lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-08-2009, 14:42   #21
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Hugh a facut-o sa arate din fata ca un Antec 300.Nu vad nici o diferenta intre a lui si a lui icsu,care e chiar un 300.
Bye stilului Lian-Li,hello "sita power". Tot respectul pentru munca lui Hugh,dar nu ii impartasesc viziunea.

Cand am zis ca am probleme cu praful in casa,si nu curat calculatorul in fiecare luna de praf,asta inseamna ca mi-am asumat alegerea carcasei.
Sursa mea se raceste foarte bine si tragand aer din podea cu doar 2 cm de "spatiu de manevra".Deci nu vad nevoia de a avea temperaturi extraordinar de mici in sursa si praf suplimentar la intake.

Quote:
h3x0r chiar crezi ca A70B se poate compara cu o carcasa in care sursa are circuit de aer complet separat si cu 3x120 mm atat la intrare cat si la iesire?
Tu chiar crezi ca eu as compara CM690 si surogatele cu A70B? Am mentionat A70B ca un exemplu de o carcasa care mentine stilul Lian-Li,cu un nivel de racire cel putin buna,si cu o marime si spatiu foarte ok. CM690 tinteste altceva.Si mai are de lucrat la calitatea materialelor.

Eu inteleg ca ai ramas impresionat de calitatile de racire are recomului si CM690,dar...nu multumesc.Fara afirmatii definitive de genul asta :
Quote:
h3x0r chiar crezi ca A70B se poate compara cu o carcasa in care sursa are circuit de aer complet separat si cu 3x120 mm atat la intrare cat si la iesire?
Cere la review Lian-Li ca ai de unde,pune mana pe ea,compara cu ce ai(A70B vs recomul sa zicem),si discutam cu ele testate(cum zice Monstru),nu din supozitii.

Last edited by h3x0r; 21-08-2009 at 15:11.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 18:51   #22
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stai linistit ca am facut destule sisteme cu Lian Li, pe scurt nu m-au impresionat decat ca aspect, prea putin ca sa ii fac un review in opinia mea. Detalii despre Recom sau CM690 mai discutam cand o sa reusesc sa-i termin reviewul.

Last edited by Jocker; 21-08-2009 at 18:58.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 20:34   #23
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Pe mine chiar ma interesa carcasa asta pentru daily use, din pacate se pare ca e ceva de decupat pentru watercooling. CM690 rulz din punctul asta de vedere.

Oricum, buna treaba ai facut h3x0r, nu sunt prea multe review-uri pe net la PC-60FB.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 20:48   #24
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Eh M1.....o sa incerc sa mai adaug la review.E de perfectat.
Pt Daily water pe proc doar tai sus 2*120. Mai multa apa de atat nu cred ca poti pune pe ea fara sa compromiti estetica.

PS:Modificati titlul threadului din Lian-LI PC60 minireview in PC60 review,chiar daca nu e.
Mai prindeti niste hit-uri din google.

Last edited by h3x0r; 21-08-2009 at 21:11.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 21:58   #25
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ar mai intra un 1*120 pe exhaust. Eventual, ai putea pune si placa video.
the dude is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 22:07   #26
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Daca o face ca Hugh , poate pune si 2*120 pe partea de jos. Dar e mica carcasa ca sa iasa ceva relativ aerisit pentru asa ceva. A70B cred ca merge mai bine.

Last edited by h3x0r; 21-08-2009 at 22:20.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2009, 23:54   #27
catalanu
Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 102
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Cat este distanta intre spatele mobo tray-ului si panoul lateral?Intra cablul de 24 pini fara sa stea fortat panoul?Ca tare ma bate gandul la o jucarie de asta.

Felicitari pt review.




