lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-10-2021, 22:59   #2101
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Mâine merg să testez câteva într-un showroom. Între timp a ajuns comanda cu Corsair K100 cu switch-uri OPX. Calitatea e ceva ce eu nu am mai văzut. E superbă. Dar e mai gălăgioasă față de MSI Interceptor Dacă aș putea face ceva să fie mai silent ar fi ideal

Voi comanda varianta și Cherry să văd cum e.
Poate ajută...
www.youtube.com/watch?v=dqai0_nnTgs
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 18:47   #2102
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Mâine merg să testez câteva într-un showroom. Între timp a ajuns comanda cu Corsair K100 cu switch-uri OPX. Calitatea e ceva ce eu nu am mai văzut. E superbă. Dar e mai gălăgioasă față de MSI Interceptor Dacă aș putea face ceva să fie mai silent ar fi ideal

Voi comanda varianta și Cherry să văd cum e.
Nu vreau să fiu rău, dar nu înțeleg.

Singurele switchuri MX care sunt silențioase sunt cele care au și "silent" în nume - există de exemplu Cherry MX Silent Red.

De ce insiști cu optomecanice și alte nebunii?

De asemenea, silențiozitatea este 90% stabilizatoare lubrifiate. Poți da sute de EUR pe o tastatură și tot va zdrăngăni dacă nu-i tratezi stabilizatoarele. De asemenea, 1400 lei pentru K100 cu switchuri optomecanice mi se pare jaf la drumul mare și am în casă tastaturi mult mai scumpe de atât.


Caută și tu un ceva prebuilt gen Leopold cu Cherry Silent dacă insiști să nu suplimentezi bugetul pentru Topre sau custom cu Zilents, dar nu mai arunca bănuții aiurea te rog mult.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 21:14   #2103
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo, nu am dat importanță așa mare subiectului și am rămas în plop efectiv. Nu am pus mâna pe ceva serios în ultimii 5 ani.

40E am dat pe ultima tastatură, pe anterioara 60E. La birou am avut în ultimii ani Dell Precision sau MacBook Pro-uri care au tastaturi bune - după mine.

Recent am ajuns să pun mâna pe o tastară mecanică de 100E la un coleg și mi-a picat fața cum se simte. Diferența față de ceea ce am eu e imensă.

Corsair K100 OPX e și mai și vs acel HyperX Alloy Elite 2, dar e zgomotoasă. Pe soție o deranjează nivelul de zgomot.

În showroomul Alza, nu am găsit mare lucru să testez. Silent ar fi Logitech MX în rest modele până în 100E care sunt cel puțin la fel de zgomotoase.

Intrăbările mele ar fi:

- Dacă iau varianta Corsair K100 Cherry Speed pot monta switch-urile Cherry MX Silent Red?
- Ce modele să comand pentru a face un test? Nu găsesc mare lucru în showroomuri să îmi fac o părere. [/B]
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 28-10-2021 at 21:16.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 21:43   #2104
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Switch-urile sunt lipite cu fludor la tastaturile Corsair, e dificil să le înlocuiești.
Consider că Cherry MX red sunt ce trebuie... și cele speed se aud cam la fel, dar Red-urile au cursa mai normală, eu greșesc mai puțin cu Red și mai mult cu Speed.

La serviciu am K70 TKL MX Red, iar acasă am K70 TKL MX Speed.

Fiul meu folosește un K65 TKL cu MX Speed, dar el și-a uns switch-urile și ghidajele/stabilizatoarele. Vasilina este Krytox 205G0, am găsit-o pe ebay acum ceva timp.

Last edited by Bugsy004; 28-10-2021 at 21:56.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 12:43   #2105
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Switch-urile sunt lipite cu fludor la tastaturile Corsair, e dificil să le înlocuiești.
Consider că Cherry MX red sunt ce trebuie... și cele speed se aud cam la fel, dar Red-urile au cursa mai normală, eu greșesc mai puțin cu Red și mai mult cu Speed.

La serviciu am K70 TKL MX Red, iar acasă am K70 TKL MX Speed.

Fiul meu folosește un K65 TKL cu MX Speed, dar el și-a uns switch-urile și ghidajele/stabilizatoarele. Vasilina este Krytox 205G0, am găsit-o pe ebay acum ceva timp.
Voi comanda și un CORSAIR K70 MK.2 gaming keyboard with Cherry MX Silent Red switches dacă nu îl găsesc azi în alt showroom, și văd care îmi place mai mult.

Dar clar rămân cu una din ele și eventual îmi iau ceva pe membrană pentru utilizare pe timpul nopții.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 13:26   #2106
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Voi comanda și un CORSAIR K70 MK.2 gaming keyboard with Cherry MX Silent Red switches dacă nu îl găsesc azi în alt showroom, și văd care îmi place mai mult.

