lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-05-2022, 16:51   #21
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am nevoie de portabilitate ( pentru cazurile de forta majora am un laptop pe care pot sa-l iau cu mine ). Monitorul portabil l-am ales pentru dimensiunile lui: este la fel de lung ca tableta grafica si ca PC-ul de pe amplificare si suficient de subtire incat sa incapa intre ele. Nu intrevad ca o sa am nevoie sa-l iau cu mine pe undeva.
Optiplex-ul micro l-am ales tot pt. dimensiunile reduse - pentru ce fac eu pe calculator nu prea am nevoie de un desktop normal. Il am ca PC de backup - in caz ca-mi crapa calculatorul pe care-l folosesc zi de zi. Chiar si fara modificarile aduse nu-l consider o alternativa la un laptop.
Am luat in considerare un sistem ITX de ceva timp ( nu neaparat cu intentia de a imi face eu carcasa pentru el ) insa, la vremea respectiva, nu eram hotarat pe ce componente sa merg. Am cumparat Dell-ul mare ca solutie provizorie si, dupa ce am constatat ca este suficient pentru ce vreau eu de la el, am renuntat la varianta ITX sau alt calculator luat pe componente.
Intre timp am mai avansat putin cu modificarile la optiplex micro - nu-s prea convins ca in directia care trebuie :



Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img_4645_mod.jpg
Views:	743
Size:	233.2 KB
ID:	74952   Click image for larger version

Name:	colaj-masca_carcasa-suport_v_92mm.jpg
Views:	666
Size:	380.8 KB
ID:	74953  
Bog is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2022, 18:08   #22
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ar trebui sa pui sub cooler un ventilator sa sufle in sus aerul, ar fi mai optim asa dar daca nu folosesti la putere maxima il poti pune cum iti place tie
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2022, 11:17   #23
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Masca si capac carcasa Dell optiplex 3090 micro:



Am renuntat la ventilatorul de pe cooler - nu-mi plac proportiile ansamblului cu el pe cooler si vreau, pe cat posibil, sa ramana vizibil cat mai mult din cooler.
Ventilatorul de 92mm. a fost inlocuit cu unul de 40x40x10mm. ascuns in grosimea capacului.
Am marit carcasa pe inaltime astfel incat sa incapa ventilatorul de 40mm. si pe latime ca sa centrez stanga-dreapta volumul descris de lamelele coolerului fata de capacul carcaseie.
Mai am cateva mici corectii de facut capacului, si cred ca o sa mai adaug un al 2-lea ventilator de 40mm., insa proportiile si aspectul carcasei sunt finalizate.

Si o incercare noua de bila pentru trackball din PLA Polymaker Polyterra marble white - pare sa se inteleaga cel mai bine cu senzorul mouselui :

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	colaj-masca_capac_Dell_opti3090_micro.jpg
Views:	691
Size:	306.1 KB
ID:	74996   Click image for larger version

Name:	img_4654_mod.jpg
Views:	690
Size:	109.6 KB
ID:	74997  
Bog is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2022, 10:23   #24
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Staaaaai putin! Tu ai printat bila? Si cum ai facut-o asa neteda?
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2022, 09:22   #25
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este printata , lipita cu super glue si slefuita ud cu smirghel ( de 180 pentru indepartarea liniilor de la suprafata intre straturi apoi smirghel de 280 si 1500 ).
Finisajul final - lucios - rezulta dupa frecarea a doua bile intre ele.

Last edited by Bog; 26-05-2022 at 07:37.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2022, 02:43   #26
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,236
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arta . Chiar a iesit factory spec.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2022, 15:14   #27
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar ca, superb a iesit, felicitari!

Probabil senzorul citeste mai bine speck-urile negre pe alb decat cele lucioase pe negru din celalalt filament.

Unde-mi da mie cu virgula e la partea de luciu, "rezulta dupa frecarea a doua bile intre ele". Aici nu prea inteleg cum vine treaba, daca poti elabora un pic te rog?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 26-05-2022, 18:40   #28
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tin, putin strans, doua bile in palma si le invart una pe langa cealalta. Frecarea din-tre ele este suficienta sa netezeasca suprafata mata rezultata dupa smirgheluire si sa le dea luciu.
Din incercarile mele la bilele din filamente cu culoare uni - fara textura - suprafata trebuie sa ramana mata ca sa fie detectate corect de senzor. Nu pare sa conteze culoarea atata timp cat nu sunt lucioase. Problema e ca dupa 2-3 saptamani de utilizare bilele incep sa capate luciu din cauza frecarii cu cele trei puncte de sprijin din cupa mouselui.
La bilele din filamente de tip "Galaxy" - cu sclipici de dimensiuni mici si dens - textura rezultata prin suprapunerea de straturi din ce in ce mai subtiri ( necesare pt. sfere ) nu este uniforma. La "poli" este mai mult sclipici de cat la "ecuator". Diferenta texturii si felul in care aceasta reflecta lumina diferit in functie de zona de pe bila si directia de privire face ca viteza cursorului pe ecran sa nu fie constanta si sa nu corespunda tot timpul cu miscarile bilei daca aceasta din unma este lucioasa.
Bila din filamentul Polyterra, mentionat mai sus, este singura bila lucioasa, din cele incercate de mine, care se apropie ca si comportament de bila de fabrica a mouselui - nu este la fel de precisa dar este suficient de aproape cat sa fie utilizabila.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2022, 10:35   #29
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Amice, esti la alt nivel! Nu-mi imaginam ca poti prinda o bila d'aia, s-o faci sa arate asa.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2022, 13:11   #30
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bog View Post
Masca si capac carcasa Dell optiplex 3090 micro:



Am renuntat la ventilatorul de pe cooler - nu-mi plac proportiile ansamblului cu el pe cooler si vreau, pe cat posibil, sa ramana vizibil cat mai mult din cooler.
Ventilatorul de 92mm. a fost inlocuit cu unul de 40x40x10mm. ascuns in grosimea capacului.
Am marit carcasa pe inaltime astfel incat sa incapa ventilatorul de 40mm. si pe latime ca sa centrez stanga-dreapta volumul descris de lamelele coolerului fata de capacul carcaseie.
Mai am cateva mici corectii de facut capacului, si cred ca o sa mai adaug un al 2-lea ventilator de 40mm., insa proportiile si aspectul carcasei sunt finalizate.

Si o incercare noua de bila pentru trackball din PLA Polymaker Polyterra marble white - pare sa se inteleaga cel mai bine cu senzorul mouselui :

Ai de plm cum arata bila aia....
Respecte man.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Tile's modding madness Tile Modding 6 11-12-2019 04:23
PC Modding / Design war4peace Cutia de sub birou 19 21-03-2019 23:53
Produse modding ratusca Modding 9 26-12-2012 03:50
Help modding cooler !!! elmysterio Racire 3 22-04-2010 23:29

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2361

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.