lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-02-2021, 23:00   #2941
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu inca folosesc athloane X2 - X3 deblocabil, X4 , phenoame X4 - X6, inca merg bine cu win10 si ssd, cele mai bune sunt X4 910e, x6 1035, 1045 si 1090t.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2021, 23:09   #2942
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Fara suparare acum, fiecare are alte "standarde", dar chiar putem incadra un astfel de sistem in "good old days"? Adica merge ok cu aplicatiile de azi in cel mai recent OS. In curand ma astept sa vad pe aici oameni cu sisteme gen i7 8700k sau ryzen 2700x...
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 15-02-2021, 23:55   #2943
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

E foarte greu de spus @RaverX - ce e considerat retro si ce nu e ...

Orice a fost discontinued de 10+ ani eu spun ca poate fi considerat "retro" ... dar nu m-ar deranja daca perioada ar creste la 20+ ani sa fie oare sweetspot-ul mai vechi de 15 ani ?

Pentru mine retro e ceva care are relevanta (ex un accelerator grafic din clasa de varf, sau un CPU de aceelasi rang, un controler ciudat, o placa de sunet exotica, un mouse cu bila, o tastatura pe PS/2 sau de ce nu AT, un sistem de racire mai special .. etc) si pe de alta parte trebuie sa activeze acel sentiment nostalgic (ceva ce am urmarit in reviste, sau in reclame, sau am discutat cu colegii pe vreun forum).

Cred ca merita o discutie ... sunt sigur ca e interesant sa auzim/aflam deznodamantul

Consider (din pacate) ca multe dintre "argumentele" mele de mai sus vor deveni obsolete in viitor datorita trendurilor si disponibilitatii diferitelor produse hardware ex: doar 2 producatori de placi video, 2 producatori de procesoare, foarte putini producatori de placi de sunet .. etc
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 00:07   #2944
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

parerea mea e ca retro adevarat sunt sistemele maxim pentium III, pana la windows 98. Pacat ca sunt excesiv de scumpe, nu prea se gasesc componente cu adevarat de top, si cel putin condensatorii de pe placile de baza de pana in 2007 sunt predispusi la moarte subita.

Cel putin pana la Windows XP / P4, era o arta (sau chin) sa configurezi un PC, intreruperi, jumperi, conflicte, mai nimic nu era standardizat, placile audio de caltate buna erau excesiv de scumpe in Romania. Sistemul care mi-a produs cele mai mare satisfactii a fost pentium mmx 233, cu voodoo 2, s3 virge si aureal 3d, cu 64 MB ram - EDO. Pacat de chipsetul via mvp3, dar asta se gasea la acel moment.

Nu mai vorbesc de configurare jocuri dos only, de memorie extended vs expanded si de facut loc in cei 640K.

Windows 2000 / NT nu se pun la socoteala.

Tot ce a aparut dupa pentium III sunt doar componente vechi, nu retro. Mai orice soft compatibil cu windows xp va functiona in sisteme de operare ulterioare. Ma refer aici la software obisnuit, de tip consumer.

Insa cel putin pe mine, chestiile de muzeu nu ma incanta, vreau componente retro sa le folosesc. Din acest motiv, voi migra rtx 2060 pe CRT, ca sa ma joc cyberpunk 2077 / Control pe CRT, cu raytracing, in 1340x1005 la 120Hz. Cu un soundblaster pe PCI, in analog 5.1

Last edited by mike_1; 16-02-2021 at 00:17.
mike_1 is online now   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 00:36   #2945
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu vad retro pana la maxim DDR1 cand inca aveai probleme in ce ordine puneai modulele ram ca sa le vada pe toate si sa functioneze corect, procesoare single core maxim.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 00:38   #2946
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
E foarte greu de spus @RaverX - ce e considerat retro si ce nu e ...
Sunt 100% de acord cu tine, fiecare are alte repere. Unii s-ar putea sa considere retro doar chestii super vechi, de dinainte de 1990 sau chiar de dinainte de 1980. Pe mine chestiile alea ma lasa rece, desi clar sunt retro, deci nu ma bag in teritoriul ala.

Personal sunt pasionat (dupa cum am zis de multe ori) de chestii late 90s, very early 2000s, le-am prins si le cunosc bine. Pentru mine aia e "epoca de aur". Pentru unii, cum am zis la inceput pot fi chestii "boring", prea noi, iar pentru altii pot fi relicve prea vechi si neinteresante

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Orice a fost discontinued de 10+ ani eu spun ca poate fi considerat "retro" ... dar nu m-ar deranja daca perioada ar creste la 20+ ani sa fie oare sweetspot-ul mai vechi de 15 ani ?
Nu stiu exact ce intelegi prin discontinued, pentru ca sunt produse super vechi care au fost discountinued relativ recent.