PS: Bine v-am gasit , acesta este primul meu post pe lab501
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2009, 00:43   #28
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Daca te uiti bine la poza asta,problema ta nu e sa-l bagi prin spate si sa stea ok, ci pe unde il scoti spre placa de baza.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 01:25   #29
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bine ai venit catalanu!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2009, 22:06   #30
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by h3x0r View Post
Cam astea sunt rezultatele in materie de racire.Procul are 1.34 la 4Ghz.PV e stock.
Nu stiu cat de relevante sunt,ca nu am termen de comparatie.La procesor in mod sigur in antec aveam mai mult,din cauza pozitionarii sursei sus. La placa video,sa zic poate 1-2 grade in minus...dar nu ma pronunt. Carcasa asta e avantajata pe partea de intake fata de 3000b care era destul de restrictiva in zona aia.Basca faptul ca eu aveam nexus de 1000rpm care nu impingeau mai nimic.... Aici am un 14cm sanatos si fara restrictii majore in fata.

Nu ai cum sa compari PC60 cu un 3000B la racire oricum.La fel cum nu ai cum compara PC60 cu strecuratoarea Antec 300,pentru ca sunt gandite pentru scopuri diferite.

Vezi, de aia ziceam ca iti trebuie ceva exaust si in top, macar un singur ventilator, dar tu faci cum vrei, insa mie mi se pare destul de mare temperatura la procesor. Dar sunt sigur ca un ventilator top sau chiar doua vor scoate toata caldura de la interior.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2009, 22:36   #31
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Poate sa se faca scrum procesorul....eu nu gauresc carcasa no way in hell. Nu e foarte mare pentru ca e vara si-s 30+ grade afara. Pe antec aveam mai mult si era primavara.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 10:04   #32
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, atunci las-o asa, insa multi renunta la o componenta pentru un aspect placut la o carcasa sau pentru ca nu vrea sa pune venturi pe la interior si uite asa se trezeste cu fum sau pocneli.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 10:42   #33
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Acum, sincer sa fiu, eu il inteleg perfect pe hexor. Contrar a ceea ce ar putea crede un utilizator obsedat de temperatura, 72 oC pentru E8400 la setarile alea mi se pare o temperatura foarte buna si nu vad nici un motiv de ingrijorare

Stiu ca majoritatea utilizatorilor educati sunt preocupati de temperatura, dar vine o vreme cand treci si peste asta si atata timp cat ai o distanta decenta fata de TjMax, restul chiar nu mai conteaza.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 10:50   #34
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Sincer nu stiu de unde si pina unde e 690 o carcasa zgomotoasa. Silentiozitatea e data de numarul si felul ventilatoarelor de pe ea si de calitatea tablei. Eu am 8 ventilatoare intr-un 590 si doar seara cu geamul inchis si televizorul oprit abia daca aud zgomotul produs de aerul miscat.

Din punctul meu de vedere problema la unele Lian Li-uri e faptul ca nu poti pune decit 2 ventilatoare fara modificari.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 11:02   #35
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

dev....esti paradoxal omule.... Pe de o parte te omori dupa ventilatoarea cat mai silentioase si silent computing, pe de alta parte spui chestii de genul asta.... Of Doamne...

Hai sa vorbim putin strict din punct de vedere al unui sistem cu adevarat silent. Daca esti cu adevarat maniac intelegi ca un silent pc nu are nici o legatura cu o carcasa cu 'nspe gauri, in care bagi mai mult de 3-4 ventilatoare (in afara de cel din sursa). Poa' sa fie ventilatoarele tale cele mai GT-uri de GT-uri, puse la 500rpm.... Daca ai 8, imi pare rau sa iti spun, dar esti absolut subiectiv cand spui ca sistemul este silent. Da, cu geamul inchis si cu televizorul oprit nu trebuie sa auzi calculatorul daca esti silent freak, nu cu pick-hammer-ul de la vecini tropaind prin fereastra si televizorul pe televiziunea U....

Cu toate inovatiile lu' peste, cu tot marketing-ul si bling-ul care atrage atatia cumparatori, chiar si in zilele noastre se pastreaza aceleasi principii daca vrei sa obtii cel mai bun compromis intre silentiozitate si temperaturi decente. O carcasa fara franjuri, gaurele si alte chestii de genul asta, cu un fan de 120mm intake fata jos, un fan de 120mm exhaust spate sus, o sursa silentioasa si un Ninja/Z600 fanless pe procesor (sau cu un fan turat putiiiiiiin de tot), respectiv un Accelero/etc fanless pe GPU (sau hai, cu un 120mm subturat).

