lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-09-2022, 16:12   #1
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Prelungitor de USB-C to USB-C

Buna ziua, habar am unde pot face acest thread? avand in vedere ca e vorba de un Display Tablet?.


deci am nevoie de niste sfaturi, eu am a Display Tablet Huion Kamvas 16 (2021)
tableta se conecteaza cu un cablu care la un capat are USB-C care intra in portul USB-C al tabletei si la mijloc se inparte in 3 cabluri, HDMI care il put in GPU, un alt cablu USB-A pentru date in caza ca nu vreau sa folosesc ecranul la tableta prin a nu conecta cablul HDMI la GPU, si ultimul cablu e un USB-A marcat cu rosu specific pentru alimentare a tabletei, se poate alimenta la calculator, sau cu incarcatorul care tableta vine, in caza ca motherboard nu da destila putere,

Tableta are un al doilea port USB-C specific pentru alimentare directa (fie in PC sau prin incarcatorul), in caz ca nu se poate alimenta prin cablul de 3 in 1.

acuma la mine merge cablul de 3 in 1 fara probleme, HDMI merge si cele doua USB-A merg bine, se alimenteaza direct de la PC.


Acuma ce vreau eu sa fac e sa caut un cablu prelungitor de 5 metri si sa fie USB-C mama la USB-C tata, casa extind portiunea de USB-C la cablu de 3 in 1, am pus un link cu cablul de 3 in 1 de la tableta, din pacate nu gasesc specificatile cablului

https://store.huion.com/products/3-in-1-cable-cb05

cablul din link nu e folosit decat pentru tableta care o am plus altele doua similare in rezolutie dar cu ecran de 13 inch, tableta mea are un ecran de 16 inch IPS 1920x1080 cu 60 hz

cea ce ma face sa cred ca aceste doua cabluri din linkurile de mai jos are trebui sa mearga

https://conectica.ro/cabluri/cabluri...m-lindy-l43271


https://conectica.ro/cabluri/cabluri...u-delock-85392

alte recomandari sunt bine venite, daca primul plan nu merge, intentionam sa prelungesc cele 3 cabluri din cablul de 3 in 1, asi fi cumparat un cablu de HDMI de 5 metri cu capat mama si tata si doua USB-A de 5 metri lafel cu cap mama si tata, alimentare nu ar fi o problema daca alimentez tableta direct cu incarcatorul.

Dar arata urat 3 cabluri de 5 metri si ar fi trebuit sa le leg cu banda adeziva :/

deci ma poate ajuta cineva cu cheatia asta?
Raven is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 17:45   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Semnalul USB merge, in mod normal, pana la 2-3m, in functie de situatie. Poti pune cabluri de 5m, nu o sa ai semnal cel mai probabil sau o sa ai semnal redus (doar incarcare sau doar USB, nu si display)
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 18:22   #3
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

asta se aplica la idea de a prelungi cablul de 3 in 1 cu un USB-C ???

Am uitat ceva inportant, cablul de 3 in 1 are deja o lungime de 150 cm

Oare o solutie mai buna ar fi sa extind cablul de HDMI cu 2 metri pentru un total de 3? se va pierde din semnal video?

Si dupa sa extind cablul de USB-A de date lafel cu inca 2m pentru un total de 3m, in felul asta nu ar trebui sa piarda din date nu?

Cat despre cablul USB-A cel rosu pentru alimentare nu cred ca va fi o problema, il pot lasa asa cum e si sa il alimentez cu incarcatorul, ca orocum am priza langa mine


Sau aleg un cablu USB-C mama to USB-C tata dar ma limitez la 2 metri pentru un total de 3m

tableta merge pe puterea asta
Input Voltage DC 5V
Output Voltage 5V 2A


si am gasit cablul asta de USB-C F to USB-C M la 2 metri, zice ca are curent de iesire 3A, oare va fi bun???

https://conectica.ro/cabluri/cabluri...inline-il35782

in acelasi timp poate asta e genul de cablu de care am nevoie??? e la 2 metri deci in total de 3m lungime intre PC si Display Tablet, problema e ca nu are cap Mama :/ ci doar cap de tata la tata, si pe saitul asta nu gases thunderbolt 3 cu M-T

https://conectica.ro/cabluri/cabluri...oline-11029042

Last edited by Raven; 08-09-2022 at 18:47.
Raven is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 21:01   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Indiferent ce transporti prin cablu, daca cablul nu e unul gandit pentru distanta mare (adica nu e un cablu activ / proprietar) specificatiile USB variaza, in functie de mai multe aspecte si se limiteaza la 2 -3m. Nu e cablu 3 in 1, e cablu USB-C. Cablul USB-C are mai multe functii, simultan, si asta e perfect normal, dar cand treci de 2m incep problemele. Daca e cablu proprietar trebuie sa consulti exact specificatiile producatorului, dar cel mai probabil e standard.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 21:49   #5
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe sait la Huion nui decat un cablu de USB-C la USB-C care are specificatile puse, si sunt asemanatoare cu thunderbold 3, cea ce am descoperit ca se poate folosi, un user de huion kamvas 16 cumparat de pe internet un thunderbold 3 si la folosit direct din tableta la pc, lungimea find 3m, persoana acea a zis ca merge fara probleme, avand in vedere ca cablul 3 in 1 nu are cum sa aiba specificatie mari, e folosit doar pentru 1080p tablets, the 16 inch the 13 inch and the 12inch, alte tablete cu 1440p si 4k rezolutie folosesc alt gen de cablu 3 in 1, asi putea sa intreb pe website la ei, dar nu stiu daca imi vor raspunde

