lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-06-2021, 22:40   #9701
axxel4you
Banned

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
Toate astea din cauza fuckwit-ului ala de BoJo.
Daca nu-ti place vino inapoi in tara.. sau mai bine cauta o tara unde esti multumit de ce decizii s-au luat in timpul pandemiei, ne zici si noua si ne mutam toti acolo.
Pe de alta parte daca nu esti multumit nicaieri atunci poate problema este la tine.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2021, 23:08   #9702
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Am spus-o de cateva ori: nu suport ineptia autoritatilor, indiferent din ce tara fac parte.
Old 18-06-2021, 03:00   #9703
_Adrian_
Banned

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by bakhus View Post
Daca ai senzatia ca Rusia da numerele corecte despre infectati, sau in general despre orice, nu esti obiectiv, esti doar penibil.
Asta tocmai a castigat internetul

Daca se mai "gandeste" putin aflam si ca tabelul lui Mendeleev e un fals odios, facut de Okhrana tarista
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2021, 23:08   #9704
burtal
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

www.youtube.com/watch?v=zQ4aHCzML80

relevant in `93 si chiar profetic....dureros de actual in 2021
burtal is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 00:22   #9705
burtal
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

acu 2 saptamani erai nebun conspirationist daca te abateai de la ortodoxia establismentului ....

acu se pare ca nu mai esti ....www.youtube.com/watch?v=sSfejgwbDQ8 ce panarame ieftine ...

hmm deci care din ele e conspiratie ? ca pangolinu e zoofil sau ca l-au scapat.

Oricum cea mai mare problema e ca stiinta , oamenii de stiinta si-au dat cu firma in cap... si o sa dureze ceva timp pana si daca vor recapata increderea oamenilor.....

Si apropo

Poate acu dupa ce ati vazut cu ochii vostri *****ul bagat pe gat de media... ii intelegeti si pe aia care puneau intrebari si despre vaccinul ROR sau cum ii zice. ca nu toti sunt cretini care cred ca pamanatu e plat si luna e din branza
Si cum se vede ca Fauci vre sa cover it up ... ce ne face sa credem ca nu a mai facut-o si in trecut ?

a nu se intelege ca sunt anti vaccin ... eu sunt vaccinat si l-am vaccinat si pe copil ... dar nu insemana ca nu am dreptul sa pun intrebari.
burtal is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 11:35   #9706
DjLeco
Banned

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Mie, cea mai de 2 lei chestie imi pare stilul INFECT de a "corupe" lumea sa se vaccineze.
Excluzind "reclamele mascate", (mai mult sau mai putin, pe fata), cum plm sa "prostesti" poolimea cu "hai la vaccin ca va dam mici cu mustar si piine"? Cit de fomist sa fii ca "entitate medicala" sa faci asa ceva? Iar tu ca dobitoc incult, cit de cretin sa fii sa te asezi la coada ca sa te vaccinezi (vinzi, in cazul de fata) pe 3 mici si o felie de piine?
As avea o intrebare serioasa pentru Neo si cine ar mai fi in domeniul medical: Cum e cu Pfizerul, care la inceput era transportat sub paza serioasa, in conditii speciale de transport si temperatura, la -80 grade, versus acum, facut in conditii de minima protectie termica a serului, in conditii septice "de mare valoare", adica in piata, pe strada, in imbicseala de fum de mici??? Acum nu mai trebuiesc cele -80 grade si costume speciala ale celor ce vaccinau? I-au facut cumva un "update de bios" serului ca sa fie acum utilizabil la temperaturi cu +15 grade fata de 0 grade, hai sa nu zic -80? Cum e treaba, poate eu sint mai prost asa si nu inteleg... Treaba cu vaccinare a ajuns o parodie ieftina, cred ca rid si aia din Angola de noi.
Saraca "atza alba" cu care e cusut totul, sa dus in mortii ei, e rogvaiv la culoare acum.
A doua intrebare: de unde "stie" tov Ghiorghita de valul 4 ca la toamna, ca aia si ailalta? Nu a iesit "inventarul" bun? Eu am mai spus ca au dat "relaxarea asta", ca sa ne fwta la toamna...
Am un coleg care este asistent la municipal la UPU.
Mi-a spus ca s-au inmultit teribil cazurile ajunse la ei, cu tineri sub 30 ani cu probleme cardiace destul de serioase, culmea toti vaccinati.

Ce parere aveti de treaba asta?
Hai sa nu ziceti ca au dat buzna in cluburi si s-au indopat cu whisky-red bull, ca nu servesc gogoasa.

Last edited by DjLeco; 20-06-2021 at 11:43.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 12:41   #9707
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 716 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Serul se transporta si se stocheaza la -80 in continuare. Dar poate sta cam 6-12h la temperatura camerei. Tu chiar crezi ca astia care ne-am vaccinat am bagat lichid la -80 in corp? Sau a fost tinut pe masa cateva ore ca sa ajunga la temperatura camerei?