Exemplu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_80486
Discontinued September 28, 2007

Daca ne raportam strict la definitia ta, un procesor 486 la inceputul lui 2017 inca nu era retro, cred ca esti de acord cu mine ca asta ar fi o catalogare super gresita.

Mai mult, sisteme cu 486 se produceau inca si in 2010, sursa:
https://corvalent.com/blog/new-techn...end-of-an-era/

Eu as vedea un pic altfel... un sistem incepe sa devina retro cand efectiv nu mai e utilizabil in aplicatiile curente, iar asta e o chestie foarte dinamica si tine cont de viteza cu care evolueaza hardware-ul, viteza care a incetinit enorm dupa 2006 (parerea mea).

Adica poti lua un sistem de la inceputul lui 2010: i7 980x cu 24 gb ram. Daca montam pe el o placa video moderna eu cred ca poate face fata fara probleme cam la orice, ba chiar sterge pe jos cu niste sisteme moderne mai low end. Daca e sa ne luam strict dupa vechime... e cam retro. Dar revin, chiar putem spune ca asa ceva e retro?
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 01:29   #2947
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Holy smokes MRomeo

Esti pe drumul cel bun! Nu mai ai scapare!

Welcome to the (hoarding) family son!
Uhm, multumesc ?! Asa e, posibil sa nu mai am scapare. Dar daca e drumul cel bun, nu stiu, depinde cum privesti problema.

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
Ce-mi doresc cel mai mult si pt mine din toate astea: spatiul vostru de stocare
HA, care spatiu de stocare, ca si eu mi-l doresc?
Am mai zis in trecut, "depozitul" meu este in locuinta parintilor, la >100 km distanta, unde ajung foarte rar.
Pe termen lung, va trebui gasita o alta solutie, pentru ca se tot aduna componente si deja primesc "injuraturi".


Quote:
Originally Posted by Viewstar View Post
6800/7600GT sunt luate de pe olx cu 50lei bucata, cumva? Vazusem si parca postasem aici un 6800 cu racirea silencer.
6800 da, aceea este. 7600GT este luata din targ.

Quote:
Originally Posted by DavidMMM View Post
Cred ca poti sa-l duci la 600MHz cu un pic de voltaj si cu un cooler mai zdravan/ setezi multiplicatorul pe 2x si go planet! / unele k6-2 - 250 nm, merg la 600MHz, chiar mai usor decat k6-2+ sau k6-3+ - 180nm - silicon lottery applied to super socket 7 age.


Acu serios, sunt niste informatii interesante de stiut, dar de pus in practica... nu prea vad rostul.
Spunea cineva la un moment, aici pe topic, ceva cu care rezonez 100%: daca e nevoie de mai multa performanta, schimbi platforma cu totul, decat sa stresezi componente vechi.
Daca rahatul loveste ventilatorul, nu e ca si cum ma duc ma duc la magazinul de la colt sa iau un K6 nou.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 03:20   #2948
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

@RaverX exista si exceptii tin minte ca am citit undeva ca NASA foloseau 486 desi la vremea respectiva existau procesoare mult mai avansate

Insa daca punem asa sub "scrutiny" de ce ar pune cineva pe thread referire la un Athlon 64 sau Athlon X2 ... atunci ar trebui sa ignoram si placile video din aceeasi perioada ceea ce nu mi se pare corect.

Pe de alta parte ai dreptate - chiar am vrut sa dau aceelasi exemplu cu i7 gen 1 (nov 2008) deci care a are >12 ani si inca face fata cu brio asociat cu o placa video corespunzatoare, nu mai tin minte cine scria pe forum ca inca ruleaza un I7 2600K ... de aceea am decis in postul meu sa dau un exemplu generic " ... mai vechi decat un anumit numar de ani" dar era doar un exemplu

E posibil ca acest lucru sa fie din cauza procesoarelor de tip Core (si in mare parte al celor de la Intel) care au dat performanta cu pipeta nefiind impinsi de la spate de catre nimeni ani la rand dar asta e o alta discutie ... in care as prefera sa nu intram pe thredul asta.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 08:42   #2949
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu am cam un an de cand am scos la pensie un i7 950 (1366).
funny enough l-am inlocuit cu doo xeoane 2620 (2011 fara v3).
pishky is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 09:59   #2950
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Daca rahatul loveste ventilatorul, nu e ca si cum ma duc ma duc la magazinul de la colt sa iau un K6 nou.
Un k6-2 la 500 MHz gasesti fara probleme, cu k6-2+ mai ales cu k6-3+ e mai greu.
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 21:20   #2951
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default



This retro enough?
APepper is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 16:02   #2952
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default





Urmatoarea "placuta" la ciclul de curatare si testare (desi in prezent sunt ingrijorat de starea sursei din sistemul agp si am inceput sa caut inlocuitoare, ceea ce nu cred ca va fi asa usor). Va fi prima oara cand desfac minunatia asta, sunt curios in ce stare este dedesubt. More to come
APepper is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 16:22   #2953
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Misto.

