lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-07-2021, 19:37   #181
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
O sa afli mai incolo cand o sa-ti parchezi masina aia normala in lanul de porumb la intrarea in oras ca altfel nu prea aveti cum sa intelegeti.

Eu unul nu vreau ca statul sa impuna reguli stricte privind deplasatul prin oras doar ca mare parte din populatie nu are acces sau nu vrea sa foloseasca masini electrice in oras.
Majoritatea vad ca ati uitat de zona zaca si alte vrajeli impuse pentru a reduce poluarea.


Sent from my moto e6 play using Tapatalk
Cate masini ai mai lupule moralist? Si cate din ele merg pe electric? Si cate din ele sunt parcate partial pe trotuar?
Asta ca sa incheiem discutia, ca din pat, cu degetul pe tastatura e usor sa dai lectii de de ecologie punand pe topicul asta link-uri cu avioane facute din cutii de conserve electrice just for fun si fara calcule ecologice. Ca idee, noxele emise pentru producerea upgrade-urilor aluia din video-ul pus de tine sunt mai mari decat exploatarea pe 10 ani minim a acelei masinute asa cum a iesit ea din fabrica. Si asta pt un rahat de hobby, nu ca ar avea o utilitate practica ce i-a iesit aluia.
Daca o dai pe ecologie, sunt curios la cate campanii de strangere de pet-uri si alte rahaturi ai fost pana acum in viata ta, ca mie mi s-a urat de ele si de bataia de joc a rahatului asta de popor needucat (dupa nici 6 luni nici nu ziceai ca au fost niste prosti pe acolo, lasand luna in urma lor). Nici la bulgari nu e asa. Am facut comparatie de poze cu ei si ne-a crapat obrazul de rusine de cat de ingalat e puletele roman iesit la munte.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 10-07-2021 at 22:27.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2021, 22:46   #182
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sunt șanse măricele că de la anul să iau un spring pentru nevastă, altceva electric și la fel de ieftin nu prea se pare că este.
Deci spring că să se ducă ea la servici, la unghii, la frizerie și pe unde mai are treabă, mașină pe combustibil fosil pentru mine și pentru mers la drumuri mai lungi de 50 de km.
Lumea cumpără ce o avantajează, nu ce crezi tu și Greta că ar trebui să se întâmple.
Tesla e mișto, dar nu pică din cer gratis, iar Ami nu este o mașină, este un vehicul electric și nu are că target oamenii normali și cu atât mai puțin bombardierii de la noi.
Există Citroen C4 electric, iar asta chiar e o mașină, nu ca Ami.
Mie îmi place Ami, dar așa la nivel declarativ și să o văd la alții. Mie personal nu îmi trebuie.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2021, 23:07   #183
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kretzu eu din pacate sunt asa de zgarcit ca desi am 3 masini functionale intr-un an cumulat la toate 3 am mai putini km decat ai tu in 6 luni prin oras cu masina.

Ce nu am inteles si poate imi explici tu este :
1. De ce pentru a beneficia de ecotichetul de 45 000 lei pentru autoturism 100% electric, tichetul acordat trebuie sa reprezinte maxim 50% din valoarea masini ?
2. De ce ecotichetul acordat nu putea sa reprezinte maxim 50% din valoarea oricarui vehicul electric pana in suma de maxim 45 000 lei ?

Eu unul nu vreau sa dau multi bani pe un vehicul electric complicat pe care il utilizez exclusiv in oras bara la bara doar ca sa beneficiez de tichetul de 45 000 lei.
Vreau ca statul sa ma ajute daca tot are bune intentii sa cumpar un vehicul electric ieftin si el sa suporte 50 % din pretul acelui vehicul chiar daca tot vehiculul costa 30 000 lei (6000 euro) .