In rest, traiasca marketingul si site-urile care inoculeaza cititorii cu ideea ca un ventilator la 1450rpm poate fi absolut silentios, o carcasa cu gaurele este buna pentru silent computing, si un Nehalem overclockat cu un GTX 280 sau HD4890 overclockat pot alcatui un sistem absolut silentios...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 12:00   #36
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monstru si tu crezi ca toate astea vor tine un sistem rece si performant? Te inseli, o componenta daca nu are racire nu va functiona optim si nici mult timp. La capitolul temperatura nu este o obsesie ci doar o atentie sporita care trebuie acordata de voie de nevoie.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 12:40   #37
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Dodysher...m-as mira ca 8400-le ala sa aiba chiar 70 grade....cu tot cu monitorizarea defectuoasa temperaturilor pe wolfie. Poate un 60. Si daca eu vreau proc la 4Ghz si nu vreau sa aud totusi musca...asta e compromisul acceptat.

O sa ma ingrijesc sa-i decupez un 2*120 sus ca sa pun WC pentru proc la vremea cand voi avea un quad.Dar iara...zgomot pompa,zgomot suplimentar ventilatoare.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 13:04   #38
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by dodysher View Post
Monstru si tu crezi ca toate astea vor tine un sistem rece si performant? Te inseli, o componenta daca nu are racire nu va functiona optim si nici mult timp. La capitolul temperatura nu este o obsesie ci doar o atentie sporita care trebuie acordata de voie de nevoie.

Un sistem rece si performant nu este silentios domnul meu. La fel cum un sistem rece si silentios nu este performant. La fel cum un sistem performant si silentios nu este rece. Intelegi cam ce vreau sa spun?

Contrar a ceea ce ar putea crede majoritatea userilor, un procesor Intel poate functiona ani de zile chiar daca sta non-stop la 10 grade de TjMax. Pentru asta sunt facute. Mai multa atentie ar trebui sa acordati etajului de alimentare al procesorului, etajului de alimentare al GPU-ului sau chip-urilor RAM. Pe de alta parte, eu nu spun ca nu este bine sa fiti precauti, ba chiar va recomand asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa incercati sa insuflati aceasta atentie fata de temperaturi si altora, atata timp cat oamenii stiu despre ce este vorba. Nu uitati ca dintre atributele performanta, silentiozitate si temperaturi mici nu puteti avea simultan decat doua, este un compromis firesc, pe care fiecare il face conform dorintelor si pasiunilor personale.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 13:21   #39
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monstru are dreptate cu ce spune, pe mine ma exaspera i7-le si temperaturile atinse intr-o carcasa normala si mai ales silent. Am facut acelasi compromis ca si dev, o carcasa cu multe ventilatoare, nu poate fi facuta silent niciodata, se aude ceva in surdina oricat te chinui, am mai pus si filtre de praf care iarasi produc un pic de zgomot suplimentar. Partea frumoasa este ca si in full load zgomotul este acelasi iar praful nu mai reprezina o problema.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 13:54   #40
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Corect domnilor ...
Eu unul am ales calea BEKS ... "Nu compromisului" si mi-am trantit 2 X KAze Jyuni @ 1600 RPM incat sa fie suficient de rece si de performant ca sa nu-mi mai trebuiasca silent computing.Ideea de compromis mie mi se pare eronata.Ideea de eficienta pe de alta parte mi se pare corecta.Trebuie sa obtii cat mai mult din ceea ce iti trebuie.Ori silentiozitate maxima ...ori performanta maxima , ori temperaturi cat mai mici.Cum temperaturile nu prea par la fel de importante raman doar primele 2 categorii.
Asadar pt silentiozitate maxima ... sacrifici orice altceva in vederea atingerii scopului iar pt performanta idem.Cu P>|@-n C%r si cu sufeltu-n rai nu se poa`.
Iti alegi scopul si sacrifici restul in vederea atingerii si maximizarii valorilor acestuia.
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,121
Total Online: 3354

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.