lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-08-2021, 00:51   #21
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
cateva opinii subiective
SPOILER:
1. daca joci chestii gen warzone s-ar putea sa vrei ram overclockabil. vezi ce intra in buget. crucial ballistic care sa mearga overclockabil +4000. si 3600 daca scoti si tot o sa ai o diferenta uriasa pe competitive vs stock.
2. de ce nu iei ssd-urile identice daca tot au aceeasi capacitate , ca diferenta e 300 lei
3. carcasa nu are rgb e alegerea ta
4. adauga pasta termica
5. mai incap ventilatorare in carcasa ? ai cpu si gpu fierbinti. daca silentiozitatea e prioritatea ...
6.in principiu, daca iei produsele sigilate nu ar trebui sa ai probleme garantie/probleme tehnice, dar de la garaj ma astept la orice daca au iesit din cutie(gen ti le asambleaza ei). placa video si placa baza (VRM) cele mai expuse pe termen lung.
7.dupa ce le cumperi si asamblezi, update bios, set high performance power plan, instalat driveri producatori si gpu, overclock cpu si ram. poate vrei sa instalezi samsung magician, firmware ssd la zi, driver ssd. backup ?
1. Nu fac overclock la PC
2. Ai dreptate
3. Nu ma intereseaza RGB
4. Ce recomanzi?
5. Nu ma intereseaza silentiozitatea, doar performanta si sa nu ma trezesc cu foc din carcasa
6. Nu bifez "asamblare produs" (daca la asta te referi)
7. Tot ce ai zis inafara de overclock, backup si samsung magician pentru ca l-am scos.

TI-ul a fost scos de la reducere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	garage3.png
Views:	192
Size:	198.6 KB
ID:	73197  
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 03:52   #22
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

gen warzone , un joc mai prost optimizat nu gasesti
OC la ram mai ales pe AMD ?
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 10:27   #23
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca te ajuta si ai banuti deoparte iti pot da eu ceva piese si restul iei in rate.
X570 Elite ramas de la upgrade, bios update facut si zero probleme in trecut cu ea, folosita 1 an jumate si garnatie ramasa tot 1 an jumate.
Sursa Seasonic GM-650 aproape noua, folosita cateva luni si ramasa de la upgrade, garantie 6-7 ani
Racire Kraken X63 ramas de la upgrade cu garantie, aproape nou, folosit cateva luni maxim.
Carcasa Fractal Define Nano S ITX ramasa de la upgrade, aproape noua, folosita 1-2 saptamani pana mi-a venit alta carcasa.

Daca esti interesat iti pot face pret mai bun pentru mai multe lucruri.
Mai am si alte lucruri dar nu le-am pus la vanzare inca, in mare e cam tot PC de la specs pus la vanzare mai putin CPU si GPU-ul si RAM-ul ca mi-au ramas fiindca am trecut la PC ITX, mai am carcase, venturi noctua redux si altele etc.