Dar clar rămân cu una din ele și eventual îmi iau ceva pe membrană pentru utilizare pe timpul nopții.
Sper să fi mulțumit de tastatură... și soția a avut reclamații la început, acum ne suportă... doar că pentru ea am luat o tastatură full size wireless pe membrană. O folosește când lucrează de acasă, are nevoie de numpad... așa că m-am conformat.

Inițial am avut o tastatură Fnatic Gear Rush cu switch-uri blue... câștigată de junior (la 10 ani în poză ) la Fnatic Workshop Lab501... foarte gălăgioasă
La sediul vechi, din Piața Muncii...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 15:22   #2107
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
- Dacă iau varianta Corsair K100 Cherry Speed pot monta switch-urile Cherry MX Silent Red?
- Ce modele să comand pentru a face un test? Nu găsesc mare lucru în showroomuri să îmi fac o părere. [/B]
Chestiile astea se pot face, dar nu știu dacă îți convine să pierzi garanția

Din păcate stocurile sunt absolut varză peste tot, nu doar în showrooms. Mă uitam acum să-ți recomand o HHKB (tot de la PFU, tot Topre switches) și astea s-au făcut acum 330EUR de la 200EUR Fucking heck. Au luat-o prețurile de tot pe arătură - ca idee acest HHKB este "silent" din fabrică și are și inele suplimentare pentru asta (plus bluetooth. USB-C etc), doar layoutul este "60% HHKB" (personal îl ador, dar nu-i pentru toată lumea).

__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 29-10-2021 at 15:28.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 15:23   #2108
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Voi comanda și un CORSAIR K70 MK.2 gaming keyboard with Cherry MX Silent Red switches dacă nu îl găsesc azi în alt showroom, și văd care îmi place mai mult.
Bro, stop it

Sper să găsești ce dorești. Personal nu aș mai da atâta purcoi de bani pe o tastatură prebuilt, aș suplimenta până la 300 pentru un Realforce sau HHKB Type-S și nu aș mai lua altă tastatură în toată viața mea.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 15:44   #2109
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sub nici o forma un Corsair nu merita 200 de euro sau 180 de euro cand, la banii astia poti lua Leopold. Nu oricine vrea / stie sa isi contruiasca o tastatura, dar sunt atatea tastaturi bune la 200 de euro incat nu inteleg de ce cineva are lua Corsair. Evident, sunt disponibile peste tot, probabil ca asta conteaza, dar calitatea lor nu e de 200 de euro.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 15:53   #2110
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Da, din păcate nu există Leopold cu Cherry MX Silent în stoc prin Europa și la banii ăia cu tot cu taxe ajungi tot la Realforce/HHKB.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 16:10   #2111
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu stiu ca este tratat de liber schimb cu SK. Nu ai taxe.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 16:39   #2112
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

În cazul ăsta e foarte mișto Ai și un link pentru @fubu?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 17:09   #2113
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Bro, stop it

Sper să găsești ce dorești. Personal nu aș mai da atâta purcoi de bani pe o tastatură prebuilt, aș suplimenta până la 300 pentru un Realforce sau HHKB Type-S și nu aș mai lua altă tastatură în toată viața mea.
Nu rămân cu toate! Ce nu îmi place fac retur.

330E pe acel HHKB nu îmi vine să dau. TKL ar fi OK într-un final, dar 60% e cam mică.

Leopold cu Cherry MX Red Silent chiar și TKL nu am găsit în EU. Dați un share vă rog dacă aveși un site unde e pe stock.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 29-10-2021 at 18:47.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 20:11   #2114
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Nu rămân cu toate! Ce nu îmi place fac retur.

330E pe acel HHKB nu îmi vine să dau. TKL ar fi OK într-un final, dar 60% e cam mică.
Phew! Da, acel Realforce TKL (există și full apropos) mi se pare foarte mișto ca "ultimă" tastatură pentru coding/gaming dacă vrei silent și longeviv într-un pachet pre-built. Personal probabil aș lua HHKB însă (dar asta este o preferință personală).

Într-adevăr, după cum am spus, 60% nu este pentru toată lumea. Mie mi se pare cam minimum minimorum pentru confort deși iau după mine și folosesc la serviciu una 40%. Dar de gaming 40% este un coșmar, pentru text este imo una dintre cele mai mișto chestii ever - vezi articolul ăsta (academic, nu te pun să îți iei 40% lol).