Inainte sa mai puneti botul la toate *****urile de pe internet, incercati sa si ganditi. Nu doare.

Concluzia simpla si trista la care am ajuns dupa un an este ca astia care ii tot dau inainte cu anti vaccinatul sunt pur si simplu niste pizde fricoase. Atat.
Old 20-06-2021, 12:47   #9708
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Mai aveam pe unul care spunea ca yoghinii adevarati traiesc sute de ani fiindca sunt vegetarieni si nu au sange in ei, doar gaze esentiale...
L-am intrebat scurt ce plm doneaza el cand se duce la spital si de-atunci s-a ferit sa mai vorbeasca parascovenii de fata cu mine
kobro is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 12:48   #9709
Danos
Senior Member

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Asa stiam si eu ca pentru pastrarea pe perioade mai indelungate vaccinul Pfizer trebuie sa stea la temperaturi de -80 de grade, pentru perioade scurte de timp se poate pastra si la temperaturi mai ridicate.

https://www.digi24.ro/stiri/actualit...elsius-1455128
Danos is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 13:19   #9710
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Pentru pfizer aveți prospectul aici:
https://www.ema.europa.eu/en/documen...rmation_ro.pdf
Acolo sunt trecute și detaliile de transport, stocare, valabilitate.

Dar mă îndoiesc că aceste informații chiar sunt dorite de inițiatorul discuției, mai degrabă era o refulare a emisferei cerebrale drepte fără nici o legătură cu emisfera stângă...
doru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 13:34   #9711
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 756 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Mie, cea mai de 2 lei chestie imi pare stilul INFECT de a "corupe" lumea sa se vaccineze.
Cei care au vrut să se vaccineze pentru că erau responsabili s-au vaccinat, acum a mai rămas pulimea puleților, la ăștia așa se "corupe".

Quote:
cum plm sa "prostesti" poolimea cu "hai la vaccin ca va dam mici cu mustar si piine"?
La vot sau la miting-uri PSD-ul cum te cheamă? Nu tot așa? Eu chiar nu văd nimic deosebit, a mai rămas pleava... la ăștia așa se ajunge.

Quote:
Cit de fomist sa fii ca "entitate medicala" sa faci asa ceva?
Tu ai impresia că au luat un doctor în halat alb, i-au pus pe cap o bonetă albă si în mână o furculiță lungă și l-au trimis să întoarcă micii pe grătar? Naiv mai ești...
Toată treaba e politică, nu are nici un fel de implicare sistemul medical de la noi, guvernul se ocupă de treaba cu micii gratis.

Quote:
Iar tu ca dobitoc incult, cit de cretin sa fii sa te asezi la coada ca sa te vaccinezi (vinzi, in cazul de fata) pe 3 mici si o felie de piine?
Toți ăia culții din fericire s-au vaccinat deja, acum au ramas ăia care sunt orice numai culți nu, ăsta e nivelul, ce să-i faci?!?
Pe de altă parte, dacă mi-ar da și mie retroactiv 6 mici și două felii de pâine (pentru că am făcut și rapelu' !!!) nu aș spune nu.
Ăia cu Johnson&Johnson sunt cei mai ghinioniști, aia vor mânca doar o dată.

Quote:
As avea o intrebare serioasa pentru Neo si cine ar mai fi in domeniul medical: Cum e cu Pfizerul,...
Scrie direct în prospect și în mai multe articole cum e cu proteina învelită în bășicuțe de grăsime, pe scurt nu se poate stoca mult timp la temperatura camerei pentru că se topește grăsimea.

Quote:
I-au facut cumva un "update de bios" serului ca sa fie acum utilizabil la temperaturi ...
Dap, vaccinul a fost îmbunătățit ca să zic așa și ultimele teste au dovedit că nu este așa instabil la temperaturi mari, există toleranțe destul de bune acum. Tu nu ai citit despre asta?!?!?

Quote:
A doua intrebare: de unde "stie" tov Ghiorghita de valul 4 ca la toamna, ca aia si ailalta?
Basic common sense.
Old 20-06-2021, 13:37   #9712
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Hai sa dam cu copy si paste sa fie mai usor de citit pentru unii.

Quote:
Flaconul congelat

6 luni, la temperaturi cuprinse între -90°C și -60°C
În cadrul intervalului de valabilitate de 6 luni, flacoanele nedeschise pot fi păstrate și transportate la
temperaturi cuprinse între -25°C și -15°C pentru o perioadă unică de până la 2 săptămâni și reintroduse
la temperaturi cuprinse între -90°C și -60°C.