Alta intrebare, nu miai raspuns la idea de a prelungi capatul de HDMI si USB-A la cablul de 3 in 1??? nu are nimic de a face cu standardul la cablul de 3 in 1 de vreme ce se poate vedea ce rezolutie si hz are tableta, practic orice cablu de HDMI de 2 metri de calitate buna ar trebui sa mearga, adica de ce se vinde cabluri HDMI de 3 metri daca nu ar functiona? ca practic asta vreau sa fac eu acuma, cablu de 3 in 1 are 1m si 50cm plus 2 metri de cablu extins HDMI si plus 2 metri cablu extins USB-A 3.0 nu ar trebui sa nu mearga, si mai e si chestia cu USB-A,
de cand 3 metri de USB-A 3.0 nu se mai transmite date? chear daca e 1 metru plus conectat la 2 metri.

Last edited by Raven; 08-09-2022 at 21:56.
Raven is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 22:00   #6
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu la ce naiba zici 3 in 1, ca nu exista asa ceva?
Cumva la thunderbold.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 22:14   #7
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kretzu77 vezi ca a dat omu link in primul post la cablu respectiv, chiar e un cablu 3 in 1.

Raven, total off topic da daca tot te-am prins am zis sa intreb: cum e tableta? Mi se pare super ieftina pt ce pretind ei ca face. Ai folosit Wacom sa poti face o comparatie?
codpin is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 22:43   #8
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

@codpin , tableta de destul de buna, nui mare chestie, avand in vedere ca au versiunea de 24 inch cu 4k rezolutie, pe Huion au ajuns departe, ultimile lor Display Tablets din 2019 pana in 2022 sunt destul de bune ca Hardwere(testate de artisti dea lungul anilor), doar driverurile sunt cam slabe comparand cu un Wacom, dar Wacom e ca Apple, scumpe pentru reputatie, pe asta am dat 1700 lei

Eu nu am folosit un Wacom, de vreme ce cer vro 2.300lei doar pentru o tableta Wacom dar fara Display XD, pana urma am decis sa merg cu versiunea asta Huion Kamvas 16 inch 2021, prima tableta ca na sunt incepator XD

Last edited by Raven; 08-09-2022 at 22:51.
Raven is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2022, 23:01   #9
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inteles. Merci de info! Am crezut ca lucrezi de mai mult timp cu asa ceva. Eu doar pe Wacom am lucrat dar fara display fiindca nu sunt ilustrator sau 3D artist, mai mult pt partea de editare in PS. Ori pentru asta nu se justifica pretul unui Cintiq, dar un 24" de la Huion n-ar fi rau daca chiar face ce trebuie.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2022, 07:56   #10
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Raven View Post
@codpin , tableta de destul de buna, nui mare chestie, avand in vedere ca au versiunea de 24 inch cu 4k rezolutie, pe Huion au ajuns departe, ultimile lor Display Tablets din 2019 pana in 2022 sunt destul de bune ca Hardwere(testate de artisti dea lungul anilor), doar driverurile sunt cam slabe comparand cu un Wacom, dar Wacom e ca Apple, scumpe pentru reputatie, pe asta am dat 1700 lei

Eu nu am folosit un Wacom, de vreme ce cer vro 2.300lei doar pentru o tableta Wacom dar fara Display XD, pana urma am decis sa merg cu versiunea asta Huion Kamvas 16 inch 2021, prima tableta ca na sunt incepator XD
Acum am vazut ca e ceva proprietar, scuze. Ca sa functioneze toate 3 (power, data si hdmi) nu cred ca poti cu ceva mai lung de 2m.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2022, 14:12   #11
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Acum am vazut ca e ceva proprietar, scuze. Ca sa functioneze toate 3 (power, data si hdmi) nu cred ca poti cu ceva mai lung de 2m.
Ma gandesc sa extind partea de HDMI si cele doua USB-A, ca pare mai realistic, crezi ca e prea mult daca exting cele 3 cabluri cu 2 metri? pentru un total de 3 metri inpreuna cu cablul de 3 in 1 find 1m si 30cm

Last edited by Raven; 09-09-2022 at 14:14.
Raven is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2022, 19:56   #12
Raven
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 6
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hey, pana la urma am decis, am cumparat un cablu HDMI 3 metri Plus unul USB-A 3.1 gen 1 lafel de 3 metri, si tableta merge fara probleme, alimentez prin USB-A rosu de alimentare de la cablul 3 in 1, la priza direct, pentru ca nu era nevoie de un al 3lea cablu de 3 metri.
Raven is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
cablu, tableta grafica

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Prelungitor cablu alimentare 8 pini delta99 Carcase si surse 21 15-06-2011 14:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3768

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.