Tot ce vezi acum privind tichet este strict o bataie de joc fata de necesitatile reale ale oamenilor de rand si fortarea lor sa se indatoreze cat mai mult catre banci pentru a beneficia de un mijloc de transport cat mai ieftin si ecofriendly.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 00:01   #184
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca ai 3 si mergi putin inseamna ca esti mai eco? Hai nu zau?
Alea 3 ale tale nefolosite => ca alti 3 oameni sa-si cumpere cate una = fabricile auto polueaza, daca nu stiai.
Daca nu cumpara alti 3, poate una din alea 3 ale tale ajungea la reciclat pana acum.
Si le mai ai si pe cine stie ce trotuare, ca pulea iti da de la primarie 3 locuri.
Ce ajutoare fantasmagorice visezi tu man de la stat? Pe stat il doare in pla ca nepotii tai poate or sa aiba 6 degete la mana.
Statul nu e prost. Daca va suports 50%, producatorii vor dubla pretul masinilor electrice.
Nua crezi? Vezi cazul televizoarelor cu rabla. Chestie patita chiar de un prieten bun de-al meu: a luat televizor in prima zi cu 1400 - rabla. Chici cat era televizorul ala (fix acelasi model) a doua zi. 1300 lei + rabla. Unde? La emag-ul vietii.
Producatorii trebuie stimulati si sa produca eficient si ecologic, nu sa lenpice doar pleasca de subventie de la stat. Toata lumea o arde eco cu masini electrice in ultima vreme, dar uita ca industria producatoare de acumulatori este a doua cea mai poluanta (dupa cea a panourilor fotovoltaice).
Statul sa nu mai dea liber la taiat de paduri, nu sa umfle buzunarele producatorilor de masini electrice cu subventii de 50%, oricat ar fi masina. Ca ne vom trezi brusc cu conserve electrice, toate de la 60k euro in sus.
Dar stii cum e. Nimeni nu se gandestebla imaginea de ansamblu, doar la el pe system bi$$.
Cu ce plm e dator statul sa ne ajute, daca noi nu ne ajutam pe noi? Nu reciclam, aruncam gunoaie peste tot, distrugem ecosisteme intregi cu pet-urile aruncate dupa gratarul de la munte. Si tot noi sarim de cur in sus ca nu face statul curatenie dupa noi eventual.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 11-07-2021 at 00:06.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 00:33   #185
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Daca ai 3 si mergi putin inseamna ca esti mai eco? Hai nu zau?
Alea 3 ale tale nefolosite => ca alti 3 oameni sa-si cumpere cate una = fabricile auto polueaza, daca nu stiai.
Daca nu cumpara alti 3, poate una din alea 3 ale tale ajungea la reciclat pana acum.
Si le mai ai si pe cine stie ce trotuare,
Daca nu le folosesti atunci nu poluezi. Daca ai posibilitatea sa parchezi fara sa platesti atunci e perfect, am subliniat ca sunt foarte zgarcit.

Din pacate unul din defectele mele pe langa cel mentionat mai sus este ca ma atasez de ele la nivelul la care nu am cum sa-mi doresc altceva.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 07:24   #186
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un pic offtopic , dar legat cumva de ce se discuta , de ce nu are statul i mplementata o solutie simpla si eficienta de reciclare pet-uri cum are Germania? Nu sunt vreun expert dar daca fiecare recipient de plastic ar avea pretul pe el si s-ar putea returna si recupera acel pret rapid nu cred ca ar mai fi aruncate aiurea ca si acum.
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 07:51   #187
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

Începând de anul viitor, românii vor plăti în plus pentru fiecare ambalaj de plastic, sticlă sau aluminiu cumpărat, câte 50 de bani, potrivit unui proiect al Ministerului Mediului. Această sumă reprezintă doar o garanție pe care o vom primi înapoi dacă returnăm în magazine sticlele sau dozele cumpărate, goale și curate. Inițiativa Ministerului vine din dorința de a crește gradul de colecatre și reciclare a deșeurilor din România.

https://www.google.com/amp/s/www.dig...-banii-1433610


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 08:43   #188
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Ce nu am inteles si poate imi explici tu este :
1. De ce pentru a beneficia de ecotichetul de 45 000 lei pentru autoturism 100% electric, tichetul acordat trebuie sa reprezinte maxim 50% din valoarea masini ?
2. De ce ecotichetul acordat nu putea sa reprezinte maxim 50% din valoarea oricarui vehicul electric pana in suma de maxim 45 000 lei ?
Cred că nu ai înțeles. Statul îți dă 50% din valoarea unei mașini electrice, dar nu mai mult de 10.000 euro.

Pentru că dacă mâine lansează Ferrari un full electric cu 500.000 euro, o să fie mulți care se vor îngrămădi să cumpere mașina la jumătate de preț pe cheltuiala statului.

Mă surprinde că nu ai pus și o a treia întrebare, de ce nu dă statul 100% din valoarea mașinii electrice, adică de ce nu ne dă statul o electrică pe gratis la fiecare?

Eu nu văd nici o bătaie de joc, statul îți dă un ajutor imens să îți cumperi o electrică, fie ea Tesla (vine cu 10.000 euro mai ieftină), sau un BMW i3 sau o Dacia Spring (o iei la jumătate de preț). Efectiv cum își bate statul joc de tine dacă te ajută să îți iei un Spring la jumătate de preț?

P.S. Vezi că Dacia Spring este mașină, Ami nu este... Ami-ul e încadrat ca un fel de vehicul pe roți cu propulsie electrică, deci nu cred că se califică la rabla plus.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 08:55   #189
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Arise Daca vehiculul tau electric este mai ieftin de 90 000 lei nu mai vezi ajutor de la stat absolut deloc ca suma de 45 000 lei nu mai reprezinta minimul ala de 50 % din valoarea vehicului.
Cum am mai scris statul trebuie sa te ajute nu sa te oblige sa iei un vehicul electric mult mai scump doar ca sa beneficiezi de tichet.
Un vehicul mai scump cu baterie mai mare si incarcat de toate *****urile de care nu ai nevoie in procesul de productie automat ca are o amprenta mai mare de poluare fata de ceva simplu minimalist si automat mult mai ieftin.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 09:14   #190
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

In germania ii cam asa .... the higher financial support for electric vehicles for purely electric cars below a list price of 40,000 euros is now 9,000 euros, of which the federal government is paying 6,000 euros and 3,000 euros from the manufacturer. For cars with a list price of over 40,000 euros (and up to 65,000 euros), the subsidy is to be 7,500 euros in the future. Buyers of plug-in hybrids also benefit from a premium of 4,500 euros.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2021, 09:28   #191
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
@Arise Daca vehiculul tau electric este mai ieftin de 90 000 lei nu mai vezi ajutor de la stat absolut deloc ca suma de 45 000 lei nu mai reprezinta minimul ala de 50 % din valoarea vehicului.
Ai interpretat tu greșit. Statul îți va da maxim 50% din valoarea mașinii.
Legea spune clar că statul va da până la 45.000 lei, dar nu mai mult de 50% din valoarea mașinii.

Adică, dacă mașina este 80.000 de lei, statul îți va da doar 40.000 de lei în ecotichet.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 00:08   #192
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Si proiect de lege pt a reduce parcul auto vechi mai mare de 15 ani - cresterea impozitului de X ori. Nu e clar cat. Statistic ziceau ca din 8M masini inmatriculate RO, peste 50% ar fi mai vechi de 15 ani.

La parcarea in Bucuresti deja cica au marit preturile anuale .. de zece ori ...

Pe de alta parte, in teorie, ai parcare gratuita in parcarile primariei daca ai masina hibrida/electrica.

PS. si a aparut modelul 2022 la ce masina urmaresc ..... daca normalul are total design-ul schimbat, la phev a ramas la fel cu anu trecut, cel putin pe exterior (sau inca nu sunt actualizate pozele pe net)

Last edited by Marmota; 17-07-2021 at 00:17.
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 18:37   #193
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si modelul este ...
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 18:39   #194
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am fost zilele trecute la 2 parcari in Bucuresti si am platit 0.95Eur pe ora, una langa Piata Romana si alta in Herastrau langa Muzeul Satului. Am trimis SMS, am acceptat plata. In centru era un parcangiu care mi-a facut semn sa bag masina, nu a comentat cand m-a vazut ca trimit SMS
Nu mai stiu cat era parcarea inainte, parca 1 leu pe ora, dar nu cred ca au crescut de zece ori. Cel putin nu cred ca au crescut de 10 ori daca parchezi timp limitat de 1-2h.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 16:15   #195
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Abia astept sa vad Ami la vanzare in Romania.


www.youtube.com/watch?v=GrDXIj0Mj00
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 17:25   #196
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Springul e mai masina decat AMI si este, oarecum, deja.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 18:39   #197
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ami nici nu știu dacă se încadrează la Rabla Plus. [emoji23]

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 19:24   #198
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Springul consuma mai mult, este mult mai scump si nu cred ca este la fel de eficient cand vine vorba de parcat. Uitasem springul are o baterie mult mai mare si scumpa cand o veni vorba de inlocuit .

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 20:00   #199
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Springul consuma mai mult, este mult mai scump si nu cred ca este la fel de eficient cand vine vorba de parcat. Uitasem springul are o baterie mult mai mare si scumpa cand o veni vorba de inlocuit .
Aici m-am blocat, am rămas cu mâna pe Shift, m-am deblocat după vreo 8 secunde când a piuit și a sărit popup cu Filter Keys.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2021, 20:03   #200
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

De ce mai electronist Amator... Credeai ca Tesla model S plaid consuma la fel de mult pe km ca un citroen Ami? Vorbesti cu un zgarcit aici nu cu un fitos cu arfe in cap.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,

Last edited by axxel4you; 25-07-2021 at 20:07.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Efecte si motoare grafice poparamiro Placi video 22 12-09-2017 23:21
Discutii electrice Kimi Modding 15 08-05-2010 20:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4523

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.