Ca si sfaturi:
- sursa mai sus mentionata a mers pe 3700X plus RTX3070 si nu a vazut consum mai mare de 350W si era dead silent cu tot cu OC in 4K gaming, nu ai nevoie de surse de 1000W pt sisteme mainstream, arunci banii pe geam degeaba iti garantez, ai nevoie de surse de peste 700W decat daca ai 3080/3080TI/3090 fiindca au nevoie de triple 8pins altfel nope iar daca nu faci OC mai mult de 450W cu indulgenta nu va vedea sistemul tau.
- daca doresti sa iti faci damblaua cu ceva frumos si iti faci un build mai mic gent ITX dar de litraj mai mare in care ai airflow cum ar fi un Fractal Define Nano S elegant si silentios iti iei placa de baza ITX ceva pe B550 si o sursa Corsair SF600 sau SF750 de tip SFX. Sursa SFX intradevar e mai scumpa dar e geniala + ai sa ramai surprins ca vei avea temperaturi mai mici in carcasa asta decat in una mare cu aceleasi ventilatoare pentru ca aerul isi face refresh mai repede in carcase mici decat in cele mari si toate astea la silentiozitate mai mica. Vezi thread-ul de aici pagina 2 ai sa ramai surprins cat spatiu cacalau ai in carcasa asta chiar daca e mica si cat de rece e tot build-ul.
- daca nu faci OC nu ai nevoie de mare grozavie de placa de baza, iti trebuie 2 sloturi de NVME si cam aia e. Daca vrei nvme-urile pe gen 4x o sa dai bani aiurea de pomana ca diferentele nu merita si nu prea se vad decat daca faci productie video serioasa pe NVME_uri server grade, altfel ai blocat acolo 3000RON pe NVME-uri degeaba. X570 Elite e o placa echilibrata si destul de buna si o recomand cu 2 maini insa daca incepi de la zero as tinde pe un build pe Fractal define Nano S. Ca idee in ea poti pune 2x14 top, 2x14 front si 1x 12 botom si spate, era absolut perfecta carcasa daca avea si type C pe front panel.
- trebuie sa-ti iei si ventilatoare pentru carcasa cat mai ok din prima ca sa nu faci mai multe investiii pe parcurs daca nu esti multumit, iti recomand Arctic seria noua P12/14 care sunt cheap si decente + ceva splitere pentru control PWM usor din mobo ca sa nu fie galagioase. Mi-am pus is eu la vanzare niste Arctic bionix-uri dar nu stiu daca te atrag sau daca vrei RGB_uri si bla bla, Bionix-urile sunt destul de misto dar ca toate arctic-urile au o zona intre 800-1000PRM in care se aude putintel motorul lor in rest sunt excelente si ieftine... ca idee RGB_urile costa si nu sunt asa WOW, deci nu merita investitia dar asta tine de gusturi. Ah mi-am luat Bionix-urile ca dadeau misto rau de tot cu mobo-ul ales de tine. Te poti orienta si catre noctua Redux daca vrei dar sunt mai scumpe si nu stiu daca chiar merita overall.

Intotdeauna mi-am facut core-ul lui din piese SH si mi-am luat in rate fara dobanda lucrurile care nu mi le-am permis, in cazul tau cred ca ar fii GPU-ul, monitor 165Hz si lucruri care nu le-as lua SH pt ca sunt riscante si pot avea bube. Asta tu stii mai bine in ce te bagi ce posibilitati / necesitati ai. Personal nu as lua RTX-uri acum la preturile astea decat daca as scoate bani grei din urma lui sau macar cei 50% din valoare. Daca vrei ca placa video sa fie silent mergi pe triple fan, din cate stiu racirea de la palit e excelenta.

LE: decat carcasa aleasa de tine mai bine PURE BASE 500DX, e mai aerisita.
Dark Rock 4 ala nu e chiar WoW, eu nu l-as lua deloc sau doar SH la pret pe masura, mai repede iei un AIO sau mai pui ceva si iei X62/63 resigilat... Procul ala nu e fierbinte rau deci mai mult de 60 grade in gaming nu vei vedea cu X63 ca idee daca mergi cu PBO pe off si frecvente fixe altfel o sa urle racirea pe el daca e lasat auto.
In general bios update pe AM4 chipset 5X0 merge facut doar cu stick-ul dar depinde de producatori, deci no stress iar in cel mai rau caz gasesti pe aici pe cineva sa te ajute cu un proc 5 minute.

Lasa-mi un mesaj pe privat daca te ajuta/intereseaza ceva de la mine, daca nu macar cu sfaturi sa te ajut.

Last edited by agarici cu pedale; 14-08-2021 at 12:18.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 15:40   #24
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Acuma abia de mai inteleg ce se intampla din ce ai scris, 500DX este mai buna pentru ca este mai aerisita si sa cumpar un AIO inloc de Dark Rock 4.