Flaconul decongelat

1 lună la temperaturi cuprinse între 2°C și 8°C
În cadrul intervalului de valabilitate de 1 lună la temperaturi cuprinse între 2°C și 8°C, se pot aloca
până la 12 ore pentru transport.
Înainte de utilizare, flaconul nedeschis poate fi păstrat timp de până la 2 ore, la temperaturi de până la
30°C.
După decongelare, vaccinul nu trebuie recongelat.
Adica pot sa-l tin si eu o luna in frigider dupa decongelare si tot sa fie in parametri.
Old 20-06-2021, 13:46   #9713
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Hai sa dam cu copy si paste sa fie mai usor de citit pentru unii.
.
Sunt doar astia anti vaccin, cei care au avut curiozitatea au dat doua, trei click-uri pe google sa vada care e treaba.
Am si eu la munca cateva specimene care pun aceeasi intrebare.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 13:59   #9714
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 275 Post(s)

Valul 4, whatever, cel mai trist e ca atat la relaxari cat si la restrictii iar nu se va face discriminare. Adica si cei vaccinati vom sta iar in casa laolalta cu nevaccinati, iar masca, iar rahat pe bat. Treptat se duce si protectia celor vaccinati and here we go again.

Eu imi mentin totusi parerea ca aceasta pandemie e mult exagerata iar selectia naturala ar trebui sa fie arbitrul. Pana la urma chiar si daca nu s-ar fi luat nici o masura populatia planetei tot ar fi fost pe plus fata de cand a inceput pandemia.

Din pamant venim, tot acolo ne ducem, ce atata pret pe viata unor oameni ? In calitate de ce am pus noi pretul asta? Daca iei orice creatura vie de pe aceasta planeta, cu ce e mai valoroasa viata unui om? Nu cred ca si-a pus nimeni problema extinctiei rasei umane din cauza acestui virus, ar fi chiar haios. Vrem sa cucerim spatiul, alte planete, suntem temerari si vrem sa exploram dar cand apare un virus cu sub 1% mortalitate ne inchidem in case si stam cu nasul sub plapuma. Inca mai vad nebuni cu masca la volan singuri in masina. Oh wel...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 20-06-2021, 14:09   #9715
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

E foarte simplu @Iubitel, contrar a ceea ce cred aia cu IQ-ul subunitar cu "vor sa miscsoreze populatia planetei" exista niste criterii dincolo de valoarea unei vieti omenesti:
1. Astia vii platim taxe din care fura ei sau dau pomeni sa nu iasa haos si revolutii peste tot
2. Deja sistemele medicale din intreaga lume au fost in prag de colaps, daca nu bagau masurile astea, crapau de tot
3. Daca ai o companie cu 10.000 de angajati si iti mor 100 (1% cum ai zis tu), pe langa aia isi mai dau demisia 1000 de frica si inca 1000 sunt panicati si nu mai dau randament, ai cam pus-o in cap
4. Cei mai vulnerabili sunt aia care cheltuie, sau pentru care se cheltuie sume enorme pe an, pe luna, pentru medicamente si tratamente, bani care nu s-ar mai fi putut manevra

Si exemple mai sunt multe, dar nu-mi vin acum
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444

Last edited by bakhus; 20-06-2021 at 14:12.
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 14:17   #9716
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Din pamant venim, tot acolo ne ducem, ce atata pret pe viata unor oameni ? In calitate de ce am pus noi pretul asta? Daca iei orice creatura vie de pe aceasta planeta, cu ce e mai valoroasa viata unui om?
Pentru ca moralitatea este un concept inventat de creierasele noastre umane, normal ca ne prioritizam propria bunastare.
Pe cand in natura, in univers nu exista asa ceva, exista doar haos, evenimente aleatorii.
Planeta nu dau doi bani pe existenta oricarei specii, dovada cataclisme naturale, VIRUSI random si altele.
laser is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 14:33   #9717
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Pai nu din moralitate omul este cea mai a dracului fiinta de pe planeta asta (poate si din univers) , fiindca e atat de inteligenta ca vrea sa aiba suprematie asupra celorlalte organisme.
Chiar nu-mi explic ce se zice despre micsorarea populatiei sau plata de taxe.
De fapt e lupta pentru suprematie
kobro is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 19:16   #9718
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Nu cred că e locul pentru a discuta ceea ce este omul
doru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2021, 23:38   #9719
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Ei, cum nu? Omul face parte din corp!
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2021, 00:22   #9720
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 277 Post(s)

Azi am facut a doua doza de AZ. Pana acum ok.Vedem maine.
De data asta a zis ce efecte secundare posible sunt si ma intrebat daca vreau sa il fac. Prima data nimic...

Last edited by i860; 23-06-2021 at 00:25.
i860 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules