lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-06-2020, 14:23   #1
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default Gaming Portabil & Emulatoare - Handheld Gaming & Console

Thread adresat pentru cei ce vor sa se joace in special portabil la nivel de de console portabile sau chiar pe telefoane sau alte device-uri care folosesc emulatori si nu in ultimul rand proiecte DIY.

Poate sa fie pe o consola nativa (PlayStation Portabil / PlayStation Vita / Nintendo Swich / Nintendo 3DS si tot asa)

Daca intram in partea de emulatoare aici practic intra absolut orice device mobil, DIY si tot asa fiindca la ora actuala exista softuri dedicate pentru orice OS ba chiar si distributii speciale de emulare. De ceva vreme se pot face chiar si Pe Raspberry Pi 0/1/2/3/4, fiecare platforma bineinteles cu limitarea ei.

Multi au dezvoltat diverse console portabile speciale pentru emulat jocuri gen Retro Game 350, Poket Go, LDK si multe altele.

Nu in ultimul rand mai exista si gaming-ul la nivel de telefon mobil dare e cel mai underated. Cu greu gasesti un joc bun cu adevarat care nu contine microtranzactii sau nu sunt Pay2Win si rar portari bune de pe console si ajungi la Emulatoare care in combinatie cu un accesoriu care e controler si suport de telefon iti ofera feeling-ul apropiat de controler nativ gen Nintendo Switch s-ar putea sa fie compromisul ideal.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 14:45   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Reserved
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 16:06   #3
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Joaca pe portabile e unul dintre hobby urile mele

rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 16:17   #4
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Dupa cum spuneam si intr-o postare anterioara, eu mi-am dat comanda de un Ipega-9087s de aici
Am inteles ca sunt ceva probleme cu analog sticks deadzone, cand joci shootere gen COD sau PUBG mobile, dar din ce am citit, majoritatea au aceasta problema. Oricum am vrut ceva mai minimalist si sa il pot comanda de la noi (sau din EU).

Cine are experienta, il rog sa posteze Emulatoare (preferabil pentru Android), tips & tricks si bineinteles recomandari de jocuri.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 16:36   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hai ca postez eu ca voi ati luat-o inainte, e mai mult un istoric banal TLDR dar vreau sa-l impartasesc cu voi. Daca tot am stat in casa cu prostia asta de COVID am inceput sa ne plictisim asa ca am inceput cu sotia si am dat-o in Gaming + altele dar e cu prostii multe =)))) LOL

1.De cativa ani am zis ca imi fac PC-ul calumea sa ma joc si anul asta m-am focusat pe asta si l-am facut, apoi am luat si 2 controlere Xbox One ca sa ma joc cu sotia la dublu diverse via HDMI pe TV: Achievement unlocked
PS: Overall misto dar parca simteam ca lipseste ceva, parca toata joaca la dublu era prea serioasa in loc sa fie relaxanta si funny iar in anumite jocuri lipsa de suport controler out of the box incepea sa fie enervanta cu fiecare joc in care trebuiau configurare again and again.

2.Aveam in plan sa iau o consola de TV, PS4 mai exact dar fiind deja vechi am zis ca astept PS5 sa vad ce poate. Intre timp m-a luat valul si am un Nintendo Swich pt ca e portabil si ai jocuri proprii mai multe si mai fun iar saptamana asta astept sa-mi vina un PS Vita Slim, logic ca ambele modabile. Achievement partial unlocked.
PS: Nintendo Swich e exact ce trebuie mai ales ca poti juca jocuri retardat de fun in 2-4 playeri si il poti conecta la TV, am ramas absolut impresionat de cate jocuri exista pentru el, adica WOW. PS Vita Slim nu a venit curierul inca cu el.

3.Pe partea cealalta vorbind, de multa vreme vroiam sa-mi fac o jucarie DIY portabila si saptamana trecuta am sapat pe net o gramada incat mi-am dat seama ca am ramas in urma rau de tot pe partea de joaca portabila si in special pe cea hardware care poate face emulare la un nivel bun si am ajuns de fiecare data de la o solutie la alta si mai buna si mai scumpa si tot asa pana mi-am dat seama ca nu pot face totul cu 1-2 device-uri si ca-mi va trebuie mai multe INSA cel mai bun feeling si experienta il obtii deja cu o consola nativa pe care sa o poti moda si cred Nintendo Switch e cel mai potent candidat apoi urmat de PS Vita chiar daca are HW mai slab si probabil lista continua dar m-am oprit aici la research ca nu vreau sa arunc prea mult bai pe geam. Am in plan sa caut si console portabile mai old gen GameBoy clasic / advance etc. Stiu ca le pot emula dar tare mi-e ca "voi scăpa ca vaca în lucernă" si voi face o colectie mica de console pe care le voi moda.

TLDR daca aveti timp si chef de citit, e vorba despre DIY/Emulare vs Consola Nativa, bineinteles obvious stuffs now, in the end.

SPOILER:
Initial cautam sa iau ceva cu hardware potent ca sa fac o consola almost all in one si cand ma gandesc ca am plecat de la ceva de maxim 50E si am ajuns la 100E si apoi la 150E am zis, "Fuck ce de bani pe o porcarie gen Retro Game 350, Poket Go, LDK care nici macar nu-mi dadeau un feeling ca e construit misto sau ca-mi va oferii senzatia de wow" am inceput sa am indoieli mari ca nu va fii ce trebuie mai ales ca parerile erau impartite pe net despre fiecare si diverse limitari de constructie si revizii peste revizii. La scurt timp am schimbat gandirea si am ajuns la varianta pe care o aveam in cap de pe vremea la Pi3 cand s-a lansat, adica ceva DIY, stiind ca toate de mai sus erau bazate pe plaftorme destul de limitate mi-a trecut prin cap ideea de a lua un telefon de pe OLX cu Hardware mai serios pe care sa experimentez si sa fac moding in diverse variante + custom roms la care sa-i atasez bineinteles un controler bluetooth pe care se poate monta efectiv display-ul (telefonul in cazul nostru) si la orice varianta alegeam dura macar 1-2 luni de shiping si am zis fuckit asa ca voi pune proiectul pe HOLD pana imi fac temele si timp special de asta. Urmatorul gand a fost clasicul PlayStationPortabil (PSP) care pur si simplu era prea vechi ca sa iei unul si de regula intr-o stare riscant de degradata acum asa ca l-am exclus rapid si am urcat la tratele mai mare PlayStation Vita care la randul lui iar nu e ce trebuie dar era aproape ce trebuie si am aflat ca exista o ultima revizie/varianta de Numita PlayStation Vita Slim care uimitor nu mai are mufa aia handicapata proprietara Sony, nu mai are nici macar unitatea aia optica fata de modelul PSP si hardware-ul e mai potent decat batranul PSP insa in loc de OLED acesta are IPS lucru care chiar ma incanta maxim fiindca nu face burning screen, reviziile vechi toti aveau probleme cu ele de burning. Am aflat rapid ca poate emula destul de multe jocuri iar galeria nativa de titluri PlayStation Vita e destul de mare cat sa ma tina ocupat o vreme buna si am decis sa iau unul insa nu mai gasesti pe nicaieri SLIM nou iar pe OLX este groaznic de scump si de multe ori in stare nasoala, again am pus pe HOLD achizitia din lipsa de oferte motiv pentru care AGAIN am trecut la nivelul urmator de hardware, mai exact varful de gama la console portabile aka Nintendo Swich (cel normal nu Lite). By default e exact ce trebuie (pacat ca nu are BT), ba chiar face mai mult decat mi-am imaginat si mai bine decat ce vroiam initial cu mai putina bataie de cap. Daca-l modezi ai unlimided power si pentru emulare, poti pune pe el Linux si Android si daca pleci la drum il poti folosi si ca plaftorma multimedia si datorita piciorului te poti uita la filme/seriale sau juca la dublu, are cel mai puternic hardware pentru emulare. Ii mai iei un set de 2 Joy-Con's si te distrezi cu prietenii in 4 la un mario kart sau alte jocuri similare cretine si fun pe care nu le poti emula pe nici un alt device si in acelasi timp sa scoti si pe TV semnalul si sa-l joci in 2/3/4 playeri, the fun part e ca poti scoate oricand moding-ul si reintra cu consola pe online sa te joci cu prietenii.


LE: Una peste alta abia am primit switch-ul si inca nu mi-a venit cardul SD de 250GB, am luat un Samsung Evo Plus UHS Class 3 si-l voi pune pe Switch momentan, am in plan sa-i dau o cheie pe emulari si moding dar pe viitor il voi muta in PS Vita Slim daca-l suporta si la Switch iau de 500GB sau 1TB for the big project, adica the all in one console. Va rog nu ma criticati ca le modez and shit sau ca nu cumpar jocuri legit, my point e altul aici care din start necesita moding.

Last edited by agarici cu pedale; 01-06-2020 at 16:41.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 16:50   #6
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am apucat sa scriu dar ma gandeam cumva sa stabilim un post standard cand spunem ce console sau jucarii avem. Fiind un thread de All in One care acopera practic orice device portabil cred ca e bine sa prezentam cateva aspecte minime.

Template:

Model consola si versiune daca exista mai multe revizii.
Daca e modata sau nu si prin ce metoda.
Ce versiune de soft version are consola si daca e vorba de emulari ce soft folositi.
Detalii: De exemplu daca vorbim de un emulator pe consola X e bine sa specificati ce model, setari ca sa putem instala si testa si noi setarile si sa facem schimb de info.

ETC, veniti cu idei de template ca sa postez in postul rezervat.

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Joaca pe portabile e unul dintre hobby urile mele

Ohoo, chiar imi place ce ai acolo. Urmatorul lucru vreau in plan e sa fac ceva stand-uri pentru fiecare consola in parte. Din lipsa de spatiu nu voi colectiona console de TV.
La Switch-uri vad ca toti se plang de problema cu drifting-ul si-l am si eu si stiam de cand am luat-o dar am zis ca o repar eu. Am luat-o atat de cheap incat nici nu m-a interesat starea ei asa ca trebuie sa comand altele pentru schimb, consola in sine arata ok overall dar nu e intr-o stare excelenta cum aveam in plan sa o iau dar nici nu ma plang fiindca e prima pe mana mea si daca o fut macar nu plang dupa ea prea tare.
Ai drifting la Switch Lite ?

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Dupa cum spuneam si intr-o postare anterioara, eu mi-am dat comanda de un Ipega-9087s de aici
Am inteles ca sunt ceva probleme cu analog sticks deadzone, cand joci shootere gen COD sau PUBG mobile, dar din ce am citit, majoritatea au aceasta problema. Oricum am vrut ceva mai minimalist si sa il pot comanda de la noi (sau din EU).

Cine are experienta, il rog sa posteze Emulatoare (preferabil pentru Android), tips & tricks si bineinteles recomandari de jocuri.
Cat timp are livrare jucaria si cat e transportul si cu tot cu TVA ? Daca stiam te puneam sa-mi iei si mie unul si ti-l plateam cand ne vedeam, 50-50 transport tot etc. Aveam nevoie de ceva similar for testing. Aia cu deadzone-ul e alta mancare de peste, de aceea costa unele mai mult si altele mai cheap.

Depinde ce vrei sa emulezi si ce hardware ai in mare. In general ma uit serios pe youtube despre asta si o sa incep si eu cu RetroArch. E destul de laudat dar nu am apucat sa joc nimic. Il poti pune pe PC pana te obisnuiesti cu el dar sunt sigur ca exista si altele dar nu am absolut nici o experienta inca cu emularile.

Last edited by agarici cu pedale; 01-06-2020 at 17:04.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 17:19   #7
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Nu n-am drifting .. insa nu il folosesc atat de mult (doar cand plec in delegatii) se vede si switch-ul normal conectat in dock pe care il folosesc cu controler (pe switch normal am exclusiv jocuri pe cartrige si pe cel lite am cele digitale).

Eu cred ca am peste 100 de portabile ... insa doar cateva sunt custom mare majoritate fiind originale de la Game & watch / Tiger electronics sau chiar joculete portabile mecanice pana in prezent. Insa eu tot caut perfectiunea ... o consola portabila cu ecran suficient de mare, cu un control analog perfect si care sa aibe compatibilitate extinsa pana in zona Playstation/Saturn.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 18:13   #8
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Abia acum am vazut dock-ul in stanga ca e croped rau poza. Daca ai timp si chef sa postezi poze cu ele ar fi chiar misto mai ales ca ai multe sau macar cu astea de le folosesti cel mai mult.

Deci about the perfect console cea mai apropiata este Switch-ul cu dock si poti emula cam orice dar pentru asta iti recomand sa iei una separat modabila (nu ti-o freca pe a ta). Lite-ul nu se poate moda deloc sau Vita pentru chestii mai old dar nu are HW suficient de bun si va trebuie sa-l modezi + sa joci cu artificii de optimizare care nu iti ofera cea mai buna experienta.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1fVie-Mq0gc[/YT]

Asta de exemplu emuleaza tot dar sunt jocuri care orice le-ai face nu ruleaza fin.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2020, 21:02   #9
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

A zis cineva portabile?
Mai am o cutie cu 3DS-uri, vita și chestii ceva mai noi.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 11:50   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Stie cineva de unde iau si eu o placa de baza de PS VITA Slim sau unul avariat pt mobo ? Al meu e PCH 2016 si se stinge daca-i dau un bobarnac, practic la orice soc isi ia black screen si apoi shutdown. Tind sa cred ca e ceva de la mobo, nu-mi explic altceva.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2022, 15:07   #11
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Reinviu threadul. Ma bate gandul sa iau un Gamesir X2 BT. Exista vreun posesor?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2022, 15:20   #12
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pare destul de misto.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2023, 20:48   #13
crystyan_74
Member
 
crystyan_74's Avatar
 
Join Date: May 2018
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stie cineva cum pot incarca jocuri (roms) pe aceasta chestie?!Am sos cardul,bagat in card reader pe pc(win 10 x64) dar nu-l vede ...cere formatare card.Cred ca trebuie un software ca sa-l vada.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	43
Size:	669.0 KB
ID:	77505  
crystyan_74 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2023, 00:35   #14
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Recomand tuturor Analogue Pocket - eventual cu dock.