Nu inteleg prescurtarile gen "PBO"
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 16:48   #25
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

precision boost overdrive, e un mod in care placa de baza creste frecventa procesorului, dar creste si voltaj, implicit temperatura. Eu il tin pe off, pentru mine nu aduce niciun beneficiu si creste temperatura procesorului degeaba.
Daca vrei racire AIO, iti recomand liquid freezer II de la arctic. Varianta de 280mm e de neegalat la pret/performanta si acum ai 6 ani garantie.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 17:54   #26
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Mersi de explicatie, dar nu vreau racire pe apa si nici overclock la nimic.
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 18:51   #27
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Pana la urma ramane asa sau modificam? am pus pure base 500dx pentru ca a zis colegul ca are airflow mai bun si am pus eu dark rock 4 pro.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	This PC.png
Views:	178
Size:	149.4 KB
ID:	73202  
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 19:17   #28
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by OwlOfChaos View Post
Pana la urma ramane asa sau modificam? am pus pure base 500dx pentru ca a zis colegul ca are airflow mai bun si am pus eu dark rock 4 pro.
Vezi ca acolo la cooler scrie tr4 . Sa nu aiba prindere doar pt. socket TR4 ... 5900x e socket AM4.
__________________
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 19:27   #29
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dark rock TR4 nu e pentru AM4, e doar pt soket-ul TR4... deci renunta la el.
Ideea cu coolerele mari e ca vor stramba placile de baza in timp, un AIO nu.
As merge fara dar si poate pe AIO cu 2 maini in locul tau, au garantie foarte mare majoritatea si mai au garantie in caz de leaking pe tot PC-ul.

Faptul ca zici ca nu faci OC nu inseamna ca esti scutit sa nu iti bagi nasul in bios, la AMD esti cam nevoit sa bibilesti prin bios si nu e panica... incet incet inveti.
Daca vei sta cu PBO on adica totul auto de la inceput o sa fie galagioasa orice racire mai putin AIO-urile. Daca vei modifica PBO si il vei pune pe OFF atunci orice racire pe aer o sa fie silent aproape.

Last edited by agarici cu pedale; 14-08-2021 at 19:30.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 20:03   #30
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Dark rock TR4 nu e pentru AM4, e doar pt soket-ul TR4... deci renunta la el.
Ideea cu coolerele mari e ca vor stramba placile de baza in timp, un AIO nu.
As merge fara dar si poate pe AIO cu 2 maini in locul tau, au garantie foarte mare majoritatea si mai au garantie in caz de leaking pe tot PC-ul.

Faptul ca zici ca nu faci OC nu inseamna ca esti scutit sa nu iti bagi nasul in bios, la AMD esti cam nevoit sa bibilesti prin bios si nu e panica... incet incet inveti.
Daca vei sta cu PBO on adica totul auto de la inceput o sa fie galagioasa orice racire mai putin AIO-urile. Daca vei modifica PBO si il vei pune pe OFF atunci orice racire pe aer o sa fie silent aproape.
AIO este racire pe aer?

Daca da si nu este deranj, poti sa editezi lista din poza cu ce ar trebui sa fie?
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 20:04   #31
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 20:16   #32
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by OwlOfChaos View Post
AIO este racire pe aer?

Daca da si nu este deranj, poti sa editezi lista din poza cu ce ar trebui sa fie?
Nu, AIO este o racire all in one pe lichid ca sa zic asa si e pentru CPU, performante in general peste Noctua D15 sau tot pe acolo dar dead silent, exemplu NZXT X63 Kraken care cam tatic la AIO-uri.
Ia-ti MX4 sau MX5 ca si pasta termoconductoare, nu e conductoare electrica si in felul asta daca iti scapa pe langa nu belesti nimic. Pe viitor poti sa-ti iei altceva ma bun dar incepe cu asta ca esti incepator.

Last edited by agarici cu pedale; 15-08-2021 at 11:08.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 21:08   #33
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Nu, AIO este o racire all in one pe lichid ca sa zic asa si e pentru CPU, performante in general peste Noctua D15 sau tot pe acolo dar dead silent, exemplu NZXT X63 Kraken care cam tatic la AIO-uri.
Ia-ti MX4 sau MX5 ca si pasta termoconductoare, nu e termoconductoare si in felul asta daca iti scapa pe langa nu belesti nimic. Pe viitor poti sa-ti iei altceva ma bun dar incepe cu asta ca esti incepator.
Ultima oara am folosit asta https://www.pcgarage.ro/pasta-termoc...ilver/as5-35g/
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 21:39   #34
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
Cum dracu ii recomanzi conductonaut cand el nu stie ce e un AIO...
Mergi pe mx4/mx5, sunt usor de lucrat cu ele.