Momentan personal folosesc GMMK Pro:

Alternativ cu asta:

și cu asta

Sincer fiecare are plusurile și minusurile ei, m-am obișnuit să trăiesc fără numpad lejer (da, am prins viteză și-n Excel cu numerele de pe top row ), GMMK Pro are encoderul ăla foarte mișto cu care poți face diverse nebunii (scroll left/right, page up/down, fwd/rwd, etc, etc, etc), Marauderul are acum OLED care arată diverse chestii faine inclusiv layerul curent etc:
@mbc - un link pentru @fubu? Coreea de Sud fără taxe cu EU sună foarte mișto, Leopold chiar merită super bine din punctul ăsta de vedere în acest caz.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2021, 11:26   #2115
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo, astea sunt chestii exotice pentru mine...

Asta mi se pare interesantă - îmi place cum arată.

Varmilo VA87M Moonlight White LED TKL Dye Sub PBT Mechanical Keyboard
https://mechanicalkeyboards.com/shop...switchandclick

Deasemeni, văd că Alza au:
Glorious GMMK Pro Tenkeyless Modular Black - US

https://www.alza.cz/EN/glorious-gmmk...s-d6463832.htm

200E numai suportul fără switchuri, fără taste.

Și mai sunt variante dar nu le știu, habar nu am care switch mi se potrivește. Momentan OPX îmi place maxim ca feeling. Ca zgomot nu îmi place. Hai să vine și celelalte 2 să testez alte 2 switchuri.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2021, 15:23   #2116
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Neo, astea sunt chestii exotice pentru mine...

Asta mi se pare interesantă - îmi place cum arată.

Varmilo VA87M Moonlight White LED TKL Dye Sub PBT Mechanical Keyboard
https://mechanicalkeyboards.com/shop...switchandclick

Deasemeni, văd că Alza au:
Glorious GMMK Pro Tenkeyless Modular Black - US

https://www.alza.cz/EN/glorious-gmmk...s-d6463832.htm

200E numai suportul fără switchuri, fără taste.

Și mai sunt variante dar nu le știu, habar nu am care switch mi se potrivește. Momentan OPX îmi place maxim ca feeling. Ca zgomot nu îmi place. Hai să vine și celelalte 2 să testez alte 2 switchuri.
Păi am menționat GMMK Pro, dar cu ce switchuri ai avea nevoie ajungi tot în 300, am scris mai sus - Zilents V2, stabilizatoare, lube, keycaps. Un prieten și-a comandat fix configurația asta și așteaptă piesele.

La capitolul zgomot din păcate este destul de dificil. Topre - prin faptul că includ membrană - sunt inerent mai silent by default decât aproape tot ce există MX style.


Varmilo fac tastaturi foarte mișto și solide, doar dacă iei de acolo de unde ai dat link o să plătești TVA (vamă nu cred totuși). Plus va dura expedierea etc și retururile în US... uf. Aș lua cu Silent Red totuși dacă ar fi să o aleg pe asta, 141$ este clar un preț ok pentru Varmilo (nu mai spun că ai keycaps alea mișto PBT). Ca feel ar trebui să fie excelentă (eu am avut Varmilo Miya Pro Panda ca primă tastatură "serioasă" înainte de customs, nu m-a dezamăgit).

Când bugetul tău merge spre 200, chestiile exotice nu-s chiar așa de exotice. Din păcate kiturile TKL și switchurile silent nu-s prea ieftine (încă).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2021, 12:52   #2117
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am primit ieri K70 MK2 Cherry MX Silent Red și K100 Cherry MX Speed.

K70 MK2 Cherry MX Silent Red - Îmi place formatul mai mic și suportul pentru palme care rămâne atașat de tastură. Butoanele mici sunt mai silențioase, dar cele mari(space, enter, shift, backspace) mult mai gălăgioase decât versiunile K100.

K100 Cherry MX Speed - Îmi place feelingul mai mult decât versiunea OPX pentru că tastele nu sunt la fel de moi* la apăsare. Ca zgomot nu pot spune că e cu mult mai silent dar sună diferit. Parcă trăncăne mai puțin cumva.

Am codat ieri la un plugin de Wordpress și nu mi-am dat seama când am scris câteva sute linii de cod.

Așa că am decis să rămân cu K100 Cherry MX Speed
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	252177870_2998684390393250_1525353419184104315_n.jpg
Views:	167
Size:	108.8 KB
ID:	73684  
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2021, 13:58   #2118
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Să o folosești sănătos!
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2021, 14:12   #2119
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Jess 240euro pe o tastatura ar trebui sa aiba garantie pe viata. Pe mine ma incuca G-6 langa CTRL. S-o stapanesti sanatos si sper sa fie inclusa in testament
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2021, 14:50   #2120
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mulțumesc!

Chiar te ajută dacă scrii mult zilnic! Butoanele G1-G6 nu mă ajută nici pe mine momentan, dar poate voi găsi utilitatea lor curând.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3821 Today 19:38
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4077

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.