lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-06-2021, 01:09   #141
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arata-mi si mie unde am zis asta.

https://forum.lab501.ro/showpost.php...postcount=2534

https://forum.lab501.ro/showpost.php...4&postcount=17
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 20-06-2021 at 01:17.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 09:24   #142
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Depinde de om... am un prieten care avea un RS3, zicea că nu îl deranjează deloc că e zgomotos, apoi omul și-a luat Tesla și acum face pe profetul și ne propovăduiește cât de silențioasă este...

Sau cum zicea un șef al meu pe vremuri, astea sunt probleme din categoria "nice to have". Eu nu am nici PS4, nu am nici PS5, iar ăia prin Africa am înțeles că nu au nici măcar pâine...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 10:29   #143
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu nu am nici PS4, nu am nici PS5, iar ăia prin Africa am înțeles că nu au nici măcar pâine...
N-ai auzit că pâinea îngrașă? Oh wait....
laser is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 10:51   #144
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

@Arise, pe vremuri trollai mai fin...ce face si pandemia asta din om...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 11:12   #145
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

PS4 Pro este galagios, clar. Am in cap o tentativa de a-l face mai silentios, vedem daca o pun in practica sau nu. PS5 e net superior din punctul asta de vedere, dar sa adresam si... elefantul din camera. Cand ma joc Uncharted si trag cu AK-ul, avand sistemul audio conectat, cine mai aude PS4 Pro care e galgios? Iar daca sa zicem ca stai la bloc si nu vrei sa deranjezi vecinii, iti pui castile in controller si te joci cu castile in urechi. Din nou, nu mai auzi zgomotul de vent. Daca te uiti la filme probabil sa fie deranjant dar nu cred ca se tureaza asa tare la filme.

Legat de problema mea cu save-urile online: ma duc pe site-ul PSN UK, unde am contul si dau help... multe clickuri ajung la help by email sau twitter. Zice ca email de luni pana vineri de la ora x la y - zic bun, le dau mail si imi raspund ei cand pot. Well... dau click sa trimit email zice "suportul pe email disponibil de luni pana vineri intre x si y" fuuuuuu. Adica nici nu ma lasa sa trimit email inafara orelor de program. Prostie maxima. Vad supor twitter de luni pana duminica. Hmmm... le trimit un tweet (cred ca primul meu tweet) si ma duc la cora sa imi fac niste cumparaturi mici. Dupa ce vin, conectez PS4 Pro ca sa il curat de prostii si, ce sa vezi, merg save-urile online. Not bad Sony, not bad.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 11:18   #146
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

O chestie parsiva Sony, legat de PS5: pe PS3 si PS4 (inclusiv Pro) aveai save-urile pe consola si le putea copia pe stick usb iar dupa aceea sa le tii, de exemplu, in google drive sau ceva. Optional, puteai sa platesti pentru PS+, sa ti le tina pe cloud. Problema este ca la PS5 nu mai ai optiunea sa iti copiezi save-urile pe stick usb. Ti le pune local, dar daca nu ai PS+, care e 50 GBP pe an sau 7 GBP pe luna, nu ti le poti salva nicaieri pentru ca nu mai este functia de save pe USB. Este save pe USB pentru jocurile de PS4 dar nu de PS5.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 12:22   #147
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

da, pe ps5 nu merg save-urile salvate pe usb - unul din motivele pentru care am zis ca firmware-ul PS5 este rudimentar (mai sunt si altele - fara foldere, fara supersampling pentru jocurile vechi etc).

suportul sony e degeaba, personal nu am reusit niciodata sa discut cu o persoana.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 12:23   #148
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mbc, daca nu-ti place fa-i retur.
Eu sunt multumit de consola.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 12:42   #149
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si mie mi se pare ca se uita dupa motive de a nu o pastra.
In cazul meu, cand apare God of War Ragnarok sau vreun Bloodborne 60fps upgrade sau alta exclusivitate interesanta, cumpar instant PS5. Pana atunci am PS4 care prinde praf.
Pentru jocurile multiplatform voi alege tot timpul PC-ul, din motive evidente.
laser is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 13:29   #150
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e vorba ca caut motive, nu am nevoie sa caut motive. E vorba de a prezenta ce am descoperit eu si sa imi exprim parerea mea. Voi luati informatia, o analizati, luati ce e util si ignorati restul. Pentru mine PS5 este o dezamagire la nivelul Iunie 2021. E posibil ca pentru voi sa nu fie. E posibil ca eu sa fiu problema, nu aparatul.

Faza cu USB save nu mi se pare ca ar avea ca si cauza softul rudimentar, avand in vedere ca este implementat pentru jocurile de PS4, mi se pare money grab si atata timp cat sony nu a prezentat un motiv tehnic clar pentru care exista aceasta limitare, pot doar sa presupun.