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
(...)
Ia-ti MX4 sau MX5 ca si pasta termoconductoare, nu e termoconductoare (...)
Epic shit )))
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 22:14   #35
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Cum dracu ii recomanzi conductonaut cand el nu stie ce e un AIO...
Mergi pe mx4/mx5, sunt usor de lucrat cu ele.


Epic shit )))
Mersi, si pana la urma cum ramane PC-ul, ce trebuie modificat ca acuma este imprastiat.
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2021, 22:41   #36
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Pai alt cooler, ia noctua nh-d14.
In rest, mi se pare ok.
As mai lua un ventilator de 140 in fata, sa ai 2 in fata intake si 2 exhaust spate si sus, eventual un adaptor 4x4pin la 1x4pin, sa folosesti doar un conector de ventilator de pe placa de baza.

L.E. Aparent un ventilator pure wings 2 suge 0.3 A, deci 4 ar fi peste 1A si in general porturile 4pin de pe placile de baza duc 1A. Cauta pe la shop4pc/forit/vexio niste adaptoare 2x4pin la 1x4pin, gen https://www.shop4pc.ro/cablu-ysplitt...m-p-45590.html
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 14-08-2021 at 22:45.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2021, 03:34   #37
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

are o gramada de variante la racire pe aer care pot sa fie mult mai usoare fata de Noctua D14 sau oricare cooler dublu ...
majoritatea vin cu putina pasta intr un tub sau pasta preaplicata nu trebuie sa se ambaleze sa cumpere , la rami este simplu , cl16/----3600mhz si cel mai ieftin de pe piata

sau

https://www.emag.ro/memorie-crucial-.../pd/DJ297KMBM/

Sau un kit mai ieftin daca iti permite racirea , nu o sa fie diferenta de performanta

https://www.pcgarage.ro/memorii/gski...l-channel-kit/


poti face 32gb din 2 kituri cum sunt Crucial ,primesti un mic spor de perf avand dual rank cu 4 module.... sau direct 2 placute de 16 gb cum sunt Gskill si ai aceeasi performanta


Modulele de 8gb sunt in general single rank ca idee , ai google pentru single rank vs dual rank
Poti sa cumperi 2 module ce sunt dual rank sau poti avea dual rank daca ai 4 module.

Eu am 4 crucial , vezi pc specs la mine
Carcasa DX500 este una dintre cele mai bune de pe piata ca si racire ,daca o prinzi la pret bun o sa fi multumit de ea .

@augustus cred ca @agarici cu pedale a vrut sa spuna ca nu este conductoare electric dar a iesit ....el stie ce....
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 15-08-2021 at 03:46.
polter is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2021, 10:13   #38
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Eu unul nu am intalnit probleme cu un cooler sa fie prea greu, am nh-d14 si megahalems de ani de zile si nu am nicio problema. Diferenta dintre ele(doar radiator, fara ventilatoare) e 100 de grame, ambele au un ventilator montat fiecare in momentul de fata, deci ambele sunt grele.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2021, 11:08   #39
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Cum dracu ii recomanzi conductonaut cand el nu stie ce e un AIO...
Mergi pe mx4/mx5, sunt usor de lucrat cu ele.


Epic shit )))
Haha my bad. Nice fail!
Noctua au prinderea foarte usor de montat.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2021, 12:07   #40
OwlOfChaos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 293
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Sincer, multe pareri bune dar am ramas blocat cu atatea idei, daca puteti completa si modifica lista, va rog.

Am atasat poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Garage6.png
Views:	177
Size:	159.3 KB
ID:	73203  
OwlOfChaos is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Parere MB OC mihaim1980 Placi de baza 3 15-07-2014 20:23
Asus Eee pc 901, problema rate transfer ssd engine Memorii & stocare 0 20-06-2012 18:20
Parere OC i5 750 ionitaalin Overclocking & benchmarking 9 23-03-2012 16:06
O parere va rog ! Smenkhare Notebooks & netbooks 4 23-01-2012 11:19
Parere GPS geonikon Telefoane mobile si alte gadgeturi 7 17-05-2010 17:08

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3454

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.