încet încet înclin spre măr. Tot ce pot zice ca și-au bătut joc cu treaba asta Google de Huawei, ceea ce mă întristează, telefonul in review pare sa poată cu mult peste Apple pe partea foto.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 30-09-2021 at 09:37.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:40   #4296
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

P40 Pro este unul dintre cele mai bune camera phones facute vreodata. Dar fara Google... nu prea stiu cat de util este ca si telefon.

Ca fapt divers, trebuie sa se lanseze (oficial, in Europa) si P50 Pro, care ar trebui sa fie alfa si omega la capitolul foto si care nu mai ruleaza Android. O sa il testez in curand...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:42   #4297
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce mi-a spus gagica de la Altex a fost ca la 370 lei și 5xx lei, nu mai rețin, ai asigurare extra … in caz ca îl pierzi crash furt. Însă a mai zis ceva de extra garanție in banii ăștia, 1 an, respectiv 2 ani. Cum nu am dormit, și era și foarte multă lume și gălăgie, nu am înțeles foarte bine despre ce era vorba.

PS: fata de ceea ce am auzit la Chiajna, unde nu știam ca este Altex, a fost foarte chill, acolo cică și-au dat omorul. Bine, și aici erau unii cu 3-5 TV uri și roboței Roweta cu grămada. Mă mir ca i-au lăsat, credeam ca e 1 bucata produs redus de căciula.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:43   #4298
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Din 6 telefoane acasa (parinti included), doar al meu e Samsung.
Tu încă stai cu mă-ta și cu tac-tu?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:45   #4299
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
P40 Pro este unul dintre cele mai bune camera phones facute vreodata. Dar fara Google... nu prea stiu cat de util este ca si telefon.

Ca fapt divers, trebuie sa se lanseze (oficial, in Europa) si P50 Pro, care ar trebui sa fie alfa si omega la capitolul foto si care nu mai ruleaza Android. O sa il testez in curand...
Personal am fost foarte încântat de ceea ce am văzut. Și foarte rar mă impresionează ceva așa de tare. Indiferent cu ce voi rămâne, voi merge la Huawei pentru un test. Am rămas super surprins de noul soft implementat pe partea foto. Abia aștept review-ul vostru!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2021, 09:46   #4300
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Tu încă stai cu mă-ta și cu tac-tu?
Cineva chiar și-a băut cafeaua astăzi ))
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3619

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.