lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 12-06-2018, 03:14   #21
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Interesant. Mă aşteptam ca un bridge să facă poze mai bune decât un telefon, mai ales având în vedere blitz-ul.
In 2-3 cuvinte. DSLR, bridge, telefon, you name it, are un senzor. Senzorul ala "preia" lumina de afara. Ca e de la blit sau lumina naturala, e tot una. Pentru el e lumina, e sensibil la asta prin intermediul obiectivului (fie dslr, bridge, telefon,etc), drept urmare va da niste rezultate, adica niste poze mai inchise sau mai deschise. Daca lumina nu e directionata pe subiect, cum iti place/trebuie tie, poti sa ai orice zmeu de aparat, caci o sa iti iasa mai mult sau mai putin sub de asteptarile tale. Dar tot prost o sa iasa.

Bride e de fapt un DSLR mai ieftin, care nu are obiectiv interschimbabil si care are niste chestii mai omenesti in el si mai putine chestii manuale, setari si alte avioane. Obiectivul de obicei e mai slab, senzorul mai slab, BLIT-ul e mai slab, etc. In mare asta ar fi diferenta.

Daca te intrebi de ce am ales aparatul mai ieftin e din 2 motive mai mari: 1 nu e mare diferenta intre cele doua, 2 e model mai nou.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ce vreau să spun este că nu am nevoie de un aparat foto care să se descurce mai prost decât un telefon la aceeaşi iluminare
Asta e epica.

"Am facut poze mai bune cu telefonul decat fotograful x cu ditamai aparatul." Sincer se intampla, caci mai sunt si oameni care cred ca daca au aparat foto in mana se cred fotografi sau chiar profesionisti intr-o anumita ramura a fotografiei decat a lor in care profeseaza. Si sunt total de acord cu tine ca pot sa iasa poze mai bune cu telefonul decat cu aparatul. De asta nu car aparatul foto cu mine cand merg undeva anume
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 12-06-2018 at 03:23.
mirciusx is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Aparat Foto bridge/mirrorless 1000>1500 Lei [Wanted] Foto/Video 3 23-06-2017 20:54
Recomandare Memorii pentru Sandy Bridge fubu Memorii & stocare 37 19-09-2012 15:19

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3380

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.