Este FPGA si poti practic incarca o gramada de core-uri diferite.

Pe langa asta ecranul este superb si scalaria este perfecta (10x) cu Gameboy (DMG)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2023, 20:05   #15
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Foarte bun Analogue Pocket dar la 220 de dolari (320 cu dock) nu este tocmai accesibil. Pentru ceva ieftin si bun, eu recomand un ANBERNIC RG35XX / RG35XX Plus la 340 / 415 lei pe aliexpress. Pe Integer Scale lasa un pic de spatiu gol pe margine dar greu sesizabil.
https://www.aliexpress.com/item/1005005809942612.html

Alternativa, un pic mai ieftina dar poate nu la aceeasi calitate, R36S la 270 lei, intra la reducere des la 200 lei.
https://www.aliexpress.com/item/1005006180335417.html

Ceva-mi spune ca mai repede dai 300-400 lei pe un joc pentru tetris si Mario decat 1100 lei, mai ales daca te joci din cand in cand.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2023, 21:43   #16
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Bine nu putem sa comparam un FPGA cu ARM plus ca Pocket-ul(FPGA ul) are si costul de development, support pentru capabilitati avansate, update-uri ...
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2024, 11:48   #17
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Recomand tuturor Analogue Pocket - eventual cu dock.

Este FPGA si poti practic incarca o gramada de core-uri diferite.

Pe langa asta ecranul este superb si scalaria este perfecta (10x) cu Gameboy (DMG)
Piece of art right there. Mai mișto este că poți băga și direct cartușe de GameBoy etc.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2024, 12:32   #18
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Bine nu putem sa comparam un FPGA cu ARM plus ca Pocket-ul(FPGA ul) are si costul de development, support pentru capabilitati avansate, update-uri ...
Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Piece of art right there. Mai mișto este că poți băga și direct cartușe de GameBoy etc.
Aveti dreptate amandoi, Analogue Pocket este miezul cand vine vorba de puritate a activitatii de jucat Gameboy doar ca eu sunt mai pamantean si, lasand la o parte perfectiunea FCPGA pentru emulare, ai foarte mute pentru pretul platit pentru o consola de emulare cu ARM. Daca sapam un pic descoperim si alte aspecte neplacute la Analogue Pocket si anume ca unele cartuse originale, care functoneaza fara probleme pe Advance SP, nu functioneaza pe Analogue Pocket, fara un motiv anume. In comparatie, pe o consola de emulare pui ROM-ul si ai rezolvat problema.

Deci, ca si concluzie, desi nu poti compara FPGA cu emulare pe ARM, in practica, poti compara.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2024, 16:15   #19
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Anbernic sunt de departe cei mai buni producatori cand vine vorba de console portabile (cred ca am si eu 2-3 modele) insa la sfarsitul zilei sunt tot un producator din China .. cu toate implicatiile acestui statement

Daca pretul este singurul indicator .. produsele Anbernic ofera (cel mai probabil) cea mai buna calitate pentru pretul cerut insa e departe de a fi perfecte, putem discuta despre sunet, aspect, filtre etc. dar evident aici discutam despre limitarile hardware (ex ecran) + setarile disponibile care pot fi configurate din emulator (software).

Mai sus eu am sugerat "Rolls Royce" ul consolelor portabile care este Analogue Pocket ... este mult mai scump (4x) ca RG35XX mentrionat care btw, nu este top of the line-ul de la Anbernic (deci discutabil putem gasi modele mai scumpe, mai puternice si mai versatile cu un pret mai mare) faptul ca este FPGA (mai scump) are un ecran superior (si mult mai scump) ofera cartrige slot (automat adauga la cost) si este dezvoltat de o firma din US (mult mai scump) dar care ofera si support.

Evident exista si multe alte solutii (recomand clipul de mai jos)

youtube.com/watch?v=fWrPCeFXv1s
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2024, 16:23   #20
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
este dezvoltat de o firma din US (mult mai scump) dar care ofera si support.
De fapt problema aici este costul de shipping + vama. Iar orice inlocuire sau accesoriu nou te costă cat nu face.

Fie intri balls deep și iei tot setul cu tot cu cabluri, protecții, case, etc și suferi odată dar probabil te apropii de 400-500$, fie iei de pe Ali unde declară că a costat 5$
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
5GHz Gaming Review ? Intel Core i5 8600K + MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC LAB501 Articole 19 06-10-2017 19:29
Retro Gaming Console Shimano Gaming 7 21-09-2015 09:20
CeBIT 2013 - MSI arata Z77 Gaming si N660Ti PE Gaming Edition LAB501 Stiri 0 05-03-2013 11:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3776

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.