Eu ii sunt recunoscator lui Walkman pentru notificarea de stoc, macar acum stiu ce si cum
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 16:59   #151
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu esti singurul dezamagit...stai relax. Aceeasi problema e si pe XBOX si cauza este cumva previzibila, lipsa de jocuri.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2021, 11:57   #152
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

A fost disponibil la Flanco PS5 + Ratchet&Clank la 2.800 de lei. A disparut rapid si probabil o sa apara pe OLX. Dar ce mumu or sa isi ia samsarii...abia astept.
Am primit o gramada de notificari azi cu stocuri de PS5...a fost restock si pe amazon si lucrurile o sa inceapa usor-usor sa revina la normal.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2021, 12:41   #153
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Primesc newsletter de la F64 ca au PS5 pe stoc. Ce tare! Hai sa dau si eu ma departe poate e cineva interesat. Bine ca am intrat intai pe site sa vad: au bundle cu R&C la 4.600 lei, acelasi bundle care normal e 2.800. F#ck off!
codpin is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2021, 12:55   #154
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

E bun si ala *joke

Avand in vedere ca, CRF ofera la 4500 varianta digitala =))))))
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2021, 13:28   #155
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu zic ca nu pierdeti nimic ca nu v-ati luat inca PS5. Inafara de jocuri PS4 eu nu vad ce v-ati juca pe el. Astro o dragut, dar nu e un motiv in sine. Iarasi, daca varianta standard cu disc e 2500 lei, sa dai 300 lei in plus pentru Ratchet & Clank nu merita pur si simplu, poate doar daca esti fan inrait al acestui joc.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2021, 15:12   #156
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu zic ca nu pierdeti nimic ca nu v-ati luat inca PS5. Inafara de jocuri PS4 eu nu vad ce v-ati juca pe el. Astro o dragut, dar nu e un motiv in sine. Iarasi, daca varianta standard cu disc e 2500 lei, sa dai 300 lei in plus pentru Ratchet & Clank nu merita pur si simplu, poate doar daca esti fan inrait al acestui joc.
Cine a vrut ps5 are deja, in ultimele 3 saptamani au fost cel putin 6 stocuri la magazine diferite

Emag - stoc 30 - 40 minute
Altex - 90 minute de 3 ori
Orange si acum Flanco
Altex si acum gasesti direct in magazine fizic (la unele, dar cu bundle 2 jocuri si un extra controller)

La toamna vor fi suficiente, cred, poate doar in decembrie vor mai fi probleme mai mari de stocuri - ca de, atunci toti vor cadouri pentru odrasle
eidos is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2021, 20:40   #157
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Well...this sucks... https://www.techpowerup.com/286129/s...e-new-revision

Fix cand ma gandeam la un PS5, in ideea in care Xbone-ul nu binevoieste sa apara in stoc la preturi normale...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2021, 22:29   #158
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

"While there was no in-depth testing of the cooling performance, the exhaust system of the new PS5 revision is spitting out 3-5 degrees Celsius higher temperatures. "


Nu s-a facut inca o analiza pe bune, cu senzori de temperatura plasati in interiorul consolei, cum fac cei de la Gamers Nexus de ex.
Stirea asta e bazata pe clipul lui ciumpalacul ala de Austin Evens, care a masurat temperatura de evacuare la noul model si a zis direct ca ruleaza mai fierbinte.

Clar, nu e semn prea bun ca au taiat 300 grame de cupru si radiator, si clar ca e decizie in mare parte de reducere a costului de fabricatie, de abia acum ajunge Sony sa nu iasa in pierdere la vanzare. Totusi, noul ventilator aparent ar fi mai performant, si design-ul intregului sistem de racire e diferit, chiar daca e mult mai mic.
Dar ramane de vazut pe termen lung daca asta afecteaza fiabilitatea consolei si daca cipul chiar ruleaza mai fierbinte. Nu ca ar fi sfarsit de lume, atat timp cat temperatura se incadreaza in parametri.

Last edited by laser; 30-08-2021 at 22:35.
laser is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2021, 22:30   #159
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda, bine ca am luat in martie
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2021, 22:37   #160
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Mda, bine ca am luat in martie
Si ce te joci pe el? Eu tot caut motive sa cumpar, dar astia la Sony amana tot anul asta, ies doar titluri multiplatform, nimic special.
laser is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Only on PlayStation: Reduceri la exclusivitati pe PlayStation Store! LAB501 Nivelul2 0 23-03-2017 21:40
MSI Master Overclocking Arena 2012 - Evolution Begins LAB501 Articole 2 22-06-2012 15:35

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3854

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.