Vezi insa ca are lipsa doi condesantori solizi in partea dreapta jos, pe fata. Check pics on the internet! 330uf 16V si 1500uf 2.5V
http://www.vgamuseum.info/media/k2/i...1b27630_XL.jpg

Also check for other missing bits before you give it the juice!

Ai ceva de polisat si de frecat pe acolo. All in all it will be a great experience! Nu cumva insa sa crezi ca vei termina prea repede cu ea. Cand o sa fie bucati o sa vrei sa faci si aia si aia si lista cu the to do stuff o sa fie lunga.

Iti tin pumnii sa iasa bine si sa mearga!

Quote:
Originally Posted by APepper View Post


This retro enough?
Yep! Se incadreaza!

Last edited by Robert B; 17-02-2021 at 16:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 16:52   #2954
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by APepper View Post
(desi in prezent sunt ingrijorat de starea sursei din sistemul agp si am inceput sa caut inlocuitoare, ceea ce nu cred ca va fi asa usor)
De ce nu va fi usor, te referi cumva la faptul ca sursele din ziua de astazi au amperajul scazut pe linia de 5V?
Daca da, am studiat si eu putin problema si, o optiune ar fi Inter-Tech SL-500K - 30A pe 5V.
Nu e brand, dar should do the job.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 19:37   #2955
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
De ce nu va fi usor, te referi cumva la faptul ca sursele din ziua de astazi au amperajul scazut pe linia de 5V?
Daca da, am studiat si eu putin problema si, o optiune ar fi Inter-Tech SL-500K - 30A pe 5V.
Nu e brand, dar should do the job.
Hmmm, culmea ca am tot cautat surse cu amperaj mare pe liniile de 3 si 5v, dar pe asta nu am remarcat-o, mersi mult! Ar trebui sa ajunga, watti sunt overkill oricum.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 19:39   #2956
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Misto.

Vezi insa ca are lipsa doi condesantori solizi in partea dreapta jos, pe fata. Check pics on the internet! 330uf 16V si 1500uf 2.5V
http://www.vgamuseum.info/media/k2/i...1b27630_XL.jpg

Also check for other missing bits before you give it the juice!

Ai ceva de polisat si de frecat pe acolo. All in all it will be a great experience! Nu cumva insa sa crezi ca vei termina prea repede cu ea. Cand o sa fie bucati o sa vrei sa faci si aia si aia si lista cu the to do stuff o sa fie lunga.
Am remarcat si eu lipsa acelor condensatori acolo, desi ultima oara mergea din ce-mi amintesc. Sper sa nu o confund Iar de comandat, tre sa vad unde gasesc la pret decent cu tot cu transport. Ma indoiesc ca gasesc pe cineva din tara sa-mi dea.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 19:55   #2957
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iti trebuie o placa donatoare. Aia sant Panasonic SVP care fie se gasesc greu fie nu se mai fabrica in anumite capacitati sau voltaje. Ai putea pune ceva compatibil dar trebuie sapat in spec sheets. O sa ma uit daca am vreo placa belita si are asa ceva pe ea.

Sursa aia Inter-tech nu imi inspira incredere. Nu am folosit asa ceva dar sant de parere ca are specificatii cam optimiste.

Last edited by Robert B; 17-02-2021 at 20:14.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 20:42   #2958
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default






Chiar daca-s vechi, eu stack-uiesc, preventiv, tot ce prind mai de calitate pe mana, FSP, Delta, you name it.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 21:06   #2959
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Prefer totusi noua, chiar daca e ITech. Ma bazez pe faptul ca nu are nimic umflat, pe cale sa pice, are protectii decente, iar acei amperi 30/30 chiar daca nu sunt super reali, tot foarte apropiati sunt. Totusi nemtii nu sunt cunoscuti pentru ragalii, nici macar low-cost. Pana si "pocnitorile" Delux care intotdeauna au fost injurate peste tot au demonstrat ca se pot tine bine in timp, with proper care. Evident ca as vrea sursa noua brand, dar cum nu se mai fac cu amperii necesari...ata ete....
Robert, ti-as fi etern recunoscator daca ma poti ajuta cu acei condensatori, evident ca intre timp caut si eu si mai intreb pe unde apuc de altii compatibli, dar nu refuz ajutor

Last edited by APepper; 17-02-2021 at 21:09.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 21:46   #2960
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post


Chiar daca-s vechi, eu stack-uiesc, preventiv, tot ce prind mai de calitate pe mana, FSP, Delta, you name it.
FSP, DELTA, ENERMAX, ANTEC, alea alea. Un recap la vremea lui face cat zece surse de duzina.


@APepper - ma uit si daca am te anunt.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,134
Total Online: 3484

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.